07136476172 - 09172030360 [email protected]

اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

اعتیاد به مواد مخدر نوعی بیماری مزمن است که علیرغم پیامدهای مضر و تغییراتی در مغز ، با استفاده از مصرف اجباری مواد مخدر  یا غیرقابل کنترل ، مشخص می شود. این تغییرات در مغز می تواند منجر به رفتارهای مضر شود که در افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند دیده می شود. اعتیاد به مواد مخدر نیز یک بیماری عودکننده است. عود، بازگشت به مصرف مواد مخدر پس از تلاش برای متوقف کردن است.

شبح مردی که در یک تونل تاریک ایستاده است. 

اعتیاد به مواد مخدر با اقدام داوطلبانه مصرف مواد مخدر آغاز می شود. اما با گذشت زمان ، توانایی فرد در انتخاب نکردن این کار به خطر می افتد. جستجو و مصرف دارو اجباری می شود. این بیشتر ناشی از اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض مواد مخدر بر عملکرد مغز است. اعتیاد بخش هایی از مغز را مانند پاداش و انگیزه ، یادگیری و حافظه و کنترل رفتار، تحت تاثیر قرار می دهد.

اعتیاد نوعی بیماری است که هم بر مغز و هم بر رفتار تأثیر می گذارد.

آیا می توان اعتیاد به مواد مخدر را درمان کرد؟

بله ، اما ساده نیست. از آنجا که اعتیاد یک بیماری مزمن است ، مردم نمی توانند به سادگی چند روز از مصرف مواد مخدر متوقف شده و درمان شوند. اکثر بیماران برای متوقف کردن استفاده کامل و بازیابی زندگی خود، نیاز به مراقبت طولانی مدت یا مکرر دارند.

درمان اعتیاد باید به فرد در انجام موارد زیر کمک کند:

 • مصرف دارو را متوقف کند
 • عاری از مواد مخدر باشد
 • در خانواده ، محل کار و جامعه کارآمد باشد

اصول درمان مؤثر

بر اساس تحقیقات علمی از اواسط دهه 1970 ، مبانی اصلی زیر باید اساس برنامه درمانی مؤثر باشد:

 • اعتیاد یک بیماری پیچیده اما قابل درمان است که بر عملکرد و رفتار مغز تأثیر می گذارد.
 • هیچ درمانی واحد برای همه مناسب نیست.
 • افراد نیاز به دسترسی سریع به درمان دارند.
 • درمان مؤثر تمام نیازهای بیمار  را برطرف می کند.
 • ماندن در درمان به اندازه کافی طولانی بسیار مهم است.
 • مشاوره و سایر روشهای درمانی رفتاری رایج ترین روشهای درمانی است.
 • داروها اغلب بخش مهمی از درمان هستند ، به ویژه هنگامی که با درمان های رفتاری ترکیب شوند.
 • برنامه های درمانی باید اغلب مورد بررسی و اصلاح قرار گیرند تا متناسب با نیازهای متغیر بیمار باشد.
 • درمان باید سایر اختلالات روانی ممکن را برطرف کند.
 • سم زدایی به کمک پزشک اولین مرحله از درمان است.
 • برای اثربخشی درمان لازم نیست داوطلبانه باشد.
 • مصرف دارو در طول درمان باید بطور مداوم کنترل شود.
 • برنامه های درمانی باید بیماران را در مورد HIV / AIDS ، هپاتیت B و C ، سل و سایر بیماری های عفونی آزمایش کنند و همچنین در مورد مراحلی که می توانند برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها یاد بگیرند ، به آنها یاد دهد.

درمان اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

گزینه های بسیاری وجود دارد که در درمان اعتیاد به مواد مخدر موفق بوده اند ، از جمله:

 • مشاوره رفتاری
 • دارو
 • وسایل پزشکی و برنامه های کاربردی مورد استفاده برای درمان علائم ترک
 • ارزیابی و درمان درمورد مسائل بهداشت روان همزمان. مانند افسردگی و اضطراب
 • پیگیری طولانی مدت برای جلوگیری از عود

طیف وسیعی از مراقبت ها با یک برنامه درمانی مناسب و گزینه های پیگیری می تواند برای موفقیت بسیار مهم باشد. در صورت نیاز باید خدمات درمانی و بهداشت روانی را نیز شامل شود. مراقبت های پیگیری ممکن است شامل سیستم های پشتیبانی بهبودی مبتنی بر جامعه یا خانواده باشد.

داروها و وسایل مورد استفاده در درمان اعتیاد به مواد مخدر چگونه است؟

از داروها و دستگاهها می توان برای مدیریت علائم ترک ، پیشگیری از عود و درمان شرایط همزمان استفاده کرد.

برداشت از حساب. داروها و دستگاهها می توانند به سرکوب علائم ترک در هنگام سم زدایی کمک کنند. سم زدایی به خودی خود “معالجه” نیست ، بلکه تنها اولین قدم در روند کار است. بیمارانی که بعد از سم زدایی هیچ درمانی دریافت نمی کنند ، معمولاً مصرف مواد مخدر را از سر می گیرند.

یک مطالعه در مورد مراکز درمانی نشان داد که تقریباً 80 درصد از سم زدایی از داروها استفاده می شود (SAMHSA ، 2014). در نوامبر 2017 ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نشانه جدیدی را به دستگاه تحریک الکترونیکی ،  برای استفاده در کمک به کاهش علائم ترک مواد افیونی اعطا کرد.

این دستگاه در پشت گوش قرار دارد و پالسهای الکتریکی را برای تحریک اعصاب خاص مغز می فرستد. همچنین ، در ماه مه سال 2018 ، FDA لوفکسیدین را تأیید کرد ، یک داروی غیر افیونی است که به منظور کاهش علائم ترک مواد افیونی طراحی شده است.

پیشگیری از عود. بیماران می توانند از داروهایی برای برقراری مجدد عملکرد طبیعی مغز و کاهش میل به مصرف استفاده کنند. داروهایی برای درمان مواد مخدر (هروئین ، داروهای ضد درد) ، دخانیات (نیکوتین) و اعتیاد به الکل در دسترس هستند.

دانشمندان در حال تهیه داروهای دیگری برای درمان اعتیاد به محرک ها (کوکائین ، متامفتامین) و حشیش (ماری جوانا) هستند. افرادی که بیش از یک نوع مواد مخدر مصرف می کنند ، که بسیار رایج است ، برای تمام موادی که استفاده می کنند ، نیاز به درمان دارند.

 • مواد مخدر: متادون (Dolophine ® ، Methadose) ، بوپرنورفین (Suboxone ® ، Subutex ، Probuphine ® ، Sublocade) ، و نالترکسون (Vivitrol) برای درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شود. در مغز مانند هروئین و مورفین ، متادون و بوپرنورفین علائم ترک را سرکوب کرده و میل به استفاده از مواد مخدر را کاهش می دهد.

نالترکسون اثرات مواد مخدر را در محل های گیرنده آنها در مغز مسدود می کند و باید فقط در بیمارانی که قبلاً سم زدایی شده اند ، استفاده شود. همه داروها به بیماران کمک می کنند که رفتارهای کیفری در جستجوی مواد مخدر و رفتارهای مرتبط با آن را کاهش دهند.

یک مطالعه NIDA نشان داد که به محض شروع درمان ، هر دو ترکیب بوپرنورفین / نالوکسون و یک فرمولاسیون آزاد شده نالترکسون به طور مشابه در درمان اعتیاد به مواد افیونی مؤثر هستند.

از آنجا که سم زدایی کامل برای درمان با نالوکسان ضروری است ، شروع درمان در بین کاربران فعال دشوار است، اما پس از کامل شدن سم زدایی ، هر دو دارو دارای اثر مشابه هستند.

 • توتون و تنباکو: روشهای جایگزینی نیکوتین اشکال مختلفی دارند از جمله  اسپری ، لثه و لوزه. این محصولات از طریق پیشخوان در دسترس هستند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دو داروی تجویز شده برای اعتیاد به نیکوتین را تصویب کرده است:

بوپروپیون (Zyba ) و varenicline (Chantix). آنها در مغز متفاوت عمل می کنند ، اما هر دو به جلوگیری از عود در افرادی که قصد ترک دارند کمک می کنند. این داروها هنگام ترکیب با درمانهای رفتاری مانند گروه درمانی  موثرتر هستند.

 • الکل: سه داروی FDA برای درمان اعتیاد به الکل تصویب شده.

سه داروی تأیید شده به شرح زیر است:

  • نالترکسون گیرنده های مواد افیونی را که در اثرات نوشیدنی و میل به مصرف الکل نقش دارند ، مسدود می کند. باعث کاهش عود نوشیدن شدید می شود و در بعضی از بیماران بسیار مؤثر است. اختلافات ژنتیکی ممکن است بر نحوه عملکرد دارو در بیماران خاص تأثیر بگذارد.
  • Acamprosate (Campral may) ممکن است علائم ترک طولانی مدت مانند بی خوابی ، اضطراب ، بی قراری و بی نظمی (عموما احساس ناخوشایند یا ناراضی) را کاهش دهد. ممکن است در بیماران مبتلا به اعتیاد شدید مؤثرتر باشد.
  • دیسولفیرام (Antabuse ) در تجزیه الکل تداخل دارد. استالدهید در بدن ایجاد می شود و منجر به واکنش های ناخوشایند می شود که شامل گرگرفتگی (گرمی و قرمزی صورت) ، حالت تهوع و ضربان قلب نامنظم در صورت نوشیدن الکل است. سازگاری (مصرف دارو طبق تجویز) می تواند یک مشکل باشد ، اما ممکن است به بیمارانی که دارای انگیزه بالایی برای ترک نوشیدن هستند کمک کند.
 • شرایط هم زمان: سایر داروها برای معالجه بیماریهای روانی احتمالی مانند افسردگی یا اضطراب در دسترس هستند که ممکن است در اعتیاد فرد نقش داشته باشد.
نمودار اجزای درمان جامع ترک اعتیاد با یک دایره خارج و داخلی. حلقه بیرونی خدمات حرفه ای ، خدمات بهداشت روان ، خدمات پزشکی ، خدمات آموزشی ، خدمات HIV / AIDS ، خدمات حقوقی و خدمات خانوادگی را لیست می کند. حلقه های درونی ، ارزیابی مبتنی بر شواهد ، درمان مبتنی بر شواهد ، نظارت بر استفاده از مواد ، مدیریت بالینی و موارد ، برنامه های پشتیبانی از بازیابی و مراقبت های مداوم را لیست می کند. عنوان بهترین برنامه درمانی است که ترکیبی از روشهای درمانی و سایر موارد را ارائه می دهد

چگونه از روشهای رفتاری برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود؟

رفتار درمانی به بیماران کمک می کند:

 • نگرش ها و رفتارهای مربوط به مصرف مواد را اصلاح کنند
 • مهارت های زندگی سالم را افزایش دهند
 • به سایر روش های درمانی مانند دارو ادامه دهند

بیماران می توانند در بسیاری از موارد مختلف با رویکردهای مختلف درمانی تحت درمان قرار گیرند.

درمان رفتاری به صورت سرپایی شامل برنامه های متنوعی برای بیمارانی است که در یک برنامه منظم به یک مشاور بهداشت رفتاری می روند. بیشتر برنامه ها شامل مشاوره با مواد مخدر فردی یا گروهی یا هردو است. این برنامه ها به طور معمول اشکالی از رفتار درمانی مانند:

 • درمان شناختی – رفتاری ، که به بیماران کمک می کند تا شرایط را که در آنها به احتمال زیاد از مواد مخدر استفاده می کنند ، تشخیص دهند ، دوری کنند و مقابله کنند.
 • درمان خانوادگی چند بعدی – توسعه یافته برای نوجوانان با مشکلات سوء مصرف مواد مخدر و همچنین خانواده های آنها – که طیف وسیعی از تأثیرات در الگوهای سوء مصرف مواد مخدر را نشان می دهد و برای بهبود عملکرد کلی خانواده طراحی شده است.
 • مصاحبه انگیزشی ، که بیشترین آمادگی افراد را برای تغییر رفتار و وارد معالجه می کند
 • مشوقهای انگیزشی (مدیریت احتمالی) ، که از تقویت کننده مثبت برای تشویق به خودداری از داروها استفاده می کند

در ابتدا بعضی اوقات ، بیماران در هر هفته در جلسات فشرده هستند. پس از انجام درمان فشرده ، بیماران به درمان منظم ، که در کمتر مواقع و برای ساعات کمتری در هفته ملاقات می کنند ، برای حفظ بهبودی خود کمک می کنند.

در سپتامبر سال 2017 ، FDA اجازه داد تا اولین برنامه کاربردی موبایل ، reSET marketing را برای کمک به درمان اختلالات مصرف مواد به بازار عرضه کنند. این برنامه در نظر گرفته شده است تا با درمان برای سوء مصرف الکل ، کوکائین ، ماری جوانا و اختلالات مصرف مواد محرک مورد استفاده قرار گیرد.

درمان بستری یا مسکونی نیز می تواند بسیار مؤثر باشد ، به خصوص برای افرادی که مشکلات شدیدتری دارند (از جمله اختلالات همزمان). مجوزهای درمانی بستری دارای مجوز ، مراقبت ساختاری و فشرده 24 ساعته ، از جمله مسکن ایمن و مراقبت پزشکی را ارائه می دهند.

در مراکز درمانی مسکونی ممکن است از روشهای مختلف درمانی استفاده شود ، و عموماً با هدف کمک به بیمار در زندگی عاری از مواد مخدر و بدون جرم پس از معالجه صورت می گیرد. نمونه هایی از تنظیمات درمان مسکونی عبارتند از:

 • اجتماع درمانی ، که برنامه هایی کاملاً ساختاری هستند که در آن بیماران در یک محل اقامت قرار می گیرند ، به طور معمول برای 6 تا 12 ماه. کل جامعه ، از جمله کارکنان درمان و افرادی که در حال بهبود هستند ، به عنوان عوامل اصلی تغییر در نگرش ، درک و رفتارهای بیمار در ارتباط با مصرف مواد مخدر تأثیر می گذارند.
 • درمان مسکونی کوتاه مدت ، که به طور معمول به سم زدایی و همچنین ارائه مشاوره فشرده اولیه و آماده سازی برای معالجه مبتنی بر جامعه می پردازد

آیا درمان برای عدالت کیفری متفاوت است؟

تحقیقات علمی از اواسط دهه 1970 نشان می دهد که سوء مصرف مواد مخدر می تواند به بسیاری از مجرمین مواد مخدر کمک کند تا نگرش ، عقاید و رفتارهای خود را نسبت به سوءمصرف مواد مخدر تغییر دهند. از عود جلوگیری کنند، و با موفقیت خود را از زندگی سوءمصرف مواد و جرم خارج کنند. بسیاری از اصول درمان اعتیاد به مواد مخدر برای افرادی که در سیستم عدالت کیفری قرار دارند مشابه افراد جامعه است.

با این حال ، بسیاری از متخلفین به انواع خدمات مورد نیاز خود دسترسی ندارند. درمانی که از کیفیت پایین برخوردار نباشد و یا متناسب با نیاز مجرمان باشد ممکن است در کاهش مصرف مواد مخدر و رفتار مجرمانه مؤثر باشد.

علاوه بر اصول کلی درمان ، برخی ملاحظات خاص برای متخلفان شامل موارد زیر است:

 • درمان باید شامل پیشرفت مهارتهای شناختی خاص برای کمک به مجرم در تنظیم نگرش و عقاید منجر به سوء مصرف مواد مخدر و جرم باشد. این شامل مهارت های مربوط به تفکر ، درک ، یادگیری و به خاطر سپردن است.
 • برنامه ریزی درمانی باید شامل خدمات متناسب در مرکز اصلاح و همچنین انتقال به درمان مبتنی بر جامعه پس از آزادی باشد.
 • هماهنگی های مستمر بین ارائه دهندگان درمان با دادگاهها یا مأمورین مشروط بر سر رسیدگی به نیازهای پیچیده مجرمانی که مجدداً وارد جامعه می شوند.

چالش های ورود مجدد

سوءمصرف مواد مخدر عملکرد مغز را تغییر می دهد و بسیاری از موارد می توانند میل به مصرف مواد مخدر را در مغز “تحریک کنند”. برای افراد تحت درمان ، به ویژه افرادی که در یک مرکز بستری یا زندان تحت درمان هستند ، بسیار مهم است که یاد بگیرند که چگونه تشخیص دهند ، از این کار جلوگیری کنند و مقابله با محرک هایی که احتمالاً بعد از درمان در معرض آن قرار می گیرند ، باشند.

چند نفر برای اعتیاد به مواد مخدر درمان می کنند؟

طبق بررسی ملی SAMHSA درمورد استفاده از مواد مخدر و بهداشت ، 22.5 میلیون نفر (8.5 درصد از جمعیت آمریکا) در سنین 12 سال و بالاتر به سال 2006 برای یک مشکل مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی نیاز به درمان داشتند.

فقط 4/4 میلیون نفر (5/18 درصد کسانی که نیاز داشتند درمان) در هر سال هرگونه درمان با مصرف مواد را دریافت کرد. از این تعداد ، حدود 2.6 میلیون نفر در برنامه های درمانی ویژه تحت درمان قرار گرفتند (CBHSQ ، 2015).

* اصطلاح “غیرقانونی” به استفاده از مواد مخدر غیرقانونی از جمله ماری جوانا طبق قانون فدرال و سوء استفاده از داروهای تجویز شده اشاره دارد.

نکاتی برای به خاطر سپردن

 • اعتیاد به مواد مخدر قابل درمان است اما ساده نیست. درمان اعتیاد باید به فرد در انجام موارد زیر کمک کند:
  • مصرف دارو را متوقف کنید
  • عاری از مواد مخدر باشید
  • در خانواده ، محل کار و جامعه مولد باشید
 • درمان موفقیت آمیز چندین مرحله دارد:
  • سم زدایی
  • مشاوره رفتاری
  • دارو (برای اعتیاد به مواد افیونی ، دخانیات یا الکل)
  • ارزیابی و درمان درمورد مسائل بهداشت روان همزمان مانند افسردگی و اضطراب
  • پیگیری طولانی مدت برای جلوگیری از عود
 • از داروها و دستگاهها می توان برای مدیریت علائم ترک ، پیشگیری از عود و درمان شرایط همزمان استفاده کرد.
 • رفتارهای درمانی به بیماران کمک می کند:
  • نگرش ها و رفتارهای مربوط به مصرف مواد را اصلاح کنید
  • مهارت های زندگی سالم را افزایش دهید
  • با سایر روش های درمانی مانند دارو ادامه دهید
 • افراد در سیستم دادرسی کیفری ممکن است به خدمات درمانی اضافی برای درمان مؤثر اختلالات مصرف مواد مخدر نیاز داشته باشند. با این حال ، بسیاری از متخلفین به انواع خدمات مورد نیاز خود دسترسی ندارند.
 
برای اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های درمان به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.
 
 
به این مقاله امتیاز دهید