07136476172 - 09172030360 [email protected]

دیابت – نوع 1 یا نوع2  – وضعیتی است که در آن بدن انسولین کافی تولید نمی کند. یا از انسولین به درستی استفاده نمی کند. انسولین (هورمونی که توسط لوزالمعده ایجاد می شود) به بدن اجازه می دهد از قند یا گلوکز برای انرژی استفاده کند. این هورمون قند خون را تنظیم می کند.  این ام ربسیار مهم است زیرا  قند منبع اصلی انرژی برای بسیاری از سلول ها است. همچنین برای عملکرد طبیعی اندام ها از جمله مغز ضروری است  در واقع شکر منبع اصلی سوخت مغز است. بنابراین اگر قند خون شما به دلیل دیابت از حد معمول خارج شده باشد ، ممکن است دچار مه مغزی شوید .

مه مغزی اختلالات شناختی را توصیف می کند:

 • کاهش تمرکز
 • نوسانات خلقی
 • مشکلات حافظه

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا مه مغزی در دیابت رخ می‌دهد. و همچنین راه‌هایی برای مقابله با این علامت و احتمالاً معکوس کردن اختلالات شناختی.

چه چیزی باعث مه مغزی در دیابت می شود؟

مه مغزی اغلب به عنوان پاسخی به سطوح قند خونی که به درستی مدیریت نمی‌شوند رخ می‌دهد. – قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین.

قند خون بالا

انسولین به قند موجود در جریان خون شما کمک می کند تا وارد سلول های بدن شما شود. وقتی قند نمی تواند وارد سلول های شما شود، در جریان خون شما تجمع می یابد. این منجر به هیپرگلیسمی یا قند خون بالا می شود.

قند خون بالا می تواند به رگ های خونی شما آسیب برساند و در نتیجه گردش خون ضعیفی داشته باشد. و هنگامی که گردش خون کافی در مغز وجود ندارد، ممکن است به وضوح فکر نکنید.

همچنین قند خون بیش از حد می تواند سروتونین و انتقال دهنده های عصبی را در مغز افزایش دهد. این مواد شیمیایی معمولاً تأثیر مثبتی بر سلول های عصبی و عملکرد مغز دارند.

با این حال، سروتونین بیش از حد و افزایش انتقال دهنده های عصبی می تواند اثر معکوس داشته باشد.

این می تواند منجر به آسیب سلول های مغز، آسیب عصبی و التهاب در مغز شود که همگی به مشکلات شناختی مانند از دست دادن حافظه و مه مغزی کمک می کنند.

قند خون پایین

علاوه بر این، قند خون پایین، یا هیپوگلیسمی ، می تواند تأثیر مشابهی بر مغز داشته باشد که باعث ایجاد موارد زیر می شود:

 • خستگی
 • سردرد
 • مه مغزی

وقتی بدن قند یا گلوکز کافی برای انرژی دریافت نمی کند، سلول های مغز نمی توانند به درستی کار کنند. این می تواند تمرکز را دشوار کند.

قند خون پایین می تواند به عنوان یک عارضه جانبی از داروهای دیابت، مانند مصرف بیش از حد انسولین نسبت به مقدار غذایی که می خورید، رخ دهد. قند خون نیز می تواند پس از یک تمرین شدید یا در صورت حذف وعده های غذایی کاهش یابد.

علائم مه مغزی با دیابت

مه مغزی مبتلا به دیابت می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. برخی ممکن است فقط اختلالات شناختی جزئی را تجربه کنند. در حالی که برخی دیگر ممکن است قادر به عملکرد یا تفکر واضح نباشند.

علائم مه مغزی مرتبط با دیابت می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • سرگیجه
 • گیجی
 • از دست دادن حافظه
 • مشکل در حل مسئله
 • مشکل در یافتن کلمات مناسب
 • ناتوانی در پردازش اطلاعات
 • ناتوانی در تمرکز
 • احساس می کنید که در حرکت آهسته حرکت می کنید

درمان مه مغزی با دیابت

برای درمان مه مغزی ناشی از دیابت، مهم است که سطح قند خون شما تا حد امکان در محدوده هدف باشد.

هدف جلوگیری از نوسانات قند خون است. این بدان معناست که قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید – نه خیلی بالا و نه خیلی پایین.

اگر برای درمان دیابت دارویی برای شما تجویز شده است، داروی خود را طبق دستور مصرف کنید و از دوزهای مصرفی خود صرف نظر نکنید.

همچنین، هر دستورالعمل غذایی را که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه می کند، دنبال کنید. اگر احساس می کنید که مه مغزی شما در حال بهبود نیست، با آنها صحبت کنید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است نیاز به تنظیم داروهای شما داشته باشد. همچنین، صحبت با یک متخصص تغذیه برای راهنمایی در مورد اینکه چه غذاهایی باید بخوریم و از چه غذاهایی برای دیابت اجتناب کنیم، ممکن است کمک کند.

مدیریت دیابت مهم است زیرا عدم مدیریت بیماری می تواند منجر به عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی شود.

می تواند باعث شود:

 • بیماری قلب و عروقی
 • آسیب عصبی
 • آسیب کلیه
 • قطع عضو
 • افزایش خطر عفونت پس از قطع عضو

چگونه با مه مغزی در دیابت کنار بیاییم

با بازگشت قند خون به سطح سالم، مه مغزی باید بهبود یابد.

در این میان، نکات زیر می تواند به شما در مقابله با اختلالات شناختی کمک کند.

نگه داشتن یک مجله.

 • غذاها و فعالیت ها می توانند بر قند خون شما تأثیر متفاوتی بگذارند. اگر با مه مغزی یا سایر مشکلات شناختی سر و کار دارید، هر کاری را که انجام می دهید و می خورید برای چند روز یا هر زمان که علائم ظاهر شد یادداشت کنید. این می تواند به شما کمک کند محرک های احتمالی را شناسایی کرده و از این غذاها و فعالیت ها اجتناب کنید.

یادداشت بردارید

 • از آنجایی که مه مغزی می‌تواند بر حافظه تأثیر بگذارد، زمانی که احساس می‌کنید کمی مه‌آلود یا نامشخص هستید، به حفظ کردن تکیه نکنید. یک دفترچه و خودکار همراه خود داشته باشید. یا از ویژگی Notes در تلفن همراه خود استفاده کنید. هر زمان که چیز مهمی به شما گفته می شود یا اگر مجبور شدید قرار ملاقاتی را به خاطر بسپارید، یادداشت بردارید.

در حالی که مه آلود هستید تصمیمات مهم نگیرید.

 • همچنین مهم است که تا زمانی که مه مغزی بهبود نیابد، از گرفتن هرگونه تصمیم مهم خودداری کنید. به این ترتیب، از موافقت یا تعهد به چیزی که در غیر این صورت نمی‌داشتید، اجتناب می‌کنید.

باندازه کافی بخوابید.

 • خواب روشی است که بدن شما خودش را ترمیم می کند. بنابراین مطمئن شوید که شب ها به اندازه کافی استراحت می کنید – حداقل ۷ تا ۸ ساعت. خسته بودن می تواند مه مغزی را بدتر کند. اما خواب و استراحت می تواند به تیز نگه داشتن ذهن شما کمک کند.

قدم زدن.

 • ورزش می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. و به بدن شما اجازه می دهد از قند برای انرژی استفاده کند. اگر کمی احساس تنبلی یا مه گرفتگی می کنید، 10، 15 یا 30 دقیقه پیاده روی کنید. این می تواند به بهبود سطح قند خون و افزایش هوشیاری کمک کند.

چگونه از مه مغزی در دیابت جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از علائم مه مغزی با دیابت با ثابت نگه داشتن سطح قند خون شروع می شود.

این به تعادل مواد شیمیایی مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی و سروتونین) در مغز شما کمک می‌کند. و همچنین از آسیب عروق خونی که می‌تواند منجر به مشکلات شناختی شود، جلوگیری می‌کند.

اگر فکر می کنید مه مغزی شما ناشی از دارو است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها ممکن است شما را به داروی دیگری تغییر دهند. یا دوز داروی شما را برای جلوگیری از افت قند خون تنظیم کنند.

با این حال، خبر خوب این است که مه مغزی معمولاً دائمی نیست. بنابراین می‌توانید با درمان مناسب خستگی ذهنی را معکوس کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که مه مغزی یک وضعیت پزشکی نیست. این یکی از علائم قند خون ناپایدار است.

یک رژیم غذایی سالم تر و تنظیم داروها می تواند به شما در مدیریت علت اصلی مه مغزی و بهبود عملکرد شناختی کمک کند.

این اقدامات همچنین می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی آینده مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهد .

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2015 در مورد تأثیر دیابت بر عملکرد شناختی، افرادی که دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود ، 50 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مه خفیف مغز با مدیریت بهتر دیابت بهبود یابد، احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک خود ندارید.

اما اگر برای حفظ سطح قند خون سالم اقداماتی انجام می دهید، اما هیچ بهبودی در عملکرد شناختی مشاهده نمی کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

مجدداً، ممکن است نیاز به تنظیم دارو یا آزمایشات کامل برای رد سایر شرایط پزشکی مانند بیماری خودایمنی یا افسردگی داشته باشند.

خلاصه

مه مغزی مبتلا به دیابت می تواند تأثیر فوق العاده ای بر دیدگاه شما داشته باشد. و کیفیت زندگی شما را مختل کند. مشکلات حافظه، نوسانات خلقی و کاهش تمرکز می تواند مثبت ماندن را دشوار کند.

با این حال، مه مغزی معمولاً با درمان مناسب قابل برگشت است.

اگر نگرانی دارید یا احساس می کنید که مه مغزی شما بهبود نمی یابد یا بدتر می شود، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

 منابع