07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

 

ممکن است برای شما سخت باشد که با خواهر و برادر خود بحث نکنید، مخصوصاً اگر در نزدیک یکدیگر زندگی می کنید یا مجبورید فضای مشترکی داشته باشید. حتی در بزرگسالی خواهر و برادر ممکن است بر سر مسائلی با یکدیگر بحث داشته باشند. شما باید تلاش کنید تا مشکلات را با خواهر و برادر خود حل کنید تا در خانواده تنش کمتری باشد. می توانید با عذرخواهی از خواهر و برادر خود و جبران خسارت پس از درگیری شروع کنید. سپس باید هر دو با هم کار کنید تا در آینده با یکدیگر درگیری نداشته باشید.

 

از خواهر و برادر خود عذرخواهی کنید

 

مکانی خصوصی و آرام برای گفتگو پیدا کنید. شما باید با عذرخواهی از خواهر و برادر خود به روشی صمیمانه شروع کنید. برای عذرخواهی مکانی آرام و خصوصی پیدا کنید. عذرخواهی حضوری به خواهر و برادرتان نشان می دهد که می خواهید با آنها چهره به چهره صحبت کنید و درباره آنچه اشتباه شده بحث واقعی کنید.
مثلا در اتاق خواهر و برادر خود عذرخواهی کنید یا در یک مکان مشترک در خانه خود مانند اتاق نشیمن یا آشپزخانه. از خواهر و برادر خود بپرسید، “آیا می توانیم یک لحظه در خلوت صحبت کنیم؟” یا “من می خواهم اینجا با شما گپ بزنم.”

اگر شما و خواهر و برادرتان با هم زندگی نمی کنید، باید یک مکان را برای عذرخواهی مانند کافی شاپ یا نیمکت پارک انتخاب کنید. سعی کنید جایی را پیدا کنید که برای مکالمه به اندازه کافی فضای خصوصی داشته باشد.

اگر در ابتدای صحبت با شخص خواهر و برادر خود را بسیار دشوار می دانید، سعی کنید نامه ای برای آنها بنویسید تا ارتباط بین شما برقرار شود.

 

تأثیر زبان بدن را فراموش نکنید

 

شما باید با نشان دادن زبان بدن، لحن عذرخواهی را تعیین کنید، این باعث می شود که مکالمه برای خواهر و برادرتان تهدید و استرس نداشته باشد. هنگام گفتگو با خواهر و برادر خود باید تماس چشمی خود را حفظ کنید و صدای خود را صاف و آرام نگه دارید. از بلند كردن صدا، فرياد زدن، تكان دادن بازوها و يا حركات سريع خودداري كنيد. شما باید در طول عذرخواهی آرام باشید.
همچنین باید بدن را طوری قرار دهید که رو به خواهر یا برادرتان باشد و به سمت آنها خم شوید. این به خواهر یا برادر شما نشان می دهد که درگیر مکالمه هستید.

 

با استفاده از عبارت “من” عذرخواهی کنید

 

وقتی عذرخواهی می کنید، باید همیشه از عبارات “من” استفاده کنید. این به خواهر و برادر شما نشان می دهد که می توانید در برابر اظهارات خود بایستید و برای اعمال خود پاسخگو باشید. از “تو یا شما” استفاده نکنید، “همانطور که این نشان می دهد شما در مورد رفتار خواهر یا برادر خود جانبدارانه صحبت نمی کنید.

شما ممکن است عذرخواهی خود را با شناسایی آنچه فکر می کنید علت درگیری بوده است و اعتراف به اشتباه خود شروع کنید. ممکن است بگویید ، “من اشتباه کردم که در مورد شما چیزهای بدی را به دوستانتان گفتم. فهمیدم که اکنون از طرف من کم لطفی شده است. از کاری که کردم متاسفم. ”

بعضی اوقات درگیری ایجاد می شود و هیچ خطای واضحی وجود ندارد، مثلا وقتی در یک موضوع اختلاف نظر دارید. در این حالت می توانید چیزی مانند این بگویید: “من می دانم که ما هنوز دراین موضوع اختلاف نظر داریم، اما متاسفم که به دلیل آن حالت دفاعی داشتم و متاسفم که در این مورد جنگیدیم.”

 

 

با احساسات آنها همدردی کنید

 

همچنین باید نسبت به خواهر و برادر خود همدلی کنید و به آنها بگویید که می توانید دلیل ناراحتی آنها را درک کنید. پذیرفتن احساسات آنها به خواهر و برادرتان نشان می دهد که به احساس آنها اهمیت می دهید و نمی خواهید دوباره احساساتشان را جریحه دار کنید.
به عنوان مثال، بهتر است بگویید، “من می فهمم که چرا از من برای کاری که کردم عصبانی هستی. می دانم کاری که کردم خیلی خوب نبود. متاسفم و امیدوارم عذرخواهی من را بپذیرید. ”

 

بپرسید چه کاری می توانید انجام دهید تا اوضاع درست شود

 

هنگامی که از خواهر و برادر خود عذرخواهی کردید، باید پیشنهاد جبران هزینه ها را بدهید. این کار را با پرسیدن از خواهر یا برادر خود انجام دهید، “چه کاری می توانم انجام دهم تا این را جبران کنم؟” همچنین ممکن است روش خود را برای جبران آنچه انجام داده اید در نظر بگیرید و راه حل ها یا گزینه های احتمالی را به خواهر یا برادر خود ارائه دهید. پیشنهاد جبران خسارت به خواهر و برادرتان نشان می دهد که به فکر بهتر شدن رابطه و حل تعارض هستید.

 

درباره نحوه رفتار خود در آینده صحبت کنید

 

بخشی از عذرخواهی شما ممکن است صحبت کردن در مورد اینکه در صورت بروز شرایط مشابه در آینده، چگونه عمل خواهید کرد، باشد. همچنین می توانید از خواهر یا برادر خود بپرسید که چگونه دوست دارد شما رفتار کنید.

“دوست دارید بجای این رفتار دفعه بعد چه کاری انجام دهم؟”

 

به خواهر و برادر خود فضا بدهید

 

شما همچنین باید یک قدم به عقب برگردید و به خواهر و برادر خود فضایی بدهید تا عذرخواهی شما را بررسی کند. مدتی به خواهر یا برادر خود فرصت دهید تا معذرت خواهی شما را بپذیرد و از درگیری عبور کند.

مثلا،”من می خواهم به شما فرصت بدهم تا درباره عذرخواهی ام فکر کنید. اگر می خواهید بعداً در این باره بیشتر صحبت کنید، به من اطلاع دهید.

از فشار آوردن به خواهر یا برادر خود برای پذیرفتن سریع عذرخواهی خودداری کنید. انجام این کار ممکن است منجر به درگیری دیگری یا مسائل بعدی بین شما شود. در عوض، یک قدم به عقب برگردید و فضای مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهید.

 

یک حرکت مهربانانه نسبت به خواهر و برادر خود انجام دهید

 

همچنین می توانید احساسات خود را به مرحله عمل برسانید و کاری خوب برای خواهر و برادر خود انجام دهید. این می تواند یک حرکت کوچک، مهربانانه یا یک حرکت بزرگ باشد. انجام کاری خوب برای خواهر و برادرتان می تواند به آنها نشان دهد که از کاری که انجام داده اید احساس بدی دارید و می خواهید آن را جبران کنید.

مثلاً نوشیدنی مورد علاقه آنها را برای آنها انتخاب کنید یا غذای مورد علاقه آنها را تهیه کنید. یا ممکن است آنها را برای شام یا یک نوشیدنی مهمان کنید.

 

اجتناب از درگیری در آینده

 

شنونده خوبی باشید

 

با تمرکز بر شنونده ای خوب و فعال بودن، می توانید در آینده با خواهر یا برادر خود از درگیری خودداری کنید. این به این معنی است که بدون قضاوت خواهر یا برادرتان درباره آنچه می گوید فکر کنید – به گفته های آنها گوش دهید و آنها را جذب کنید. سپس سعی کنید تأیید کنید که گفته های آنها را فهمیده اید. مثلا بگوییدسپس پاسخ دهید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

هنگام صحبت خواهر و برادر خود را قطع نکنید و تمرکز خود را روی گوش دادن به گفته های آنها بگذارید، حتی اگر لزوما با آنها موافق نباشید.

قبل از اینکه درگیری ایجاد شود، درباره هر موضوعی صحبت کنید. برقراری ارتباط صادقانه و آزاد در برقراری ارتباط سالم با خواهر و برادرتان مهم است.

همچنین باید به موضوعاتی که منجر به درگیری با خواهر و برادرتان می شود، توجه کرده و آنها را به روشی سالم بیان کنید. تشخیص دهید که ممکن است با خواهر و برادر خود درگیری داشته باشید و سعی کنید هر موضوعی را که حساس است با احتیاط از کنار آن عبور کنید. به این ترتیب می توانید قبل از شروع درگیری جلوگیری کرده و با یکدیگر رابطه سالم تری داشته باشید.

برای یکدیگر کارهای مهربانانه انجام دهید. شما باید سعی کنید حتی به روش های کوچک به خواهر یا برادر خود نشان دهید که به آنها اهمیت می دهید و آنها را دوست دارید. انجام کارهای مهربانانه برای آنها کمک می کند تا از هرگونه تنش یا استرس بین شما کاسته شده و رابطه شما سرشار از همدلی و دلسوزی شود.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

nextavenue.org/how-make-peace-your-sibling

http://www.wsj.com/articles/SB10001424052702304724404577291432292777576

psychologies.co.uk/self/grown-up-siblings-how-to-move-on