07136476172 - 09172030360 [email protected]

آدوکانوماب چیست؟ این داروی زوال عقل برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر چه معنایی می تواند داشته باشد؟

آدوکانوماب دارویی است که به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری آلزایمر ساخته شده است. درباره این دارو، مسیر تأیید آن در ایالات متحده و معنای آن برای افراد مبتلا به زوال عقل در بریتانیا بیشتر بدانید.

بیش از 900000 نفر در بریتانیا با زوال عقل زندگی می کنند. متأسفانه هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند پیشرفت آن را کند یا متوقف کند. تحقیقات امیدوار کننده است. امروزه 125 دارو در آزمایشات بالینی برای درمان بیماری آلزایمر – یکی از علل اصلی زوال عقل – وجود دارد.

هنوز چالش های عمده ای در توسعه درمان ها وجود دارد. متأسفانه، بسیاری از آزمایشات دارویی فواید قابل توجهی را برای افراد مبتلا به زوال عقل نشان نداده اند. با این حال، در سال 2019، نتایج آزمایش‌های بالینی آزمایش دارویی به نام آدوکانوماب نویدبخش کاهش پیشرفت علائم در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در مراحل اولیه بود.

در ژوئن 2021، سازمان غذا و دارو (FDA)، آدوکانوماب را برای استفاده بالینی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در ایالات متحده تأیید کرد.

آژانس دارویی اروپا (EMA) اکنون داده ها را بررسی کرده است. در دسامبر 2021 تصمیم به رد مجوز این دارو در اروپا گرفت. اظهار داشت که در حال حاضر شواهد کافی مبنی بر ایمن، مؤثر بودن و فواید بالینی آدوکانوماب برای افراد مبتلا به آلزایمر وجود ندارد.

آدوکانوماب چیست؟

آدوکانوماب یک آنتی بادی درمانی است که پروتئین بتا آمیلوئید را هدف قرار می دهد. این پروتئین به صورت توده هایی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر انباشته می شود. محققان بر این باورند که این توده ها در آسیب رساندن به سلول های مغز نقش دارند. در نهایت باعث از کار افتادن آنها و مرگ آنها می شود.

این فرایند به تدریج منجر به علائمی مانند زوال عقل در افراد مبتلا به آلزایمر می شود. انجمن آلزایمر کارهایی را که منجر به کشف اولین ژن آلزایمر در سال 1991 شد، تامین مالی کرد. این کار، به رهبری پروفسور جان هاردی، اولین شواهد قوی را ارائه کرد که نشان می‌دهد تجمع آمیلوئید در مغز ممکن است نقشی اساسی در پیشرفت بیماری داشته باشد.

“فرضیه آمیلوئید” به شدت بر تحقیقات بیماری آلزایمر تأثیر گذاشته است. اکنون، نزدیک به 30 درصد از درمان های فعلی اصلاح کننده بیماری در کارآزمایی های فاز III – از جمله آدوکانوماب – با هدف جلوگیری از بیماری از طریق هدف قرار دادن آمیلوئید انجام می شود.

نتایج کارآزمایی‌های بالینی با استفاده از آدوکانوماب چه بود؟

مراحل اولیه، آزمایشات کوچکتر پس از آزمایش‌های اولیه نشان داد که آدوکانوماب برای استفاده در انسان بی‌خطر است. آزمایش دیگری به نام PRIME ارزیابی کرد که آیا این دارو می‌تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را در افرادی که در مراحل اولیه بیماری بودند کاهش دهد یا خیر.

این مرحله شامل افرادی بود که دارای اختلال شناختی خفیف (MCI) یا زوال عقل در مراحل اولیه بودند. آزمایش PRIME در سال 2012 آغاز شد. Biogen، شرکت داروسازی سازنده این دارو، گزارش داد که درمان منجر به کاهش سطح آمیلوئید در مغز می شود. این شرکت گفت که به نظر می رسد این دارو سرعت زوال شناختی را برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف دریافت کننده این دارو کاهش می دهد.

آزمایش های بزرگ و طولانی تر

این یافته‌ها به Biogen اجازه داد تا آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تری را برای آدوکانوماب انجام دهد. دو کارآزمایی به نام‌های ENGAGE و EMERGE روی هم رفته بیش از 2500 فرد مبتلا به MCI یا زوال عقل در مراحل اولیه ناشی از بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند.

تغییرات مغزی ناشی از بیماری آلزایمر سال ها قبل از بروز علائم شروع می شود. این بدان معناست که درمان زودهنگام احتمالاً شانس بیشتری برای مؤثر بودن دارد. هدف اصلی کارآزمایی‌های ENGAGE و EMERGE این بود که ببینند آیا آدوکانوماب می‌تواند علائم زوال شناختی را در افراد مبتلا به MCI و زوال عقل خفیف کاهش دهد یا خیر.

شرکت کنندگان دوزهای متفاوتی از دارو را دریافت کردند. سپس با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند مقایسه شدند. دارونما هیچ ماده فعالی نداشت.

دو کارآزمایی بزرگ آدوکانوماب در سال 2015 آغاز شد اما در مارس 2019 کوتاه شد.

اگرچه گفته شد که کارآزمایی EMERGE از نظر نتایج بالقوه “روند مثبت” است. نتایج اولیه نشان داد که مطالعه ENGAGE موفق نبوده است. برای پیشرفت، Biogen مشخص کرده بود که هر دو آزمایش باید در جهت درست پیش بروند. نتایج به این معنی بود که هر دو کارآزمایی خاتمه یافتند.

با این حال، تجزیه و تحلیل بیشتر با استفاده از داده‌های شرکت‌کنندگان بیشتر، نتیجه‌گیری اولیه Biogen را تغییر داد. داده‌های کارآزمایی EMERGE تأثیر مثبتی را در افرادی که آدوکانوماب دریافت کردند در مقایسه با دارونما نشان داد. با این حال، کارآزمایی ENGAGE فقط یک مزیت بالینی را در زیرگروهی از افرادی که دوز بالاتری از آدوکانوماب مصرف می‌کردند نشان داد. فقط در رابطه با مهارت‌های حافظه و تفکر. در نتیجه، Biogen ثبت‌نام شرکت‌کنندگان را مجدداً در آزمایش‌های بالینی آغاز کرد. اکنون قرار است در سال 2022 به پایان برسد.

آیا عوارض جانبی شناخته شده ای از آدوکانوماب وجود دارد؟

از آزمایش‌های بالینی، عارضه جانبی اصلی درمان با آدوکانوماب، ناهنجاری‌های تصویربرداری مرتبط با آمیلوئید (ARIA) بود. تصور می‌شود که اینها ریز خونریزی یا تورم در مغز هستند. در سایر آزمایش‌های ضد آمیلوئید، به‌ویژه پس از درمان با دوز بالا، گزارش شده‌اند. بایوژن گزارش کرد که افراد مبتلا به ARIA علائم خفیف تا متوسط را نشان دادند. برخی از آنها سرگیجه، سردرد و حالت تهوع را نشان دادند. این اثرات به این معنی است که نظارت مستمر بیماران تحت درمان با آدوکانوماب مهم خواهد بود.

این برای افراد مبتلا به زوال عقل در بریتانیا چه معنایی دارد؟

با توجه به این تصمیم، آدوکانوماب برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در اروپا و بریتانیا در دسترس نیست. بریتانیا یک نهاد تنظیم کننده دارو به نام آژانس تنظیم کننده داروها و محصولات مراقبت بهداشتی (MHRA) دارد.

اگرچه EMA تصمیم خود را برای اروپا گرفته است. ما منتظر تصمیم MHRA هستیم که آی آدوکانوماب  به عنوان درمانی برای بیماری آلزایمر در بریتانیا تایید می شود یا خیر. با این حال، در دستورالعمل دولت منتشر شده در ژانویه 2021 بیان شده است که MHRA ممکن است برای دو سال آینده به تصمیمات اتخاذ شده توسط کمیسیون اروپا تکیه کند.

این نشان می‌دهد که آدوکانوماب ممکن است برای استفاده در بریتانیا تایید نشده باشد. با این حال باید منتظر باشیم تا MHRA تصمیم رسمی خود را اعلام کند.

ناامیدکننده است که هنوز هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را بگیرد.

با این حال، بسیار مهم است که هر درمان جدید ایمن باشد، قبل از اینکه در دسترس باشد. برای افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند، فواید بالینی داشته باشد. ضروری است که مقامات نظارتی مطمئن باشند که آدوکانوماب قبل از اینکه به عنوان یک درمان در دسترس باشد، هم موثر و هم بی خطر است.

احتمالاً اختلاف نظر ها در مورد آدوکانوماب ادامه خواهد یافت. با این حال، نتایج آزمایش‌های بالینی اضافی به شفاف‌سازی اثربخشی و مزایای آدوکانوماب کمک می‌کند.

مراحل بعدی

شرکت Biogen  شصت روز فرصت دارد تا نسبت به تصمیم گرفته شده توسط EMA تجدید نظر کند. ما منتظر تصمیم MHRA در مورد تایید یا عدم تایید آدوکانوماب به عنوان درمانی برای بیماری آلزایمر در بریتانیا هستیم. اگر آدوکانوماب توسط MHRA تأیید شود، قبل از اینکه بتواند از طریق NHS در بریتانیا در دسترس قرار گیرد، باید توسط مؤسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE) بررسی شود.

آدوکانوماب ممکن است اولین دارویی باشد که با هدف کند کردن پیشرفت بیماری آلزایمر به این مرحله می‌رسد. اما آخرین آن نخواهد بود. حتی زمانی که آزمایش‌های بالینی ناموفق هستند. محققان بیشتر و بیشتر در مورد بیماری آلزایمر و نحوه درمان آن در آینده تحقیق می کنند.

منبع: What is Aducanumab and what could this dementia drug mean for people with Alzheimer’s disease? | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

ارتباط بین آلزایمر و دیابت! دیابت نوع 3؟!

خواب و حافظه در مغز افراد مسن! آلزایمر!

 

کمبود خواب در میانسالی ممکن است خطر آلزایمر را افزایش دهد!