07136476172 - 09172030360 [email protected]
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که تزریق کتامین می‌تواند به خوبی شوک مغزی (ECT) برای بهبود علائم در برخی از افراد مبتلا به افسردگی شدید موثر باشد. آمیت آناند، سرپرست تیم تحقیق، مدیر کارآزمایی‌های بالینی در Mass General Brigham در بوستون، در بیانیه‌ای گفت: ” شوک مغزی برای افسردگی برای بیش از 80 سال استاندارد طلایی برای درمان افسردگی شدید بوده است.” اما در عین حال یک درمان بحث برانگیز است زیرا می تواند باعث از دست دادن حافظه شود و نیاز به بیهوشی دارد.

مقایسه شوک مغزی برای افسردگی با کتامین تراپی

کتامین یک داروی بیهوشی برای جراحی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 2019 به صورت اسپری بینی برای افسردگی مقاوم به درمان (افسردگی که با حداقل دو مورد از درمان های معمول ضد افسردگی کاهش نمی یابد) تأیید شد. دکتر آناند گفت: «این بزرگ‌ترین مطالعه‌ای است که تاکنون در مورد مقایسه درمان‌های کتامین و شوک مغزی برای افسردگی انجام شده است، و تنها مطالعه‌ای است که تأثیر آن بر حافظه را نیز اندازه‌گیری کرده است.»
این مطالعه شامل حدود 400 بزرگسال بود که به افسردگی مقاوم به درمان مبتلا بودند. دانشمندان به طور تصادفی شرکت کنندگان را در گروه هایی گذاشتند که یا سه بار در هفته شوک مغزی دریافت می کردند یا دو بار در هفته تزریق کتامین انجام می دادند.

چگونه کتامین تراپی با شوک مغزی برای افسردگی مقایسه شد؟

محققان در 24 می در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش دادند به طور کلی، 55 درصد از افراد در گروه کتامین و 41 درصد از افراد در گروه شوک درمانی حداقل 50 درصد کاهش علائم افسردگی را تا پایان دوره مطالعه داشتند.
هدف از این مطالعه تعیین این بود که آیا کتامین آیا به اندازه شوک مغزی موثر است یا خیر، و این نتایج نشان می دهد که بله همانقدر موثر است.
علاوه بر این، بیماران گروه شوک مغزی از دست دادن حافظه و اثرات اسکلتی عضلانی مانند تشنج را تجربه کردند که هیچ یک از آنها در گروه کتامین رخ نداد. در طول درمان کتامین تراپی فقط یک عارضه جانبی داشت و آن این بود که افراد احساس می‌کردند از بدن، اطرافیان یا محیط اطرافشان جدا شده‌اند.

محدودیت های مطالعه مقایسه کتامین تراپی با شوک مغزی برای افسردگی

یکی از محدودیت های مطالعه جدید این است که محققان به خود شرکت کنندگان برای یادآوری و گزارش دقیق هرگونه تغییر در فراوانی یا شدت علائم افسردگی خود تکیه کردند. شرکت‌کنندگان همچنین می‌دانستند که چه درمانی دریافت کرده‌اند، و این دانش ممکن است بر باورهای آن‌ها در مورد اینکه مداخله چقدر خوب کار می‌کند، تأثیر بگذارد.
لوک جلن، محقق نوروفارماکولوژی در کینگز کالج لندن که خودش در مطالعه جدید شرکت نداشت می‌گوید: شوک مغزی اغلب به‌عنوان یک گزینه درمانی ترسناک در نظر عوام است، و تبلیغات و امیدهای رسانه‌ای زیادی پیرامون پتانسیل کتامین تراپی وجود دارد، بنابراین ممکن است ترجیحات و انتظارات درمانی بر نتایج تأثیر بگذارد.
فراتر از این، مطالعه بر روی مجموعه‌ای از بیمارانی متمرکز شد که افسردگی مقاوم به درمان دارند اما دوره‌های روان پریشی یا سایکوز را تجربه نمی‌کنند. شوک مغزی اغلب برای افرادی که روان پریشی را تجربه می کنند در نظر گرفته می شود و ممکن است نتایج در این بیماران متفاوت باشد.

درمان های بهتر برای افسردگی شدید مورد نیاز است

علیرغم محدودیت های این مطالعه، یافته های آن نشان می دهد که کتامین می تواند به رفع نیاز فوری به درمان های بهتر برای افسردگی شدید کمک کند. بر اساس مطالعه‌ای که در مارس 2021 در مجله روانپزشکی بالینی انجام شد، تقریباً یک سوم افراد مبتلا به افسردگی شدید که از داروها برای کاهش علائم خود استفاده می‌کنند، نتایج خوبی از درمان دریافت نمی‌کنند.
کتامین به طور بالقوه می تواند جایگزینی کمتر تهاجمی و در دسترس برای افسردگی مقاوم به درمان در نظر گرفته شود.
در واحد کتامین تراپی (کتامین درمانی) انستیتو سلامت مغز دانا از رویکرد های به روز و تایید شده درمان اختلالات شدید خلقی (افسردگی، دو قطبی، افکار خودکشی…) و درد های مزمن به کمک کتامین استفاده می شود. در این واحد متخصصین بیهوشی، روانپزشکی، نوروساینس و نورولوژی حضور دارند.در این واحد با بررسی دقیق شرایط بیمار توسط متخصصین در صورت لزوم به انجام کتامین تراپی، این کار توسط متخصصین در بیمارستان برای فرد انجام خواهد شد.

آیا شما کاندید کتامین تراپی هستید؟ همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

سایر گزینه های درمانی

نوروفیدبک

علوم اعصاب ثابت کرده است که تمرینات مکرر شبکه های مغزی، مانند تمرینهای مرتبط با نوروفیدبک، توانایی تغییر شکل مغز را دارد. این موضوع به بهینه سازی الگوهای امواج مغزی کمک می کند و در عین حال ارتباطات بین نورون ها و شبکه ها را تقویت می کند.

 

درمان نوروفیدبک همچنین سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بهبود می بخشد و در عین حال فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد. پس از 20 تا 60 جلسه نوروفیدبک، بسیاری از بیماران کاهش علائم اضطراب و افسردگی خود را تجربه می کنند.

اگر میخواهید از نوروفیدبک و چگونگی انجام آن بیشتر بدانید این مطلب را از دست ندهید:

تحریک مغناطیسی مغز

اگر از افسردگی شدید رنج می برید که به دارو مقاوم بوده است، درمان TMS میتواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. درمان با تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک درمان غیرتهاجمی است. پالس های انرژی مغناطیسی مکرر را به مناطقی از مغز که در خلق و خوی درگیر هستند هدایت می کند. این پالس های مغناطیسی بدون درد از جمجمه عبور می کنند و سلول های مغزی را تحریک می کنند.این موضوع می تواند ارتباط بین قسمت های مختلف مغز را بهبود ببخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد.

تحریک ترانس کرانیال (tDCS)

تحریک فرا جمجمه ای ابزار جدیدی است که به کسانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند کمک می کند. روش تحریک فراجمجمه ای مغز میتواند به عنوان یک ابزار مفید در یک رویکرد جامع برای بهبودی طولانی مدت و پایدار بیماران مبتلا به افسردگی استفاده شود.

 

در طول یک جلسه، بیماران میتوانند بهبود خلق و خو و آرامش را احساس کنند. حتی پس از پایان جلسه، مغز میتواند به لطف نورپلاستیسیتی یا توانایی طبیعی خود برای تغییر، به سیم کشی مجدد و بهبود خود ادامه دهد. بیماران میتوانند با جلسات مکرر دستاوردها را تثبیت کنند. و پزشکان می توانند تغییرات طولانی مدت در مغز را با تکنیک های تصویربرداری (مانند fMRI یا qEEG) بررسی کنند.

درباره درمان افسردگی بدون دارو با تحریک الکتریکی مغز tDCS بیشتر بدانید.

حرف آخر

در حالی که غیرممکن نیست که یک دوره خاص از افسردگی به خودی خود از بین برود، کمک گرفتن می تواند باعث شود که سریعتر احساس بهتری داشته باشید. همچنین می تواند به طور بالقوه از بدتر شدن افسردگی یا تأثیر بر سلامت جسمانی شما جلوگیری کند. از آنجایی که افسردگی قابل درمان است، پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود پیدا کنید.

بعلاوه، رفع برخی از اشکال افسردگی دشوارتر است. در مواردی از این قبیل، شما نمی توانید منتظر بمانید که از بین برود. درمان ممکن است برای کمک به کاهش نوع یا شدت افسردگی و اضطراب شما ضروری باشد.

علاوه بر این، شما شایسته درمان مناسب وشخصی سازی شده برای افسردگی هستید.

هیچ ضرری ندارد یا شرم آور نیست اگر از کسی بخواهید کمک کند تا دوباره احساس بهتری داشته باشید.

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه حمایت دیگران و درمان های جدید را در نظر بگیرید.

اگر بدنبال بهترین کلینیک برای انجام خدمات نوروتکنولوژی مانند tDCS,TMS, VNS و نوروفیدبک زیر نظر متخصصین روانپزشکی، رونشناسی و علوم اعصاب هستید، همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172 – 09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

https://danabrain.ir/%d9%86%d9%88%d8%b1%d9%88%d9%81%db%8c%d8%af%d8%a8%da%a9-%d9%88-%d8%a7%d9%81%d8%b3%d8%b1%d8%af%da%af%db%8c/
به این مقاله امتیاز دهید