07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

بر اساس یک مطالعه تصویربرداری جدید توسط محققان UCL و Yale، مغز وقتی با فردی دارای اختلاف اجتماعی نسبت به ما صحبت می کنیم، در مقایسه با وقتی با شخصی صحبت می کنیم که جایگاه اقتصادی و یا اجتماعی او مشابه است، واکنش متفاوتی را نشان می دهد.

 

در این مطالعه که در مجله Social Cognitive and Affective Neuroscience منتشر شده است، 39 جفت شرکت کننده هنگام استفاده از هدست هایی که فعالیت مغز را ردیابی می کردند، با یکدیگر مکالمه داشتند.

محققان دریافتند، در میان جفت افرادی که دارای زمینه های اقتصادی – اجتماعی بسیار متفاوتی هستند – که با توجه به سطح تحصیلات و درآمد خانواده محاسبه می شود – در منطقه ای از لوب پیشانی، فعالیت بالاتری وجود دارد. این منطقه با تولید گفتار و زبان مبتنی بر قاعده و همچنین کنترل شناختی و توجه همراه است.

این یافته ها از تحقیقات قبلی پشتیبانی می کند که نشان می دهد سیستم های لوب فرونتال در تشخیص تعصب و کمک به ما در تنظیم رفتار خود برای جلوگیری از بیان تعصب نقش دارند. افزایش فعالیت در لوب پیشانی چپ در هر دو شرکت کننده مشاهده شد و این فعالیت بیشتر از واکنشهای مغزی شرکت کنندگانی بود که با شخصی از یک زمینه مشابه، صحبت می کردند.

در یک پرسشنامه، شرکت کنندگان با افرادی که دارای پس زمینه ها یا جایگاه های مختلف بودند، در طول مکالمه میزان اضطراب و تلاش خود را کمی بالاتر از آنچه در شرکت کنندگان با زمینه مشابه بود، گزارش کردند.

پروفسور جوی هیرش (مهندسی فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی و دانشگاه ییل) اظهار داشت:

“برای اولین بار، ما مکانیسم های عصبی مربوط به تعاملات اجتماعی بین افراد با زمینه های مختلف را شناسایی کردیم.”

“من معتقدم یافته های ما پیام امیدوار کننده ای را ارائه می دهد. ما می دانیم که انسان ها می توانند با دیگران که متفاوت هستند برخوردهای اجتماعی مثبت داشته باشند. اکنون ما اساس عصب شناسی داریم – مغز ما ظاهراً یک سیستم لوب پیشانی ایجاد کرده است که به ما کمک می کند تا با این تنوع مقابله کنیم.

 

 

فعالیت مغزی شرکت کنندگان با استفاده از تکنیک جدیدی به نام طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز عملکردی (fNIRS)، که جریان خون و اکسیژن رسانی خون را با اندازه گیری تغییرات نور نزدیک به مادون قرمز کنترل می کند و فقط با استفاده از یک هدست سبک، ردیابی می شود. مطالعات قبلی شامل استفاده از اسکن ام.آر.آی بود که بیماران را به دراز کشیدن و بی حرکت ماندن مجبور می کرد که این حالت مکالمه را برای شرکت کنندگان دشوار می ساخت.

مکالمه 12 دقیقه طول کشید که در آن شرکت کنندگان به طور تصادفی چهار موضوع با مضامین مانند “تابستان گذشته چه کار کردی؟” و “چگونه کیک را می پزی؟” انجام شد.

پس از انجام مکالمه، از شرکت کنندگان در مورد سطح تحصیلات و درآمد سالانه والدینشان سوال شد و براساس این جزئیات نمره داده شد. جفت های شرکت کنندگان بسته به اینکه نمره آنها متفاوت باشد، به عنوان “اختلاف بالا” یا “عدم اختلاف” طبقه بندی شدند.

دو گروه – جفت زمینه های مختلف و جفت های زمینه مشابه – از نظر سن، نژاد و جنسیت با یکدیگر مطابقت داشتند و تأثیر این متغیرها را بر روی نتایج به حداقل می رساند. شرکت کنندگان از شهر نیویورن در ایالت کنتیکت واقع در ییل جذب شدند. سنین آنها از 19 تا 44 سال بود و دارای طیف گسترده ای از زمینه های اقتصادی اجتماعی بودند.

نویسنده اصلی، گفت: “ما می خواستیم بدانیم که آیا وقتی با دیگران از یک زمینه اقتصادی – اجتماعی متفاوت صحبت می کنیم، مغز واکنش متفاوتی دارد یا خیر. و اینکه انسانها دارای یک عصب شناسی هستند که به ما کمک می کند تا از اختلافات اجتماعی عبور کنیم. ”

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

Olivia Descorbeth et al, Neural processes for live pro-social dialogue between dyads with socioeconomic disparity, Social Cognitive and Affective Neuroscience 2020

به این مقاله امتیاز دهید