07136476172 - 09172030360 [email protected]

برای تشخیص ام اس به چه دکتری مراجعه کنیم با هم بشنویم:

تشخیص مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس آسان نیست. این یک بیماری پیچیده با علائم مختلف است. آزمایشات ام اس می تواند شامل آزمایش خون و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) باشد. اما اگر فکر می کنید ممکن است ام اس داشته باشید، برای تشخیص ام اس به چه دکتری مراجعه کنیم؟

یک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) – پزشکی است که در درمان این بیماری تخصص دارد – باید بتواند کمک کند. آنها از شما می پرسند که چه احساسی دارید و به شما کمک می کنند تا بفهمید آیا علائم شما به این معنی است که ام اس دارید یا مشکل دیگری دارید.

اگر فکر می کنید مبتلا به ام اس شدید، متخصصین ما در کلینیک سلامت مغز دانا با پیشرفته ترین ابزار می توانند به شما کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.

تعیین دقیق زمان شروع ام اس دشوار است و علائم و نشانه های اولیه برای همه متفاوت است. این غیرمعمول نیست که تشخیص چندین ماه طول بکشد، و ناامیدکننده است که ممکن است حتی بیشتر طول بکشد. تیم سلامت شما باید سایر علل احتمالی علائم شما را بررسی کند و آزمایش‌های مختلفی را انجام دهد.

اگر فکر کنم ام اس دارم چه کار کنم؟

اکثر افرادی که علائم غیرقابل توضیحی دارند به ام اس مبتلا نخواهند شد. اما اگر نگران هستید که ممکن است ام اس داشته باشید ،میتوانید با متخصصین ما در تماس باشید.

چگونه ام اس تشخیص داده می شود

ام اس توسط متخصص مغز و اعصاب شما تشخیص داده می شود. آنها از یک چک لیست خاص برای تشخیص ام اس استفاده می کنند که به عنوان معیار مک دونالد شناخته می شود. متخصصین تعدادی آزمایش را برای انجام این معیارها انجام خواهند داد، که می تواند شامل آزمایش خون و MRI باشد.

 

آزمایشات برای تشخیص ام اس

 • معاینه

  متخصص مغز و اعصاب شما سوالات زیادی در مورد مشکلات و علائم سلامتی شما در حال حاضر و در گذشته از شما خواهد پرسید. آنها همچنین شما را معاینه فیزیکی خواهند کرد. این تغییرات یا ضعف در حرکات چشم، هماهنگی پا یا دست، تعادل،  گفتار یا رفلکس شما را بررسی می کند .

  همه اینها به متخصص مغز و اعصاب شما تصویر بهتری از محل مغز یا نخاع شما می دهد. همچنین می تواند چیز دیگری را در پشت علائم شما شناسایی کند که ام اس نیست.

  در حالی که متخصص مغز و اعصاب شما ممکن است در این مرحله به شدت به ام اس مشکوک باشد، اما تا زمانی که نتایج آزمایشات دیگر تایید نکند که این بیماری ام اس است، نمی تواند تشخیص دقیقی دهد.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

  یک اسکنر MRI از یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصویری دقیق از داخل مغز و نخاع استفاده می کند. این بسیار دقیق است و می تواند محل دقیق و اندازه هر گونه التهاب، آسیب یا اسکار (ضایعات) را مشخص کند. اسکن ام آر آی تشخیص را در بیش از 90 درصد افراد مبتلا به ام اس تایید می کند.

  برای دریافت تصویر مغز و نخاع از شما خواسته می شود که دراز بکشید و وارد یک تونل کوچک در مرکز اسکنر MRI شوید. این فرآیند می تواند بین 10 تا 60 دقیقه طول بکشد و بدون درد است، اگرچه برخی از افراد ممکن است در اسکنر احساس تنگناهراسی کمی داشته باشند.

 • تست پتانسیل های برانگیخته

  این آزمایش‌های بدون درد در حال حاضر کمتر از گذشته استفاده می‌شوند، این آزمایش مدت زمانی را که مغز شما برای دریافت پیام یا سیگنال از چشم، گوش و پوست شما طول می کشد اندازه گیری می کند.

  برای اندازه گیری این سیگنال ها، متخصص الکترودهای کوچکی را روی سر شما قرار می دهد. اینها بررسی می کنند که مغز شما چگونه به صداهایی که در هدفون یا الگوهایی که روی صفحه می بینید می شنوید واکنش نشان می دهد. برای اندازه‌گیری سیگنال‌های بین مغز و پوست، الکترودها روی بازو یا پای شما قرار می‌گیرند. اگر ام اس به پوشش میلین اطراف برخی از اعصاب شما آسیب رسانده باشد، سیگنال‌های ارسالی به مغز شما کندتر می‌شوند.

 • آزمایش خون و آزمایش برای سایر شرایط

  متخصص مغز و اعصاب شما همچنین ممکن است بخواهد با انجام برخی آزمایشات دیگر شرایطی را که شبیه ام اس است رد کند. اینها می تواند شامل آزمایش خون برای بررسی آنتی بادی های خاص و آزمایش گوش داخلی برای بررسی تعادل شما باشد.

ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا متوجه شوید که به ام اس مبتلا هستید. اگر سال‌ها یا ماه‌ها منتظر بوده‌اید، خبر ممکن است آرامش بخش باشد. یا ممکن است یک شوک بزرگ باشد. در هر صورت، نگرانی هایی در مورد اینکه این بیماری برای زندگی و خانواده شما چه معنایی دارد، خواهید داشت. این کاملا قابل درک است.

با دیگران – دوستانتان، پزشکتان، یک گروه روانشناسی – درباره احساسات خود صحبت کنید. تیم مراقبت های بهداشتی شما می تواند به شما در تصمیم گیری بهترین راه های درمان بیماری و زندگی روزانه با آن کمک کند. تاثیر ام اس بر روی افراد متفاوت است، بنابراین آنچه برای یک فرد مبتلا به این بیماری موثر است ممکن است برای شما بهترین نباشد.

متخصص ام اس شما به احتمال زیاد متخصص مغز و اعصاب خواهد بود. متخصصان مغز و اعصاب یا نورولوژی پزشکانی هستند که دوره های رزیدنتی را در رشته مغز و اعصاب به پایان رسانده اند. آنها درک گسترده ای از بیماری هایی که سیستم عصبی شما را درگیر می کنند (مانند ام اس) دارند. برای رزرو نوبت با متخصصین مغز و اعصاب ما در شیراز اینجا را کلیک کنید

به این مقاله امتیاز دهید