07136476172 - 09172030360 [email protected]

قرار گرفتن در معرض ترکیب پیچیده ای از مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز در دوران بارداری بر رشد مغز و یادگیری زبان در کودکان تأثیر می گذارد.

 

منبع: دانشگاه اوپسالا

 

با پیوند دادن مطالعات جمعیت انسانی با آزمایش‌ها در مدل‌های سلولی و حیوانی. محققان شواهدی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد مخلوط پیچیده‌ای از مواد شیمیایی مختل غدد درون ریز بر رشد مغز و اکتساب زبان کودکان تأثیر می‌گذارد.

 

دانشمندان با رویکرد جدید خود نشان دادند که تا 54 درصد از زنان باردار در معرض سطوح نگرانی تعریف شده تجربی قرار داشتند. در حالی که ارزیابی ریسک فعلی با مواد شیمیایی یکی یکی مقابله می کند. این یافته ها نیاز به در نظر گرفتن مخلوط ها را برای رویکردهای ارزیابی خطر آینده نشان می دهد.

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد مواد شیمیایی محیطی که به طور مداوم در معرض آنها قرار می گیریم می توانند خواص مختل کننده غدد درون ریز داشته باشند و بنابراین می توانند برای سلامت و توسعه انسان و حیوانات خطرناک باشند.

 

یک پژوهش

 

هر سال شاهد انتشار تعداد زیادی از ترکیبات جدید به عنوان بخشی از مجوز بازار و فرآیندهای تولید طیف گسترده ای از کالاها. عمدتاً اما نه تنها مشتقات پلاستیکی. هستیم که از منابع مختلفی از جمله آب. غذا و هوا وارد بدن انسان می شود. .

 

در حالی که سطوح قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی منفرد اغلب کمتر از مقادیر حد موجود است. قرار گرفتن در معرض همان مواد شیمیایی در مخلوط‌های پیچیده همچنان می‌تواند بر سلامت انسان تأثیر بگذارد. با این حال. تمام ارزیابی‌های ریسک موجود. و بنابراین مقادیر حدی تعیین‌شده. بر اساس مواد شیمیایی هستند که در یک زمان بررسی می‌شوند.

 

بنابراین نیاز شدیدی برای آزمایش اینکه آیا یک استراتژی جایگزین ممکن است وجود داشت. که در آن مخلوط‌های واقعی اندازه‌گیری شده در مواجهه‌های واقعی را می‌توان در هر دو محیط اپیدمیولوژیکی و تجربی آزمایش کرد. پروژه EDC-MixRisk با بودجه اتحادیه اروپا برای مقابله با این نیاز برآورده نشده آغاز شد.

 

کارل-گوستاف بورنهاگ. پروفسور دانشگاه کارلستاد. مدیر پروژه می گوید: «ویژگی این پروژه جامع این است که ما داده های جمعیت را با مطالعات تجربی مرتبط کرده ایم و سپس از این اطلاعات برای توسعه روش های جدید برای ارزیابی خطر مخلوط های شیمیایی استفاده کرده ایم. مطالعه SELMA و مسئول بخش اپیدمیولوژیک EDC-MixRisk.

 مطالعه در سه مرحله انجام شد:

 

  • در ابتدا. مخلوطی از مواد شیمیایی در خون و ادرار زنان باردار در گروه بارداری سوئدی SELMA شناسایی شد .که با تاخیر در رشد زبان در کودکان در 30 ماهگی مرتبط است. این مخلوط حیاتی شامل تعدادی فتالات. بیسفنول A و مواد شیمیایی پرفلورینه شده بود.
  • ثانیاً. مطالعات تجربی اهداف مولکولی را کشف کردند که از طریق آن سطوح مربوط به انسان از این مخلوط. تنظیم مدارهای غدد درون ریز و ژن‌های دخیل در اوتیسم و ناتوانی ذهنی را مختل می‌کرد.
  • ثالثاً. یافته های حاصل از مطالعات تجربی برای توسعه اصول جدید برای ارزیابی ریسک این مخلوط استفاده شد.

 

Joëlle Rüegg. پروفسور سم شناسی محیطی در دانشگاه اوپسالا و معاون هماهنگ کننده می گوید: «این قابل توجه است که یافته های سیستم های آزمایشی آنچه را که در بخش اپیدمیولوژیک یافتیم به خوبی منعکس می کند. و اینکه می توان اثرات آن را در سطوح طبیعی قرار گرفتن در معرض برای انسان نشان داد.

 

ارگانوئیدهای مغز انسان (فرهنگ های آزمایشگاهی پیشرفته که جنبه های برجسته رشد مغز انسان را بازتولید می کنند) برای اولین بار این فرصت را فراهم کردند که مستقیماً اثرات مولکولی این مخلوط بر بافت مغز انسان در مراحلی مشابه با آنچه در دوران بارداری اندازه گیری شده است بررسی شود.

پای اوتیسم به میان آمد

 

جوزپه تستا می‌گوید در کنار سایر سیستم‌های تجربی و روش‌های محاسباتی. ما متوجه شدیم که این مخلوط تنظیم ژن‌های مرتبط با اوتیسم را مختل می‌کند (یکی از مشخصه‌های آن اختلال زبان است). مانع از تمایز نورون‌ها می‌شود و عملکرد هورمون تیروئید را در بافت عصبی تغییر می‌دهد. محقق اصلی EDC-MixRisk مسئول مدل‌سازی تجربی انسان. استاد زیست‌شناسی مولکولی در دانشگاه میلان. رئیس مرکز تحقیقات نوروژنومیک در Human Technopole و رهبر گروه در موسسه اروپایی سرطان‌شناسی.

 

یکی از مسیرهای هورمونی کلیدی تحت تاثیر هورمون تیروئید بود. باربارا دمنیکس. پروفسور فیزیولوژی و غدد درون ریز در تاریخ طبیعی می گوید: سطوح بهینه هورمون تیروئید مادر در اوایل بارداری برای رشد و تکامل مغز مورد نیاز است. بنابراین تعجب آور نیست که ارتباطی با تاخیر زبان به عنوان تابعی از قرار گرفتن در معرض قبل از تولد وجود دارد.

با پیوند دادن روش‌های علمی مختلف به این روش. محققان توانستند نشان دهند که 54 درصد از کودکان شرکت‌کننده در مطالعه SELMA در معرض خطر تاخیر در رشد زبان (در سن 30 ماهگی) قرار داشتند. زیرا در دوران بارداری در معرض مخلوطی از مواد شیمیایی قرار گرفتند. سطوحی که بالاتر از سطوح پیش بینی شده بود که بر رشد عصبی تأثیر می گذارد. این خطر زمانی که از مقادیر حدی فعلی برای هر یک از مواد شیمیایی استفاده شد. آشکار نشد

 

https://neurosciencenews.com/endocrine-chemical-brain-development-20084/

عوامل زیست محیطی: نقطه کور بیماری آلزایمر

 

تأثیر عوامل محیطی در طول عمر