07136476172 - 09172030360 [email protected]

در قسمت اول این مقاله درخصوص نقاط عطف زبان و گفتار در 2 سالگی صحبت شد. در قسمت اول همچنین درباره تأخیر گفتار غیر اوتیستیک در مقابل تأخیر گفتار اوتیستیک توضیح داده شد. همچنین درباره علل تاخیر گفتار و درمانها صحبت کردیم.

فعالیت های درمانی برای کودکان نوپا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بازی کردن
 • خواندن کتاب برای تعامل از طریق زبان
 • تمرین با صداها و هجاها

جلسات ممکن است در خانه شما یا در مدرسه، مرکز مهدکودک یا سایر مکان‌های عمومی نزدیک برگزار شود.

شما به‌عنوان والدین نیز می‌توانید با آموزش صحیح از یک آسیب‌شناس گفتار-زبان به کودک خود در گفتار درمانی کمک کنید. کارشناسان به اشتراک می گذارند که کودکان واکنش متفاوت تری به یادگیری از والدین خود نشان می دهند. بنابراین هنگام ارائه برنامه نهایی خود حتما با متخصصان کار کنید.

بحث در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است با پزشک اطفال فرزندتان داشته باشید نیز ایده خوبی است. آنها می توانند در ارزیابی کمک کنند. و همچنین هر گونه آزمایش پزشکی مناسب، مانند آزمایش شنوایی، و ارجاعات بالقوه متخصص را توصیه و کمک کنند.

بعد از 3 سالگی چطور؟

آیا فرزند شما تقریباً 3 سال دارد؟ قبل از تولد آنها، تیم مداخله زودهنگام شما به نوشتن یک برنامه انتقال برای مرحله بعدی درمان/حمایت کمک خواهد کرد. برخی از مراکز پس از این سن به مداخله زودهنگام ادامه می‌دهند. تیم شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد جزئیات به شما بدهد. برای دیگران، خدمات ممکن است از طریق منطقه مدرسه محلی آنها در دسترس باشد.

چشم انداز چیست؟

به خاطر داشته باشید که هر کودکی متفاوت است و هر برنامه درمانی فردی است. کوچولوی شما ممکن است به سرعت به درمان پاسخ دهد. (در صورت نیاز) یا از سوی دیگر، ممکن است مدتی طول بکشد تا همه چیز را حل کند.

گفته می‌شود، در مواردی از تاخیر تکلم و/یا زبان که با بیماری دیگری مرتبط نیست، درمان زودهنگام می‌تواند مفید باشد. کارشناسان آکادمی پزشکان خانواده آمریکا به اشتراک می گذارند که کودکان این دسته معمولاً تا زمانی که وارد مهد کودک می شوند، گفتار طبیعی دارند.

یکی مطالعه  از زمانی که 20 تا 34 ماهه بودند تا زمانی که در مهدکودک بودند صحبت کردن فرد را دنبال می کردند. این نشان داد که 74 درصد از این گروه تا زمانی که به مدرسه می‌رسند، مهارت‌های گفتاری و زبانی عادی داشتند.

یک مطالعه جدیدتر نشان داد که افرادی که دیر صحبت می‌کنند ممکن است در ۲ سالگی مشکلات عاطفی یا رفتاری بیشتری داشته باشند. زیرا نمی‌توانند به اندازه کافی خودشان را بیان کنند. با این حال، با گذشت زمان، این کودکان در مقایسه با همسالان خود تفاوت معنی داری در این زمینه ها نشان ندادند.

برای تأخیر گفتار و زبان ناشی از مسائل ثانویه، پیشرفت فرزند شما احتمالاً به علت و ادامه درمان‌های درمانی بستگی دارد. امیدت را از دست نده برای راهنمایی و پشتیبانی با پزشک اطفال یا متخصص مداخله زودهنگام کودک خود تماس بگیرید.

تاخیر زبان

تاخیر زبان نوعی اختلال ارتباطی است. اگر فرزند شما به نقاط عطف رشد زبان برای سن خود نرسد، ممکن است دچار تاخیر زبانی شود. توانایی های زبانی آنها ممکن است با سرعت کمتری نسبت به اکثر کودکان رشد کند. آنها ممکن است در بیان خود یا درک دیگران مشکل داشته باشند. تأخیر آنها ممکن است شامل ترکیبی از شنوایی، گفتار، و اختلالات شناختی باشد.

تاخیر زبان بسیار رایج است.  تاخیر در رشد گفتار یا زبان 5 تا 10 درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع

تأخیر زبانی می تواند دریافتی، بیانی یا ترکیبی از هر دو باشد. نقص زبان پذیرا زمانی اتفاق می افتد که کودک شما در درک زبان مشکل داشته باشد. اختلال زبان بیانی زمانی اتفاق می افتد که کودک شما در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارد.

علائم

اگر کودک شما تاخیر زبانی داشته باشد، در سن معمولی به نقاط عطف زبان نمی رسد. علائم خاص و نقاط عطف از دست رفته آنها به سن و ماهیت تاخیر زبان آنها بستگی دارد.

علائم رایج تاخیر زبان عبارتند از:

 • تا سن 15 ماهگی صدا تولید نکند
 • تا سن 2 سالگی صحبت نمی کند
 • ناتوانی در صحبت کردن با جملات کوتاه در سن 3 سالگی
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
 • تلفظ یا بیان ضعیف
 • مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات در یک جمله
 • حذف کلمات از جمله

علل

تاخیر زبانی در کودکان دلایل احتمالی زیادی دارد. در برخی موارد، بیش از یک عامل به تاخیر زبان کمک می کند. برخی از علل رایج عبارتند از:

 • اختلال شنوایی: برای کودکانی که دچار اختلال شنوایی هستند، مشکل زبان نیز رایج است. اگر آنها زبان نمی شنوند، یادگیری برقراری ارتباط می تواند دشوار باشد.
 • اوتیسم: در حالی که همه کودکان مبتلا به اوتیسم تاخیر زبانی ندارند. اوتیسم اغلب بر ارتباطات تاثیر می گذارد.
 • ناتوانی ذهنی: انواع ناتوانی های ذهنی می تواند باعث تاخیر زبانی شود. به عنوان مثال، نارساخوانی و سایر ناتوانی های یادگیری در برخی موارد منجر به تاخیر زبانی می شود.
 • چندین مسئله روانی-اجتماعی: اینها می توانند باعث تاخیر زبان نیز شوند. به عنوان مثال، بی توجهی شدید می تواند منجر به مشکلاتی در رشد زبان شود.

عوامل خطر برای تاخیر زبان

عوامل خطر بالقوه برای مشکلات گفتار و زبان عبارتند از:

 • مرد بودن
 • داشتن وزن کم هنگام تولد
 • داشتن سابقه خانوادگی مشکلات گفتاری یا زبانی
 • نارس به دنیا آمدن
 • داشتن والدین با سطح تحصیلات پایین تر

چگونه تشخیص داده می شود

پس از انجام یک ارزیابی پزشکی کامل، پزشک کودک شما را به یک آسیب شناس گفتار-زبان ارجاع می دهد. آنها یک ارزیابی جامع از زبان بیانی و دریافتی کودک شما انجام خواهند داد. تا مشخص شود که آیا کودک شما تاخیر زبانی دارد یا خیر. این آزمون بر اشکال مختلف ارتباط کلامی و غیرکلامی متمرکز خواهد بود. و از معیارهای استاندارد و غیررسمی استفاده می کند.

پس از تکمیل ارزیابی گفتار و زبان، آسیب شناس زبان ممکن است امتحانات دیگری را توصیه کند. به عنوان مثال، یک معاینه شنوایی می تواند به آنها کمک کند تا تشخیص دهند که آیا کودک شما دچار اختلال شنوایی است یا خیر. کودک شما ممکن است مشکلات شنوایی داشته باشد که نادیده گرفته شده است، به خصوص اگر خیلی جوان باشد.

رفتار

پس از تشخیص، برنامه درمانی کودک شما احتمالاً شامل گفتار و زبان درمانی خواهد بود. یک آسیب شناس گفتار-زبان دارای مجوز برای تعیین انواع مشکلاتی که کودک شما با آن مواجه است، ارزیابی را انجام می دهد. این اطلاعات به آنها کمک می کند تا یک برنامه درمانی را توسعه دهند و اجرا کنند.

اگر کودک شما دارای بیماری های زمینه ای باشد، پزشک او ممکن است درمان های دیگری را نیز توصیه کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است ارزیابی توسط یک روانشناس عصبی را توصیه کنند.

چشم انداز چیست؟

دیدگاه کودک شما بسته به شرایط خاص و سن او متفاوت خواهد بود. برخی از کودکان به همسالان خود می رسند و به نقاط عطف زبان آینده می رسند. سایر کودکان در غلبه بر تاخیرهای زبانی مشکل بیشتری دارند. و ممکن است در دوران کودکی بعدی با مشکلاتی مواجه شوند. برخی از کودکان با تاخیر زبانی به دلیل تاخیر در رشد زبانی، مشکلات خواندن یا رفتار دارند.

اگر تشخیص داده شد که کودک شما دچار تاخیر زبانی است، شروع سریع درمان بسیار مهم است. درمان زودهنگام می تواند به جلوگیری از بروز مشکلات دیگر مانند مشکلات اجتماعی، یادگیری و عاطفی کمک کند.

نکاتی برای تشویق رشد زبان

ممکن است نتوان از تمام تاخیرهای زبانی جلوگیری کرد. اختلالات شنوایی و اختلالات یادگیری ممکن است همیشه قابل پیشگیری نباشند. این نکات را برای تشویق رشد زبان در کودک خود دنبال کنید:

 • از بدو تولد فرزندتان با او صحبت کنید.
 • برای فرزندتان آواز بخوانید، حتی زمانی که کودک است.
 • برای فرزندتان با صدای بلند بخوانید.
 • به سوالات فرزندتان پاسخ دهید.

واحد ارزیابی و تشخیص

اگر کودک 2 ساله شما هنوز صحبت نمی کند به چه معناست؟ (قسمت اول)

گفتار درمانی چیست؟ آشنایی با انواع اختلالات گفتار