07136476172 - 09172030360 [email protected]

وقتی در انبوه عوامل استرس زای زندگی قرار می گیریم، گاهی اوقات فقط می خواهیم خوشحالی را در لحظه تجربه کنیم. در حالی که ممکن است به نظر برسد که خوشبختی همیشه با شغل بهتر، رابطه بهتر یا خانه بهتر در انتظار است، شادی ناشی از آن ها می تواند زودگذر باشد. مهمتر از آن، لازم نیست تغییرات بزرگی ایجاد کنید تا احساس شادی بیشتری داشته باشید و رهایی از حال بد افسردگی را تجربه کنید. شما می توانید همین الان احساس خوشبختی را پیدا کنید. در اینجا چند استراتژی سریع برای احساس شادی فوری آورده شده است.

از موسیقی استفاده کنید

موسیقی توانایی تغییر خلق و خوی فرد را دارد که آن را به یک تسکین دهنده عالی برای استرس تبدیل می کند. در واقع، موسیقی در بیمارستان ها برای مدیریت درد و سلامت عاطفی به صورت درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات همچنین موسیقی را با شادی مرتبط دانسته اند، به ویژه انواع خاصی از موسیقی.

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن سطوح کورتیزول بزاق و سایر پاسخ های فیزیولوژیکی را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که موسیقی با کاهش استرس و همچنین احساس شادی مرتبط است. بنابراین، برای تغییر حال بد به خوب، چرا موسیقی شادی آور مورد علاقه خود را انتخاب نکنید؟

خنده را اضافه کنید

عبارت “خنده بهترین دارو است” به یک کلیشه تبدیل شده است زیرا بسیار درست است. ما می دانیم که خنده مزایایی بسیار فراتر از بهبود خلق و خو دارد. خنده در واقع می تواند ایمنی را تقویت کرده و عمر را طولانی کند. استراتژی طولانی مدت حفظ حس شوخ طبعی در زندگی می تواند شادی مداوم و همچنین استرس کمتری را به همراه داشته باشد.

دیدگاه خود را تغییر دهید

اغلب، رضایت شما از زندگی به چارچوب مرجع شما و مقایسه هایی که انجام می دهید گره خورده است.

یکی از راه های سریع و ساده برای تغییر روحیه، تغییر انتظارات و مقایسه است. به جای اینکه به چیزهایی که ندارید نگاه کنید، به همه چیزهایی که دارید نگاه کنید. همیشه افرادی خواهند بود که در یک زمینه از زندگی بیشتر از شما دارند، اما بسیاری از آنها کمتر دارند. قدردان چیزهایی که دارید باشید و دیدگاه خود را نسبت به آنچه دارید (و ندارید) تغییر دهید، و می توانید بلافاصله احساس خوشبختی بیشتری کنید.

یک کار خیر انجام بدهید

بسیاری از مردم متوجه می شوند که کمک به دیگران باعث ایجاد احساس خوشبختی می شود. در واقع، تحقیقات نشان می دهد کسانی که کارهای داوطلبانه می کنند سطوح بیشتری از سلامت و شادی را گزارش می کنند. تصور می شود که این به چند دلیل درست باشد.

یکی این است که نوع دوستی به خودی خود فواید بسیاری دارد، از جمله سطوح بالاتری از سلامت روانی. وقتی کار خوبی برای شخص دیگری انجام می‌دهید، تمرکز شما از خودتان و مشکلات خودتان به سمت دیگران و کمک به آنها برای داشتن احساس خوب می رود.

لبخندی که به صورت فرد دیگری می آورید، لبخندی مسری است که شادی مسری را به ارمغان می آورد. همچنین، هنگام مواجهه با افراد نیازمند، افراد تمایل دارند بیشتر بر آنچه که دارند تمرکز کنند تا آنچه که ندارند.

یک کار خوب سریع و شادی آور می تواند هر چیزی باشد، از یک کلمه محبت آمیز به یک کارمند فروشگاه گرفته تا یک هدیه بزرگ برای یک عزیز یا یک موسسه خیریه، و می تواند در شما فوراً احساس خوشحالی ایجاد کند.

مدیتیشن را امتحان کنید

در حالی که تکنیکی مانند مدیتیشن بیشتر یک ابزار مدیریت استرس به نظر می رسد تا چیزی که می تواند شادی را افزایش دهد، مدیتیشن به عنوان یک ابزار عالی برای هر دو شناخته شده است. مزایای مدیریت استرس مدیتیشن به خوبی شناخته شده است، اما تحقیقات همچنین نشان می دهد که مدیتیشن منظم می تواند منجر به سطوح بیشتری از شادی شود.

اگر میخواهید تمرینات مدیتیشن را مبتنی بر پایه دینامیک مغز انجام دهید، میتوانید از انستیتو سلامت مغز دانا کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر واحد مربوطه را در سایت ما ببینید و روی لینک زیر کلیک کنید: مدیتیشن هندسی بر پایه دینامیک مغز (BBFGM)

شادی را انتخاب کنید

دکتر رابرت هولدن، نویسنده یک دوره آموزشی موفق 8 هفته ای در مورد توسعه شادی، ادعا می کند که نیازی نیست برای شادی تلاش کنید. درباره آن فکر کنید: احتمالاً از قبل می‌دانید که چه فعالیت‌هایی به شما احساس خوبی می‌دهند و چه چیزی برای شما شادی می‌آورد. فقط آن کارها را انجام بدهید و چرا از امروز شروع نکنید؟

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که از صبح تصمیم بگیرید که کمی شادتر باشید. به چیزهایی فکر کنید که می توانند آن روز کمی شما را شادتر کنند و سعی کنید آنها را انجام دهید. در حالی که ساختن زندگی ای که شادی را تقویت می کند ایده خوبی است، نیازی نیست تا زمانی که آن سبک زندگی شادی آور را پیدا می کنید صبر کنید. اکنون با انتخاب شادی می توانید شادتر باشید.

حرف آخر

اگر تلاش‌های شما برای بهبود خلق و خویتان نتیجه نداد، در نظر بگیرید که آیا کمک حرفه‌ای ممکن است مناسب باشد یا خیر. اگر بیش از دو هفته است که خلق و خوی شما افسرده است، یا شروع به آسیب رساندن به روابط، محل کار یا مدرسه شما کرده است، صحبت با یک متخصص سلامت روان می تواند کمک کننده باشد.

هنگامی که علائم یا نشانه های افسردگی را مشاهده کردید، صحبت با یک متخصص سلامت روان گامی مهم خواهد بود. یک درمانگر قابل اعتماد می تواند الگوها را شناسایی کند، به تنظیم هیجانی کمک کند، با مداخلات درمانی موثر مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) افسردگی را درمان کند. همچنین ارزیابی روانپزشک مهم است تا ببیند آیا داروی ضد افسردگی یا سایر داروها ممکن است بخش مهمی از درمان شما باشد.

کلینیک سلامت مغز، یکی از بهترین مراکز درمان افسردگی در شیراز است. ما می‌دانیم وقتی روز شما با علائم افسردگی خراب می‌شود، چقدر می‌تواند در شما احساس بدی ایجاد کند. به همین دلیل است که مجموعه ای از درمان های تخصصی برای افسردگی داریم. 

آیا بدنبال بهترین مرکز درمان افسردگی با حرفه ای ترین تیم درمانی متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، نوروساینتیست ها و استفاده از روش های نوروتکنولوژی هستید؟ همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان ویزیت خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

علاوه بر این، شما شایسته درمان مناسب وشخصی سازی شده برای افسردگی هستید.

در حالی که غیرممکن نیست که یک دوره خاص از افسردگی به خودی خود از بین برود، کمک گرفتن می تواند باعث شود که سریعتر احساس بهتری داشته باشید. همچنین می تواند به طور بالقوه از بدتر شدن افسردگی یا تأثیر بر سلامت جسمانی شما جلوگیری کند. از آنجایی که افسردگی قابل درمان است، پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود پیدا کنید.

بعلاوه، رفع برخی از اشکال افسردگی دشوارتر است. در مواردی از این قبیل، شما نمی توانید منتظر بمانید که از بین برود. درمان ممکن است برای کمک به کاهش نوع یا شدت افسردگی و اضطراب شما ضروری باشد.

هیچ ضرری ندارد یا شرم آور نیست اگر از کسی بخواهید کمک کند تا دوباره احساس بهتری داشته باشید.

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه حمایت دیگران و درمان های جدید را در نظر بگیرید.

اگر بدنبال بهترین کلینیک برای انجام خدمات نوروتکنولوژی مانند tDCS,TMS, VNS و نوروفیدبک زیر نظر متخصصین روانپزشکی، رونشناسی و علوم اعصاب هستید، همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172 – 09172030360

متخصص اعصاب و روان خوب شیراز

مرکز درمان افسردگی در شیراز

علت افسردگی بدون دلیل: چرا گاهی بدون هیچ دلیلی دچار افسردگی می‌شویم؟

 

منابع:

  1. Ho HC, Mui M, Wan A et al. Happy Family Kitchen II: a cluster randomized controlled trial of a community-based positive psychology family intervention for subjective happiness and health-related quality of life in Hong Kong. Trials. 2016;17:367. doi:10.1186/s13063-016-1508-9
  2. Suda M, Morimoto K, Obata A, Koizumi H, Maki A. Emotional responses to music: towards scientific perspectives on music therapyNeuroreport. 2008;19(1):75-78. doi:10.1097/WNR.0b013e3282f3476f
  3. Amici P. The Humor in Therapy: the Healing Power of Laughter. Psychiatr Danub. 2019 Sep;31(Suppl 3):503-508.
  4. Kumar A, Epley N. Undervaluing Gratitude: Expressers Misunderstand the Consequences of Showing AppreciationPsychol Sci. 2018;29(9):1423-1435. doi:10.1177/0956797618772506
  5. Huang LH. Well-being and volunteering: Evidence from aging societies in AsiaSoc Sci Med. 2019;229:172-180. doi:10.1016/j.socscimed.2018.09.004
  6. Dambrun M. Self-centeredness and selflessness: happiness correlates and mediating psychological processesPeerJ. 2017;5:e3306. doi:10.7717/peerj.3306
  7. Ramesh MG, Sathian B, Sinu E, Kiranmai SR. Efficacy of rajayoga meditation on positive thinking: an index for self-satisfaction and happiness in life [published correction appears in J Clin Diagn Res. 2014;8(4):ZZ01]. J Clin Diagn Res. 2013;7(10):2265–2267. doi:10.7860/JCDR/2013/5889.3488
  8. Holden R. What Is the Happiness Project? 9 Things Happy People Know. Carlsbad, Calif.: Hay House. https://www.robertholden.com/blog/what-is-the-happiness-project
  9. Seresinhe CI, Preis T, MacKerron G, Moat HS. Happiness is Greater in More Scenic Locations. Sci Rep. 2019;9(1):4498. doi:10.1038/s41598-019-40854-6
به این مقاله امتیاز دهید