07136476172 - 09172030360 [email protected]

بدن هر انسان از یک سیکل بیولوژیکی داخلی 24 ساعته برخوردار است. این سیستم که به ریتم شبانه روزی معروف است از عواملی مانند نور روز برای تعیین زمان خواب و بیداری فرد استفاده می کند.

همچنین بر عملکردهای بدن مانند متابولیسم و ​​شناخت نیز تأثیر دارد. با این وجود، در عصر مدرن، فناوری و ساعات کاری متفاوت می توانند این تعادل ظریف را مختل کنند.

درگیری بین ریتم بدنی طبیعی یک شخص و نحوه زندگی او می تواند تعدادی از اثرات مضر را از جمله تغییرات هورمونی به همراه داشته باشد.

این تغییرات می تواند منجر به سندرم متابولیکی شود. این شرایطی است که خطر ابتلا به سکته مغزی، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را در فرد افزایش می دهد.

کارگران شیفت شب که تقریباً یک پنجم نیروی کار ایالات متحده را تشکیل می دهند، بیشتر از دیگران این تأثیرات را تجربه می کنند. نه تنها آنها بیشتر در معرض اختلالات خواب هستند بلکه در معرض خطر بیشتری از بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 نسبت به سایر کارگران نیز قرار دارند.

همچنین، افرادی که در شیفت های نامنظم یا چرخشی کار می کنند ممکن است با خطر مشکلات خواب بیشتر و سندرم متابولیک روبرو شوند.


پیش از این، محققان معتقد بودند که عادات سبک زندگی که کارهای شیفتی دارند، مسئول این افزایش خطر است. با این حال، هیچ مدرک محکمی برای پشتیبانی از این عقیده وجود ندارد.

بنابراین محققان در حال شروع بررسی عمیق تر در رابطه بین الگوهای تغییر و سندرم متابولیک هستند.

یک بررسی جدید در مجله  Journal of the American Osteopathic Association با تمرکز بر ریتم شبانه روزی، دقیقاً همین کار را انجام داد.

با بررسی تعدادی از مطالعات و آزمایشات بالینی از سال 2018، نویسندگان بررسی این یافته ها را برای ارائه راه هایی جهت کاهش تأثیر شبانه روزی در شیفت کاری، مانند بهینه سازی خواب و رژیم استفاده کردند.

Kshma Kulkarni، نویسنده اصلی تحقیقات، از دانشگاه کالیفرنیا، اظهار داشت: “درست است که خواب کافی، غذا خوردن مناسب و ورزش کردن برای سلامتی همه بسیار مهم است.”

“با این وجود، ماهیت کار در شیفت کاری بسیار ناسازگار و متناقض با این اصول است، ما واقعاً باید به افراد در آن مشاغل کمک کنیم تا راه های استراتژیک را برای به دست آوردن آنچه مورد نیازشان است، پیدا کنند.”

این تنها کارگران فردی نیستند که می توانند کمک کنند. کارفرمایان و متخصصان بهداشت و درمان نیز وظیفه دارند تغییرات ایجاد کنند.

 

بهبود سلامت عمومی


خواب با کیفیت خوب یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از اثرات بهداشتی مضر است. کارگران شیفت باید روزانه 7 تا 8 ساعت در یک زمان مشخص بخوابند.

برای کمک به چرخه طبیعی بدن، کارگران باید سعی کنند در شب تا حد ممکن بخوابند. آنها می توانند زودتر چرت بزنند و اینها باید بین 20 تا 120 دقیقه طول بکشد.

دور شدن از الگوهای چرخشی یکی از راه هایی است که کارفرمایان می توانند در این زمینه کمک کنند. کولکارنی همچنین پیشنهاد می کند که کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که تغییرات قبل از نیمه شب آغاز می شود و بیشتر از 11 ساعت طول نمی کشد.

تغذیه عنصر دیگری برای مقابله است. تحقیقات نشان داده است که کارگران شیفت تمایل دارند غذای خود را از دست دهند و به جای آن از میان وعده های شیرین استفاده می کنند.

خوردن سه وعده غذایی در روز بسیار حیاتی است. این وعده های غذایی به همراه هر نوع میان وعده ای که فرد داشته باشد، باید حاوی مقدار مناسبی پروتئین و سبزیجات باشد.

مصرف کالری بیشتر در اوایل روز شخص نیز یک قدم مفید است. بنابراین کارفرمایان باید سعی کنند که زودتر از یک تغییر زمان برنامه ریزی کنند و گزینه های میان وعده های سالم تری را ارائه دهند.

کارگران شیفت نیز باید سعی کنند ورزش را در نظر بگیرند. هر روز حداقل 5 ساعت قبل از خواب، حدود یک ساعت ورزش کنید.

بهتر است ورزش هوازی، مانند دویدن و رقصیدن را در اولویت قرار دهید، زیرا این ممکن است باعث افزایش کیفیت خواب شخص شود.

 

اهمیت نور


این سه عامل تنها انتخاب سبک زندگی نیست که ممکن است به نفع کارگران شیفت باشد.

قرار گرفتن در معرض نور کافی نیز ممکن است کمک کند. منابع نور خاص می توانند ریتم شبانه روزی یک شخص را به نفع خود تغییر دهند.

کارگران شبانه باید سعی کنند قبل از جابجایی و در کل، بیشتر خود را در معرض نور قرار دهند. نصب چراغ های با شدت بالا در محیط کار همچنین می تواند به کارکنان کمک کند احساس هوشیاری بیشتری داشته باشند.

همچنین جلوگیری از نور آبی 2-3 ساعت قبل از خوابیدن بسیار مهم است.

 

فراموش نکردن دارو

 

داروهایی که به کنترل چرخه خواب، مانند بنزودیازپین ها و داروهای ضد افسردگی کمک می کنند، ممکن است برای افراد مبتلا به سندرم متابولیک مفید باشد.

به طور مشابه، یک تکنیک فیزیکی به نام درمان دستکاری پوکی استخوان می تواند میزان زمان کارگران را برای خوابیدن کاهش دهد.

کولکارنی توضیح می دهد: “بسیار مهم است که ما در این زمینه از کار کنیم” به ویژه به این دلیل که “قدرت اقتصاد و امنیت جامعه ما به شدت به کارگران شیفت بستگی دارد.”

برای جلوگیری از سندرم متابولیک، متخصصان مراقبت های بهداشتی باید علائم اختلال در ریتم شبانه روزی کارگران – به ویژه افرادی که در بخش هایی از جمله مهمان داری و خدمات اورژانس وجود دارند – بررسی کنند.

با تشخیص زودرس، فرد می تواند اصلاحات سبک زندگی و رژیم های درمانی را با موفقیت پیاده سازی کند.

با این وجود، برای تعیین مؤثرترین راهبردها، تحقیقات بیشتر لازم است.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

Medical News Today

به این مقاله امتیاز دهید