07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

دکتر جوزف مونتاگیو نویسنده کتاب ناراحتی های معده ای روانی می گوید: “شما از آنچه که میخوردید زخم معده نمی گیرید، آنچه که شما را می خورد باعث می شود زخم معده بگیرید!”

اختلالات دستگاه گوارش (GI) معمولاً شامل علائم درد معده، سوزش سر دل، اسهال، یبوست، حالت تهوع و استفراغ است. در حالی که دلایل احتمالی زیادی در موارد مربوط به دستگاه گوارش وجود دارد، وقتی هیچ توضیحی در پزشکی یافت نشد، اغلب به آنها “علائم عملکردی دستگاه گوارش” گفته می شود. مطالعات بسیاری همبستگی بین اضطراب، افسردگی و علائم عملکردی دستگاه گوارش را نشان داده اند.

 

به طور کلی، نتایج مطالعه نشان داده است افرادی که حداقل یک علامت سیستم گوارشی دارند، نسبت به افراد فاقد علائم دستگاه گوارش احتمال ابتلا به اختلال اضطراب یا افسردگی بیشتری دارند. در حقیقت، دردها و ناراحتی های جسمی غیر قابل توضیح به طور کل – خستگی، سردرد، ناراحتی معده، تهوع، اسهال، یبوست، سرگیجه، دردهای اسکلتی-عضلانی – بیشتر در افراد دارای اختلال اضطراب و یا افسردگی گزارش شده است.

 

علائم سیستم گوارشی مربوط به اضطراب

 

علائم عمومی دستگاه گوارش که با اختلالات اضطرابی همراه بوده عبارتند از:

یبوست
اسهال
افزایش گرسنگی
سوء هاضمه
از دست دادن اشتها
حالت تهوع
گرفتگی معده

علاوه بر این علائم عمومی، برخی از بیماری های دستگاه گوارش – مانند سندرم روده تحریک پذیر و بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش – نیز با اختلالات اضطرابی مرتبط بوده اند.

 

 

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

 

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نوعی اختلال دستگاه گوارش است که علائمی از جمله درد، نفخ، گرفتگی و یبوست ایجاد می کند. در حالی که این بیماری تهدید کننده زندگی نیست، مزمن است و می تواند بر کیفیت زندگی شخص تأثیر جدی بگذارد.

علائم IBS می تواند شامل موارد زیر باشد:

شکم نفخ کرده یا متورم است
اسهال، یبوست یا ترکیبی از هر دو
نفخ (گاز)
دل درد
مخاط سفید در مدفوع
افرادی که IBS دارند اغلب به اختلالات خلقی و اضطرابی نیز مبتلا می شوند.

 

 

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

 

بیماری رفلاکس معده در دستگاه گوارش (GERD) یک بیماری گوارشی است که در آن افراد رفلاکس اسید را تجربه می کنند، یعنی وقتی اسید معده وارد مری می شود و منجر به علائمی مانند سوزش سر معده می شود.

علائم شایع GERD شامل موارد زیر است:

بوی بد دهان
درد قفسه سینه
مشکل در بلع
خشکی صدا به خصوص هنگام بیدار شدن از خواب
درد خفیف یا احساس درد درگلو
سرفه خشک مداوم
برخی تحقیقات نشان می دهد افرادی که مبتلا به GERD هستند، احتمالاً اضطراب را نیز تجربه می کنند.

 

 

چه زمانی بهتر است به پزشک مراجعه کنید

اگر بیش از چند روز دچار اختلالات گوارشی خفیف تا متوسط ​​دستگاه گوارش شده اید، باید با پزشک خانواده خود مشورت کنید، یا اگر علائم شما متوقف شده ولی دوباره برمی گردد. پزشک خانواده شما ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد تا هرگونه مشکل پزشکی جدی که ممکن است باعث ایجاد علائم شده باشد را رد کند.

اگر مشخص شود که شما علائم سیستم گوارشی عملکردی مربوط به اضطراب دارید، بسیاری از درمان های مؤثر وجود دارد- هم برای نگرانی های دستگاه گوارش و هم برای اضطراب. در بسیاری از موارد زخم های معده و روده از فراز و نشیب های عاطفی بوجود می آیند.

افلاطون میگوید یکی از بزرگترین اشتباهاتی که پزشکان مرتکب می شدند این است که سعی می کردند بیماری های جسمی را درمان کنند و از درمان بیماری های عصب روانشناختی غافل بودند. درحالی که  جسم و روان یکی است و نمیتوان آنها را جدا از هم معالجه کرد.

با بررسی بیش از 15 هزار بیمار مبتلا  به بیماری های معده مشخص شد که از هر 5 نفر بیمار، 4 نفرشان هیچ نوع علت جسمی برای بیماریشان نداشتند. ترس، استرس شدید، نگرانی، افسردگی، کینه، خودخواهی مفرط و ناتوانی در سازش با واقعیت، علت عمده بسیاری از این بیماری های گوارشی این افراد بود.

آشنایی با واحد اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری انستیتو سلامت مغز

مشاغل پر استرس و خواب بی کیفیت نیز یکی از دلایل ایجاد بیماری های گوارشی است. همچنین افرادی دارای پست های مدیریتی بالا باید توجه داشته باشند که در طی روز نیاز به ذهن آرامی یا مدیتیشن دارند بعلاوه این افراد نیاز دارند آموزش ببینند که چطور استرس خود را مدیریت کنند. در بسیاری از مواقع داشتن سلامت جسمی و روانی بهتر از داشتن یک شغل مناسب اما بدون سلامتی است.

داروهای تجویز شده همراه با روان درمانی، نورونیدبک، بایوفیدبک، تحریک الکتریکی مغز… می توانند در کاهش احساس اضطراب و ایجاد راههای سالم برای مقابله با استرس به شما کمک کنند. یادگیری مدیریت اضطراب، خود در ضمن درمان علائم دستگاه گوارش می تواند بیشترین سود را برای کمک به شما در مقابله با هر دو مسئله داشته باشد.

باید توجه داشته باشیم که نگرانی و اضطراب علاوه بر درد های سیستم گوارش میتواند در موارد زیر نیز موثر یاشد:

نگرانی می تواند روی سیستم قلبی عروقی تاثیر منفی می گذارد.

علت فشار خون بالا می تواند اضطراب باشد.

استرس بیش از حد میتواند موجب روماتیسم شود.

اضطراب و وسواس حتی میتواند علت سرماخوردگی باشد. نگرانی و تیروئید، اضطراب و مرض قند…

با توجه به موارد فوق بسیار اهمیت دارد که دلیل اصلی بیماری ما مشخص شود سپس نسبت به درمان اقدام شود.

در صورت داشتن این علائم به دنبال مراقبت فوری باشید

درد قفسه سینه، گردن، شانه یا فک
نابسامانی یا سردرگمی
درد شدید شکم
اسهال شدید بیش از یک روز ادامه دارد
تب شدید
خونریزی رکتوم متوسط ​​تا شدید
ضربان قلب به صورت سریع و قابل توجهی کاهش یافته است
خون در استفراغ

 

 

راه های مقابله

 

همچنین مواردی وجود دارد که می توانید برای مقابله با علائم اضطراب و مشکلات مرتبط با دستگاه گوارش انجام دهید. این شامل:

تکنیک های مدیریت استرس را تمرین کنید. استرس یک بخش عادی از زندگی است، بنابراین توسعه مهارت های مقابله ای مهم است. تکنیک های آرام سازی که می توانند به شما کمک کنند شامل تنفس عمیق، ریلکس شدن عضلات و مدیتیشن هستند.
از خوردن کافئین زیاد خودداری کنید. کافئین نه تنها باعث افزایش احساس اضطراب می شود، بلکه بسیاری از محصولات حاوی کافئین نیز می توانند منجر به ناراحتی دستگاه گوارش شوند.
تمرکز روی یک رژیم غذایی مفید برای روده ممکن است باعث بهبود علائم دستگاه گوارش شود. اطمینان حاصل کنید که در حال خوردن غذاهای سرشار از فیبر هستید و سعی کنید غذاهای حاوی پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که پروبیوتیک ها ممکن است دارای اثرات کاهش دهنده اضطراب باشند، اگرچه برای درک تأثیر آنها بر سلامت روان انسان تحقیقات بیشتری لازم است.

برای اطلاعات بیشتر، اینستاگرام انستیتو سلامت مغز را دنبال کنید: https://www.instagram.com/danabrain.ir

تفاوت درد معده با درد قلب و کیسه صفرا

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

منبع:

Hartono JL, Mahadeva S, Goh KL. Anxiety and depression in various functional gastrointestinal disorders: Do differences exist

De Heer EW, Gerrits MM, Beekman AT, et al. The association of depression and anxiety with pain: A study from NESDA

Lee C, Doo E, Choi JM, et al. The increased level of depression and anxiety in irritable bowel syndrome patients compared with healthy controls: Systematic review and meta-analysis

Sanna L, Stuart AL, Berk M, Pasco JA, Girardi P, Williams LJ. Gastro oesophageal reflux disease (GORD)-related symptoms and its association with mood and anxiety disorders and psychological symptomology: A population-based study in women