07136476172 - 09172030360 [email protected]

سطح دانش عمومی فرد با اتصالات ساختار شبکه مغزی در ارتباط است. هوش سیال به بهترین وجه از نظر حجم قشر در مردان و با اتصال شبکه عملکردی در زنان پیش بینی می شود.


مغز افراد دارای دانش عمومی عالی دارای اتصالات بسیار و ساختاری کارآمد است. این توسط دانشمندان علوم اعصاب در Ruhr-Universität Bochum و Humboldt-Universität Zu Berlin با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی نشان داده شده است. دکتر ارهان گنچ می گوید: “اگرچه ما می توانیم دانش عمومی مردم را دقیقاً اندازه گیری کنیم و این دانش برای فرد در طول زندگی بسیار مهم است، اما در حال حاضر ما در مورد پیوندهای بین دانش عمومی و خصوصیات مغز اطلاعات کمی داریم.” گروه بیوپسیولوژی در بوخوم. این تیم نتایج را در ژورنال اروپایی”Personality”در 28 ژوئیه 2019 شرح می دهد.

 

تصاویر مغز و آزمون دانش

 

محققان 324 زن و مرد را با نوعی تصویربرداری رزونانس مغناطیسی به نام تصویربرداری Tensor بررسی کردند. با این کار می توان مسیر فیبرهای عصبی را بازسازی کرد و بدین ترتیب بینشی در مورد خصوصیات شبکه ساختاری مغز بدست آورد.

محققان با استفاده از الگوریتم های ریاضی ، ارزشی فردی را به مغز هر یك از شركت كنندگان اختصاص داده اند كه این نشان دهنده ی كارآیی شبکه فیبرهای ساختاری وی است.

شرکت کنندگان همچنین یک آزمون دانش عمومی به نام آزمون دانش Bochum را گذراندند ، که توسط دکتر Rüdiger Hossiep در Bochum تهیه شده است.

این مجموعه از بیش از 300 سوال در زمینه های مختلف دانش مانند هنر و معماری یا زیست شناسی و شیمی تشکیل شده است. این تیم به سرپرستی ارهان گناچ سرانجام تحقیق کردند که آیا بازده شبکه های ساختاری با میزان دانش عمومی ذخیره شده مرتبط است یا خیر.

 

نتیجه: افرادی که دارای شبکه فیبرهای عصبی بسیار کارآمد هستند ، دانش عمومی بیشتری نسبت به افرادی که دارای شبکه ساختاری ضعیفتری هستند ، داشتند.

 

پیوند دادن تکه های اطلاعات

 

Erhan Genç توضیح می دهد: “ما فرض می كنیم كه واحدهای مختلف دانش در قالب كلی اطلاعات در سراسر مغز پراکنده می شوند.” “شبکه کارآمد مغز، برای جمع آوری اطلاعات ذخیره شده در مناطق مختلف مغز و موفقیت در فراخوانی محتوای دانش ضروری است.”

به عنوان مثال: برای پاسخ به این سؤال كه کدام ثابت در نظریه نسبیت انیشتین اتفاق می افتد؟ شما باید معنای اصطلاح “ثابت” را با دانش نظریه نسبیت پیوند دهید.

این محقق  می گوید: “ما فرض می كنیم كه شبكه سازی كارآمدتر مغز به ادغام بهتر قطعات اطلاعات منجر می شود و بنابراین منجر به نتایج بهتری در آزمون دانش عمومی می شود.”

The Neural Architecture of General Knowledge”. Erhan Genç Christoph Fraenz, Caroline Schlüter, Patrick Friedrich, Manuel C. Voelkle, Rüdiger Hossiep, Onur Güntürkün.
European Journal of Personality. doi:10.1002/per.2217

 

چکیده

 

معماری عصبی دانش عمومی

عملکرد شناختی به طور گسترده ای بین افراد متفاوت است و بسیار تحت تأثیر خواص ساختاری و عملکردی مغز است. در گذشته ، تحقیقات علوم اعصاب در اصل به هوش سیال توجه داشتند ، در حالی که از هوش متبلور همتای آن که به همان اندازه مهم است، غفلت می ورزیدند. هوش تبلور به عنوان عمق و وسعت دانش و مهارت هایی تعریف می شود که توسط فرهنگ یک فرد ارزش گذاری می شوند. جمع آوری هوش متبلور توسط ظرفیتهای ذخیره اطلاعات هدایت می شود و احتمالاً در سطح دانش عمومی فرد منعکس می شود. علیرغم نقش مهمی که دانش عمومی برای زندگی روزمره ایفا می کند ، بنیاد عصبی آن تا حد زیادی ناشناخته است. در یک نمونه بزرگ از 324 فرد سالم ، از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی استاندارد به همراه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی و تصویربرداری از تانسور انتشار برای بررسی برآوردهای مختلف از حجم مغز و اتصال شبکه مغزی استفاده کردیم و قدرت پیش بینی کننده آنها را با توجه به دانش عمومی و هوش سیال ارزیابی کردیم. . نتایج ما نشان می دهد که سطح دانش عمومی فرد با اتصال به ساختار شبکه مغزی فراتر از هرگونه اثرات مخدوش بر اثر سن یا جنس همراه است. علاوه بر این ، ما فهمیدیم که میزان هوش سیال با حجم قشر در افراد مذکر و اتصال شبکه عملکردی در افراد مونث قابل پیش بینی است. به طور ترکیبی ، این یافته ها به طور بالقوه معماری های عصبی مختلفی را برای ذخیره سازی و پردازش اطلاعات نشان می دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ساختار مغز و چگونگی عملکرد آن، به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.