07136476172 - 09172030360 [email protected]

به سمت چپ و راست. منظره بیکار می چرخد. مسیر مقابل شما. ناگهان آتش سوزی. تنش ایجاد می شود. سواری به بالاترین نقطه خود می رسد. فقط یک چیز در پیش است: پرتگاه. سقوط شدید به اعماق زمین. اینها صحنه هایی از یک ترن هوایی است که توسط شرکت کنندگان در مطالعه اخیر در موسسه ماکس پلانک برای علوم شناختی و مغز انسان (MPI CBS) در لایپزیگ تجربه شده است.

 

یک ترن هوایی مجازی در ترکیب با EEG به محققان کمک کرد تا چگونگی پردازش احساسات در مغز را

تعیین کنند.

 

با این حال. نه در زندگی واقعی. بلکه به صورت مجازی. با کمک عینک واقعیت مجازی (VR). هدف از این تحقیق کشف این بود که در مغز شرکت‌کنندگان در هنگام تجربه موقعیت‌های هیجان‌انگیز چه اتفاقی می‌افتد.

 

برای اینکه بفهمیم مغز انسان چگونه احساسات را پردازش می کند. تاکنون از آزمایش های بسیار ساده شده استفاده شده است. محققان عکس هایی از صحنه های احساسی را به شرکت کنندگان نشان می دهند و فعالیت مغزی آنها را ثبت می کنند.

 

مطالعات در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده انجام شد. به طوری که نتایج به راحتی قابل مقایسه بودند. با این حال. موقعیت‌های شبیه‌سازی‌شده معمولاً از نظر عاطفی برانگیختگی خاصی نداشتند و از تجربیاتی که معمولاً داریم دور بودند. این به این دلیل است که احساسات به طور مداوم از طریق تأثیر متقابل تجربیات گذشته و تأثیرات خارجی مختلف که با آنها تعامل داریم ایجاد می شود.

 

با توجه به احساسات. ایجاد موقعیت هایی که تا حد امکان واقعی تلقی شوند بسیار مهم است. فقط از این طریق می‌توانیم فرض کنیم که فعال‌سازی مغز که به طور همزمان اندازه‌گیری می‌شود. نزدیک به آن چیزی است که در زندگی واقعی خارج از آزمایشگاه رخ می‌دهد. عینک های VR در اینجا یک درمان را ارائه می دهند

 

از طریق آنها. شرکت کنندگان می توانند خود را به صورت پویا و تعاملی در موقعیت ها غرق کنند و آنها را نزدیک به واقعیت تجربه کنند. بنابراین احساسات به روشی طبیعی تر برانگیخته می شوند.

نتایج

 

نتایج مطالعه حاضر نشان داد که میزان برانگیختگی عاطفی فرد را می توان در شکل خاصی از فعالیت ریتمیک مغز. به اصطلاح نوسانات آلفا. مشاهده کرد. بر این اساس. هر چه قدرت این نوسان در سیگنال EEG اندازه گیری شده کمتر باشد. برانگیختگی بیشتر است.

 

Simon M. Hofmann. یکی از نویسندگان مطالعه اساسی که اکنون در مجله علمی eLife منتشر شده است. می گوید: «این یافته ها تحقیقات قبلی از آزمایش های کلاسیک را تأیید می کند و ثابت می کند که سیگنال ها در شرایطی که به زندگی روزمره نزدیک تر است نیز رخ می دهد.

 

با استفاده از نوسانات آلفا. ما توانستیم پیش بینی کنیم که یک فرد با چه شدتی یک موقعیت را از نظر احساسی تجربه می کند. مدل‌های ما یاد گرفتند که کدام نواحی مغز برای این پیش‌بینی مهم هستند. به طور کلی. هرچه فعالیت آلفای کمتری در اینجا اندازه گیری شود. فرد برانگیخته تر می شود.

 

آلبرتو ماریولا. نویسنده. می‌افزاید: «در آینده. می‌توان این یافته‌ها و روش‌ها را برای کاربردهای عملی فراتر از تحقیقات پایه به کار برد». به عنوان مثال. عینک های VR به طور فزاینده ای در درمان روانشناختی مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاعات نوروفیزیولوژیکی در مورد وضعیت عاطفی بیماران می تواند منجر به بهبود درمان شود.

 

یک مثال

 

برای مثال. درمانگران می‌توانند مستقیماً بینشی نسبت به احساس عاطفی فعلی در طول یک موقعیت مواجهه داشته باشند. بدون اینکه نیازی به سؤال مستقیم از بیمار باشد و بنابراین موقعیت را قطع کنند.

 

دانشمندان این روابط را با کمک الکتروانسفالوگرافی (EEG) بررسی کردند. که به آنها اجازه می داد امواج مغزی شرکت کنندگان را در طول سواری مجازی ترن هوایی – به منظور تعیین آنچه در مغز در طول سواری اتفاق می افتد. ثبت کنند.

 

علاوه بر این. از آزمودنی‌ها خواسته شد تا میزان هیجان خود را در طول تجربه VR با استفاده از یک ویدیو ارزیابی کنند. به این ترتیب. محققان می خواستند دریابند که آیا احساسات ذهنی در طول سواری با داده های اندازه گیری شده از فعالیت مغز مرتبط است یا خیر.

از آنجایی که افراد در میزان علاقه به سوار شدن بر ترن هوایی متفاوت هستند. مثبت یا منفی تلقی این موقعیت اهمیتی نداشت. آنچه مهم بود. قدرت این حس بود.

 

برای ارزیابی. محققان از سه مدل مختلف یادگیری ماشین برای پیش‌بینی احساسات ذهنی تا حد امکان دقیق از داده‌های EEG استفاده کردند. بدین ترتیب نویسندگان نشان دادند که با کمک این رویکردها. ارتباط بین سیگنال های EEG و احساسات عاطفی را می توان در شرایط طبیعی تایید کرد.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی (VR) می‌تواند شبیه به انتقال جادویی به دنیایی متفاوت به نظر برسد. این یک فناوری هیجان‌انگیز است. اما پس از قرار دادن هدست. به ندرت می‌پرسیم: چگونه و چرا همه این‌ها اینقدر واقعی به نظر می‌رسند؟. ما متوجه خواهیم شد که VR موثر است زیرا تجربیاتی را که با آن مواجه می‌شویم و کیفیت‌های دنیای واقعی اطرافمان را تقلید می‌کند.

چشم و گوش ما چه در دنیای واقعی باشیم و چه در دنیای مجازی یکسان عمل می کند. وقتی شیوه تجربه دنیای واقعی را شبیه‌سازی می‌کنیم – به عنوان مثال. با شبیه‌سازی صحنه‌های سه بعدی با استفاده از دید استریوسکوپی – VR می‌تواند به ما این حس را بدهد که انگار در یک دنیای متفاوت هستیم. اما دنیایی بسیار واقعی.

 

در آینده پاسخ خواهیم داد که چگونه فناوری VR طراحی شده است تا از نحوه عملکرد مغز ما در هر روز استفاده کند. خواهید دید که چگونه VR مغز ما را فریب می دهد تا باور کند ما کاملاً در جای دیگری هستیم. به روش های جالب و گاهی غیرمنتظره.

 

https://neurosciencenews.com/virtual-reality-emotion-19811/

تغییر درک هویت جنسی با استفاده از واقعیت مجازی

 

سنجش استرس افراد با واقعیت مجازی به جای پرسشنامه (روشی در آینده)

به این مقاله امتیاز دهید