07136476172 - 09172030360 [email protected]

بیش از 10 اثر منفی اعتیاد به پورنوگرافی یا فیلم های مستهجن وجود دارد که بر زندگی روزمره فرد تأثیر می گذارد. می تواند از مسائل جسمی تا بیماری های روانی متفاوت باشد. شایع ترین اثرات منفی اعتیاد به پورنوگرافی یا فیلم های مستهجن در زیر آورده شده است.

ناتوانی در عشق ورزیدن

افرادی که پورنوگرافی تماشا می کنند گزارش کرده اند که نسبت به همسرشان و دیگران احساس عشق دارند، اما قادر به برقراری ارتباط یا نشان دادن آن نیستند.

آنها نمی توانند با والدین خود، با همسر یا دوست دختر خود، یا با هر فرد دیگری ارتباط برقرار کنند. این بینندگان پورنوگرافی قادر به برقراری ارتباط در سطح احساسی با هیچ فردی نیستند. به همین دلیل، از روابط بد و شکست در سایر زمینه های زندگی رنج می برند.

 اما چرا این اتفاق می افتد؟

انسان موجودی اجتماعی است. مغز اولیه ما برای جامعه طراحی شده است و زمانی که در یک گروه قرار می گیریم و پذیرفته می شویم از همراهی با دیگران بسیار لذت می بریم. اما برای پیوند با دیگران، باید در سطح احساسی ارتباط برقرار کنیم.

ما می خواهیم از بودن در کنار دیگران لذت ببریم و دیگران نیز باید همین احساس را داشته باشند. اما، بیننده پورنوگرافی از چیزهای کوچک در هیچ رابطه ای احساس لذت نمی کند.

او از همراهی دیگران لذت نمی برد، از صحبت کردن، راه رفتن، به اشتراک گذاشتن رازها، گذراندن وقت با افراد مهم و غیره خوشش نمی آید. دیگران را به خاطر یک رابطه بد سرزنش می کند. نمی خواهد با دنیای واقعی سر و کار داشته باشد، زیرا طبق مغز او، دنیایی مخفی برای او وجود دارد، دنیای امنی که او را خوشحال می کند. بیننده پورنوگرافی به دنیای فانتزی دیجیتال وابسته است و تنها چیزی که می تواند او را خوشحال کند همین فیلم هاست.

شکست شغلی

اثرات منفی اعتیاد به پورنوگرافی تنها به روابط ناموفق ختم نمی شود. به شدت بر بهره وری شما تأثیر می گذارد.

همه ما برای کار به انگیزه درونی نیاز داریم. من انگیزه درونی را برجسته کرده ام زیرا انگیزه بیرونی موقتی است و شما را به موفقیت نمی رساند، مگر فقط برای شروع.

انگیزه بیرونی مانند پول یا سایر پاداش های بیرونی برای شروع به شما انرژی می دهد اما به زودی انگیزه از بین می رود. همه ما می دانیم که اراده ما چگونه کار می کند. نتیجه کار شما همیشه رضایت بخش نیست و از سوی دیگر، اگر در حین انجام وظیفه خود احساس شادی (انگیزه درونی) کنیم، کیفیت و کمیت کارمان بهبود می یابد.

بیننده پورنوگرافی از کارش لذت نمی برد. آنها خود را مجبور می کنند تا روی فعالیت های معلق خود کار کنند، اما نمی توانند. این منجر به ناامیدی، استرس و اضطراب می شود. باز هم، ناامیدی، استرس و اضطراب منجر به پورنوگرافی می شود.

این چرخه ادامه دارد و فعالیت‌های ما به تأخیر می‌افتد. کاری که به دلیل ترس از اخراج یا هر نیروی خارجی دیگر تمام می کنیم هرگز راضی کننده نیست و شما را به جایی نمی رساند.

 اما، چرا این اتفاق می افتد؟

من نقش مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، سروتونین، اندورفین و غیره را در چندین مقاله دیگر مورد بحث قرار داده ام..

اما، در مورد خلاصه‌ای از این مواد شیمیایی که بر عملکرد کاری ما تأثیر می‌گذارند، هنگام تماشای پورنوگرافی بحث خواهم کرد. وقتی پورنوگرافی تماشا می کنیم، مواد شیمیایی شادمان کننده افزایش می یابد و لحظاتی سرخوشانه به ما می دهد.

دوباره، وقتی هر روز همان رفتار را تکرار می‌کنیم، مغزمان شروع به پیش‌بینی مواد شیمیایی بالای هر روز می‌کند. اگر نتوانیم آن مقدار را ارائه کنیم، ناراحت و ناراضی می شویم. مغز ما به فعالیت‌های دیگر اهمیتی نمی‌دهد، زیرا می‌داند که سطح این لود شیمیایی فقط با پورنوگرافی قابل ارائه است.

با این امید که هر بار همان مقدار را دریافت کنیم، دقیقه به دقیقه، ساعت به ساعت، روز به روز پورن جدید را مشاهده می کنیم و ساعت ها طول می کشد تا یک کلیپ عالی پیدا کنیم. هنگامی که فرد راضی هست و استراحت می کند، میلش زودتر از آنچه فکر می کند به سراغش می آید.

هیچ ماده شیمیایی شادمان کننده آزاد نمی شود زیرا سیستم پاداش در مغز خسته شده است. چیزهایی که زمانی به آنها علاقه داشتید اکنون کسل کننده به نظر می رسند. این یکی از بزرگترین اثرات منفی اعتیاد به پورنوگرافی است که فرد را به نوفاپ سوق می دهد.

عزت نفس پایین

عزت نفس داشتن به معنی اعتماد به نفس در تکمیل کار و همچنین احترام به خود است. این نظر در مورد تصویر شما از خود است که بر زندگی شما تأثیر زیادی می گذارد. فردی که عزت نفس بالایی دارد نسبت به فردی با عزت نفس پایین یا بدون عزت نفس، زندگی بسیار شادتر و موفق تری دارد.

این امر بر روابط، شغل و تمام جنبه های دیگر زندگی شما تأثیر می گذارد. بیننده به دلایل مختلف از عزت نفس پایین رنج می برد.

دو  دلیل دارد:

  1. همانطور که در بالا ذکر شد بهره وری بیننده پورنوگرافی کاهش می یابد زیرا انگیزه درونی او کم می شود. او هیچ خوشحالی از کار خود دریافت نمی کند و این منجر به ناامیدی و نفرت از خود می شود. فردی که قادر به انجام مهمترین وظیفه خود نیست، خودکارآمدی ندارد. بدون خودکارآمدی، عزت نفس وجود ندارد.
  2. اکثر بینندگان بعد از تماشای فیلم های پورن احساس گناه و شرمندگی می کنند و حس احترام به خودشان ضعیف می شود.

آنها به خود قول می دهند که دیگر پورنوگرافی تماشا نخواهند کرد و نوفاپ را راه اندازی می کنند اما اکثر آنها شکست می خورند. همین هم  در آنها منجر به بیزاری بیشتر از خود می شود.

دایره با فضیلت وعده و خود بیزاری تا زمانی که به هویت شما تبدیل شود ادامه دارد. خودانگاره یک بازنده که هرگز نمی تواند در زندگی شاد باشد و شرم و گناه آنها را به افسردگی سوق می دهد. این افراد به دیگران احترام نمی گذارند و حتی به خودشان هم احترام نمی گذارند. وقتی عزت نفس وجود نداشته باشد، همیشه اعتماد به نفس پایین است یا وجود ندارد.

اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی یکی از شایع ترین اثرات منفی اعتیاد به پورنوگرافی است. چندین بیننده پورنوگرافی گزارش داده اند که برایشان مشکل است که با افراد واقعی معاشرت کنند. آنها از اجتماعات، ملاقات با افراد جدید، معلمان، دوستان و حتی والدین خود اجتناب می کنند. این افراد گزارش کرده اند که در برقراری تماس چشمی با دیگران مشکل دارند. اما چرا؟ اضطراب اجتماعی چه ارتباطی با اعتیاد به پورنوگرافی دارد؟ افراد به دلایل مختلفی دچار اضطراب اجتماعی هستند.

این اتفاق ممکن است ژنتیکی باشد یا شاید به دلیل تربیت نادرست. دلیل هر چه باشد، مبنای اضطراب اجتماعی داشتن تصویری از خود حقارتی نسبت به دیگران است.

صحبت کردن با دوست صمیمی خود به جای صحبت با یک غریبه بسیار آسان تر است. صحبت کردن با یک گدا به جای صحبت کردن با یک فرد موفق بسیار ساده تر است. بیننده پورنوگرافی به دلایل مختلف نسبت به دیگران احساس حقارت می کند.

اول:

او در رسیدن به آرزوهایش ناتوان است. همانطور که در بالا ذکر شد این منجر به ناامیدی و نفرت از خود می شود. او هر بار که پورن تماشا می کند خود را نفرین می کند و در دراز مدت به یک تصویر منفی از خود تبدیل می شود. این خودباوری که حق خوشبختی ندارد، به جامعه تعلق ندارد، عقده حقارت را در خود ایجاد می کند. بیننده ممکن است از این عقده حقارت آگاه باشد یا شاید ناآگاه باشد اما مغز ناخودآگاه شما طبق باور شما کار می کند.

دوم:

او قادر به عشق ورزیدن نیست. من می دانم که این اطلاعات تکراری است که در بالا ذکر شد. اما ارتباط مستقیمی با اضطراب اجتماعی دارد. کسی که نمی تواند خودش را دوست داشته باشد، نمی تواند کسی را دوست داشته باشد. روابطی که مبتنی بر عشق متقابل واقعی است شروع به از هم پاشیدن می کند.

هزاران نمونه وجود دارد که پورنوگرافی ازدواج ها، روابط متعهدانه، روابط با والدین، بستگان و غیره را خراب کرده است. وقتی فردی با ناراحتی روبرو می شود، مغز فکر می کند که این یک تهدید برای بقای اوست.

سعی می کند با ایجاد ترس در درون ما از ما در برابر آسیب های بیرونی محافظت کند: یک غریبه خندان، گروهی از مردم، دختری که دوست دارید، سخنرانی در جمع و غیره. ممکن است غریبه شما را مسخره کند، بنابراین افراد دیگر یا دختری که دوستش دارید یا سخنرانی در جمع می تواند فاجعه باشد.

اراده کم

قشر جلوی مغز مسئول قدرت اراده ما است. بنابراین اراده یک عضله است و مانند هر عضله دیگری قابل تمرین و تقویت است. مخالفش هم درست است. هنگامی که تمرین را متوقف می کنید، قدرت اراده شما کاهش پیدا می کند.

به گفته کلی مک گونیگال، و نویسنده کتاب غریزه اراده، قدرت اراده پاسخی است که هم از مغز و هم از بدن می آید. پاسخ اراده، واکنش تضاد درونی است. شما می خواهید یک کار را انجام دهید، مثلاً سیگار بکشید یا ناهار خود را زیاد کنید، اما می دانید که نباید این کارها را انجام دهید.

یا می دانید که باید کاری انجام دهید، مثلا مالیات خود را ثبت کنید یا به باشگاه بروید، اما ترجیح می دهید هیچ کاری انجام ندهید. تربیت نیروی اراده، مقاومت در برابر اصرارهای شما برای ارضای کوتاه مدت است.

بینندگان پورنوگرافی اغلب پس از هر بار بازگشت به خود می گویند که قدرت اراده ندارند. آنها همچنین می گویند که اگر در وهله اول اراده نداشته باشند، چگونه باید در برابر اصرار خود مقاومت کنند.

در مقالات آینده، من قصد دارم بهترین راه برای ترک اعتیاد به پورن را برای همیشه مورد بحث قرار دهم. متوجه خواهید شد که ترک اعتیاد به پورن نیازی به اراده شما ندارد. اما، مطمئنا، اراده به داشتن یک زندگی با کیفیت کمک می کند.

افرادی که قدرت اراده بالاتری دارند، خودکنترلی بهتری دارند، نظم بیشتری دارند و در زندگی به موفقیت می رسند.

اما چرا اعتیاد به پورنوگرافی قدرت اراده ما را کاهش می دهد؟

برای اعمال اراده خود به انرژی نیاز داریم. انسان انرژی محدودی برای انجام فعالیت های روزانه خود دارد و شرم و گناه انرژی ذهنی زیادی را هدر می دهد. اگر یک حوض و آب را انرژی یک فرد تصور کنید، شرم و گناه به عنوان نشت حوض عمل می کند.

یک فرد افسرده نمی تواند فعالیت های خود را به درستی به پایان برساند یا اگر تمام شود، محصول نهایی معمولا بد است. او برای تکمیل یک فعالیت به انرژی، چه جسمی و چه روحی نیاز دارد.

یک بیننده پورنوگرافی خود را به خاطر اعتیادش سرزنش می کند و هر بار که آن فیلم را می بیند احساس گناه می کند. ناتوانی در عشق ورزیدن یا کار کردن نیز در درون خود شرم و ناامیدی ایجاد می کند.

انرژی او در افکار منفی هدر می رود و این دوباره منجر به عود می شود. در مطالعه  اخیر محققین دریافتند که دیدن پورن بیشتر با ماده خاکستری کمتر و کاهش فعالیت پاداش هنگام مشاهده پورن مرتبط است. به عبارت دیگر، دیدن پورن قشر جلوی مغز را ضعیف می‌کند و این باعث کاهش اراده ما می‌شود.

 

ادامه این موارد را در مقاله بعدی ذکر می کنیم. با ما همراه باشید…

منبع: 10 Negative TEMPEffects of Pornography Addiction – BasicIdeaz

تماشای فیلم های مستهجن عوارض روانی و جسمی دارد

5 گام برای ارتقاء سلامت روان

به این مقاله امتیاز دهید