07136476172 - 09172030360 [email protected]

اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD) بخشی از گروه بزرگ‌تری از اختلالات روان‌شناختی است که اختلالات شخصیت «خوشه B» نامیده می‌شود. اختلالات این دسته به طور کلی به عنوان دراماتیک، عاطفی یا نامنظم طبقه بندی می شوند.

افراد مبتلا به HPD تصویر ذهنی مخدوشی از خود دارند. آنها اغلب عزت نفس خود را بر اساس تایید دیگران قرار می دهند. این نیاز به توجه را ایجاد می کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به HPD ممکن است به شوخی های نمایشی متوسل شوند.

زنان بیشتر از مردان مبتلا به HPD تشخیص داده می شوند. این ممکن است به این دلیل باشد که مردان علائم خود را کمتر از زنان گزارش می کنند.

اختلالات شخصیتی

شخصیت به ترکیبی از صفات اشاره دارد که الگوهای تفکر و رفتاری منحصر به فرد را ایجاد می کنند. به همین دلیل شخصیت های مختلف بین افراد بسیار متفاوت است. البته تعیین این که  شخصیت عادی چه ویژگی هایی دارد دشوار است.

با این حال، برخی از افراد ترکیب خاصی از صفات را دارند که ممکن است در زندگی روزمره ناسازگاری یا ناکارآمدی به وجود آورد. این اختلال به عنوان اختلال شخصیت شناخته می شود. تعداد زیادی از صفات وجود دارند که شخصیت را تشکیل می دهند. این به این معنی است که انواع مختلفی از اختلالات شخصیت وجود دارد.

نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا، برای کمک به تعریف شخصیت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

DSM-5 10 دسته های مختلف اختلالات شخصیتی را به شرح زیر اعلام کرده است:

 • خوشه A: خوشه عجیب و غریب و غیر عادی.
 • خوشه B: خوشه دراماتیک، عاطفی و بی ربط.
 • خوشه C: خوشه مضطرب و ترسناک.

اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD) چیست؟

HPD با یک تصویر تحریف شده از خود همراه است و تنها اختلال شخصیتی است که به صورت ظاهری مرتبط با ظاهر فیزیکی فرد می باشد.

طبق طبقه بندی، افرادی که HPD دارند رفتارهای زیر را از خود نشان می دهند:

 • نمایشی
 • عاطفی
 • دمدمی مزاج
 • دلسوزانه و خواستار توجه و تایید دیگران

به عنوان مثال، بیمار ممکن است پس از به دست آوردن موفقیتی زمان زیادی را صرف کند تا در مرکز توجه دیگران باشد.

HPD به طور معمول در دوران نوجوانی رشد می کند و می تواند تأثیر منفی بر روی ظرفیت عملکردی فرد در محیط های اجتماعی، کاری یا تحصیلی داشته باشد. در نتیجه افراد مبتلا به HPD ممکن است مشکلاتی را در مدرسه داشته باشند یا در زندگی بعد از ازدواج با مشکل مواجه شوند.

HPD ممکن است با ترکیبی از عوامل ژنتیکی، اجتماعی و رشدی ایجاد شود. به عنوان مثال، تجربه آسیب زننده در دوران کودکی می تواند به ایجاد HPD در فردی که آرایش ژنتیکی این اختلال را دارد، کمک کند.

تصور می شود که این اختلال در زنان شایع تر از مردان است. با این حال این آمار ممکن است به این موضوع باز گردد که زنان احتمالا بیشتر علائم خود را گزارش می دهند. به همین دلیل برخی از کارشناسان معتقدند که بروز این اختلال در مردان و زنان یکسان است.

شناخت علائم اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD)

HPD یک اختلال روانی ویرانگر نیست. اکثر افراد مبتلا به HPD با موفقیت در جامعه و محل کار عمل می کنند. در واقع، افراد مبتلا به HPD معمولاً مهارت های انسانی بالایی دارند. متأسفانه، آنها اغلب از این مهارت ها برای تحت تاثیر قراردادن دیگران استفاده می کنند.

بر اساس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ( ویرایش پنجم)، افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک حداقل پنج (یا بیشتر) از علائم زیر را دارند:

 • در موقعیت هایی که در مرکز توجه نیستند ناراحت است
 • دارای تعامل با دیگران است که با رفتارهای اغواکننده یا تحریک آمیز جنسی نامناسب مشخص می شود
 • به سرعت در حال تغییر و بیان کم عمق احساسات را نشان می دهد
 • به طور مداوم از توجه فیزیکی خود برای جلب توجه به خود استفاده می کند
 • دارای سبک گفتاری است که بیش از حد امپرسیونیستی و فاقد جزئیات است
 • فردنمایشی، نمایشی بودن و ابراز اغراق آمیز احساسات را نشان می دهد
 • قابل تلقین است (یعنی به راحتی تحت تأثیر دیگران یا شرایط قرار می گیرند)
 • روابط را صمیمانه تر از آنچه هست می داند

اگر HPD دارید، ممکن است به راحتی از کارهای روزمره ناامید یا بی حوصله شوید، قبل از فکر کردن تصمیمات عجولانه بگیرید یا برای جلب توجه تهدید به خودکشی کنید.

چه چیزی باعث اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD) می شود؟

علت دقیق اختلال شخصیت هیستریونیک ناشناخته است. دانشمندان بر این باورند که این نتیجه هر دو عوامل محیطی و ژنتیکی است.

برخی از خانواده ها دارای سابقه HPD هستند، که به این نظریه اعتبار می دهد که این وضعیت ممکن است تا حدی توسط ژنتیک توضیح داده شود. از سوی دیگر، فرزندان والدین مبتلا به HPD ممکن است به سادگی رفتاری را که از والدین خود آموخته اند نشان دهند. همچنین ممکن است فقدان نظم و انضباط یا تقویت مثبت رفتارهای نمایشی در دوران کودکی باعث ایجاد HPD شود. یک کودک ممکن است رفتارهای HPD را به عنوان راهی برای جلب توجه والدین خود بیاموزد.

بدون توجه به علت، HPD معمولاً در اوایل بزرگسالی خود را نشان می دهد.

تشخیص HPD

آزمایش خاصی وجود ندارد که برای تشخیص HPD استفاده شود. اگر از علائم خود ناراحت هستید و به دنبال مراقبت های پزشکی هستید، ارائه دهنده مراقبت های اولیه احتمالاً با گرفتن یک تاریخچه پزشکی کامل شروع می کند. آنها ممکن است یک معاینه فیزیکی برای رد هر گونه مشکل فیزیکی که ممکن است باعث علائم شما شود انجام دهند.

اگر ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما دلیل فیزیکی برای علائم شما پیدا نکند، ممکن است شما را به روانپزشک ارجاع دهد. روانپزشکان به طور خاص برای تشخیص و درمان اختلالات روانی آموزش دیده اند. یک روانپزشک می تواند از سوالات تخصصی استفاده کند تا دید واضحی از تاریخچه رفتار شما داشته باشد. ارزیابی دقیق رفتارهای شما به ارائه دهنده مراقبت های اولیه کمک می کند تا شما را تشخیص دهد.

با این حال، اکثر افراد مبتلا به این بیماری باور ندارند که به درمان یا کمک نیاز دارند و این امر تشخیص را دشوار می کند. بسیاری از افرادی که مبتلا به HPD هستند، پس از درمان افسردگی یا اضطراب، معمولاً پس از یک رابطه ناموفق یا سایر درگیری های شخصی، تشخیص داده می شود.

درمان HPD

اگر HPD دارید، درمان ممکن است دشوار باشد. مانند بسیاری از افراد مبتلا به HPD، ممکن است فکر کنید که نیازی به درمان ندارید، یا ممکن است روال یک برنامه درمانی برایتان جذاب نباشد. با این حال، درمان – و گاهی اوقات داروها – می تواند به شما در مقابله با HPD کمک کند.

درمان

روان درمانی رایج ترین و موثرترین انتخاب درمانی برای HPD است. این نوع درمان شامل صحبت با یک درمانگر در مورد احساسات و تجربیات شما است. چنین صحبت هایی می تواند به شما و درمانگرتان کمک کند تا دلیل اعمال و رفتارتان را تعیین کنید. درمانگر شما ممکن است بتواند به شما کمک کند تا به جای تلاش مداوم برای جلب توجه افراد، به شما کمک کند که چگونه با افراد به شیوه ای مثبت ارتباط برقرار کنید.

دارو

اگر افسردگی یا اضطراب را به عنوان بخشی از HPD خود تجربه می کنید، ارائه دهنده مراقبت های اولیه ممکن است شما را از داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد اضطراب استفاده کند.

چشم انداز بلند مدت برای یک فرد مبتلا به HPD

بسیاری از افراد مبتلا به HPD زندگی عادی دارند و می توانند کار کنند و بخشی از جامعه باشند. در واقع، بسیاری از افراد مبتلا به HPD در محیط های معمولی بسیار خوب عمل می کنند. بسیاری از آنها فقط در روابط صمیمی تر با مشکلاتی مواجه می شوند. بسته به مورد شما، HPD شما ممکن است بر توانایی شما برای داشتن یک شغل، حفظ رابطه یا متمرکز ماندن بر اهداف زندگی تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است باعث شود که دائماً به دنبال ماجراجویی باشید و شما را در موقعیت‌های خطرناک قرار دهد.

همچنین در صورت ابتلا به HPD در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی هستید. این اختلال می تواند بر نحوه مدیریت شکست و ضرر تأثیر بگذارد. همچنین زمانی که به آنچه می‌خواهید نمی‌رسید، ممکن است احساس ناامیدی بیشتری در شما ایجاد کند. اگر علائم HPD دارید، به خصوص اگر در زندگی روزمره و کار یا توانایی شما برای داشتن یک زندگی شاد و رضایت بخش اختلال ایجاد کند، باید با ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود صحبت کنید.

منابع

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

 

اختلال شخصیت ضد اجتماعی(ASPD): از خوشه B اختلالات شخصیت

ویژگی های اختلالات شخصیتی خوشه B