07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

Afternoon Napping Linked to Better Mental Agility

 

بر اساس مقاله ای منتشر شده در ژورنال آنلاین General Psychiatry، داشتن یک خواب نیم روزی منظم، می تواند ذهن شما را چالاک تر کند. داده ها نشان می دهد، این موضوع می تواند با آگاهی بهتر از موقعیت مکانی، روانی کلام و بهبود حافظه کاری مرتبط باشد.

در دنیای مدرن، افزایش امید به زندگی و طول عمر، با تغییرات تخریبی سلولهای عصبی که به همراه خود می آورد، پیش بینی زوال عقل (دمانس) را به حدود 1 نفر از هر 10 فرد بالای 65 سال افزایش داده است.

با نزدیک شدن افراد به سنین سالمندی، الگو های خواب آنها نیز تغییر می کند  و چرت های بعد از ظهر بیشتر تکرار می شوند. اما پژوهش هایی که تا کنون منتشر شده اند، به توافقی در این باره نرسیده اند که آیا چرت بعد از ظهر می تواند کاهش توانایی های شناختی یا دمانس را در سالمندان کاهش دهد یا خود نشانه ای از دمانس است نرسیده اند.

پژوهشگران این مقاله، این پرسش را در 2214 تن از افراد سالم بالای 60 سال ساکن در تعداد زیادی از شهرهای بزرگ چین مانند بیژینگ، شانگهای و ژیان، بررسی نمودند.

در مجموع، 1534 نفر چرت نمیروزی منظم داشتند در حالی که 680 نفر نداشتند. بر روی همه شرکت کنندگان سری تستهایی برای چک کردن وضعیت سلامتی و شناختی، انجام گرفت از جمله  تست Mini Mental State Exam (MMSE) برای چک کردن زوال عقل. میانگین ساعت خواب شبانه هر دو گروه، حدود 6.5 ساعت بود. بر اساس تعریف در نظرگرفته شده در این مطالعه، چرت بعد از ظهر شامل بازه های حداقل پنج دقیقه ای و حداکثر دو ساعتی خواب بعد از ناهار بود. تعداد دفعات خواب نیمروزی در شرکت کنندگان بین 1 روز در هفته تا هر روز متغیر بود.

تستهای بررسی کننده وضعیت دمانس، 30 بار تکرار شدند که علاوه بر جنبه های توانایی های مختلف شاختی، عملکردهایی مانند مهارتهای ………..، حافظه کاری، میزان تمرکز، توانایی حل مسئله، مکان آگاهی و سیالی کلام را اندازه می گرفتند.

نمره های ارزیابی عملکرد شناختی در آزمون MMSE، در افرادی که چرت بعد از ظهر را در برنامه خود داشتند، نسبت به سایرین بالاتر بود و در سایر عملکردهای ذکر شده نیز تفاوت های بارزی دیده می شد.

با توجه به اینکه، پژوهش انجام شده یک مطالعه مشاهده ای است، نمی تواند علت را ثابت کند، همچنین اطلاعات مربوط به طول مدت خواب نیمروزی که ممکن است از اهمیت بالایی برخوردار باشد، در این مطالعه در نظر گرفته نشدند. اما محققان، توضیحاتی برای این مشاهدات ارائه داده اند:

یک تئوری عنوان می کند که با توجه به اینکه واسطه های التهابی، نقش مهمی در اختلالت خواب دارند، التهاب به عنوان وسطه ای میان خواب نیم روزی و وضعیت بد سلامتی است. خواب، پاسخ سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کند و تصور می شود چرت زدن یک پاسخ تکامل یافته به التهاب است، به همین دلیل است که افراد دارای سطح بالاتری از التهاب، همچنین بیشتر هم چرت می زند.

Original Research: The study will appear in General Psychiatry