07136476172 - 09172030360 [email protected]

امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

تصمیم گیری برای ترک سیگار و انجام اقدامات لازم برای شروع روند ترک می تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، مسلماً یکی از بهترین تصمیماتی است که می توانید برای سلامتی خود بگیرید. سیگار علاوه بر ایجاد علائمی مانند سرفه مزمن و فشار خون بالا، خطر ابتلا به مشکلات قلبی، سرطان، بیماری های تنفسی و غیره را افزایش می دهد. سیگار عامل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری در ایالات متحده است. امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

ترک سیگار می تواند علائمی مانند میل شدید و طاقت فرسا به سیگار کشیدن، تحریک پذیری و اضطراب و غیره را ایجاد کند. اما اگر می‌خواهید ترک کنید، کمک تخصصی در دسترس است. برنامه های ترک سیگار، مشاوره و داروهای تجویزی همگی می توانند از این روند حمایت کنند. اگر میخواهید سیگار را کنار بگذارید این مطلب را از دست ندهید.

فواید ترک سیگار/ امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

ترک سیگار باعث بهبود سلامت شما در بلند مدت و کوتاه مدت می شود. مزایای قطع سیگار عبارتند از:

کاهش خطر قلبی عروقی

ترک سیگار، فشار خون و ضربان قلب شما را کاهش می دهد، خطر بیماری قلبی، حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی (قلب و عروق خونی) را کاهش می دهد.

تنظیم غلظت خون

سیگار کشیدن خون شما را رقیق می کند و لخته شدن خون برای توقف خونریزی را دشوارتر می کند.

کاهش خطر سرطان

ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر انواع سرطان را کاهش می دهد.

ریه های سالم تر

ترک، به بافت ریه اجازه می دهد تا بهبود یابد و مژک ها (برآمدگی های مو مانند در ریه ها) دوباره رشد کنند، که تنفس را بهبود می بخشد و از شما در برابر بیماری محافظت می کند.

طول عمر طولانی تر

ترک سیگار طول عمر شما را تا 10 سال افزایش می دهد و همچنین خطر مرگ زودرس را کاهش می دهد.

کاهش خطر بیماری ریوی

سیگار کشیدن می تواند منجر به آمفیزم و سایر انواع بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شود. ترک از این موارد جلوگیری می کند و شما را قادر می سازد تا با عفونت های ریوی مبارزه کنید.

ایمنی قوی تر

قرار گرفتن بدن در معرض قطران و نیکوتین سیگار باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. ترک باعث افزایش سطح گلبول های سفید خون و بهبود ایمنی می شود.

بارداری ایمن تر

سیگار احتمال سقط جنین و عوارض دوران بارداری را افزایش می دهد.

افزایش احتمال بارداری

اگر قصد باردار شدن دارید، ترک سیگار به شما کمک می‌کند، زیرا سیگار بر سطح استروژن شما تأثیر می‌گذارد.

عملکرد جنسی بهتر

ترک سیگار احتمال ابتلا به اختلال نعوظ (ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ) را کاهش می دهد.

استخوان های سالم تر

سیگار نیز بر سلامت استخوان های شما تأثیر می گذارد و خطر شکستگی را افزایش می دهد.

شنوایی بهتر

استعمال دخانیات و تنفس در دود سیگار دیگران خطر ابتلا به کم شنوایی را افزایش می دهد.

چشم های سالم تر

ترک تنباکو می تواند میزان دید شما را در تاریکی بهبود بخشد و خطر سایر مشکلات بینایی را کاهش دهد.

دندان ها و لثه های سالم تر

مصرف تنباکو خطر پوسیدگی، بیماری لثه و سایر مشکلات دندانی را افزایش می دهد.

قدرت بیشتر

ترک باعث افزایش سطح اکسیژن در خون شما می شود و باعث می شود ماهیچه های سالم تر و قوی تری داشته باشید.

پوست شفاف تر

سیگار کشیدن به پوست شما نیز آسیب می رساند. قطع به جلوگیری از لک، چین و چروک و سایر علائم پیری کمک می کند.

پس انداز مالی

ترک همچنین می تواند صورت حساب های پزشکی شما را کاهش دهد و تاثیر مالی بیماری های مرتبط را به حداقل برساند. همچنین با نخریدن سیگار در پول خود صرفه جویی می کنید.

چرا ترک کردن سیگار سخت است؟ امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

نمی توان انکار کرد که ترک سیگار یک چالش است و ممکن است در اولین تلاش موفق نشوید. طبیعی است، محققان دریافتند که قبل از موفقیت، برای افراد سیگاری در ایالات متحده بین 8 تا 30 تلاش لازم است. فقط به یاد داشته باشید که اگر تلاش های اولیه به نتیجه نرسید مشکلی نیست و تسلیم نشوید.

اما واقعا چه چیزی ترک را اینقدر سخت می کند؟ به زبان ساده: نیکوتین موجود در تنباکو بسیار اعتیادآور است. اگر سیگار می کشید، بدن شما به مواد غیرعادی عادت می کند. بر همه چیز از متابولیسم و سطوح هورمونی گرفته تا عملکرد قلب و مغز تأثیر می گذارد. توقف آن هم، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

در حالی که تنها 24 ساعت بدون سیگار کشیدن طول می کشد تا نیکوتین از جریان خون شما پاک شود، علائم ترک تا یک ماه یا بیشتر طول می کشد. آنها در هفته اول پس از قطع شدیدتر هستند و در سه روز اول به اوج خود می رسند. پس واقعا امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

ترک نیکوتین می تواند اثرات جسمی، عاطفی و سلامت روانی داشته باشد، از جمله:

هوس تنباکو
تحریک پذیری
خشم
مشکل در تمرکز
افزایش اشتها
افزایش وزن
اضطراب
افسردگی
بی خوابی (ناتوانی در رسیدن به خواب یا عدم توانایی در خوابیدن)

موارد شدیدتر ترک می تواند علائم دیگری ایجاد کند، مانند:

سردرد
حالت تهوع
استفراغ
زخمهای دهان
خستگی
سرگیجه
یبوست
سرفه کردن

محرک های تنباکو

محرک ها به چالش ترک می افزایند. محرک‌ها موقعیت‌هایی هستند که شما با سیگار کشیدن مرتبط می‌کنید و باعث می‌شوند که هوس کنید. سه نوع محرک وجود دارد:

اجتماعی: محرک های اجتماعی شامل بودن در کنار دیگرانی که سیگار می کشند، مانند یک رویداد عمومی مهم است.
عاطفی: برخی از افراد برای تسکین استرس، اضطراب، کسالت یا اندوه سیگار می کشند.  این حالت های عاطفی را به ویژه زمانی که شما سعی می کنید سیگار نکشید تحریک می شود.
الگو: محرک‌های الگو شامل موقعیت‌ها یا رویدادهایی هستند که با سیگار کشیدن مرتبط می‌شوند. مانند هوس‌های صبحگاهی، نوشیدن قهوه، یا بعد از غذا یا نوشیدنی الکلی.

برنامه های ترک سیگار

در میان اینها، بسیاری از ابزارهای موجود برای کمک به ترک سیگار، برنامه های ترک سیگار هستند. اینها برنامه های درمانی جداگانه ای هستند که برای کمک به ترک سیگار طراحی شده اند.

انواع مختلفی از برنامه ها وجود دارد: خطوط تلفنی برای پشتیبانی، کلاس ها و مربیگری با مشاوران آموزش دیده، و دوره های آنلاین خود گام. این رویکردها بر موارد زیر تمرکز دارند:

شناسایی محرک ها و الگوهای اعتیادآور شما
پرداختن به چالش های فیزیکی و عاطفی ناشی از کناره گیری
شناسایی و پرداختن به عوامل اجتماعی پیرامون سیگار کشیدن
راهبردهای یادگیری برای جلوگیری از عود
اتصال شما به گروه های پشتیبانی یا منابع دیگر

برای ترک سیگار با ما در کلینیک سلامت مغز دانا تماس بگیرید.

مشاوره ترک سیگار چیست؟

عوارض عاطفی و روانی ترک سیگار می‌تواند شدید باشد و حتی پس از فروکش کردن اثرات فیزیکی ترک سیگار ادامه یابد. برای برخی، جلسات فردی یا گروهی با مشاوره که در زمینه ترک نیکوتین یا مواد مخدر آموزش دیده است، نقش مهمی دارد. این معمولا شامل جلسات منظم رفتار درمانی و سایر تکنیک ها می شود.

مانند برنامه های ترک سیگار، مشاوره برای استفاده از نیکوتین بر شناسایی استراتژی هایی برای دور نگه داشتن شما از محصولات دخانیاتی و جلوگیری از عود تمرکز می کند. شما یاد خواهید گرفت که چگونه الگوهای مصرف مواد خود را شناسایی کرده و با آن کنار بیایید و همچنین تاثیرات ترک سیگار بر سلامت روانی خود را انجام دهید.

درمان جایگزین نیکوتین/ امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

با درمان جایگزین نیکوتین (NRT) شما از محصولاتی استفاده می‌کنید که نیکوتین را به بدن شما می‌رسانند، بدون اینکه اثراتی بر سلامتی داشته باشند که با سیگار کشیدن وارد می‌شود. محققان این رویکردها را برای افزایش شانس موفقیت آمیز ترک 50 تا 60 درصد یافته اند.

می‌توانید در لحظه ترک NRT را امتحان کنید. البته مطمئن شوید که از محصولات فقط همانطور که نشان داده شده است استفاده کنید. چندین نوع وجود دارد:

آدامس
چسب های ترانس درمال (که روی پوست قرار می گیرند).
پاستیل
استنشاقی ها
اسپری بینی

از جمله گزینه های NRT هستند که هم بدون نسخه یا با نسخه در دسترس هستند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد بهترین انتخاب برای شما صحبت کنید. امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟

داروها

داروهای تجویز شده همچنین می توانند هوس و سایر علائم فیزیکی را متوقف کنند. اینها با مسدود کردن نیکوتین از اتصال به گیرنده های مغز شما کار می کنند. این باعث آزاد شدن دوپامین می شود. یعنی ماده شیمیایی مغز کف با لذت  مرتبط است. این درواقع سبب کاهش هوس می شود. همچنین در صورت سیگار کشیدن، دوپامین آزاد شده در بدن شما کاهش می یابد و لذت آن را کاهش می دهد.

در حال حاضر دو نوع داروی تجویزی در بازار ایالات متحده وجود دارد: Zyban (بوپروپیون SR) و Chantix (وارنیکلین). دوزهای این داروها برای هر فرد تنظیم می شود. و رژیم درمانی آن تا 12 هفته طول می کشد. اگرچه آنها به طور کلی موثر هستند. اما ممکن است برای همه مناسب نباشند و می توانند عوارض جانبی مانند آسیب کبدی، افسردگی، بی قراری، افکار خودکشی، عصبانیت و تغییرات رفتاری ایجاد کنند.

امکان داره بتونم سیگار رو کنار بگذارم؟ همین حالا با ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.health.com/smoking-cessation-7560530

5 ماده غذایی برای رفع استرس و دلشوره

 

دکتر خوب برای اختلال خواب: بهترین متخصص اختلالات خواب کیست

رابطه بین سردرد و تومور مغزی