07136476172 - 09172030360 [email protected]

یادگیری رانندگی اغلب با استقلال همراه است و می تواند یک دوره هیجان انگیز و اضطراب آور در زندگی شما باشد. اگر شما یا فرزندتان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) هستید، ممکن است به دلیل تفاوت در عملکرد اجرایی، در مورد مسئولیت رانندگی محتاط باشید.

اما این یک تصور اشتباه است که افراد اوتیستیک نمی توانند رانندگی کنند. با آمادگی مناسب و آموزش فردی، شما یا نوجوان اوتیسمی شما ممکن است بتوانید با خیال راحت یک وسیله نقلیه را رانندگی کنید.

در اینجا، آنچه را که آخرین تحقیقات در مورد اوتیسم و ​​رانند گی می‌گوید، و همچنین نکات مهم برای سنجش آمادگی و آموزش موفقیت‌آمیز را بررسی می‌کنیم.

آیا رانندگی برای افراد اوتیستیک قانونی است؟

بله، رانندگی برای افراد اوتیستیک قانونی است. افراد اوتیستیک باید همان شرایط لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در ایالت خود را با افرادی که در این طیف قرار ندارند، بگذرانند.

در برخی موارد، دریافت گواهینامه رانندگی برای افراد اوتیستیک ممکن است بیشتر طول بکشد.  با یک مطالعه میانگین 2 سال در نوجوانان اوتیستیک اما رانندگی با آموزش و آمادگی مناسب در کنار پشتکار و صبر قابل دستیابی است.

چرا اوتیسم ممکن است رانندگی را دشوار کند؟

هیچ محدودیت قانونی وجود ندارد که فرد مبتلا به اوتیسم را از دریافت گواهینامه رانند گی باز دارد. اما چالش‌ها و جنبه‌های ایمنی خاصی وجود دارد ، از جمله کاهش مهارت‌های حرکتی و مشکلات چندوظیفه‌ای.

تحقیقات نشان می دهد که رانندگان مبتلا به اوتیسم ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنند:

 • چالش‌هایی با تمرکز بر رانندگی شخصی در حالی که توجه به آنچه رانندگان دیگر در جاده انجام می‌دهند
 • زمان تشخیص آهسته تر برای خطرات جاده
 • بیش از حد مقید شدن به قوانین
 • ناتوانی در شناسایی نشانه های اجتماعی
 • عصبی بودن مرتبط با بیماری های همراه ، مانند ADHD یا اضطراب
 • کاهش اعتماد به نفس

نقاط قوت مرتبط با اوتیسم و ​​رانندگی

از طرف دیگر، تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که رانندگان اوتیستیک دارای نقاط قوت خاصی هستند که ممکن است سایر رانندگان از آن برخوردار نباشند. اینها عبارتند از :

 • تمایل به رعایت دقیق قوانین رانند گی
 • رعایت قوانین راهنمایی و رانند گی
 • ریسک پذیری محدود، مانند سرعت غیرمجاز
 • توجه بیشتر به محیط کلی رانند گی خود
 • توانایی به خاطر سپردن جزئیات و اطلاعات برای مدت طولانی

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که افراد جوان اوتیستیک نسبت به سایر رانندگان جدید کمتر احتمال دارد که جریمه دریافت کنند و گواهینامه آنها تعلیق شود. همچنین، خطرات تصادف در بین رانندگان جدید به طور کلی مشابه است.

چگونه تشخیص دهیم که آیا فرزند اوتیستیک شما آماده رانندگی است؟

در حالی که رانندگی یک مهارت مهم زندگی است که می تواند به حمایت از سفر برای تحصیل، کار و اجتماعی شدن نیز کمک کند، نوجوان اوتیستیک شما باید قبل از اینکه درس های رسمی را دنبال کند، ابتدا علاقه خود را به رانندگی نشان دهد. چنین تعاملی می تواند به آنها کمک کند تا علاقه خود را به درس های خود حفظ کنند، بنابراین آنها می خواهند به تمرین ادامه دهند.

در عین حال، هرگز زود نیست که با پزشک خود درباره رانند گی صحبت کنید. به این ترتیب، اگر پزشک شما احساس کند که شما نیاز به حمایت بیشتری دارید، می توانید قبل از رسیدن فرزندتان به سن رانندگی، درمان های مرتبط را دریافت کنید.

یکی دیگر از نشانه های آمادگی راننده، توانایی فعلی نوجوان شما برای انجام مستقل سایر وظایف مراقبت از خود است. این ممکن است شامل بهداشت شخصی، کارهای خانه و تکالیف مدرسه باشد.

سوالاتی برای تیم ASD شما در مورد رانندگی

موارد زیر را با پزشک اطفال نوجوان خود و سایر اعضای تیم ASD آنها در نظر بگیرید:

 • چگونه می توانم بفهمم که آیا نوجوان اوتیسمی من آماده یادگیری رانندگی است؟
 • آیا می توانید هر روش درمانی خاصی را که می تواند به هماهنگی و عملکرد اجرایی کمک کند، توصیه کنید؟
 • آیا مشکلات ارتباطی وجود دارد که ممکن است در رانندگی اختلال ایجاد کند؟
 • خطرات در مقابل فواید یادگیری رانندگی در حال حاضر چیست؟ آیا مهارت های دیگری مانند دوچرخه سواری وجود دارد که ابتدا باید یاد بگیریم؟
 • آیا چالش های بینایی یا شنوایی وجود دارد که می تواند رانندگی فرزند من را مختل کند؟
 • آیا آموزشگاه رانندگی یا متخصص توانبخشی رانندگی خاصی وجود دارد که بتوانید توصیه کنید؟

چه درمانی یا آموزشی می تواند به یک فرد اوتیستیک در یادگیری رانندگی کمک کند؟

اگر به دنبال آموزش های تخصصی یا درمان های خاصی هستید که ممکن است به یک فرد اوتیستیک در یادگیری رانند گی کمک کند، گزینه های زیر را در نظر بگیرید:

کاردرمانی (OT)

به طور سنتی، OTدر اوتیسم برای کمک به مهارت‌های زندگی روزمره، مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت، مهارت‌های اجتماعی و دیگر جنبه‌های مهم روال روزانه شما استفاده می‌شود. چنین توانایی هایی همچنین می تواند به بهبود توانایی شما در رانندگی ماشین کمک کند.

اگر در حال حاضر با یک کاردرمانگر کار می کنید، در مورد اهداف خود برای رانندگی با آنها صحبت کنید تا در جلسات درمانی شما کمک کنند. اگر در حال حاضر در OT شرکت نمی کنید، از پزشک مراقبت های اولیه خود بخواهید که ارجاع دهد.

آموزشگاه های رانندگی و مربیان

برخی از مدارس دولتی کلاس های رانندگی را برای نوجوانان ارائه می دهند. آموزش اضافی از یک آموزشگاه رانندگی خارج نیز می تواند کمک کننده باشد. از یک آموزشگاه رانندگی آینده نگر بپرسید که آیا مربیان گواهینامه رانندگی دارند که در زمینه آموزش رانندگان اوتیستیک یا متخصصان توانبخشی رانندگی تجربه دارند.

چند نکته مفید برای افراد اوتیستیک که رانندگی می کنند یا در حال یادگیری هستند چیست؟

اگر شما یا یکی از عزیزان اوتیسمی در حال یادگیری رانند گی هستید، نکات زیر را برای کمک به موفقیت در نظر بگیرید:

 • تا جایی که ممکن است تمرین کنید، از جمله دروس تحت نظارت والدین و دروس رسمی توسط مربی رانند گی.
 • هر مهارت را به بخش های کوچک تقسیم کنید.
 • برای هر درس رانندگی از تکرار استفاده کنید.
 • استفاده از اسکریپت های نوشتاری، شفاهی یا تصویری را قبل از هر درایو در نظر بگیرید. تا به یادگیرنده کمک کنید تا مراحل را به حافظه انجام دهد.
 • به زبان آموز خود کمک کنید در انواع مختلف آب و هوا و در شب رانندگی کند.
 • راننده جوان خود را برای سناریوهای غیرمنتظره آماده کنید، مانند اینکه چگونه به دلیل تصادف، تعویض لاستیک، یا تعامل با افسران پلیس ، خودرو را ایمن بکشید .

خلاصه

با آمادگی و آموزش طولانی مدت، افراد اوتیسمی می توانند با موفقیت رانندگی کنند و گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنند.

برخی از چالش‌های عملکرد اجرایی و ارتباطات ممکن است بر برخی از افراد که رانندگی را یاد می‌گیرند تأثیر بگذارد. افراد اوتیسمی نیز دارای نقاط قوتی هستند که برخی از همسالان خود ندارند. از جمله پایبندی بهتر به فرآیند رانندگی و قوانین جاده.

اگر شما یا فرزند اوتیستیکتان به یادگیری رانندگی فکر می کنید، منتظر صحبت با تیم ASD خود نباشید. علاوه بر آموزشگاه‌های رسمی رانندگی، متخصصان ASD می‌توانند درمان‌هایی را نیز ارائه کنند. که می‌تواند به شما در آمادگی برای ایمنی و موفقیت در رانندگی کمک کند.

 منبع:

 

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

هر آنچه باید در مورد اختلال طیف اوتیسم (ASD) بدانید (قسمت اول)

خواب آلودگی و رانندگی: آنچه که لازم است درباره آن بدانیم