07136476172 - 09172030360 [email protected]

آمادگی جسمانی توجه زیادی را به خود جلب می کند و دلیل خوبی هم دارد. بدن سالم می تواند از بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت جلوگیری کند. و به شما کمک کند تا با افزایش سن استقلال خود را حفظ کنید. آمادگی ذهنی به اندازه آمادگی جسمانی مهم است. و نباید از آن غافل شد. گنجاندن تمرین‌های مهارت ذهنی در برنامه روزانه‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا سال‌های آینده از مزایای ذهنی تیزتر و بدن سالم‌تر بهره ببرید.

تناسب اندام ذهنی به معنای حفظ سلامت مغز و عاطفی در بهترین حالت است. این به معنای تمرین برای “المپیک مغزی” یا تست IQ نیست.

ارتباط ذهن و بدن

جای تعجب نیست که هر چه بیشتر به بدن خود کمک کنید، بیشتر به ذهن خود کمک می کنید. فعالیت بدنی باعث افزایش جریان اکسیژن به مغز شما می شود. همچنین مقدار اندورفین، مواد شیمیایی “احساس خوب” را در مغز شما افزایش می دهد. به همین دلیل، جای تعجب نیست که افرادی که از نظر بدنی در وضعیت خوبی هستند، تمایل به بهره مندی از سطح بالاتری از چابکی ذهنی دارند.

درگیر شدن در یک تمرین بدنی شدید می تواند به شما کمک کند با افسردگی مبارزه کنید. و دیدگاه مثبت تری نسبت به زندگی به دست آورید. همچنین یک راه عالی برای غلبه بر استرس است که می تواند از نظر روحی و جسمی به شما آسیب برساند.

ورزش ذهنی به همان اندازه مفید است. طبق مطالعه‌ای در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم،  تمرین‌های خاص آموزش حافظه می‌توانند «هوش سیال»، توانایی استدلال و حل مشکلات جدید را افزایش دهند.

در حالی که ورزش برای مغز و بدن مفید است، مدیتیشن نیز مفید است. مدیتیشن، همراه با روش های دیگر، یک راه جایگزین برای درمان افسردگی است. آرام کردن ذهن به شما این امکان را می دهد که مشکل را با آرامش بیشتری حل کنید.

فواید آمادگی ذهنی

وقتی بعد از یک روز طولانی به رختخواب می روید، بدن شما شروع به استراحت می کند. اما ذهن همیشه دنبال نمی شود.

تجسم می تواند کمک کند. اغلب می‌توانید از طریق تصویرسازی، فرآیند تصویر کردن یک صحنه یا مکان آرام، به احساس آرامش دست پیدا کنید. این تمرین می تواند تنش را در بدن و ذهن شما با به چالش کشیدن نورون ها در ناحیه کمتر غالب مغز کاهش دهد.

بخش کمتر مسلط مغز شما ناحیه ای است که احساس اعتماد به نفس و خوش بینی را کنترل می کند. وقتی به چیزی غیر از نگرانی های روزانه خود فکر می کنید، فعالیت در ساختارهای عصبی آن ناحیه از مغزتان را افزایش می دهید.

در نهایت، تجسم می تواند بهزیستی عاطفی شما را افزایش دهد و شما را از نظر ذهنی آرام کند.

از نظر روانی متناسب و ورزیده شوید

آماده نگه داشتن مغز از نظر ذهنی به سختی آماده شدن برای یک ماراتن نیست، اما تشبیه خوبی است. می توانید تمرینات ذهنی را به بسیاری از فعالیت هایی که قبلا انجام داده اید اضافه کنید، مانند:

 • خواندن
 • تجسم
 • پیدا کردن شوخ طبعی در زندگی

ممکن است روش های زیر را برای افزایش آمادگی ذهنی خود امتحان کنید.

فعالیت های چندوظیفه ای را متوقف کنید

ممکن است فکر کنید که چندوظیفه ای به شما امکان می دهد کارهای بیشتری را در یک زمان انجام دهید. اما در واقع بیشتر از حل کردن مشکلات ایجاد می کند. تمرکز روی یک کار در یک زمان، تمرکز شما را بهبود می بخشد. و به شما کمک می کند تا بهره وری بیشتری داشته باشید.

با خودت مثبت باش

تایید مثبت یکی از راه های افزایش مهارت ذهنی است.

تأیید یا صحبت کردن با خود به شیوه ای مثبت، شامل تقویت مسیرهای عصبی برای رساندن اعتماد به نفس، رفاه و رضایت شما به سطح بالاتری است.

برای شروع، فهرستی از ویژگی های خوب خود تهیه کنید. به خود یادآوری کنید که لازم نیست کامل باشید. اهدافی را برای آنچه می خواهید بهبود ببخشید تعیین کنید. و از کارهای کوچک شروع کنید تا تحت تأثیر قرار نگیرید.

تجربیات متفاوتی را امتحان کنید

تجربیات جدید نیز می تواند شما را در مسیر تناسب ذهنی قرار دهد. شما می توانید رویکردهای جدید را به روش های مختلف در زندگی روزمره خود بگنجانید:

 • غذاهای جدید را امتحان کنید.
 • راه های جدیدی را برای انجام کارهای معمولی امتحان کنید.
 • به مکان های جدید سفر کنید.
 • راه جدیدی را برای کار یا فروشگاه مواد غذایی انتخاب کنید.

تحقیقات نشان می دهد که فعال نگه داشتن مغز، نشاط آن را افزایش می دهد. به نظر می رسد انجام کارهای جدید به روش های جدید به حفظ سلول ها و ارتباطات مغز کمک می کند. حتی ممکن است سلول های مغزی جدیدی تولید کند. در اصل، خارج شدن از برنامه های روزمره می تواند به حفظ سلامت مغز شما کمک کند.

بازی کنید

بازی هایی که استدلال و سایر بخش های مغز شما را آزمایش می کنند، راه های سرگرم کننده ای برای تیز نگه داشتن ذهن شما هستند. این بازی ها را در نظر بگیرید:

 • جدول کلمات متقاطع
 • بازی های تخته ای
 • سودوکو

بازی ها روشی عالی برای تقویت عضلات مغز شما هستند. بر اساس مطالعه ای که در مجله انجام شده است، حتی بازی های ویدئویی اکشن سریع ممکن است توانایی شما را در یادگیری کارهای جدید افزایش دهند. این مطالعه شواهد آزمایشی پیدا کرد که نشان می‌دهد بازی‌های ویدیویی ممکن است دامنه توجه، زمان واکنش و توانایی تغییر کار را افزایش دهند. علاوه بر بازی‌های ویدیویی، هر بازی را امتحان کنید که از منطق و استدلال استفاده می‌کند.

ادامه مطلب

خواندن برای مغز شما عالی است. حتی زمانی که این جمله را می خوانید، مغز شما در حال پردازش هر کلمه است. و معنای آن را فوراً به خاطر می آورد.

فراتر از مکانیک، خواندن به شما کمک می کند تا موضوع را در صفحاتی که پیش روی خود دارید تجسم کنید و تصور کنید که صداها در دیالوگ نوشته شده چگونه به نظر می رسند. این همچنین می تواند یک تکنیک آرامش بخش عالی باشد.

خواندن یک فعالیت عالی است زیرا می تواند تخیل را تحریک کند. و بخش های مختلف مغز را شعله ور کند. ژانرها و انواع مطالب خواندنی بی پایان وجود دارد. بعید است که چیزهای جالب برای خواندن تمام شود.

وقت بگذارید

آمادگی ذهنی لازم نیست زمان زیادی را از شما بگیرد. صرف چند دقیقه در روز می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و واضح تر فکر کنید. به یاد داشته باشید که تمدد اعصاب و تجسم در یک تمرین ذهنی به همان اندازه مهم هستند که فعالیت‌های پرانرژی‌تر، مانند تمرینات حافظه یا بازی کردن. سعی کنید یک یا دو فعالیت را در یک زمان به تمرین ذهنی خود اضافه کنید، مانند:

 • آرامش بخشی
 • تجسم کردن
 • تایید کردن
 • تمرینات حافظه
 • بازی

نتیجه گیری

آمادگی ذهنی برای حفظ سلامت مغز و بدن شما، به ویژه با افزایش سن، مهم است. انواع مختلفی از تمرینات مهارت ذهنی وجود دارد و برای انجام آنها نیازی به رفتن به باشگاه ندارید. آنها شامل موارد فعال، مانند یادگیری یک آهنگ جدید یا انجام یک بازی، و همچنین تمرینات آرامش بخش، مانند تمرینات تمدد اعصاب و تجسم هستند. یک استراحت ذهنی را در تقویم خود درست در کنار برنامه تمرینی خود برنامه ریزی کنید. ذهن و سلامت شما ارزشش را دارد.

واحد ارزیابی و تشخیص

12 تمرین مغز برای کمک به تیز ذهنی شما

چگونه در زندگی روزمره خود ذهن‌ آگاه‌ تر باشیم؟