07136476172 - 09172030360 [email protected]

جراحی رباتیک ایمن تر است و زمان بهبودی بیمار را بهبود می بخشد به گفته محققان، جراحی رباتیک برای برداشتن مثانه، زمان بهبودی و مدت اقامت در بیمارستان را برای بیماران کاهش داد.

 

منبع: UCL

 

اولین کارآزمایی بالینی در نوع خود که توسط دانشمندان UCL و دانشگاه شفیلد انجام شد، نتیجه‌گیری کرد: جراحی با کمک ربات که برای برداشتن سرطان مثانه استفاده می‌شود، بیماران را قادر می‌سازد خیلی سریع‌تر بهبود پیدا کنند و به میزان قابل توجهی (20 درصد) زمان کمتری را در بیمارستان بگذرانند. .

 

این مطالعه که در JAMA منتشر شد و توسط بنیاد اورولوژی با کمک مالی از بنیاد Champniss تأمین شد، همچنین نشان داد که جراحی رباتیک شانس بستری مجدد را به نصف کاهش می دهد (52 درصد) و کاهش چشمگیر چهار برابری (77 درصد) را نشان می دهد. در شیوع لخته‌های خون (ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی) – یکی از دلایل مهم کاهش سلامت و عوارض – در مقایسه با بیمارانی که جراحی باز داشتند.

فعالیت بدنی بیماران – که با گام‌های روزانه ردیابی شده در حسگر هوشمند پوشیدنی ارزیابی می‌شود – استقامت و کیفیت زندگی نیز

افزایش می‌یابد.

 

برخلاف جراحی باز، که در آن جراح مستقیماً روی بیمار کار می‌کند و برش‌های بزرگی در پوست و ماهیچه ایجاد می‌کند، جراحی به کمک ربات به جراحان اجازه می‌دهد تا ابزارهای کم تهاجمی را از راه دور با استفاده از کنسول و با کمک نمای سه‌بعدی هدایت کنند. در حال حاضر فقط در تعداد کمی از بیمارستان های بریتانیا در دسترس است.

 

محققان می‌گویند این یافته‌ها قوی‌ترین شواهد تا کنون را در مورد مزایای بیمار از جراحی به کمک ربات ارائه می‌دهد و اکنون از موسسه ملی تعالی بالینی (NICE) می‌خواهد تا آن را به عنوان یک گزینه بالینی در سراسر بریتانیا برای تمام جراحی‌های بزرگ شکم از جمله کولورکتال در دسترس قرار دهد.

 

محقق ارشد، پروفسور جان کلی، پروفسور Uro-Oncology در بخش جراحی و علوم مداخله ای UCL و جراح مشاور در بیمارستان های دانشگاه کالج لندن، گفت: علیرغم اینکه جراحی به کمک ربات به طور گسترده در دسترس است، هیچ ارزیابی بالینی فایده کلی آن برای بهبودی بیماران ب قابل توجهی وجود نداشته است.

هدف مطالعه

 

در این مطالعه ما می‌خواستیم مشخص کنیم که آیا جراحی با کمک ربات در مقایسه با جراحی باز، کاهش زمان سپری شده در بیمارستان، کاهش بستری شدن مجدد، و منجر به سطوح بهتر تناسب اندام و کیفیت زندگی است یا خیر. در همه موارد این نشان داده شد.

 

یک یافته غیرمنتظره کاهش چشمگیر لخته های خون در بیمارانی بود که تحت عمل جراحی رباتیک قرار می گرفتند. این نشان‌دهنده یک جراحی ایمن است که بیماران از عوارض بسیار کمتر، بسیج زودهنگام و بازگشت سریع‌تر به زندگی عادی سود می‌برند.»

 

پروفسور جیمز کاتتو، پروفسور جیمز کاتو، پروفسور جراحی اورولوژی در گروه سرطان و متابولیسم دانشگاه شفیلد، گفت: «این یک یافته مهم است. با استفاده از این جراحی پیشرفته زمان بستری شدن در بیمارستان کاهش می یابد و بهبودی سریعتر می شود.

 

نهایتا

 

در نهایت، این فشار تخت بر روی NHS را کاهش می دهد و به بیماران امکان می دهد سریعتر به خانه بازگردند. ما شاهد عوارض کمتری از بهبود تحرک و زمان کمتری در رختخواب هستیم.

این مطالعه همچنین به روندهای آینده در مراقبت های بهداشتی اشاره می کند. به زودی، ممکن است بتوانیم بهبودی پس از ترخیص را زیر نظر داشته باشیم تا مشکلات در حال توسعه را پیدا کنیم. این امکان وجود دارد که ردیابی سطوح راه رفتن افرادی را که نیاز به ویزیت پرستار منطقه یا شاید معاینه زودتر در بیمارستان دارند، برجسته کند.

 

آزمایشات قبلی جراحی رباتیک بر نتایج بلندمدت متمرکز شده است. آنها نرخ درمان سرطان مشابه و سطوح مشابهی از بهبودی طولانی مدت پس از جراحی را نشان داده اند. هیچ‌کدام به تفاوت‌ها در روزها و هفته‌های بلافاصله پس از جراحی نگاه نکرده‌اند.»

 

جراحی رباتیک

 

پروفسور کلی افزود: “با توجه به یافته های مثبت، درک جراحی باز به عنوان استاندارد طلایی برای جراحی های بزرگ اکنون برای اولین بار به چالش کشیده شده است. ما امیدواریم که همه بیماران واجد شرایطی که نیاز به عمل جراحی بزرگ شکم دارند، اکنون بتوانند گزینه جراحی رباتیک را داشته باشند.

 

ربکا پورتا، مدیر عامل بنیاد اورولوژی گفت: “مأموریت بنیاد اورولوژی ساده است – نجات جان انسان ها و کاهش رنج ناشی از سرطان ها و بیماری های اورولوژی. ما این کار را از طریق سرمایه گذاری در تحقیقات پیشرفته، آموزش پیشرو و حمایت از آموزش متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام می دهیم تا اطمینان حاصل شود که زندگی کمتری ویران خواهد شد.

 

سرطان مثانه جایی است که رشد بافت غیر طبیعی که به عنوان تومور شناخته می شود، در پوشش مثانه ایجاد می شود. در برخی موارد، تومور به عضله مثانه گسترش می یابد و می تواند منجر به سرطان ثانویه در سایر قسمت های بدن شود. سالانه حدود 10000 نفر در بریتانیا به سرطان مثانه مبتلا می شوند و بیش از 3000 برداشتن و بازسازی مثانه انجام می شود. این یکی از گران ترین سرطان ها برای مدیریت است.

 

یافته های آزمایشی

 

در 9 بیمارستان بریتانیا، 338 بیمار مبتلا به سرطان مثانه غیر متاستاتیک به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند: 169 بیمار سیستکتومی رادیکال به کمک ربات (برداشتن مثانه) با بازسازی داخل بدنی (فرایند برداشتن بخش از روده برای ساخت مثانه جدید) و 169 بیمار انجام دادند. سیستکتومی رادیکال باز داشت.

 

نقطه پایانی اولیه کارآزمایی، مدت اقامت در بیمارستان پس از جراحی بود. به طور متوسط، گروهی که به کمک ربات کمک می‌کردند، هشت روز در بیمارستان ماندند، در مقایسه با 10 روز برای گروه جراحی باز – بنابراین کاهش 20 درصدی. بستری مجدد در بیمارستان طی 90 روز پس از جراحی نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت – 21٪ برای گروهی که به کمک ربات کمک می کند در مقابل 32٪ برای گروه باز.

 

20 پیامد ثانویه دیگر در 90 روز، 6 و 12 ماه پس از جراحی مورد ارزیابی قرار گرفت. این موارد شامل شیوع لخته خون، عوارض زخم، کیفیت زندگی، ناتوانی، استقامت، سطح فعالیت، و بقا (موربیدیتی) بود. تمام نتایج ثانویه با جراحی به کمک ربات بهبود یافتند یا اگر بهبود نیافته بودند تقریباً برابر با جراحی باز بودند.

 

این مطالعه و مطالعات قبلی نشان می دهد که هم جراحی با کمک ربات و هم جراحی باز به همان اندازه در عود سرطان و طول بقا موثر هستند.

 

مراحل بعدی

تیم تحقیقاتی در حال انجام یک تجزیه و تحلیل اقتصادی سلامت برای تعیین سال زندگی تعدیل شده با کیفیت (QALY) است که تاثیر آن بر کمیت و کیفیت زندگی را شامل می شود.

 

مطالعات موردی بیمار

 

جان هاموند، بازنشسته، 75 ساله، از دانکاستر، گفت: «علائمم را خیلی طولانی رها کردم و متوجه شدم که تومور در مثانه دارم. من خوش شانس بودم که پروفسور کاتتو را دیدم و بعد از اینکه گزینه هایی به من داده شد، عمل جراحی را برای برداشتن مثانه و استوما در محل انتخاب کردم.

 

من این عمل را در آگوست 2019 انجام دادم و می‌دانستم که این عمل جراحی رباتیک در یک آزمایش است و مشتاق شرکت در آن بودم. در واقع من خوشحالم که در موقعیتی بودم که بتوانم در آینده با این نوع جراحی به دیگران کمک کنم. عملیات موفقیت آمیز بود و کل تیم به شدت حمایت کردند.

 

“به طرز شگفت انگیزی، روز بعد پیاده روی می کردم و پیشرفت بسیار خوبی داشتم و هر روز پیاده روی خود را بهبود می بخشیدم. هیچ دردی نداشتم و فقط باید با کیسه استوما سازگار می شدم. من پس از عمل به طور کامل بهبود یافته ام و در تمام مدت می دانستم که در دستان حرفه ای هستم. من حدود پنج روز پس از جراحی در خانه بودم و از پروفسور کاتو و تیمش سپاسگزارم که مجبور نشدم بیش از حد لازم در بیمارستان بمانم.

 

تجربه

 

فرانسیس کریستنسن اسندون، از هرتفوردشایر، می گوید: “من به سرطان مثانه مبتلا شدم و پس از یک دوره شیمی درمانی، پیشنهاد شد که مثانه ام را برداریم. تحت عمل پروفسور جان کلی، من تحت عمل جراحی رباتیکی قرار گرفتم تا مثانه مادری ام را که با یک مثانه جدید ساخته شده از روده ساخته شده بود، خارج کنم.

 

“عمل موفقیت آمیز بود و من بلافاصله پس از جراحی بیدار بودم و راه می رفتم. پس از انجام عمل در آوریل، در اواسط ژوئن به سر کار و باشگاه برگشتم. من به زندگی عادی و فعال ادامه دادم و همیشه از پروفسور کلی و تیمش برای مراقبت و حمایتشان سپاسگزارم.»

 

این کارآزمایی از مارس 2017 تا مارس 2020 انجام شد و شامل 29 جراح در 9 مرکز تراست بیمارستان بریتانیا بود.

 

https://neurosciencenews.com/robotic-surgery-neurotech-20635/

آیا ربات‌ها روزی به آگاهی دست خواهند یافت؟

بازوی رباتیکی دیگر فقط در فیلم تخیلی نیست!