07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

دستگاه های تعدیل کننده سیستم عصبی ابزارهای پزشکی پیشرفته ای هستند که می توانند فعالیت سیستم عصبی را افزایش یا کاهش دهند. تحقیقات نشان داده است که این فناوری ها می تواند در کاهش حملات میگرنی و سردردهای خوشه ای موثر باشند. در حالی که اکثر این دستگاه‌ها نیاز به نسخه دارند، اما برخی نیز توسط FDA برای استفاده خانگی تاییدیه دارند. آیا واقعا درمان میگرن های شدید و مقاوم  امکان پذیر است؟

درباره نحوه عملکرد این دستگاه ها و اینکه چه کسی باید از این گزینه درمانی جایگزین استفاده کند، بیشتر بدانید.

نحوه عملکرد دستگاه های تعدیل کننده سیستم عصبی

تعدیل عصبی با دستگاهی انجام می شود که از جریان های الکتریکی یا مغناطیسی برای تنظیم یا تغییر فعالیت داده ها در مغز استفاده می کند. برخی از این دستگاه‌ها می‌توانند حملاتی را که قبلاً در حال انجام هستند متوقف کنند. در حالی که برخی دیگر به صورت پیشگیرانه استفاده می‌شوند. دکتر راشمی هالکر سینگ، استادیار علوم اعصاب در کلینیک مایو، گفت: “دستگاه های مختلف،  متفاوت عمل می کنند. اما ایده این است که آنها فعالیت مسیرهای عصبی را تغییر می دهند.”

این دستگاه ها گاهی اوقات به عنوان محرک شناخته می شوند. اگرچه اغلب به جای تحریک، فعالیت مغز را کاهش می دهند. دستگاه های تعدیل کننده سیستم عصبی، می توانند الکتریکی،  حرارتی یا مغناطیسی باشند. در حالی که آنها می توانند قابل حمل باشند، برخی نیاز به جراحی دارند.

در حال حاضر چند دستگاه وجود دارد که توسط FDA برای سردرد تایید شده است. هر یک از آنها توسط FDA به عنوان “خطر حداقل” برچسب گذاری شده اند. به این معنی که هیچ عارضه جانبی قابل توجهی با استفاده از آنها شناخته نشده یا انتظار نمی رود رخ دهد.

چه کسی برای این نوع درمان مناسب تر است؟

دستگاه های تعدیل کننده جایگزین های جذابی برای افراد مبتلا به میگرن هستند. پیش‌بینی اینکه کدام بیماران بیشتر به این دستگاه‌ها پاسخ می‌دهند دشوار است. اما برای کسانی که مشکلات سلامتی یا شرایطی دارند که آنها را از مصرف داروها یا مشکلات تحمل داروها باز می‌دارد، یا نگران سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو هستند، گزینه معقولی است.

«اگر دستگاهی داشتید که می‌توانست حمله میگرنی را بدون دارو متوقف کند، چرا ابتدا آن را امتحان نمی‌کنید؟» متخصصین می گویند «اگر دستگاهی داشتید که می‌توانید آن را دو بار در روز یا سه بار در روز روشن کنید و از میگرن یا سردردهای خوشه‌ای بدون دارو جلوگیری کنید، چرا نمی‌خواهید قبل از مصرف داروی روزانه این کار را انجام دهید؟

این درمان های جدید هنوز به طور معمول تجویز نمی شوند. استفاده از این دستگاه ها برای بیماران آسان است و می تواند بسیار موثر باشد.

ثابت شده است که این فناوری برای برخی مبتلایان به میگرن موثر است. تعدیل عصبی ممکن است برای بسیاری از بیماران بسیار گران باشد. دکتر هالکر گفت: «ما باید [دستگاه‌های تعدیل عصبی] را توسعه دهیم. اما همچنین باید آنها را در دسترس بیماران قرار دهیم. تایید اخیر FDA مبنی بر فروش یک دستگاه تعدیل کننده عصبی گامی در مسیر درست است و امیدواریم گزینه های بیشتری دنبال شود.

نه تنها در دسترس‌تر کردن دستگاه‌ها گزینه‌های درمانی بیشتری را برای افراد مبتلا به میگرن فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند محققان و تولیدکنندگان را تشویق کند تا دستگاه‌های تعدیل کننده عصبی بیشتری را به عنوان جایگزینی برای داروهای دارویی توسعه دهند.

درمان‌های عصبی فعلی برای درمان میگرن های شدید و مقاوم

در حال حاضر چهار دستگاه تعدیل کننده عصبی مورد تایید FDA در بازار وجود دارد. محرک مغناطیسی تک پالس فراجمجمه ای. یک دستگاه دستی است که با تولید یک تکانه مغناطیسی کار می کند و بر سیگنال های الکتریکی در مغز تأثیر می گذارد. برای اولین بار برای درمان حاد میگرن با اورا تایید شد و اخیرا برای درمان پیشگیرانه میگرن تایید شده است.

محرک عصب واگ پوستی یک ابزار دستی غیر تهاجمی است که از تحریک الکتریکی برای هدف قرار دادن عصب واگ در گردن استفاده می کند. این دارو برای درمان حاد حملات در بیماران مبتلا به سردردهای خوشه ای اپیزودیک و همچنین برای درمان حاد درد میگرن تایید شده است. در سال 2021، این دستگاه برای استفاده در نوجوانان 12 تا 17 ساله تایید شد.

نوع سوم دستگاه، محرک عصبی سوپرا اربیتال از طریق پوست، همچنین از تحریک الکتریکی برای تحریک اعصاب سوپرا اربیتال استفاده می‌کند. این دستگاه ممکن است در کاهش دفعات میگرن مفید باشد و در حال حاضر مورد تایید FDA برای درمان پیشگیرانه و حاد میگرن است.

در مارس 2021، یک دستگاه چند کاناله غیر تهاجمی برای درمان حاد میگرن تایید شد. دستگاه به عنوان یک هدست استفاده می شود و چندین عصب را روی سر هدف قرار می دهد. نشان داده شده است که درد و سایر علائم مرتبط با میگرن مانند حساسیت به نور و صدا را کاهش می دهد.

مشاوره با متخصص سردرد در مورد وضعیت فردی شما بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک روش درمانی جدید مانند دستگاه تعدیل کننده عصبی را امتحان کنید یا خیر است.

وقتی داروی میگرن شما بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد

در صورت استفاده مناسب، داروها می توانند به طور چشمگیری کیفیت زندگی افراد مبتلا به میگرن را بهبود بخشند. با این حال، استفاده مکرر از برخی داروها در نهایت می تواند شدت و دفعات سردرد را بدتر کند و یک چرخه معیوب ایجاد کند. سردرد شما بدتر می شود، بنابراین داروهای بیشتری مصرف می کنید که می تواند منجر به سردردهای بیشتری شود.

دو نوع اصلی از داروهای مورد استفاده برای مدیریت میگرن هستند: داروهایی که سردرد حاد را متوقف می‌کنند و داروهای پیشگیرانه که روزانه برای کاهش بروز سردرد مصرف می‌شوند. اعتقاد بر این است که فقط داروهای متوقف کننده باعث سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو می‌شوند.

سردرد مصرف بیش از حد دارو (MOH)

یک سردرد جدید یا بدتر شدن یک سردرد در بیماران مبتلا به یک اختلال سردرد از قبل موجود مانند میگرن، ناشی از مصرف مکرر یک داروی قطع کننده سردرد است. بدلیل «مصرف بیش از حد» داروی قطع کننده سردرد به مدت ده روز یا بیشتر در ماه برای حداقل سه ماه سردرد مصرف بیش از حد دارو گفته می‌شود.

بیماران مبتلا به MOH حداقل پانزده روز در ماه سردرد دارند. گاهی اوقات تشخیص اینکه بدتر شدن دفعات سردرد یا شدت آن به دلیل پیشرفت بیماری ناشی از مصرف بیش از حد داروهای قطع کننده سردرد است یا یا ترکیبی دیگر از عوامل، ممکن است دشوار باشد. یادداشت روزانه سردرد و داروها می تواند به تشخیص کمک کند.

در کلینیک سلامت مغز دانا، ما با کمک دستگاه های تعدیل کننده سیستم عصبی، برای درمان سردرد های مقاوم در کنارتان هستیم.

منبع: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/sinus-headache/

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/what-is-medication-overuse-headache/

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/neuromodulation-for-migraine-treatment/

آیا سردرد صبحگاهی خطرناک است؟

علل و درمان سردرد بعد از ورزش!

درمان میگرن در شیراز + درمانهای غیر دارویی سردرد شدید

به این مقاله امتیاز دهید