07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

امکان ندارد که تاکنون خواب یا رویا ندیده باشیم. بعضی وقت ها ،آن قدر رویا ها شیرین ایند که پس از آنکه از خواب بلند شدیم

دلمان می خواست به آن خواب و رویا برگردیم. گاهی هم آنقدر ترسناک ، که در همان خواب ، دنبال راه فراریم و پس از بیدار

شدن، نفس راحتی می کشیم.

 

رویا ها می توانند جذاب ، هیجان انگیز ، ترسناک یا کاملاً عجیب باشند. محققان درباره آنچه در هنگام خواب دیدن، اتفاق می افتد آگاهی هایی بدست آورده اند.

 

10 حقیقت درباره خواب دیدن

 

1. همه خواب می بینند

 

بزرگسالان و نوزادان به طور یکسان شب ها حدود دو ساعت خواب می بینند – حتی کسانی که ادعا می کنند خواب نمی بینند نیز خواب می بینند. در حقیقت ، محققان دریافته اند كه افراد معمولاً هر شب چندین خواب می بینند كه هر كدام معمولاً بین پنج تا 20 دقیقه طول می كشد.

 

در طول یک زندگی معمولی ، افراد به طور متوسط شش سال را در حال رویا دیدن هستند.

 

2. فراموشی رویاها

 

حدود 95٪ از همه رویاها اندکی پس از بیدار شدن به سرعت فراموش می شوند. طبق یک نظریه در مورد اینکه چرا به یاد آوردن رویاها بسیار دشوار است ، تغییراتی که در هنگام خواب در مغز رخ می دهد از پردازش اطلاعات و ذخیره سازی مورد نیاز برای تشکیل حافظه پشتیبانی نمی کند.

 

اسکن مغزی از افراد خوابیده نشان داده است که لوب های پیشانی – ناحیه ای که در تشکیل حافظه، نقش اساسی دارد – در هنگام مرحله ای از خواب به نام  REM، (مرحله ای که خواب دیدن روی می دهد) ، غیرفعال هستند.

 

 

3. رویاهای رنگی یا سیاه و سفید

 

در حالی که بیشتر افراد خواب رنگی را گزارش می دهند ، درصد کمی از افراد ادعا می کنند که فقط سیاه و سفید خواب می بینند. البته در مطالعاتی که رویا پردازان بیدار شده اند و از آنها خواسته شده بود تا رنگ هایی را از نمودار انتخاب کنند که با رنگ خواب آنها مطابقت داشته باشد ، پاستیل های رنگی بیشترین انتخاب را داشتند.

 

4. زن و مرد متفاوت خواب می بینند

 

محققان تفاوت هایی بین خواب دیدن زن ها و مرد ها پیدا کرده اند. در چندین مطالعه ، مردان بیشتر از زنان خوابی که محتوای یک سلاح بود را گزارش کردند ، در حالی که زنان بیشتر از مردان در مورد لباس خواب می دیدند.

 

مطالعه دیگری نشان داد که رویاهای مردان تمایل به محتوای پرخاشگرانه و فعالیت بدنی بیشتری دارند ، در حالی که رویاهای زنان مکالمه  و گفت و گو بیشتر از فعالیت بدنی است.

 

زنان معمولاً رویاهای کمی طولانی تری دارند که شامل شخصیت های بیشتری در خوابشان می باشد. وقتی صحبت از شخصیت هایی می شود که به طور معمول در رویاها ظاهر می شوند ، مردان در خوابشان، خواب مرد های دیگر را دو برابر بیشتر از خواب در مورد زنان می بینند ، در حالی که زنان معمولا در مورد هر دو جنس به طور مساوی خواب ببینند.

 

5. آیا حیوانات هم خواب می بینند؟

 

حیوانات احتمالاً خواب می بینند

 

بسیاری فکر می کنند وقتی سگی در خواب دم خود را تکان می دهد یا پاهایش را حرکت می دهد ، خواب می بیند. گرچه سخت می توان به طور قطعی گفت که آیا واقعاً چنین است ، اما محققان معتقدند که احتمالاً حیوانات واقعاً خواب می بینند.

 

حیوانات دقیقاً مانند انسان مراحل خواب را طی می کنند که شامل چرخه های خواب REM و غیر REM است.

6. آیا می شود رویای خود را کنترل کرد یا ساخت؟

 

کنترل رویاهای شما امکان پذیر است

 

یک رویای شفاف رویایی است که در آن ما آگاهیم که اگرچه در خواب هستیم ولی در حال رویا دیدنیم. تصور می شود که رویای شفاف یک حالت ترکیبی از هوشیاری و خواب REM است که طی آن اغلب می توانیم محتوای خواب را هدایت یا کنترل کنید.

 

تقریباً نیمی از افراد می توانند حداقل یک نمونه از رویاهای شفاف را به یاد بیاورند و بعضی از افراد به طور مرتب می توانند رویاهای شفاف ببینند.

 

7. احساسات منفی در رویا ها شایع تر از مثبت هاست

 

در طول بیش از 40 سال، دکتر کالوین هال از دانشمندان  روان شناسان حوزه ی رویا، بیش از 50،000  عدد رویا از دانشجویان دانشگاه جمع آوری کرد. این مطالعات نشان داد که بسیاری از احساسات در طول خواب تجربه می شوند.

 

که رایج ترین احساسی که در خواب تجربه می شود اضطراب و احساسات منفی است که به طور کلی بسیار بیشتر از احساسات مثبت است.

 

8. خواب افراد نابینا چگونه است؟

 

در یک مطالعه بر روی افرادی که از بدو تولد نابینا بوده اند ، محققان دریافتند که به نظر می رسد آنها هنوز تصورات دیداری را هم در خواب تجربه می کنند و همچنین حرکات چشمی دارند که با یادآوری رویاهای بصری ارتباط دارد.

 

اگرچه حرکات چشم آنها در طول REM کمتر از شرکت کنندگان دارای بینایی در مطالعه بود ، شرکت کنندگان نابینا همان احساسات  مروبوط به رویا ، از جمله محتوای بینایی تصویری را گزارش کردند.

 

9. فلج موقت در هنگام رویا دیدن

 

شما در طول رویاهای خود فلج هستید

 

خواب REM با فلج عضلات ارادی نشانه گذاری می شود. این پدیده ،مانع از آن می شود که رویاهای خود را در همان هنگام خواب، عملی کنیم . اساساً ، چون نورون های حرکتی تحریک نمی شوند ، بدن ما حرکت نمی کند.

 

در بعضی موارد ، این فلج حتی می تواند تا 10 دقیقه به حالت بیداری منتقل شود ، وضعیتی که به آن فلج خواب معروف است.

 

گرچه این تجربه می تواند ترسناک باشد ، اما متخصصان توصیه می کنند که این امر طبیعی است البته به شرط آنکه فقط چند دقیقه قبل از بازگشت کنترل طبیعی عضلات ادامه داشته باشد.

 

10.بسیاری از رویاها جهانی هستند

 

در حالی که رویاها اغلب به شدت تحت تأثیر تجربیات شخصی ما قرار دارند ، محققان دریافته اند که برخی مضامین رویایی در فرهنگ های مختلف بسیار رایج است .

 

به عنوان مثال ، مردم از سراسر جهان اغلب در مورد تعقیب ، حمله یا زمین خوردن خواب می بینند. از دیگر تجربه های معمول رویایی می توان به احساس سرما و عدم توانایی در حرکت ، دیر رسیدن ، پرواز و برهنه بودن در جمع اشاره کرد.

 

نهایتا

 

خواب دیدن، تجربه ی شگفت انگیزی است. اینکه در هنگام در مغز چه اتفاقی رخ می دهد. اینکه چه در مغز چه فعل و انغعالاتی رخ می دهدکه سبب می شود

یک  خواب خاص را چندین بار ببینیم و سوالاتی جذاب از این قبیل وجود دارد.

 

منبع http://www.verywellmind.com