07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

فشار خون بالا به ندرت در همان زمان علائمی ایجاد می کند. اما با گذشت زمان، فشار بیش از حد و اصطکاک خون به دیواره های داخلی عروق می تواند به رگ های خونی در سراسر بدن آسیب برساند. گرچه ممکن است بزرگترین تهدید برای قلب شما باشد، مغز شما نیز از این مسئله رنج می برد.

 

حتی فشار خون کمی بالا، در میانسالی با 30٪ خطر ابتلا به زوال عقل در دو دهه بعد ارتباط دارد. بر اساس مطالعه ای که در 19 مه 2020 در JAMA انجام شد، مصرف داروهای فشار خون ممکن است به افراد کمک کند تا از این خطر جلوگیری کنند.

این مطالعه شامل یافته های 12 تحقیق بود که بیش از 92000 نفر را درگیر کرد. فشار خون سیستولیک متوسط ​​آنها (اولین عدد در فشار خون) 154 میلی متر جیوه بود.

میانگین دیاستولیک آنها (عدد دوم) 83 میلی متر جیوه بود. بعد از یک دوره پیگیری (به طور متوسط ​​حدود چهار سال)، خطر ابتلا به زوال عقل یا اختلال شناختی در بین افرادی که داروهای فشار خون مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که این داروها را مصرف نکرده بودند، حدود 7 درصد کمتر بود.

دکتر استیون گرینبرگ، استاد مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: “این مطالعه این طرز تفکر را تأکید می کند که احتمالاً کاهش فشار خون راهی موثر برای جلوگیری از اختلال شناختی است.”

افراد مبتلا به نقص شناختی برای یادآوری و یادگیری چیزهای جدید، تلاش می کنند و در تمرکز و تصمیم گیری مشکل دارند.

این اختلال اغلب پیش درآمد زوال عقل است که به مشکلات جدی تری در حافظه و تفکر اشاره دارد و زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

 

فشار خون بالا مضر است

 

دکتر گرینبرگ توضیح می دهد که فشار خون بالا می تواند به عروق خونی بزرگ و کوچک آسیب برساند، فشار خون بالا روند آترواسکلروز، تجمع پلاک های چربی در داخل دیواره های شریان را تسریع می کند، که شما را مستعد سکته مغزی ایسکمیک می کند. این سکته ها هنگامی رخ می دهد که لخته خون باعث انسداد شریان مغز شود.

اگر سکته مغزی ایسکمیک ناحیه ای از مغز را که برای شناخت مهم است، تحت تأثیر قرار دهد، می تواند در شرایطی بنام زوال عقل عروقی نقش داشته باشد. اما به طور فزاینده، شواهد نشان می دهد که زوال عقل عروقی اغلب از آسیب به عروق کوچکتر مغز ناشی می شود.

فشار خون بالا باعث ضخیم شدن دیواره شریان های کوچکتر مغز می شود و زمینه را نه فقط برای سکته های ایسکمیک، بلکه سکته های خونریزی دهنده فراهم می کند.

سکته های خونریزی دهنده هنگام نشت یا پارگی رگ خونی مغز اتفاق می افتد.

 

سکته های جزئی ناشی از آسیب دیدن این رگ های کوچکتر ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. اما اگر افراد سکته های کوچک و “خاموش” زیادی را تجربه کنند، ممکن است آسیب جمع شده و منجر به مشکلات تفکر شود.

این آسیب در اسکن MRI به صورت لکه های روشن به نام ضایعات ماده سفید (ماده سفید متشکل از دسته رشته های عصبی است که سلول های مغز را به هم متصل می کند) قابل مشاهده است. تقریباً همه افراد بالای 60 سال این ضایعات را دارند که ممکن است به از دست دادن حافظه طبیعی و مرتبط با سن کمک کنند. اما افرادی که فشار خون بالا دارند، آسیب بیشتری به ماده سفید مغز آن ها وارد می شود.

 

نمایی در حال تکامل از زوال عقل

 

درک ما از زوال عقل طی دهه گذشته تکامل یافته است. اکنون متخصصان تشخیص داده اند که بسیاری از افرادی که حافظه خود را با افزایش سن از دست می دهند، بیش از یک نوع زوال عقل دارند، از جمله بیماری آلزایمر، زوال عقل عروقی و سایر اشکال کمتر شایع.

دکتر گرینبرگ می گوید: “در حالی که ما هنوز منتظر دستیابی به موفقیت در پیشگیری از آلزایمر هستیم، خوب است بدانیم که داروهای رایج در دسترس داریم که می توانند به جلوگیری از زوال عقل کمک کنند.”

این واقعیت از فواید قابل اندازه گیری از مصرف داروهای فشار خون فقط در طی چهار سال، بسیار دلگرم کننده است.

علاوه بر این، نتایج با یافته های یک مطالعه در سال 2016 در مجله پزشکی نیوانگلند نشان می دهد که میزان زوال عقل با سن تنظیم شده و به تدریج در حال کاهش است. این بیماری همچنین در اواخر زندگی خود را نشان می دهد: میانگین سنی تشخیص زوال عقل طی 30 سال گذشته از 80 به 85 سال رسیده است.

یک توضیح ممکن: دکتر گرینبرگ توضیح می دهد: تمرکز بهتر است بیشتر در درمان فشار خون بالا و سایر خطرات مربوط به قلب که در همان بازه زمانی رخ داده است، باشد. اگر فشار خون شما از حد طبیعی بالاتر باشد، درمان به نفع مغز و همچنین قلب شما خواهد بود.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

American Heart Association and American Stroke Association

به این مقاله امتیاز دهید