07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

اسپری بینی که می تواند محافظت مؤثری در برابر ویروس کرونا داشته باشد، با استفاده از موادی که قبلاً برای استفاده در انسان اختصاصی شده است، توسط محققان دانشگاه بیرمنگام ساخته شده است، .

یک تیم در مؤسسه فناوری های بهداشتی دانشگاه با استفاده از ترکیباتی که قبلاً به طور گسترده توسط نهادهای نظارتی در انگلیس، اروپا و ایالات متحده تأیید شده است، اسپری را تهیه کردند. این مواد در حال حاضر به طور گسترده ای در دستگاه های پزشکی، داروها و حتی محصولات غذایی استفاده می شود.

این بدان معناست که روشهای معمول پیچیده برای انتقال یک محصول جدید به بازار بسیار ساده شده است، بنابراین اسپری می تواند خیلی سریع در بازار موجود باشد.

یک مطالعه، آزمایشات کشت سلولی را برای آزمایش توانایی محلول مهار عفونت توصیف می کند. آنها دریافتند که ویروس های سلول تا 48 ساعت پس از استفاده از محلول، از عفونت جلوگیری می کنند.

اسپری از دو پلیمر پلی ساکارید تشکیل شده است. ماده اول، یک ماده ضد ویروسی به نام کاراگینان است که معمولاً در غذاها به منظور ماده غلیظ  کننده و ژل کننده استفاده می شود، در حالی که ماده ی دوم به نام ژلان، به دلیل توانایی چسبیدن آن به سلولهای داخل بینی انتخاب شده است.

ژلان یک جزء مهم است. زیرا توانایی تبدیل شدن به قطرات ریز و عبور به داخل حفره بینی را دارد، جایی که می تواند سطح را به طور مساوی بپوشاند و در محل بماند، نه اینکه به سمت پایین و از بینی بلغزد.

دکتر ریچارد مواکز، نویسنده اصلی مقاله، اظهار داشت: “این اسپری از محصولات آماده در دسترس تهیه می شود که قبلاً در محصولات غذایی و دارویی استفاده می شده است و ما به طور هدفمند این شرایط را در فرآیند طراحی خود قرار داده ایم. این بدان معنی است که ما می توانیم طی چند هفته تولید انبوه را آغاز کنیم.

 

 

اسپری به دو روش اصلی کار می کند. در مرحله اول، ویروس را در داخل بینی گیر می اندازد و می پوشاند، از آنجا که می توان از طریق راه های معمول آن را از بین برد – چه خارج کردن از بینی و چه بلعیدن. ثانیاً، به دلیل کپسول شدن ویروس در پوشش چسبناک اسپری، از جذب آن توسط بدن جلوگیری می شود.

این بدان معناست که باعث کاهش بار ویروسی در بدن می شود، اما حتی اگر ذرات ویروس از طریق عطسه یا سرفه به فرد دیگری منتقل شود، احتمال آلودگی آن توسط ذرات ویروس فعال کمتر است.

پروفسور لیام گروور، نویسنده همکار، توضیح می دهد: “اگرچه بینی ما روزانه هزاران لیتر هوا را فیلتر می کند، اما محافظت زیادی در برابر عفونت وجود ندارد و بیشتر ویروس های منتقل شده در هوا از طریق مجرای بینی منتقل می شوند. همچنین می تواند از انتقال ویروس از شخصی به فرد دیگر جلوگیری کند. ”

این تیم معتقد است که اسپری می تواند به ویژه در مناطقی که ازدحام جمعیت کمتر قابل اجتناب است، مانند هواپیماها یا کلاس های درس، مفید باشد. استفاده منظم از اسپری می تواند انتقال بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

دکتر موکز اضافه می کند: “محصولاتی از این دست جایگزین اقدامات موجود مانند استفاده از ماسک و شستن دست نمی شوند، که همچنان برای جلوگیری از شیوع ویروس حیاتی هستند.”

 

“آنچه که این اسپری انجام خواهد داد، اضافه کردن یک لایه محافظ دوم برای جلوگیری و سرعت انتقال ویروس است.”

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

Richard J. A. Moakes et al. Formulation of a composite nasal spray enabling enhanced surface coverage and prophylaxis of SARS-COV-2, (2020). DOI: 10.1101/2020.11.18.388645

 

به این مقاله امتیاز دهید