07136476172 - 09172030360 [email protected]

آیا افسردگی ژنتیکی است؟ چرا من افسرده ام؟ با هم بشنویم:

آیا افسردگی ژنتیکی است؟

اگر والدین یا خواهر یا برادرتان افسردگی داشتند، احتمالا شما هم نگران هستید که به آن مبتلا شوید. یا شاید نگران این هستید که چون افسردگی دارید، آن را به کودک خود منتقل خواهید کرد. در هر صورت، ممکن است متوجه شوید که مدام از خودتان می‌پرسید: آیا افسردگی ژنتیکی است؟

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روان در ایالات متحده است. از هر شش بزرگسال، یک نفر در طول زندگی خود دچار افسردگی می شود. با این حال، این شرایطی نیست که فقط بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد. هر کسی ممکن است افسرده شود – صرف نظر از سن و جنسیت، نژاد یا پیشینه اش.

افسردگی ممکن است ارثی باشد

افسردگی می تواند ارثی باشد. مطالعاتی که روی خانواده‌ها و دوقلوها انجام شد نشان داد که عوامل ژنتیکی می‌توانند عامل اصلی آن باشند. بررسی های دیگر همچنین مشخص کرده اند اینکه ژن ها از طرف مادر منتقل شود یا پدر ممکن است بر شدت افسردگی تأثیر بگذارد.

با این حال، به نظر نمی رسد افسردگی الگوی وراثتی دقیقی داشته باشد.

نشان داده شده است که افرادی که والدین یا خواهر یا برادرشان مبتلا به افسردگی هستند، دو تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی هیچ سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند و سایر افراد دارای یکی از اعضای خانواده مبتلا به افسردگی دچار افسردگی نمی شوند.

همچنین، هنوز موارد زیادی در مورد اساس ژنتیکی این بیماری ناشناخته است. مطالعات نشان می‌دهد که تغییرات در بسیاری از ژن‌ها، به جای یک ژن واحد، خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.

علل افسردگی

افسردگی می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. متخصصان اعصاب و روان دوست دارند که از نگاه زیستی-روانی-اجتماعی به این وضعیت نگاه کنند. به عبارت دیگر، آنها به تأثیرات بیولوژیکی، روانی و اجتماعی در زندگی بیمار نگاه می کنند. همچنین به داروهایی که بیمار مصرف می کند توجه می کنند زیرا برخی از آنها می توانند باعث افسردگی نیز شوند.

علل بیولوژیکی

برای برخی از افراد، افسردگی می‌تواند تا حد زیادی بیولوژیکی باشد. به این معنی که ژن‌هایی را به ارث برده‌اند که احتمال ابتلای آنها به این بیماری را افزایش می‌دهد. مؤلفه بیولوژیکی به چگونگی تأثیرپذیری خلق و خوی تحت تأثیر عوامل زیر می پردازد:

آسیب‌پذیری ژنتیکی: مطالعه‌ای که در سال 2021 توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل و دانشگاه کالیفرنیا-سن دیگو (UCSD) انجام شد، 178 نوع ژن مختلف را کشف کرد که ممکن است با افسردگی مرتبط باشد.
سلامت جسمانی: افرادی که مشکلات جسمی خاصی دارند ممکن است بیشتر مستعد افسردگی باشند.
جنسیت: زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. در حالی که عوامل اجتماعی ممکن است در این امر نقش داشته باشند، عوامل بیولوژیکی (مانند هورمون ها) تقریباً به طور قطع نقش دارند.

علل روانی و اجتماعی

هم عوامل روانی و هم عوامل اجتماعی ممکن است در خطر ابتلا به افسردگی نقش داشته باشند. مؤلفه روانشناختی مدل زیست روانی اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • اعتماد به نفس
 • مهارت های مقابله ای
 • احساسی بودن
  در میان سایر موارد، مؤلفه اجتماعی موارد زیر را به حساب می‌آورد:
 • شرایط خانوادگی
 • وضعیت اجتماعی و اقتصادی
 • روابط همسالان
 • سطح تحصیلات
  کارشناسان بر این باورند که عوامل روانشناختی و اجتماعی احتمالاً با عوامل ژنتیکی برای تعیین خطر ابتلا به افسردگی در فرد تعامل دارند.

والدین، کودکان و افسردگی

والدین مبتلا به افسردگی فراتر از ژنتیک می توانند نقش مستقیمی در بروز افسردگی فرزندان خود داشته باشند. کودکان ممکن است افکار و رفتارهایی را از والدین خود دریافت کنند و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند.

به عنوان مثال، به هم ریختگی روال های خانوادگی و افزایش بی نظمی خانواده با علائم افسردگی نوجوانان مرتبط است. این می تواند در خانواده هایی اتفاق بیفتد که بزرگسالان مبتلا به افسردگی هستند، که بر عملکرد خانواده و فرزندپروری تأثیر می گذارد.

علاوه بر این، افسردگی والدین ممکن است از نظر عاطفی و رفتاری کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. نوزادانی که از مادران افسرده متولد می شوند ممکن است بیشتر گریه کنند. در حالی که کودکان خردسال ممکن است عصبانی تر یا پرخاشگرتر باشند. کودکان در سنین میانی کودکی و نوجوانی نیز ممکن است احتمال بیشتری برای بروز موارد زیر داشته باشند:

 • وقایع مبهم را منفی تفسیر می کنند
 • خود را برای هر چیز منفی سرزنش می کنند
 • اعتماد به نفس و عزت نفس پایین تری دارند

اگر سابقه خانوادگی افسردگی دارید چه باید کرد؟

از آنجایی که سابقه خانوادگی می تواند به چندین روش در خطر افسردگی نقش داشته باشد، مهم است که اگر اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شده اند، اطرافیان آگاه باشند.

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به روحیه خود توجه ویژه ای داشته باشید. داشتن یک دفتر خاطرات مربوط به عادات خلق و خو می تواند به شما کمک کند حالات روحی خود را در طول زمان پیگیری کنید و همچنین به شما نشان دهد که چه چیزهایی بر احساسات شما تأثیر می گذارد.

داشتن درک درست از خلق و خوی عادی شما و هماهنگی با هر تغییری کلیدی است. اگر متوجه تغییر شدید، حتی اگر جزئی باشد، به دنبال کمک باشید. ممکن است با یکی از اعضای خانواده یا دوست مورد اعتماد خود، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص سلامت روان صحبت کنید.

همچنین، از نحوه درمان اعضای خانواده مبتلا به افسردگی و نحوه پاسخ آنها به این درمان آگاه باشید. در صورت تشخیص افسردگی، داروهایی که قبلاً برای اعضای نزدیک خانواده مبتلا به افسردگی مفید بودند، ممکن است برای درمان شما در نظر گرفته شوند.

یک بررسی سریع/ آیا افسردگی ژنتیکی است؟

اگر اعضای نزدیک خانواده (به عنوان مثال، والدین یا خواهر و برادر) این بیماری را داشته باشند، ممکن است فرد در معرض خطر ابتلا به افسردگی باشد. با این حال، مکانیسم یا روش خاصی که افسردگی در خانواده ها ایجاد می شود همچنان مورد تحقیق و بررسی است. زیرا سابقه خانوادگی همیشه به این معنی نیست که افراد دیگر خانواده دچار افسردگی می شوند.

در نهایت، اگر سابقه خانوادگی افسردگی دارید، اقداماتی وجود دارد که می توانید انجام دهید. آنها شامل آگاهی از خلق و خوی خود و هرگونه تغییر و کمک گرفتن از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص سلامت روان هستند.

روش های غیر دارویی در کنار دارودرمانی می توانند پروسه درمان را کوتاه کنند. این روش ها شامل تحریک فراجمجمه ای مغزی، تحریک دیداری شنیداری، مراقبه مبتنی بر ذهن آگاهی و روان درمانی است.

برای اطلاع از روش های جدید درمانی همین امروز وقت خود را با ما رزرو کنید.

منبع: https://www.health.com/condition/depression/is-depression-genetic

5 نکته مهم که باعث از بین رفتن یک رابطه عاطفی میشه!

اختلال دوقطبی در مقابل اختلال شخصیت مرزی: چگونه تفاوت را تشخیص دهیم؟

به این مقاله امتیاز دهید