07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

تجزیه و تحلیل های جدید در مورد تأثیر موسیقی موتزارت بر صرع تأیید کرده است که گوش دادن به موسیقی پیانو وی می تواند دفعات حملات صرع را کاهش دهد. نتایج این متاآنالیز جامع (مطالعه مطالعات) ، که ممکن است شک و شبهه فعلی در مورد اثر را برطرف کند، پس از انتشار اخیر در یک مجله معتبر، در کنگره ECNP ارائه می شود.

 

این ایده که گوش دادن به موتزارت ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت روان داشته باشد، از یافته های اولیه دهه 1990 ناشی شد. از آن زمان مطالعات زیادی انجام شده است، اما بسیاری از آنها بر روی تعداد کمی از افراد انجام شده و یا از کیفیت متغیری برخوردار بوده اند و در مجموع منجر به شواهد متفاوتی می شوند.

اکنون دو محقق ایتالیایی، دکتر Gianluca Sesso و دکتر Federico Sicca از دانشگاه Pisa، یک بررسی سیستماتیک از آثار مربوط به تأثیر موسیقی موتزارت بر صرع انجام داده اند.

آنها با استفاده از روشهای استاندارد برای تجزیه و تحلیل درمان های بالینی، 147 مقاله تحقیقاتی منتشر شده را مورد بررسی قرار دادند، سپس آنها را با توجه به ارتباط و کیفیت تحقیق، ارزیابی کردند.

این به آنها اجازه می دهد 12 تحقیق را که در 9 گروه جداگانه جمع آوری کرده اند، انتخاب کنند، که نشان دهنده بهترین دانش موجود در مورد تأثیر موسیقی موتزارت بر صرع است.

آنها دریافتند که گوش دادن به موتزارت، به ویژه به صورت روزانه، منجر به کاهش قابل توجه حملات صرع و همچنین کاهش دفعات فعالیت های غیر طبیعی مغز در بیماران صرعی می شود.

این اثرات پس از تنها یک جلسه گوش دادن اتفاق افتاد و درمان یک دوره طولانی حفظ شد.

“این اولین بررسی تأثیر موسیقی موتزارت بر صرع نیست، اما در چند سال گذشته جریان تحقیقات جدیدی وجود داشته است، بنابراین زمان آن رسیده است که بایستیم و به صورت کلی به این موضوع نگاهی بیاندازیم. طراحی مطالعات متفاوت است، به عنوان مثال برخی از افراد یک جلسه را می گذرانند، برخی دیگر در جلسات گوش دادن روزانه مورد بررسی قرار می گیرند، بنابراین نتیجه گیری آسان نیست.

 

 

صرع شدیدا شایع است و از هر صد نفر در سراسر جهان، حدود 1 نفر به آن مبتلا می شود. این بدان معنی است که هزینه های اجتماعی و شخصی قابل توجهی دارد.

عمدتا توسط داروها درمان می شوند، اما این داروها در حدود 30٪ از بیماران کارساز نیستند، بنابراین ما باید به سایر روش های درمانی توجه کنیم: نکته مهم این است که این روش های درمانی می توانند آزمایش شوند و نشان دهند که مؤثر هستند، و این همان چیزی است که ما در اینجا تلاش کرده ایم نشان دهیم “.

یک متاآنالیز نشان می دهد که یک دوره گوش دادن به موتزارت می تواند به طور متوسط ​​حملات صرعی را از 31٪ تا 66٪ کاهش دهد، اما این از فردی به فرد دیگر و با توجه به محرک موسیقی مورد استفاده متفاوت است. مطالعات اولیه در مورد اثر موتزارت از سونات برای 2 پیانو K448 استفاده می کرد و این موسیقی همچنان بیشترین استفاده را در مطالعات داشته است.

همه فرهنگ ها موسیقی دارند، بنابراین بدیهی است که برخی از نیازهای روانشناختی را برآورده می کند. سازوکارهای اثر موتزارت به خوبی درک نشده اند.

بدیهی است که موسیقی های دیگر نیز ممکن است تأثیرات مشابهی داشته باشند، اما ممکن است سونات موتزارت ساختارهای ریتمیک مشخصی داشته باشد که به ویژه برای کار بر روی صرع مناسب هستند. این ممکن است شامل چندین سیستم مغزی باشد، اما باید اثبات شود.

چیزی که این بررسی نشان می دهد این است که ما به مطالعات سازگارتر درباره تأثیر موسیقی بر ذهن نیاز داریم “

“علاقه به روشهای غیر تهاجمی تحریک مغز در درمان اختلالات عصبی و روان شناختی افزایش یافته است. این بررسی نشان داد که موسیقی موتزارت می تواند یک روش غیر تهاجمی موثر در تحریک عصبی باشد، که باعث کاهش دفعات حملات صرع، حتی در بیماران تحت درمان سخت می شود. با این حال، به منظور استفاده از این روش در تنظیمات بالینی، مکانیسم دقیق تأثیر موسیقی موتزارت بر مناطق مرتبط در مغز، باید بهتر درک شود “.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

Conference Abstract: Safe and sound: meta-analysing the Mozart effect on epilepsy

Provided by European College of Neuropsychopharmacology

به این مقاله امتیاز دهید