07136476172 - 09172030360 [email protected]

اگرچه یک اصطلاح بالینی رسمی نیست، اما زمانی که افسردگی بالینی یا اختلال افسردگی اساسی آنقدر شدید ظاهر می شود که فرد دیگر قادر به انجام وظایف اساسی زندگی مانند بلند شدن و هر روز رفتن به سر کار یا حتی دوش گرفتن نیست، گاهی اوقات به عنوان افسردگی فلج کننده شناخته می شود.

یادداشتی در مورد عبارت فلج کننده

این نوع افسردگی ممکن است به عنوان افسردگی شدید، طاقت فرسا یا ناتوان کننده نیز شناخته شود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حالی که برخی از افراد از اصطلاح “افسردگی فلج کننده” به عنوان اصطلاحی غیر معمول برای بیان ماهیت شدید و ناتوان کننده افسردگی خود استفاده می کنند، بسیاری از مردم این اصطلاح را توهین آمیز و بی احساس می دانند.

با توجه به موسسه ملی سلامت روان آمریکا (NIMH)، تقریباً 7.1٪ از بزرگسالان در ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی اساسی را در زندگی خود تجربه می کنند. افسردگی فلج کننده حالت غیر معمولی نیست. متأسفانه، دانستن اینکه شما تنها نیستید لزوماً مقابله با تأثیرات ناتوان کننده این وضعیت را آسانتر نمی کند.

افسردگی فلج کننده در یک نگاه

“افسردگی فلج کننده” یک اصطلاح محاوره ای است که برخی افراد برای بیان ماهیت شدید و ناتوان کننده وضعیت خلقی خود استفاده می کنند. علائم افسردگی شامل غم و اندوه، ناامیدی، پوچی و خستگی است که باعث ناراحتی می شود و عملکرد را بسیار دشوار می کند.

پزشک یا درمانگر شما علائم شما و تاثیری که آنها ایجاد می کنند را ارزیابی می کند تا شدت افسردگی شما را طبقه بندی کند. در حالی که افسردگی شما می تواند ناتوان کننده باشد، درمان های موثری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند، از جمله روان درمانی، دارو درمانی و روش های درمانی با نوروتکنولوژی بدون دارو.

علائم فلج کننده افسردگی

همه افراد گاه به گاه روزها یا دوره های غمگین بودن را تجربه می کنند، اما افسردگی بسیار بیشتر از این است. علائم آن می تواند بر روحیه و سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد. افسردگی بالینی درمان نشده می تواند به افکار آسیب رساندن به خود و خودکشی منجر شود.

علائمی که بر خلق و خو و فرآیندهای فکری تأثیر می گذارد

فردی که با آنچه ممکن است به عنوان “افسردگی فلج کننده” توصیف شود دست و پنجه نرم می کند، ممکن است بسیاری از موارد زیر را تجربه کند:

 • احساس غم و اندوه و/یا اضطراب مداوم
 • احساس پوچی و تنهایی
 • مبارزه با ناامیدی و بدبینانه دیدن هر موقعیتی
 • مشکل در لذت بردن از فعالیت هایی که قبلاً باعث لذت می شدند
 • تحریک پذیری و صبر کمتر
 • مدام احساس بی ارزشی می کنید و فکر می کنید برای اطرافیانتان مثل یک بار سنگین هستید
 • کاهش تمرکز
 • ناتوانی در تصمیم گیری
 • خستگی
 • تحریک یا کند شدن
 • احساس بی ارزشی، ناامیدی یا گناه
 • افکار مرگ یا خودکشی
 • علائمی که بر سلامت و تندرستی کلی تأثیر می گذارد

افسردگی فقط یک اختلال ذهنی نیست. علائم می توانند به صورت فیزیکی نیز ظاهر شوند:

 • انرژی کم
 • همیشه خوابیدن یا مشکل برای به خواب رفتن
 • بی قراری
 • از دست دادن اشتها یا پرخوری
 • نوسانات وزن
 • سردرد
 • دردهای بدن
 • مسائل گوارشی

این علائم در بین افراد متفاوت است، اما اشتهای عمومی و تغییرات خواب در بین افرادی که با افسردگی شدید یا “فلج کننده” سروکار دارند، بسیار رایج است.

چگونه افسردگی تشخیص داده می شود؟

“راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی” (DSM-5-TR) یک دوره افسردگی اساسی را هر دوره دو هفته ای یا بیشتر تعریف می کند که در آن فرد تقریباً هر روز در بیشتر ساعات روز موارد زیر را تجربه می کند:

 • حالت افسردگی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً باعث لذت می شدند
 • اختلالات خواب
 • اشتها تغییر می کند
 • کاهش تمرکز و حافظه

تشخیص اختلال افسردگی اساسی معمولاً توسط یک پزشک یا روانپزشک انجام می شود. یک معاینه فیزیکی و آزمایش‌های آزمایشگاهی ممکن است برای رد کردن شرایط فیزیکی بالقوه که می‌تواند به علائم مشاهده‌شده کمک کند، مانند اختلال تیروئید، انجام شود.

توجه به این نکته ضروری است که پزشک یا روانپزشک شما را با “افسردگی فلج کننده” تشخیص نمی دهد. در عوض، ممکن است اختلال افسردگی اساسی (MDD) یا نوع دیگری از اختلال خلقی تشخیص داده شود.

افسردگی شما ممکن است بسته به تعداد، نوع یا شدت علائم و میزان اختلالی که تجربه می کنید، به عنوان خفیف، متوسط یا شدید طبقه بندی شود.

چه چیزی باعث افسردگی می شود؟

دلایل دقیق افسردگی به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که تعدادی از عوامل نقش دارند. تحقیقات سطح بالایی از وراثت برای افسردگی، به ویژه موارد شدید افسردگی را نشان داده است.
تخمین زده می شود که تقریباً 50 درصد از موارد افسردگی فلج کننده ممکن است به یک استعداد ژنتیکی مرتبط باشد.

با این حال، ژنتیک تنها عامل خطر بالقوه برای ابتلا به افسردگی شدید نیست. در واقع، NIMH چهار دسته اصلی را شناسایی می کند که می توانند خطر ابتلا به افسردگی را در افراد افزایش دهند:

 • ژنتیکی
 • بیولوژیکی
 • محیطی
 • روانشناسی

افسردگی می تواند یک بیماری مشترک اختلالات پزشکی جدی (مانند سرطان یا شرایط مزمن مانند دیابت) و همچنین پاسخی به رویدادهای آسیب زای زندگی باشد.
تغییرات عمده زندگی می تواند به عنوان محرکی برای افسردگی شدید و ناتوان کننده عمل کند، و همینطور برخی داروها یا افزایش سطح استرس می توانند.

انواع افسردگی

اشکال مختلفی از اختلالات افسردگی وجود دارد که می تواند منجر به یک دوره افسردگی فلج کننده شود:

افسردگی پس از زایمان یا اختلال افسردگی اساسی با شروع حین زایمان:

افسردگی که در دوران بارداری یا پس از زایمان ایجاد می شود که می تواند منجر به اضطراب یا خستگی شدید شود و ممکن است برای والدین جدید ارتباط یا مراقبت از نوزادان خود را دشوار کند، چه رسد به مراقبت از خودشان.

افسردگی روان‌پریشی یا اختلال افسردگی اساسی با ویژگی‌های روان‌پریشی:

افسردگی همراه با علائم روان‌پریشی، شامل هذیان و توهم.

اختلال عاطفی فصلی (SAD) یا اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی:

افسردگی که معمولاً در ماه های زمستان در پاسخ به نور کمتر روز ایجاد می شود.

اختلال دوقطبی:

فردی که بالا و پایین رفتن خلق و خوی را تجربه می‌کند، که این پایین‌ها منجر به دوره‌های افسردگی اساسی می‌شود.

اختلال تنظیم خلقی مخرب (DMDD):

نوعی اختلال خلقی که در دوران کودکی تشخیص داده می شود و به صورت دوره های شدید تحریک پذیری و عصبانیت ظاهر می شود.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD):

جدی تر از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است، اما به طور مشابه با تغییرات در چرخه قاعدگی ایجاد می شود، PMDD می تواند منجر به علائم شدید تحریک پذیری، افسردگی و اضطراب در هفته قبل از شروع چرخه قاعدگی شود.

درمان های موثر برای افسردگی

بسته به نوع افسردگی که ممکن است تجربه کنید، گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بر دوره ای از آنچه ممکن است به عنوان افسردگی فلج کننده توصیف کنید غلبه کنید.

اگر افسردگی شما شدید یا ناتوان کننده است، مهم است که با درمانگر یا پزشک خود در تماس نزدیک باشید. آنها می توانند علائم شما را کنترل کنند و تعیین کنند که آیا درمان شما تسکین کافی را ارائه می دهد یا خیر.

روان درمانی

شاید شنیده باشید که از روان درمانی به عنوان تراپی یاد می شود. این نوع درمان شامل کار با یک متخصص سلامت روان می شود تا در مورد آنچه تجربه می کنید صحبت کنید و راه حل هایی را تدوین کنید که می تواند کمک کند.

چندین روش روان درمانی مختلف وجود دارد، از جمله:

درمان شناختی رفتاری (CBT):

نوعی از درمان است که بر کمک به افراد در یادگیری شناسایی و تغییر الگوهای فکری منفی که به مشکلات خلقی و رفتاری کمک می کند تمرکز دارد.

درمان بین فردی (IPT):

نوعی از درمان است که بر کمک به افراد برای بهبود روابط خود به منظور مبارزه با علائم افسردگی تمرکز دارد.

درمان حل مسئله:

نوعی از درمان است که ابزارهایی را در اختیار افراد قرار می دهد تا به آنها کمک کند تا مشکلاتی را که در زندگی با آنها روبرو خواهند شد حل کنند.
در حالی که برخی از رویکردها به طور کلی موثرتر از سایرین شناخته می شوند، روان درمانی به عنوان یک کل رایج ترین شکل تجویزی برای درمان افسردگی است – حتی زمانی که گزینه های درمانی دیگر (مانند دارو) نیز استفاده می شود.
این به دلیل تحقیقات گسترده ای است که روان درمانی را به عنوان یک ابزار درمانی مؤثر در مبارزه با افسردگی می شناسند.

دارو

داروهای ضد افسردگی می توانند به تغییر ساختار شیمیایی مغز شما کمک کنند تا بتوانید خلق و خوی و پاسخ استرس خود را بهتر تنظیم کنید. پنج دسته اصلی از داروهای ضد افسردگی موجود است، اگرچه شما احتمالاً با این دو دسته آشنا هستید:

 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)
 • مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs)

همه داروهای ضد افسردگی برای هر بیماری که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند کارساز نخواهد بود و برخی از آنها می توانند عوارض جانبی مانند حالت تهوع، افزایش وزن و مشکل در رسیدن به ارگاسم داشته باشند.
ممکن است لازم باشد با پزشک خود کار کنید تا داروی ضد افسردگی مناسب خود را پیدا کنید. اما برای بیمارانی که قادر به یافتن دارویی هستند که کمک می کند، نتایج می تواند زندگی را تغییر دهد.

کتامین تراپی

درمان تزریق کتامین یک درمان امیدوارکننده است که ممکن است برای افراد با افسردگی شدید یا مقاوم به درمان مفید باشد اگر حداقل به دو داروی دیگر برای درمان افسردگی خود پاسخ نداده اید، پزشک ممکن است اسپراواتو (اسکتامین) یا درمان دیگری با کتامین را پیشنهاد کند.
Spravato تنها نوع درمان کتامین مورد تایید FDA برای افسردگی است. این یک اسپری بینی است که باید در مطب پزشک مصرف شود.

نوروفیدبک

علوم اعصاب ثابت کرده است که تمرینات مکرر شبکه های مغزی، مانند تمرینهای مرتبط با نوروفیدبک، توانایی تغییر شکل مغز را دارد. این موضوع به بهینه سازی الگوهای امواج مغزی کمک می کند و در عین حال ارتباطات بین نورون ها و شبکه ها را تقویت می کند.

 

درمان نوروفیدبک همچنین سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بهبود می بخشد و در عین حال فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد. پس از 20 تا 60 جلسه نوروفیدبک، بسیاری از بیماران کاهش علائم اضطراب و افسردگی خود را تجربه می کنند.

اگر میخواهید از نوروفیدبک و چگونگی انجام آن بیشتر بدانید این مطلب را از دست ندهید:

تحریک مغناطیسی مغز

اگر از افسردگی شدید رنج می برید که به دارو مقاوم بوده است، درمان TMS میتواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. درمان با تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک درمان غیرتهاجمی است. پالس های انرژی مغناطیسی مکرر را به مناطقی از مغز که در خلق و خوی درگیر هستند هدایت می کند. این پالس های مغناطیسی بدون درد از جمجمه عبور می کنند و سلول های مغزی را تحریک می کنند.این موضوع می تواند ارتباط بین قسمت های مختلف مغز را بهبود ببخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد.

تحریک ترانس کرانیال (tDCS)

تحریک فرا جمجمه ای ابزار جدیدی است که به کسانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند کمک می کند. روش تحریک فراجمجمه ای مغز میتواند به عنوان یک ابزار مفید در یک رویکرد جامع برای بهبودی طولانی مدت و پایدار بیماران مبتلا به افسردگی استفاده شود.

معجزه برای درمان افسردگی

 

در طول یک جلسه، بیماران میتوانند بهبود خلق و خو و آرامش را احساس کنند. حتی پس از پایان جلسه، مغز میتواند به لطف نورپلاستیسیتی یا توانایی طبیعی خود برای تغییر، به سیم کشی مجدد و بهبود خود ادامه دهد. بیماران میتوانند با جلسات مکرر دستاوردها را تثبیت کنند. و پزشکان می توانند تغییرات طولانی مدت در مغز را با تکنیک های تصویربرداری (مانند fMRI یا qEEG) بررسی کنند.

درباره درمان افسردگی بدون دارو با تحریک الکتریکی مغز tDCS بیشتر بدانید:

حرف آخر

در حالی که غیرممکن نیست که یک دوره خاص از افسردگی به خودی خود از بین برود، کمک گرفتن می تواند باعث شود که سریعتر احساس بهتری داشته باشید. همچنین می تواند به طور بالقوه از بدتر شدن افسردگی یا تأثیر بر سلامت جسمانی شما جلوگیری کند. از آنجایی که افسردگی قابل درمان است، پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود پیدا کنید.

بعلاوه، رفع برخی از اشکال افسردگی دشوارتر است. در مواردی از این قبیل، شما نمی توانید منتظر بمانید که از بین برود. درمان ممکن است برای کمک به کاهش نوع یا شدت افسردگی و اضطراب شما ضروری باشد.

علاوه بر این، شما شایسته درمان مناسب وشخصی سازی شده برای افسردگی هستید.

هیچ ضرری ندارد یا شرم آور نیست اگر از کسی بخواهید کمک کند تا دوباره احساس بهتری داشته باشید.

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه حمایت دیگران و درمان های جدید را در نظر بگیرید.

اگر بدنبال بهترین کلینیک برای انجام خدمات نوروتکنولوژی مانند tDCS,TMS, VNS و نوروفیدبک زیر نظر متخصصین روانپزشکی، رونشناسی و علوم اعصاب هستید، همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172 – 09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

 

درمان افسردگی مقاوم به دارو چیست: راهکارهای درمانی جدید

چیکار کنم افسردگیم خوب بشه : معجزه برای درمان افسردگی

 

به این مقاله امتیاز دهید