07136476172 - 09172030360 [email protected]

بر اساس تحقیقات جدید در بریتانیا، علائم افسردگی در میان نوجوانان در طول همه گیری حدود 6 درصد افزایش یافته است.

مطالعات نشان داد که رضایت از زندگی در میان نوجوانان در طول همه‌گیری کاهش یافته است.  روندی که در دختران نسبت به پسران بارزتر بود.

مسائل مربوط به سلامت روان به طور پیوسته قبل از شیوع بیماری همه گیر افزایش یافته است. که به طور بالقوه به دلیل افزایش زمان تماشای صفحه نمایش، قلدری و فشار تحصیلی است.

این علائم در طول همه‌گیری با بسته شدن مدارس و ادارات بدتر شد. و مردم انزوای اجتماعی، اختلال در کارهای روزمره و استرس مزمن را تجربه کردند.

روانشناسان می گویند این یافته ها نیاز به سرمایه گذاری و اولویت بندی مراقبت های روانی برای حمایت از کودکان و مراقبان آنها را برجسته می کند.

دکتر کارلا آلن، رئیس بخش روانشناسی کودکان در بیمارستان کودکان فونیکس، در این خصوص گفت:. بلایا ما را به توسعه استراتژی های جدید سوق می دهد. ما باید به توسعه رویکردهای مقیاس پذیر ، خارج از چارچوب برای درمان های سلامت روان فکر کنیم.

مشکلات سلامت روانی نوجوانان در طول همه گیری افزایش یافت

محققان دانشگاه کالج لندن سلامت روانی دو گروه از نوجوانان 11 تا 15 ساله را برای دو دوره 1.5 ساله قبل و در طول بیماری همه گیر ارزیابی کردند.

در مجموع 11450 کودک ردیابی شدند. گروه اول از اواخر سال 2018 تا اوایل سال 2020 و گروه دوم بین سال های 2019 تا 2021 ردیابی شدند.

تیم تحقیقاتی دریافتند که نوجوانان گروه دوم که در طول همه‌گیری مشاهده شده‌اند. علائم افسردگی بیشتری نسبت به آن‌هایی که قبل از شیوع همه‌گیری ارزیابی شده بودند، تجربه کردند.

بر اساس یافته‌ها، این بیماری همه‌گیر منجر به افزایش 6 درصدی تعداد نوجوانان مبتلا به علائم افسردگی میشود. از جمله این علائم  از جمله خلق و خوی ضعیف، تمرکز ضعیف و از دست دادن لذت است.

این مطالعه همچنین نشان داد که دختران بیشتر از پسران تحت تأثیر قرار می گیرند. و به طور کلی علائم افسردگی و رفاه بدتری را تجربه می کنند.

کارول سویسیکی، دکترای روانشناس و صاحب مرکز مشاوره هاربر میپل : «تحقیق به طور مداوم نشان می‌دهد که دختران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به علائم درونی (مانند اضطراب و افسردگی) هستند. و پسران در معرض خطر بالاتری از نشان دادن ناراحتی در علائم رفتاری و بیرونی قرار دارند.

Swiecicki افزود، از آنجا که این مطالعه از طریق روش های خود گزارش دهی انجام شده است، مشکلات رفتاری – که بهتر از طریق شخص ثالث ردیابی می شوند – احتمالا از قلم افتاده است.

مسائل مربوط به سلامت روان در نوجوانان قبل از همه گیری هم در حال افزایش بود  

پژوهش های قبلی نشان داد که بین سال‌های 2016 و 2019، تشخیص اضطراب و افسردگی در دوران کودکی به ترتیب 27 و 25 درصد افزایش یافته است.

مسائل مربوط به سلامت روان در میان جوانان افزایش یافته است. محققان هنوز در حال بررسی آنچه در پشت این افزایش  مشکلات سلامت روان وجود دارد، هستند.

Swiecicki معتقد است که اسفاده از رسانه های اجتماعی،  با نرخ بالاتر افسردگی و اضطراب در میان نوجوانان مرتبط است، ممکن است مسئول کاهش سلامت روان جوانان باشد.

دیگر عوامل کمک کننده به طور بالقوه شامل روابط تیره با همسالان و قلدری، فشار زیاد بر موفقیت تحصیلی، رفتار بی تحرکی که منجر به چاقی در دوران کودکی می شود و مصرف مواد می شود.

آنجلی فرگوسن ، دکترا، متخصص بهداشت روان کودکان، می‌گوید که نوجوانی زمان مهمی برای کاوش هویت است. که مستلزم درون‌نگری و پردازش زیادی درباره خود و جهان است.

در این مدت، جوانان می توانند بیشتر در معرض مشکلات سلامت روان باشند.

“در بافت جامعه ما، افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی، کمال گرایی، ارتقای دستاوردهای بالا، دسترسی آسان / قرار گرفتن در معرض رویدادهای جهانی، باعث شده جوانان  و نوجوانان ما بیشتر از هر نسل دیگری از قبل اطلاعات را پردازش می کنند. بنابراین، آنها را در معرض خطر بیشتری قرار می دهند. درنتیجه  نیاز به ارائه خدمات سلامت روان بیشتر از قبل حس میشود.

مشکلات سلامت روان در طول این همه گیری افزایش یافت

محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه بیماری همه گیر بر سلامت روان افراد تأثیر گذاشته است. اما چندین نظریه در مورد اینکه چرا مشکلات سلامت روان در دو سال گذشته افزایش یافته است وجود دارد.

«انسان ها، از جمله نوجوانان، برای ارتقای تاب آوری و تندرستی به ارتباط و شبکه های اجتماعی نیاز دارند. این بیماری همه گیر بسیاری از این ارتباطات را، هم برای جوانان و هم برای والدین آنها مختل کرد.

این بیماری همه گیر همچنین باعث اختلال در برنامه های روزمره کودکان، تعطیلی مدارس و فعالیت های فوق برنامه شد.

ثبات برای توسعه بسیار مهم است.

فرگوسن می‌گوید: «وقتی دنیای اطراف آن‌ها نامطمئن است، می‌تواند احساسات مضطرب‌تری را ا تجربه کنند.

آلن می‌گوید که در آغاز همه‌گیری، ارتباط بیشتر و این احساس وجود داشت که «همه ما در کنار هم هستیم».

 تاثیرات همه گیری بر امنیت روانی جامعه و خانواده

با گذشت زمان، این بیماری همه گیر احساس جامعه و امنیت ما را مختل کرد. مراقبان و اعضای خانواده فوت کردند. والدین شغل خود را از دست دادند. مصرف مشروبات الکلی و سوء مصرف مواد افزایش یافت. آلن می‌گوید: جوانان کنترل بخش‌های مهم زندگی خود را از دست دادند. از جمله این بخش های مهم دوستی و حمایت اجتماعی، روال‌های تحصیلی است.

بسیاری از نوجوانان نگران سلامتی خود و سلامتی و تندرستی عزیزانشان بودند. و هنگامی که سیستم های مقابله ای و سیستم های استرس ما به طور مزمن تحت فشار قرار می گیرند، علائم سلامت روان می توانند ایجاد شوند. استراتژی های جدیدی برای حمایت از سلامت روان افراد مورد نیاز است.

به گفته  دکتر آنجلی فرگوسن، برای اطمینان از اینکه همه سیستم‌ها و سازمان‌ها – مانند دفاتر مراقبت اولیه، مراکز اجتماعی، برنامه‌های مراقبت از کودکان و فعالیت‌های فوق برنامه – برای رسیدگی به نیازهای سلامت روان افراد مجهز هستند، یک رویکرد جامع به سلامت روان مورد نیاز است.

ما باید تلاش‌های پیشگیری را در برنامه درسی مدرسه بگنجانیم. و بچه‌ها را در جایی که به طور طبیعی زمان می‌گذرانند دستگیر کنیم. آلن گفت: ما باید از والدین و مراقبان در توسعه راهبردهای مقابله ای بهتر حمایت کنیم.

نتیجه نهایی:

تحقیقات جدید نشان می دهد که افسردگی در میان نوجوانان در طول همه گیری افزایش یافته و بهزیستی کلی کاهش یافته است. همچنین به نظر می رسد که دختران بیشتر از پسران تحت تأثیر قرار می گیرند.  احتمالاً به این دلیل که دختران تمایل دارند احساسات خود را بیشتر درونی کنند. که قبلاً با نرخ بالاتر افسردگی و اضطراب مرتبط بود. روانشناسان می گویند این یافته ها نیاز به معرفی مداخلات جدید سلامت روان برای حمایت از جوانان و مراقبان آنها را برجسته می کند.

  • یک مطالعه جدید نشان می دهد که علائم افسردگی شدید در میان نوجوانان در طول همه گیری 6 درصد افزایش یافته است.
  • تحقیقات نشان داده است که مسائل مربوط به سلامت روان، به ویژه در میان نوجوانان، در طول همه‌گیری افزایش یافته است.
  • حتی قبل از همه‌گیری، علائم اضطراب و افسردگی برای کودکان و نوجوانان در حال افزایش بود.

افسردگی می تواند شخصیت نوجوان شما را تخریب کند.  و باعث ایجاد احساس غم، ناامیدی یا عصبانیت شود. بسیاری از رفتارها یا نگرش های سرکش و ناسالم در نوجوانان می تواند نشانه افسردگی باشد. در چنین مواردی  برخی از روش های تخلیه هیجانی نوجوانان برای تلاش به منظور مقابله با درد عاطفی خودشان است. از جمله میتوان به پرخاشگری، اعتیاد به تلفن همراه یا سوء مصرف مواد مخدر، مشکلات تغذیه ای و مشکلات خواب اشاره کرد.

اگر نوجوان شما دچار مشکلات مشابه هست میتوانید به همکاران ما در انیستیتو سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

واحد ارزیابی و تشخیص

یک تمرین ورزشی 30 دقیقه ای ممکن است به تسکین برخی از علائم افسردگی کمک کند

آیا نوشتن می تواند به کاهش افسردگی کمک کند؟ (قسمت دوم)