07136476172 - 09172030360 [email protected]

تغییر اشتها در افسردگی

اگر افسردگی دارید، ممکن است متوجه شوید که به اندازه معمول غذا نمی‌خورید. یا از طرف دیگر، ممکن است بیشتر از حد معمول غذا میل کنید. طبق گفته محققین، تغییر اشتها در افسردگی در میان افراد مبتلا به افسردگی رایج است.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است اشتهای کمتری داشته باشند و در نتیجه ناخواسته وزنشان کاهش پیدا کند. سایر مبتلایان به افسردگی ممکن است افزایش اشتها را تجربه کنند که می تواند منجر به افزایش وزن شود. همانطور که در مطالعه ای که در مارس 2019 در مجله بین المللی تغذیه رفتاری و فعالیت بدنی منتشر شد، این امر در میان افرادی که از خوردن غذا به عنوان راهی برای مقابله با احساسات منفی استفاده می کنند، رایج است.

این تغییرات در اشتها نه تنها به طور بالقوه خسته کننده هستند، بلکه می توانند برای سلامتی شما مضر باشند. محققین می گویند: «برای بسیاری از بیماران، تغییرات در اشتها می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه افسردگی یا حتی یک علامت هشداردهنده از یک دوره افسردگی آینده باشد».

چرا افسردگی بر اشتهای شما تأثیر می گذارد؟

تغییرات اشتها در میان افراد مبتلا به افسردگی ممکن است چندین علت بالقوه داشته باشد.

آنهدونیا

یکی از ویژگی های اصلی افسردگی که باعث می شود از چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می برید لذت کمتری ببرید. پس می تواند بر اشتهای شما تأثیر بگذارد. بر اساس مقاله ای که در شماره آگوست 2018 در نشریه Current Opinion in Behavioral Sciences منتشر شد، محققان در تلاش هستند تا بفهمند چرا افراد مبتلا به افسردگی دچار آنهدونیا می شوند.

برخی از افراد تمایل دارند غذاهایی بخورند که به آنها احساس خوشبختی می دهد و برای آنها طعم خوبی دارد. به این فکر کنید که ممکن است چقدر زمان برای تهیه یک وعده غذایی یا غذایی که واقعاً دوست دارید صرف کنید. حتی اگر بتوانید غذای دیگری را خیلی سریعتر درست کنید. محققین می گویند: «افرادی که افسردگی را تجربه می کنند معمولاً کمتر از غذا لذت می برند. و همین می تواند به انگیزه کمتر برای غذا خوردن و کاهش اشتها برای افرادی که این علائم را تجربه می کنند منجر شود.

بر اساس مطالعه ای که در ژوئن 2023 در مجله تحقیقات روانپزشکی Communications منتشر شد:

افسردگی با کاهش عملکرد اجرایی – مهارت های ذهنی مانند حافظه کاری، توجه و حل مسئله که به شما در انجام کارها کمک می کند – مرتبط است. این مطالعه نشان می‌دهد که این مشکل به نوبه خود بر اشتها در میان افراد مبتلا به افسردگی تأثیر می‌گذارد که احتمالاً به دلیل خستگی و کاهش انگیزه است. به گفته سرویس بهداشت ملی بریتانیا، تغییرات اشتها نیز می تواند یکی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی باشد.

چرا تغییر اشتها در افسردگی برای سلامتی شما خطرناک است؟

 

افزایش یا کاهش اشتها ناشی از افسردگی، هر دو خطرات سلامتی خود را دارند. «وقتی سرکوب اشتها شدید باشد، بیماران ممکن است از کمبودهای تغذیه‌ای رنج ببرند. “این در افراد مسن مبتلا به افسردگی شایع تر است و حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.”

در حقیقت، همانطور که در تحقیقات قبلی ذکر شد، افسردگی یکی از مهم ترین عوامل خطر برای سوء تغذیه در میان سالمندان است. به گفته انجمن دیابت آمریکا، افزایش اشتها می تواند منجر به افزایش وزن شود و اضافه وزن با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

«همچنین همیشه این نگرانی وجود دارد که تغییرات اشتها مرتبط با افسردگی طولانی‌مدت می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به اختلالات مختلف خوردن قرار دهد. این مشکل درواقع با ایجاد رفتارهای پرخوری، پاکسازی و رفتار محدودکننده در غذا خوردن همراه است».

بر اساس بررسی منتشر شده در مجله اختلالات خوردن، افسردگی و اختلالات خوردن معمولاً با هم اتفاق می‌افتند. برخی از عوامل خطر، مانند اعتماد به نفس پایین و نارضایتی از ظاهر خود را به اشتراک می‌گذارند. به گفته انجمن ملی اختلالات خوردن، اختلالات خوردن می تواند باعث مشکلات سلامتی جدی از جمله مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی، مشکلات عصبی و مرگ شود.

5 راه برای جلوگیری از تغییرات اشتها در صورت ابتلا به افسردگی

اگر افسردگی اشتهای شما را از بین برده است، متخصصان پیشنهاداتی دارند که می تواند به شما در تثبیت مجدد آن کمک کند. در اینجا پنج استراتژی با پشتیبانی متخصصان برای جلوگیری از تغییرات اشتها آورده شده است:

1. برنامه درمان افسردگی خود را دنبال کنید

«موثرترین استراتژی این است که علت اصلی اختلال اشتها، یعنی تغییر اشتها در افسردگی، با موفقیت درمان شود. هنگامی که درمان مناسب برای افسردگی خود را پیدا کردید، با بهبود علائم افسردگی، تغییرات اشتهای شما کاهش می یابد”.

درمان‌های مفید و مبتنی بر شواهد برای افسردگی، طبق اتحاد ملی بیماری‌های روانی، عبارتند از:

2. به تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر گونه تغییر اشتهایی که دارید بگویید

اگر با مشکلات اشتها به عنوان نشانه افسردگی خود دست و پنجه نرم می کنید، حتما به پزشک یا درمانگر خود اطلاع دهید. این امر به ویژه در صورتی که به صورت مجازی به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید بسیار مهم است. زیرا اگر شخصاً شما را نبینند، ممکن است متوجه کاهش یا افزایش وزن قابل توجهی نشوند.

اطلاع دادن زودهنگام به پزشک می تواند به شما کمک کند قبل از اینکه تغییرات اشتهای شما منجر به عواقب جدی برای سلامتی شود، درمان لازم را دریافت کنید.

3. آماده سازی غذا را امتحان کنید

چه برای خوردن به اندازه کافی مشکل داشته باشید و چه پرخوری کنید، آماده کردن وعده غذایی – برنامه ریزی و آماده کردن وعده های غذایی خود برای هفته از قبل – ممکن است به شما کمک کند که در طول هفته خوب غذا بخورید و به درمان تغییر اشتها در افسردگی کمک می کند.

تهیه غذا می تواند احتمال کم خوری یا پرخوری را کاهش دهد. ممکن است این یک استراتژی بسیار مفید برای افراد مبتلا به افسردگی باشد که ممکن است در آخر هفته انرژی پخت و پز داشته باشند اما به دلیل علائمی مانند خستگی در کنار هم قرار دادن وعده های غذایی در هفته کاری مشکل دارند.

«داشتن برخی از وعده‌های غذایی آماده منجمد شده تا بعداً گرم شود، تضمین می‌کند که غذای باکیفیت‌تر و با سروصدا بسیار کم داشته باشید». نکته این است که سعی کنید کارها را تا حد امکان برای خود آسان کنید و از پیچیده کردن بیش از حد مسائل اجتناب کنید.

به گفته دانشگاه هاروارد، اگر قبلاً هرگز غذا درست نکرده اید، چند نکته برای شروع کار عبارتند از:

  • یک روز مشخص از هفته را برای برنامه ریزی وعده های غذایی خود انتخاب کنید و به خرید مواد غذایی بروید (یا مواد غذایی را تحویل بگیرید).
  • در روز آماده‌سازی وعده‌های غذایی تعیین‌شده، با تهیه غذاهایی شروع کنید که طولانی‌ترین زمان پخت را می‌برند، که می‌تواند شامل پروتئین‌هایی مانند مرغ و ماهی باشد.
  • سعی کنید در هنگام آماده کردن غذا چند کار را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر مرغ را در فر می‌پزید، می‌توانید در این مدت مقداری سبزیجات را خرد کنید.

4. برای مدیریت تغییر اشتها در افسردگی، کار با یک متخصص تغذیه را در نظر بگیرید

ممکن است کار با یک متخصص تغذیه که می تواند به شما در مدیریت مشکلات اشتها به روشی سالم کمک کند مفید باشد. به گفته آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، متخصصان تغذیه می توانند به شما در تعیین و حفظ اهداف تغذیه ای کمک کنند، در حالی که به نیازهای سلامتی خاص شما حساس هستند.

مطالعه ای که در اکتبر 2019 در PLoS One منتشر شد نشان داد که بزرگسالان جوان مبتلا به علائم افسردگی که در یک مداخله رژیم غذایی سه هفته ای به رهبری یک متخصص تغذیه ثبت شده شرکت کردند، در مقایسه با گروه کنترل که مداخله را دریافت نکردند، بهبود قابل توجهی در خلق و خوی خود داشتند. به افرادی که در این مداخله شرکت کردند گفته شد که مقدار غذاهای خاصی را که در روز مصرف می‌کنند، مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل، افزایش دهند و غذاهای دیگر مانند گوشت‌های فرآوری شده و نوشابه‌ها را محدود کنند.

5. با عزیزان غذا بخورید

سعی کنید زمانی را برای صرف غذا با خانواده یا دوستان خود، چه در خانه و چه در یک رستوران یا کافه محلی اختصاص دهید. «ارتباط با دیگران، خلق و خوی شما را تقویت می‌کند و خروج از مرحله افسردگی را آسان‌تر می‌کند”.

تحقیقات این را تایید می کند. یک مطالعه منتشر شده در جولای 2022 در Nutrients نشان داد که بزرگسالانی که با دیگران غذا می‌خوردند نسبت به افرادی که به تنهایی غذا می‌خوردند، میزان افسردگی کمتری داشتند. همانطور که قبلا ذکر شد، درمان علت اصلی تغییر اشتها در افسردگی – یعنی خود بیماری افسردگی- می تواند به بهبود اشتها در طول زمان کمک کند.

یک مزیت دیگر: اگر برای غذا خوردن مشکل دارید، داشتن افراد حامی در حین غذا خوردن می تواند به شما کمک کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

برای اطلاعات بیشتر درخصوص درمان موثر و بدون عارضه افسردگی، با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

منبع: https://www.everydayhealth.com/hs/major-depression/depressions-effect-on-appetite/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818200/#:~:text=Depression%2Drelated%20increases%20in%20appetite,monitoring%20the%20body’s%20physiological%20state.

تاثیر tDCS بر افسردگی (علم چه می گوید؟)

 

اهمیت تهیه نقشه مغزی در افسردگی

جایگزین شوک مغزی برای افسردگی شدید با کتامین تراپی در شیراز

به این مقاله امتیاز دهید