07136476172 - 09172030360 [email protected]

چیدمان محیط اتاق خواب  یک فرایند هنری است. شما می‌توانید نورها را کم کنید، دیوارهای اتاقتان را با رنگی ملایم رنگ کنید. و روی تخت‌خواب در جهت مناسب بخوابید.

 خوابیدن در کدام جهت بهتر است؟

طبق سنت‌های باستانی مانند واستو شاسترا، بهترین جهت برای خوابیدن به جهت جنوب است. این نظریه توسط برخی تحقیقات اخیر نیز پشتیبانی می شود. این بدان معنی است که وقتی در رختخواب دراز می کشید، سر شما به سمت جنوب ، و پاهای شما به سمت شمال است.

چرا جنوب بهترین جهت خواب است؟

برخی تحقیقات نشان داده است که حیواناتی مانند گاو و آهو به طور طبیعی بدن خود را در هنگام غذا خوردن یا استراحت در جهت شمال به جنوب قرار می دهند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که وقتی افراد به سمت جنوب می خوابند، فشار خون آنها کاهش می یابد. و کیفیت خواب آنها بهبود می یابد.

بر اساس برخی تحقیقات و vastu shastra، میدان الکترومغناطیسی زمین ممکن است توضیحی برای این موضوع ارائه دهد.

Vastu shastra یک سنت معماری باستانی است که از هند می آید. متخصصان ساختمان ها را به عنوان موجودات زنده ای می بینند.  که می توانند در هماهنگی با انرژی جهان طراحی شوند. این مفهوم بر اساطیر و باورهای هندو تکیه دارد. مانند بدن انسان که قطب شمال و جنوب خود را دارد، شبیه به زمین.

طبق گفته vastu shastra، وقتی به سمت جنوب می خوابید، انرژی مغناطیسی بدن خود را با انرژی زمین ردیف می کنید. “قطب شمال” یا سر شما به سمت قطب جنوب زمین است، بنابراین قطب های مخالف می توانند جذب شوند. وقتی برعکس دراز میکشید، دو قطب مشابه روبروی هم دارید که به اعتقاد پزشکان ممکن است در سردرد و فشار خون بالا نقش داشته باشد.

 سردرد و جهت خواب

در حالی که هیچ تحقیقی در مورد ارتباط سردرد و جهت خواب وجود ندارد، شواهدی وجود دارد که خوابیدن به سمت جنوب ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. یک مطالعه افرادی را که در جهت شرق-غرب می خوابیدند در مقابل جهت شمال-جنوب مقایسه کرد. پس از یک دوره سه ماهه، کسانی که در جهت شمال به جنوب می خوابیدند، فشار خون پایین تر، کیفیت خواب بهتر و در کل خواب طولانی تری داشتند. در نتیجه، محققان به این نتیجه رسیدند که خوابیدن در راستای میدان الکترومغناطیسی زمین می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.

مطالعه اخیر تغییراتی را در امواج مغزی شرکت کنندگان در مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی  نشان داد که نشان می دهد انسان ها ممکن است به انرژی مغناطیسی زمین حساس باشند. مطالعات قدیمی‌تری که افراد را در هنگام خواب در معرض میدان‌های مغناطیسی قرار داده‌اند، نشان داده‌اند که این میدان‌ها تاثیری بر کیفیت خواب آنها ندارد. بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه هنوز مورد نیاز است.

آیا خوابیدن در جهت های دیگر بد است؟

به گفته vastu shastra، از آنجایی که سر شما مانند قطب شمال عمل می کند، خوابیدن در حالت رو به شمال بدترین سناریو در نظر گرفته می شود. تنشی ایجاد می کند که ممکن است منجر به سردرد و سایر مشکلات سلامتی شود. برای دستیابی به تعادل، سر شما باید در هنگام خواب به سمت جنوب باشد. در راستای کشش الکترومغناطیسی زمین. در حالت ایده آل، کل اتاق خواب شما نیز باید در جهت جنوب باشد.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که افرادی که در حالت شمال-جنوب می‌خوابند، مدت بیشتری طول می‌کشد   تا وارد خواب حرکت سریع چشم (REM) شوند. مرحله‌ای ضروری از خواب که برای عملکرد شناختی، رفاه عاطفی و سلامت کلی لازم است. در این مطالعه، کسانی که در وضعیت شرقی-غربی می‌خوابیدند، زودتر وارد خواب REM شدند. با این حال، تحقیقات دیگر نشان داده است کسانی که از شرق به غرب می خوابند، به طور کلی خواب کمتری دارند. تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشود، ممکن است مزایا و معایب جهت گیری خواب شرقی-غربی یکدیگر را خنثی کنند.

اصول دیگر از طب شرقی برای جهت خواب

جهت گیری خواب تنها یکی از اصول طب شرقی است که برای ارتقای خواب در نظر گرفته شده است. Vastu shastra بسیاری از موارد دیگر را ارائه می دهد، همانطور که تمرین چینی فنگ شویی نیز انجام می دهد. فنگ شویی بر ترویج جریان انرژی مثبت یا چی در محیط شما از طریق قرار دادن و جهت گیری متفکرانه اشیا تمرکز دارد. به عنوان مثال، افراد ممکن است برای بهبود زندگی عاشقانه خود ، یک میز را با صندلی عشق جایگزین کنند. یا برای چی بهتر، تختشان را به سمت دیوار بچرخانند.

هر دو  روش فنگ شویی و واستو شاسترا بر تعادل انرژی و اهمیت طراحی فضای شما برای ارتقای سلامت و رفاه تمرکز دارند.

اگر به روش های دیگری برای بهبود خواب و طراحی اتاق خواب خود علاقه مند هستید، توصیه‌های فنگ شویی و واستو شاسترا را در نظر بگیرید.

تخت خود را در موقعیتی هماهنگ قرار دهید

طبق اصول فنگ شویی، شما باید تخت خود را مستقیماً روی دیوار قرار دهید، اما نه زیر هیچ پنجره ای. در حالت ایده آل، باید آن را روی دیوار مقابل درب اتاق خواب خود قرار دهید، در جایی که بتوانید در را به وضوح ببینید اما مستقیماً در یک راستا با آن نباشد. گفته می شود که این شما را در ” موقعیت فرماندهی ” قرار می دهد ، که باعث می شود احساس قدرت و کنترل کنید.

اگر تخت شما روی دیوار مقابل قرار نمی گیرد، می توانید یک آینه به اتاق اضافه کنید. تا بتوانید در را ببینید و حس کنترل بر در ورودی را همچنان حفظ کنید.

همچنین در حالی که پاهایتان به سمت در است نخوابید. این به اصطلاح “موقعیت تابوت” در فنگ شویی به عنوان یک وضعیت خواب بدشانس در نظر گرفته می شود.  زیرا شبیه روشی است که جسد یک فرد از اتاق هنگام مرگ یک فرد خارج می شود.

شلوغی و وسایل الکترونیکی را حذف کنید

طرفداران فنگ شویی همچنین می گویند که به هم ریختگی می تواند چی شما را خراب کند. به هم ریختگی ها را نظم بدهید.  در نتیجه فضای بیشتری برای ورود انرژی خوب برای خواب خوب خواهید داشت. برخی تحقیقات نشان می دهد که وقتی فاصله بیشتری بین اجسام مشاهده می کنیم، وضعیت عاطفی ما را بهبود می بخشد .

مانند vastu shastra، بسیاری از کاربران فنگ شویی در مورد اثرات میدان‌های الکترومغناطیسی نگران هستند. این موضوع انگیزه‌ای برای دور نگه داشتن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب باشد. حذف وسایل الکترونیکی از اتاق خواب نیز یکی از اصول اصلی بهداشت خواب خوب است ، مجموعه ای از عادات که برای ترویج خواب بهتر کارآمد است.

انرژی خوب را در چیدمان اتاق خواب خود ترویج دهید

فنگ شویی می گوید اشیایی مانند پرده ها، آثار هنری و گیاهان می توانند انرژی منفی، معروف به “شا چی” را جذب کنند. و آن را به چی خوب تبدیل کنند. به ویژه گیاهان می توانند انرژی آرام بخشی به اتاق خواب شما بیافزایند.  و به کاهش استرس کمک کنند.

زوج ها ممکن است بخواهند یک قدم اضافی برای حذف هر چیزی که به رابطه آنها مربوط نمی شود، مانند میز یا رایانه کاری انجام دهند.

اتاق خواب خود را دوباره رنگ آمیزی کنید

هر دو روش فنگ شویی و واستو شاسترا طرح های رنگی خاصی را برای جهت های مختلف توصیه می کنند. تا انرژی های خاص را تقویت کنند. به عنوان مثال، فنگ شویی بین رنگ های زیر و نقاط اصلی ارتباط برقرار می کند:

  • سبز با مشرق، برای آفرینش و رشد
  • سفید یا خاکستری با غرب، برای پول
  • قرمز با جنوب، برای قدرت
  • مشکی با شمال، برای ارتباط

یکی از راه‌های دستیابی به افزایش انرژی در جهت ،  رنگ آمیزی دیوار با رنگ مربوطه باشد.

Vastu shastra رویکرد کمی متفاوت دارد. در عوض توصیه می کند که یک فرد یک طرح رنگ را بر اساس شخصیت خود انتخاب کند. Vastu shastra معتقد است که هر فرد کم و بیش دارای عناصر طبیعی است که به آنها “doshas” می گویند:

  • کسانی که واتا دوشا (هوا) دارند باید از رنگ های سبز و زرد استفاده کنند
  • کسانی که پیتا دوشا (آتش و آب) دارند باید با رنگ های آبی و سبز رنگ کنند
  • کسانی که کافا دوشا (زمین و آب) دارند باید قرمز و بنفش را انتخاب کنند

بسیاری از این توصیه ها از شیوه های باستانی سرچشمه می گیرند. آنها امروزه محبوب هستند، اگرچه همیشه تحقیقات علمی زیادی پشتوانه آنها نیست. با این حال، امتحان جهت خواب متفاوت و دیدن اینکه چه احساسی در شما ایجاد می کند، ضرری ندارد.

در سایر مقالات ما در خصوص جهت خوابیدن به پهلو، شکم و پشت مطالب بیشتری را در خصوص وضعیت بدن هنگام خواب بخوانید.

 

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

وضعیت بدنی هنگام خواب: خوابیدن به پهلو

وضعیت بدنی هنگام خواب: خوابیدن به پشت