07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

بستن چشم ویژگی بارز خواب است. به همین دلیل، ممکن است تعجب آور باشد که بدانیم برخی از افراد با چشمان نیمه یا کاملاً باز می خوابند.  این وضعیت که به لاگوفتالموس شبانه معروف است، نسبتاً شایع است.

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که از هر 20 نفر 1 نفر هنگام خواب چشمان خود را نمی بندد.

از آنجا که لاگوفتالموس شبانه می تواند به طور قابل توجهی هم بر کیفیت خواب و هم بر سلامت چشم تأثیر بگذارد، شناختن علائم این بیماری و نحوه درمان آن مفید است.

چرا هنگام خواب چشمان خود را می بندیم؟

پلک های ما نقش مهمی در خوب خوابیدن دارند. پلک ها به عنوان یک مانع محافظتی عمل می کنند و باعث می شوند چشم از آسیب باقی بماند.

 آنها همچنین سطح چشم را مرطوب نگه میدارند و از خشک شدن چشم جلوگیری می کنند.

بستن چشم مانع نور می شود، که برای کالیبراسیون ساعت 24 ساعته ی داخلی بدن بسیار مهم است.

سلولهای خاصی در شبکیه نور را پردازش می کنند و اطلاعات را به هیپوتالاموس می فرستند و نشان می دهد چه موقع زمان بیدار شدن  یا خوابیدن است.

وقتی تاریکی را تجربه می کنیم، هرمون ملاتونین تولید می شود و به بدن ما می گوید زمان خواب است .

چه چیزی باعث می شود با چشمان باز بخوابید؟

لاگوفتالموس شبانه می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله مکانیک معیوب پلک، اختلالات عصب صورت و تغییرات ساختاری در صورت. شرایط متعددی می تواند افراد را مستعد این موارد کند:

پروپتوز یا کره چشم برآمده:

وقتی کره چشم بیرون زده باشد، سطح بیشتری توسط پلک باید  پوشانده شود. احتمالی پروپتوز می تواند شامل اختلالات تیروئیدی مانند بیماری گریوز، شرایط مادرزادی موثر بر آناتومی صورت، عفونت یا تومور باشد.

پلک های کوتاه یا ضعیف:

 •  بیماری های متعدد می توانند پلک ها را کوتاه کرده و یا میزان انقباض عضلات آنها را کاهش دهند، بنابراین از بسته شدن کامل پلک ها جلوگیری می کنند.
 •  اقدامات پزشکی مانند جراحی سفت شدن پلک، تزریق بوتاکس و از بین بردن چربی در اطراف چشم می تواند اصلاح کننده باشد.

زخم

 • آسیب های جسمی، سوختگی شیمیایی و بیماری های خاص مانند پمفیگوئید چشمی و سندرم استیونس-جانسون، می تواند اجزای پلک را زخم کرده و عملکرد آنها را محدود کند.

مشکلات عصبی

 • مجموعه ای از مشکلات موثر بر اعصاب صورت می توانند از عملکرد صحیح پلک ها جلوگیری کنند. این مشکلات شامل فلج بل، بیماری لایم و جراحات آن است.

داروهای آرامبخش

 • الکل و داروهای آرامبخش زیاد، از جمله برخی قرص های خواب آور، گاهی اوقات می توانند باعث لاگوفتالموس شبانه شوند.

ایدیوپاتیک

 •  وقتی علت مشخصی برای لاگفتالموس شبانه وجود نداشته باشد، در رده ایدیوپاتیک قرار می گیرد.

در برخی شرایط، چشمان فرد می تواند در حالی که خواب است باز باشد بدون اینکه به این معنی باشد که شبانه دچار لاگوفتالموس می شود.

به عنوان مثال، افرادی که به طور مکرر در خواب راه می روند، در دوره های راه رفتن در خواب چشمانشان باز است.  با این حال، راه رفتن در خواب مسئله ای جدا از لاگوفتالموس شبانه تلقی می شود.

نشانه هایی که ممکن است با چشمان باز بخوابید

همه افراد مبتلا به لاگوفتالموس شبانه علائم را مشاهده نمی کنند. علائمی که فرد تجربه می کند به شدت شرایط و سن فرد بستگی دارد.

علائم لاگوفتالموس شبانه معمولاً در صبح بدترین حالت را دارند و در طول روز بهبود می یابند. علائم احتمالی عبارتند از:

 • خشکی چشم
 • چشم دردناک یا ملتهب
 • احساس تحریک
 • چشمان خیس
 • تاری دید
 • چشمان قرمز

با گذشت زمان، لاگوفتالموس شبانه ممکن است به دلیل خشکی مداوم به قرنیه آسیب برساند – بیماری به نام کراتیت – و خطر زخم قرنیه، سوراخ شدن شبکیه و از دست دادن بینایی را افزایش می دهد .

مطالعات نشان داده است که افرادی که لاگفتالموس شبانه را تجربه می کنند، کیفیت خواب پایینی دارند که بیشتر به دلیل ناراحتی است.

 برخی تحقیقات نشان می دهد که نوری که از طریق پلک های باز وارد می شود باعث می شود که افراد از طریق تحریک بینایی بیدار شوند .

تشخیص لاگوفتالموس

اگر یک پزشک به لاگوفتالموس شبانه مشکوک باشد، آنها معمولاً با مشاهده چشم، فرایند تشخیص را آغاز می کنند.

آنها همچنین درمورد علائم، شرایط مستعد و سابقه خانوادگی با شخصی که علائم را تجربه می کند به طور کامل بحث می کنند.

درمان برای لاگوفتاموس شبانه بسته به علت آن و شدت علائم. متفاوت خواهد بود و بنابراین شروع فرایند درمان با توجه به مشکل زمینه ای متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال، یک فرد با آسیب های عصبی ممکن است یک متخصص مغز و اعصاب مشورت، و یا کسی که با یک اختلال تیروئید ممکن است درمان غدد درون ریز است.

 درمان

اولین هدف درمان لاگوفتاموس شبانه برای بهبود خشکی چشم و جلوگیری از کراتیت است. افراد تجربه کننده علائم ممکن است قطره های چشمی و پماد برای مرطوب نگه داشتن چشم قبل از خواب استفاده کنند.

در موارد شدیدتر، پزشکان ممکن است از نوار مخصوص برای بسته نگه داشتن چشم در شب استفاده کنند.

اگر مبتلا به لاگوفتالموس شبانه هستید، ممکن است برای خنثی کردن اثرات آن ، تنظیماتی را در محیط خواب انجام دهید . اطمینان حاصل کنید که اتاق تاریک نگه داشته می شود تا نور وارد نشود.

استفاده از مرطوب کننده چشم یا دور کردن تختخواب از جریان خشک هوا نیز می تواند باعث کاهش خشکی چشم شود.

افرادی که لاگوفتالموس شبانه را تجربه می کنند توصیه می شود قبل از خواب  استفاده از الکل یا داروهای آرامبخش را محدود کنند. تمیز و عاری از آوار بودن چشم نیز مهم است زیرا روانکاری ناکافی خطر عفونت را افزایش می دهد.

برخی از افراد ممکن است برای درمان لاگوفتالموس شبانه به مداخله جراحی نیاز داشته باشند.

روش های مربوط به جراحی شامل پیوند پوست، دوختن پلک ها به یکدیگر یا کاشت وزنه های کوچک در پلک ها است. اگرچه این رویکردها شدید به نظر می رسند ، اما به طور کلی قابل تحمل و موثر هستند.

چه موقع با دکتر خود صحبت کنید

تشخیص لاگوفتالموس شبانه به تنهایی دشوار است. حتی اگر شخص دیگری شما را هنگام خواب مشاهده کند ، بازشدگی های بسیار کوچک پلک ممکن است توسط مژه ها پنهان شود و قابل شناسایی نباشد.

اگر علائم چشمی مداوم دارید، به ویژه خشکی چشم که صبح ناخوشایند تر است، مراجعه به پزشک برای آزمایش تخصصی مفید است.

در صورت عدم درمان، لاگفتالموس شبانه می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت چشم شما تأثیر بگذارد و خواب را به خطر بیندازد. دریافت یک تشخیص مناسب و یک برنامه درمانی متناسب به شما کمک می کند تا براین مشکل غلبه کنید.