07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

آیا تفاوت های آناتومیکی بین زن و مرد – اندام های جنسی ، موهای صورت و موارد مشابه – به مغز ما نیز سرایت پیدا می کند؟

 

پاسخ به این سوال به همان اندازه که بحث برانگیز بوده است دشوار نیز بوده است. اکنون ، بزرگترین مطالعه تصویربرداری از مغز در نوع خود ، واقعاً برخی از الگوهای خاص جنسیت را پیدا کرده است ، اما در کل شباهت ها بیشتر از تفاوت ها است. این کار سوالات جدیدی را ایجاد می کند که چگونه تفاوت مغز بین دو جنس بر هوش و رفتار تأثیر می گذارد.؟

 

برای دهه ها ، دانشمندان علوم اعصاب متوجه شده اند که به طور متوسط ​​، مغز مردانه کمی کل حجم مغز بیشتری نسبت به

مغز زن دارد ، حتی اگر برای اندازه متوسط ​​بدن بزرگتر مردان اصلاح شود.

 

 

اما به سختی مشخص شده است که دقیقاً کدام ساختارهای مغز کم و بیش حجیم هستند. اکثر مطالعات اندازه های نمونه نسبتاً کمی را بررسی کرده اند – معمولاً کمتر از 100 مغز – نتیجه گیری در مقیاس بزرگ را غیرممکن می کند.

 

در مطالعه جدید ، تیمی از محققان به سرپرستی روانشناس استوارت ریچی ، فوق دکترا در دانشگاه ادینبورگ ، به داده های UK Biobank ، یک مطالعه زیست پزشکی طولانی مدت  در مورد افرادی که در انگلیس با 500000 نفر مشغول به کار هستند ، مراجعه کردند.

 

زیرمجموعه ای از افراد ثبت نام شده در این مطالعه با استفاده از MRI ​​اسکن مغز شدند. در 2750 زن و 2466 مرد 44-77 ساله ، ریچی و همکارانش حجم 68 منطقه درون مغز و همچنین ضخامت قشر مخ را بررسی کردند. لایه بیرونی چروکیده ای که از نظر آگاهی ، زبان ، حافظه، ادراک و سایر عملکرد ها مهم است.

 

با تنظیم سن ، به طور متوسط ​​دریافتند که زنان دارای قشر طور قابل توجهی ضخیم تر از مردان هستند.

 

 

قشر ضخیم تر در انواع تست های شناختی و عمومی با امتیازات بالاتر همراه است. در همین حال ، مردان دارای حجم مغزی بالاتری نسبت به زنان در هر منطقه زیر قشری هستند که از آنجا مشاهده می شوند.

از جمله هیپوکامپ (که نقش گسترده ای در حافظه و آگاهی فضایی دارد) ، آمیگدالا (احساسات ، حافظه و تصمیم گیری) ، جسم مخطط (یادگیری ، مهارت و پردازش پاداش) و تالاموس (پردازش و انتقال اطلاعات حسی به سایر قسمتهای مغز).

 

هنگامی که محققان اعداد را برای بررسی مناطق زیر قشر مغز نسبت به اندازه کلی مغز تنظیم کردند ، مقایسه ها بسیار نزدیکتر شد: فقط 14 منطقه ای بود که مردان از حجم مغز بیشتری برخوردار بودند و 10 منطقه ای که زنان بیشتر داشتند.

 

حجم و ضخامت قشر مغز در مردان نیز بسیار متفاوت از زنان است.

 

ریچی می گوید: “[آن مطالعه قبلی] هیچ تفاوتی در هوش نداشت. اما مردان از زنان متغیر تر بودند.” “به همین دلیل است که یافته های ما از مغز شرکت کنندگان مرد در بیشتر اندازه ها از مغز شرکت کنندگان زن بسیار متغیر است بسیار جالب است. این با بسیاری از شواهد دیگر متناسب است که به نظر می رسد مردان متغیرتر از نظر جسمی و روحی هستند. ”

 

علیرغم الگوهای پیوسته مرتبط جنسیت ، محققان همسان سازی قابل توجهی بین مردان و زنان از نظر حجم مغز و ضخامت قشر پیدا کردند ، درست همانطور که ممکن است از نظر قد پیدا کنید.

به عبارت دیگر ، فقط با مشاهده اسکن مغزی یا قد فردی که به طور تصادفی از این تحقیق جدا شده است ، محققان سخت می فهمند که این کار از طرف یک زن یا مرد انجام شده است. این نشان می دهد که شباهت ها بیشتر از تفاوت هاست.

 

در این مطالعه مشخص نشده است که آیا جنسیت شرکت کنندگان با مشخصات بیولوژیکی آنها به عنوان زن یا مرد مطابقت دارد.

 

Amber Ruigrok ، یک عصب شناس از دانشگاه کمبریج در انگلستان که تفاوت های جنسیتی را در مغز بررسی کرده است ، اندازه گسترده این مطالعه نتایج را قانع کننده می داند.

در یک مطالعه “حجم کلی بیشتر در مردان و ضخامت بالاتر قشر در زنان با یافته های تحقیقات قبلی متناسب است. اما از آنجا که تحقیقات قبلی عمدتا از اندازه های نمونه نسبتاً کمی استفاده می کردند ، این مطالعه این پیش بینی ها را تأیید می کند. ”

 

نکته فراموش شده

 

Ruigrok یکی از عواملی را یادآوری می کند که باید در مطالعات آینده به آن توجه شود: یائسگی. بسیاری از زنان در این مطالعه در محدوده سنی مراحل یائسگی بودند و نشان داده شده است که نوسانات هورمونی بر ساختار مغز تأثیر می گذارد. او می گوید که ممکن است در تفاوت های جنسیتی ذکر شده در این مطالعه نقشی داشته باشد.

 

سوالات بحث برانگیز – و هنوز حل نشده – این است که آیا این الگوها برای هوش یا رفتار معنایی دارند؟ اگرچه فرهنگ عامه مملو از نمونه هایی فرضی از تفاوت های فکری و رفتاری بین دو جنس است ، اما با وجود تحقیقات علمی ، فقط تعداد کمی مانند پرخاشگری جسمی بالاتر در مردان ، اثبات شده است.

 

در حال حاضر ، ریچی می گوید که کار او برای پاسخ به چنین پرسش های مهیجی مجهز نیست: او بر توصیف دقیق تفاوت های مغز زن و مرد متمرکز شده است ، و نه اینکه حدس بزند که معنی آنها چیست.

 

منبع :http://www.sciencemag.org

زنان در همکاری بهتر عمل می کنند یا مردان؟!