07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

امروزه با توجه به برنامه های زندگی روزمره و فشار کاری، اغلب مشاهده می شود که بزرگسالان و نوجوانان از سردرد رنج می برند. گاهی دردها به عنوان یک سردرد ساده تلقی می شوند درحالیکه ممکن است درد سینوسی یا در اثر میگرن باشد. 

هرگز نادیده گرفتن چند نشانه که ممکن است تهدید احتمالی برای سلامتی فیزیکی باشد، تصمیم عاقلانه ای نیست.  توضیح داده شده است که چگونه شما می توانید تفاوت  بین سردرد، سینوس و میگرن را متوجه شوید.

 

 

 

1.Tension Headaches سر درد تنشی 

 

شایع ترین انواع سردرد، سردرد تنشی است که باعث ایجاد درد خفیف، متوسط ​​و شدید می شود. هنگامی که شما احساس می کنید که یک نوار بسیار تنگ و ناراحت کننده در اطراف پیشانی شما قرار داده شده است، آن را یک نشانه سردرد تنشی بدانید.

علائم آن می تواند شامل سردرد خفیف، فشار در اطراف پیشانی می باشد. درد معمولا خفیف یا متوسط ​​است، اما در مواردی شدید نیز میباشد. اختلاف عمده بین سردرد تنشی و میگرن این است که سردرد تنشی، با تهوع و استفراغ همراه نیست.

این نوع سردرد می تواند به دلیل برخی از غذاها، فعالیت ها، استرس های جسمی یا احساسی مانند کار کردن با کامپیوتر در مدت طولانی، خواندن متن در تاریکی، رانندگی به طور مداوم برای دوره های طولانی و یا کاهش ناگهانی در دمای محیط اطراف باشد. می تواند با پاراستامول ساده درمان شود، اما همچنین می توانید از تکنیک های آرام سازی شامل کمپرس آب گرم، دوش آب گرم، ماساژ، مدیتیشن و کشش گردن استفاده کنید.

 

 2.Migraines سردرد میگرنی

 

در حالی که میگرن تهدید کننده زندگی نیست، ممکن است اگر در طولانی مدت ادامه داشته باشد، کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. میگرن می تواند باعث کاهش هوشیاری ذهنی، مشکل در تفکر، دیدن نورهای چشمک زن، بی حسی در صورت یا دست، حس بویایی، طعم و یا لمس غیر معمول باشد.

نشانه های رایج میگرن عبارتند از تهوع، استفراغ، درد در چشم و گوش،اختلال در عملکرد معده و حساسیت به نور یا صدا هستند. آنها تنها یک طرف سر را تحت تاثیر قرار می دهند اما ممکن است هر دو طرف را تحت تاثیر قرار دهند.

میگرن به علت عوامل مؤثر بر اضطراب عاطفی، استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری، مصرف بیش از حد الکل، تغییرات هورمونی یا یائسگی ایجاد می شود. تغییر شیوه زندگی ممکن است به کنترل میگرن کمک کند.  شامل، الگوهای خواب سازگار، وعده های غذایی ثابت، استرس کنترل شده و ورزش منظم باشد.

 

تفاوت سردرد میگرنی و سینوسی

 

 

 3.Sinus headaches سردرد سینوسی

 

علت آن اغلب ناشی از سینوزیت رایج یا عفونت سینوسی میباشد. سردرد سینوسی باعث انسداد در سینوس ها یا مجاری بینی می شود. اگر در هنگام خم شدن یا دراز کشیدن سردرد شدیدتر شود، نشانه سردرد سینوسی است.

علائم آن عبارتند از درد، فشار در گونه،  پیشانی، بینی، خستگی و درد در قسمت بالایی دندان ها. 

همچنین سینوزیت پس از یک عفونت تنفسی یا سرماخوردگی رخ می دهد و سردرد ممکن است چند ساعت یا یک روز طول بکشد.

علل شایع سینوزیت عبارتند از: پولیپ بینی،  فیبروز کیستیک، HIV و سایر بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی، عفونت های دستگاه تنفسی یا آلرژی هایی مانند تب یونجه باشد. برای درمان سینوس، مراقبت از سلامت بینی و اجتناب از آلودگی هوا و دود ممکن است مفید باشد.

به این مقاله امتیاز دهید