07136476172 - 09172030360 [email protected]

رونوشت رویدادهای زنده WebMD

استرس دارید؟ بد خلقید؟ دمدمی مزاجید؟ چیزی که Jed Diamond، پریود مردانه یا سندرم بدخلقی مردانه می نامد. اگر مرد هستید و این کلمات وضعیت روانی شما را توصیف می کند، ممکن است از چیزی رنج می برید. چیزی که جد دایموند روان درمانگر در کتاب خود به همین نام آن را “سندرم بدخلقی مردانه  یا سندرم تحریک پذیری مردانه” می نامد. بله، خانم ها، حتی آقایان نیز ممکن است قربانی نوسانات هورمونی شوند. زمانی که Diamond در 10 نوامبر 2004 به ما پیوست، IMS و اثرات آن بر مردان را مورد بحث قرار دادیم.

در ادامه مصاحبه انجام شده با این روان درمانگر را در این خصوص می خوانیم. با ما همراه باشید.

مجری:  آقای Diamond  به برنامه  WebMD Live  خوش آمدید. از اینکه به ما پیوستید، از شما ممنونم. سندرم تحریک پذیری یا بدخلقی مردانه چیست؟ آیا این یک مشکل جدید است یا یک مشکل تازه شناسایی شده است؟

Diamond: این واقعا بر اساس 40 سال تحقیق بالینی خودم و همچنین پاسخ های 10000 مرد است. ما کشف کرده‌ایم که چرا میلیون‌ها مرد عصبانی و افسرده می‌شوند. چرا اغلب ناامیدی خود را بر روی زنانی که بیشتر دوستشان دارند تخلیه می‌کنند.

سندرم مردانه تحریک پذیر (IMS) را می توان به عنوان حالتی از حساسیت، ناامیدی، اضطراب و خشم تعریف کرد که در مردان رخ می دهد. با تغییرات بیوشیمیایی، نوسانات هورمونی، استرس و از دست دادن هویت مردانه همراه است.

  • ارتباط افسردگی و پرخاشگری در مردان چگونه است؟

Diamond: آنچه ما دریافتیم این بود که اکثر تحقیقات حرفه ای و به نوعی تجربه رایج، فرض کرده اند که زنان دو برابر مردان از افسردگی رنج می برند. ما در تحقیقات خود دریافتیم که مردان اغلب افسردگی را به روش های متفاوتی نسبت به زنان تجربه می کنند. اغلب، تحریک پذیری و عصبانیت و حساسیت مفرط، جنبه های مردانه افسردگی هستند. این جنبه ها که اغلب ناشناخته می مانند.

  • نقش استرس در این سندرم چیست؟

Diamond: ما دریافتیم که استرس ازدواج ها و روابط را از بین می برد. چندین دلیل برای این امر وجود دارد. استرس های جدید و کشنده تری وجود دارد که امروزه بیش از هر زمان دیگری با آن مواجه هستیم.

در گذشته استرس از منابع فیزیکی ناشی می شد. یک حیوان وحشی وارد کمپ می شد یا خطر فیزیکی وجود داشت. مردان می دانستند که چگونه به آن واکنش نشان دهند؛ یعنی پاسخ مبارزه یا فرار.

اما در حال حاضر، استرس از بسیاری از منابع دیگر سرچشمه می گیرد. از ترافیک بیش از حد، استرس از مسیری که کشور در پیش دارد، مسیری که خودمان می رویم، ترس از حملات ناشناخته از خارج یا استرس‌های داخل کشورمان. پاسخ های سنتی مردان دیگر کار نمی کند. اگر ندانیم علت چیست، نمی‌توانیم با آن مبارزه کنیم. در نتیجه، استرس مردانه بر روی شریکی که با آنها در ارتباط هستیم وارد می‌شود.

  • برخی از مردان بسیار درون گرا می شوند و به خود آسیب می رسانند. برخی پرخاشگر می شوند.
  • چه چیزی تعیین می کند که یک مرد به کدام سمت می رود؟

Diamond: همانطور که سندرم بدخلقی مردانه را دارای دو نوع یا جهت توصیف کردم، می‌توان گفت که  یا بر اساس آن عمل می‌کند و به صورت افسردگی منعکس می‌شود و در صورت عدم درمان حتی به خودکشی می انجامد. یا به صورت خشم بروز می کند. در نتیجه به پرخاشگری و خشونت منتهی می شود.

چه چیزی تعیین می کند؟ اغلب با تربیت ما ارتباط دارد. در برخی موارد، میراث ژنتیکی و بیوشیمی ما نیز نقش دارد. اما اغلب، ما مردانی را می بینیم که از یک افراط به سمت دیگری می روند. اینها مردانی هستند که به نظر می رسد حسشان را درون خود نگه می دارند و سپس، به طور ناگهانی، تمایل به انفجار دارند.

  •  آیا فاکتورهای هورمونی در سندرم بدخلقی مردانه وجود دارد؟

ما به راحتی این ایده را مطرح می‌کنیم که هورمون‌ها بر خلق و خوی زنان تأثیر می‌گذارند. اما به نظر می‌رسد که برای مردان این ایده هرگز مطرح نمی‌شود.

Diamond: باز هم این فرض وجود دارد که زنان هورمونی هستند اما مردان بیشتر با منطق حرکت می کنند. اما حقیقت این است که مردان به اندازه زنان تحت تأثیر هورمون هستند.

در واقع، مردان چرخه های هورمونی زیادی دارند:

1) به عنوان مثال، تستوسترون مردان متفاوت است و چهار یا پنج بار در ساعت بالا و پایین می رود.

2) چرخه های روزانه وجود دارد که تستوسترون در صبح بالاتر و در شب پایین تر است.

3) مردان یک چرخه هورمونی ماهانه دارند که برای هر مردی منحصر به فرد است. اما مردان در واقع می توانند خلق و خوی خود را دنبال کنند و تشخیص دهند که در طول ماه به تغییرات هورمونی مربوط می شود.

4) می دانیم که چرخه های فصلی وجود دارد که تستوسترون در ماه نوامبر بالاتر و در آوریل کاهش می یابد.

5) ما در مورد چرخه های هورمونی با مردان در دوران نوجوانی می دانیم. اما همچنین سال های بین 40 تا 55 سالگی همان چیزی است که ما به آن یائسگی مردانه یا آندروپوز می گوییم.

6) در نهایت، ما می دانیم که تغییرات هورمونی در مردانی که از سندرم بدخلقی مردانه عبور می کنند، مربوط به استرس در زندگی یک مرد است.

“چیزی که ما دریافتیم این است که یکی از علائم اولیه انکار است. یعنی مردان فکر می کنند مشکل در جایی غیر از خودشان است.”

 چه چیزی باعث از بین رفتن هورمون ها در مردان می شود؟

Diamond: چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند باعث از بین رفتن هورمون ها شود. بیایید با کاری شروع کنیم که همه ما انجام می دهیم، و آن خوردن غذا است. اگر وزن اضافه کنیم، پتانسیل افزایش سندرم بدخلقی مردانه را داریم. نحوه عملکرد آن به این صورت است:

در بدن، مقدار مشخصی تستوسترون به استروژن تبدیل می شود. مردان و زنان استروژن و تستوسترون در بدن دارند. وقتی وزن اضافه می کنیم، سلول های چربی ما در تبدیل تستوسترون به استروژن فعال تر هستند. هرچه استروژن بیشتری داشته باشیم و تستوسترون کمتری داشته باشیم، تحریک پذیرتر می شویم. درنتیجه احساس قدرت مردانه خودمان کمتر می شود. این یکی از راه‌هایی است که آنها از مهلکه خارج می‌شوند.

راه دوم این است که بدانیم زمانی که تحت استرس زیادی هستیم سطح تستوسترون ما کاهش می یابد.

راه سوم زمانی است که از داروهای مختلفی استفاده می کنیم. داروهایی که می توانند بر سطوح هورمونی تأثیر بگذارند. بسیاری از مردم از داروهای متعددی استفاده می کنند. نه همیشه با آگاهی پزشکشان.

وقتی می‌گویم دارو، داروهای گیاهی را نیز درج می‌کنم. زیرا بسیاری از مردم فکر می‌کنند چون طبیعی هستند، بی‌خطر هستند یا داروهای واقعی نیستند. چیزی که من به مردم می گویم این است که همه این موارد مهم است که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بررسی شود. تا مطمئن شوید که بین چیزهای مختلفی که ممکن است مصرف می کنید واکنش هایی ایجاد نکنید که می تواند وضعیت شما را به جای بهتر شدن بدتر کند.

نشانه های سندرم بدخلقی مردانه چیست؟

شوهرم افسرده است و استرس دارد. گاهی اوقات نمی دانم چه چیزی او را عصبانی می کند. سندرم بدخلقی مردانه چه تفاوتی با افسردگی معمولی دارد؟

Diamond: ما یک وب سایت خاص برای شما به آدرس www.theirritablemale.com راه اندازی کرده ایم. در آن سایت، می‌توانید آزمونی بگیرید که به پاسخ‌های شما نمره می‌دهد. به شما ایده می‌دهد که آیا از سندرم بدخلقی مردانه رنج می‌برید یا خیر. این مسابقه همچنین به شما می گوید که یک مرد ممکن است کدام یک از 9 نوع از این سندرم را داشته باشد.

آنچه ما دریافتیم این است که یکی از علائم اولیه انکار است. یعنی مردها فکر می کنند مشکل جای دیگری غیر از خودشان است. آن‌ها فکر می‌کنند همسرشان، رئیس‌شان، مردم در بزرگراه، مردم کاخ سفید، هر کس به جز خودشان مقصر است. بنابراین یکی از اصلی‌ترین کارهایی که ما به زوج‌ها کمک می‌کنیم این است که به مردان کمک کنیم تا از انکار عبور کنند.

آنچه ما می دانیم این است که به وضوح می توان دید که افسردگی در افرادی اعم از زن یا مرد که IMS را تجربه نمی کنند وجود دارد. اما ما فکر می کنیم که افسردگی جنبه بسیار مهمی از سندرم بدخلقی مردانه است. اغلب در مردان ناشناخته است. زیرا ما تمایل داریم که تحریک پذیری، عصبانیت و پرخاشگری را به عنوان چیزی که یک رفتار انجام شده یا رفتار منفی است ببینیم. ما به ندرت می بینیم که مردان چقدر غمگین و ناراحت هستند.

  • آیا مطمئن هستید که نباید به این سندرم مردانه معمولی گفته شود؟

Diamond: واقعا جنبه های طنز وجود دارد که می تواند معمولی باشد. یک سوال وجود دارد، “چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا یک مرد IMS دارد؟” و پاسخ این است که اگر بپرسید “می توانید نمک را به من بدهید” و او پاسخ می دهد: “بگیر، بگیر، بگیر، این تمام کاری است که انجام می دهی!”

برای افرادی که با مردان زندگی می کنند بسیار گیج کننده است. زیرا به نظر می رسد بدون هیچ دلیل ظاهری اتفاق می افتد. این چیزی است که ما سعی می کنیم از طریق آزمون و پرسشنامه و تحقیق انجام دهیم. این است که به مردم کمک کنیم بفهمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. تا بتوانیم آن را درمان کنیم و به نجات میلیون ها رابطه ای که خاطراین مشکل در حال نابودی است کمک کنیم.

9 نوع سندرم بدخلقی مردانه که نام بردید چیست؟

Diamond: مجدداً توصیه می کنم که به وب سایت بروید و برای شناسایی آنها در آزمون شرکت کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

یکی تحریک پذیرتر است. مردی که در حال جوشش آهسته است. نوع دوم تهاجمی تر است. مردان ممکن است بدون تحریک منفجر شوند و شروع به فریاد زدن کنند. یا ممکن است از نظر فیزیکی خشونت آمیز شوند. سومین نوع رایج، عقب نشینی است. به نظر می رسد آن مرد نمی خواهد در روابط مهم خود تعامل داشته باشد. به نظر می رسد او ناپدید می شود. این سوال وجود دارد که مردی که من دوستش دارم کجا ناپدید شد؟ بهترین دوستم کجا رفته؟ بنابراین، مجدداً توصیه می‌کنم که افراد خودشان بررسی کنند که کدام نوع ممکن است در زندگی‌شان داشته باشند. تا بتوانید گزینه‌های مختلف موجود برای کمک را بشناسید.

  • پس چگونه یک مرد تشخیص می دهد که این رئیسش نیست که او را هدایت می کند، در حالی که او مشارکت خود را انکار می کند؟

Diamond: مردان تمایل دارند در طول زمان به آرامی این موضوع را یاد بگیرند. اولین راهی که مردان اغلب در مورد آن یاد می گیرند این است که شروع به درک این موضوع می کنند. که حتی اگر به نظر می رسد که مشکل خارج از خودشان است، واکنش آنها بیش از حد به نظر می رسد. به نظر می رسد او برای این موقعیت بیش از حد عصبانی است.

مرحله دوم این است که او شروع به درک این موضوع می کند که صرف نظر از علت، روابطی که برای او مهم هستند رنج می برند. ثالثاً، او شروع می کند به این که چیزی وجود دارد که می تواند دلیل این مشکلات باشد بدون اینکه احساس بدتری نسبت به خودش داشته باشد.

مردم می گویند که وقتی در آزمون شرکت می کنند، متوجه می شوند که دیوانه نیستند. این به آنها کمک می کند قبول کنند که این یک چیز واقعی است. در نهایت، وقتی آنها تشخیص می‌دهند که کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانند برای بهبود اوضاع انجام دهند، تمایل بیشتری به پذیرش مشکل دارند.

  • خیلی راحت عصبانی می شوم. آیا این نشانه همین سندرم بدخلقی مردانه است؟ چه کاری می توانم انجام دهم؟

  • در ترافیک، وقتی چیزی که می خواهم جمع کنم کار نمی کند، وقتی نان تست را می سوزانم! من همیشه اینطوری نبودم من در اواسط دهه 30 هستم. مشکل خاصی در زندگی ندارم. اما قطعا چیزی در من تغییر کرده است.

Diamond: بله. چیزی که ما می دانیم این است که هر زمانی که مردی شروع به این نوع واکنش های تحریک پذیر اضافه می کند، در حالی که قبلاً برای او معمول نبوده است، ما به IMS مشکوک هستیم.

سپس از مرد یا شخصی که به او اهمیت می‌دهد، می خواهیم در آزمونی شرکت کند. تا اطلاعات دقیق‌تری به ما بدهد. همچنین به ما کمک می‌کند تا ببینیم چه کاری می‌توانیم برای بهبود اوضاع انجام دهیم.

کاری که افراد می توانند انجام دهند، بسته به مشکلات خاص آنها، می تواند در هرجایی از تغییر رژیم غذایی گرفته تا تغییر برنامه های ورزشی، تا کاهش استرس و تمرین های آرامش بخش، تا بررسی سطح هورمون ها باشد. ما برای مردانه بودن نیازی به بازگشت به یک نوع شخصیت ایده آل و شبه مردانه نداریم.

  • در مورد چه نوع تغییرات رژیم غذایی به عنوان درمان احتمالی این سندرم صحبت می کنید؟

Diamond: وقتی مردی بسیار افسرده رفتار می‌کند و می‌گوید که احساس نمی‌کند زندگی چیز زیادی برای ارائه دارد. یا می‌گوید احساس می‌کند هیچ چیزی در این رابطه وجود ندارد. وقت آن نیست که در مورد رژیم غذایی یا تغذیه صحبت کنیم.

آن زمانی است که با یک درمانگر حرفه ای درگیر شوید تا با افسردگی احتمالی بیشتری که می تواند تهدید کننده زندگی باشد مقابله کنید. به همین دلیل مهم است که سعی نکنید خودتان مشکل را تشخیص دهید یا اینکه امیدوار نباشید که خود به خود درست شود.

این مسائل نیاز به درک و راهنمایی حرفه ای دارد. با این حال، چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم با رژیم غذایی انجام دهیم. هم چیزهایی که باید برای کمک به آنها بخوریم و هم چیزهایی که نباید بخوریم که به سندرم بدخلقی مردانه کمک می‌کنند.

به عنوان مثال، ما می دانیم که یکی از دلایل این سنردم سطح پایین تستوسترون است. ما همچنین می دانیم که هر چه یک مرد وزن بیشتری اضافه کند، که برای بسیاری از ما در جامعه مشکل است، سطح تستوسترون او کاهش می یابد. بنابراین هر کاری که یک مرد می تواند برای از دست دادن این چند سانتی متر دور کمر خود انجام دهد ضروری است.

نه تنها به او کمک می کند بهتر به نظر برسد، احساس بهتری داشته باشد و بیشتر عمر کند، بلکه به از بین بردن سندرم بدخلقی اش نیز کمک می کند.

تیم تخصصی انستیتو سلامت مغز دانا، تمام اقدامات لازم را در جهت بهبود سلامت روان شما عزیزان ارائه می دهد.

منبع: Irritable Male Syndrome (medicinenet.com)