07136476172 - 09172030360 [email protected]

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، تا پایان سال 2022، 609360 مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحده تخمین زده می شود. به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده، مهم است که سرطان را در اسرع وقت تشخیص دهیم، تشخیص دهیم و درمان کنیم.

در حالی که آزمایش‌های غربالگری استاندارد برای تعداد انگشت شماری از سرطان‌های رایج وجود دارد. اکثر سرطان‌ها، از جمله سرطان‌های نادر، هیچ آزمایشی ندارند که امکان تشخیص زودهنگام را فراهم کند. اکنون، به لطف تست Galleri، تکنیکی وجود دارد که بازی را تغییر می دهد تا با یک آزمایش خون ساده، بیش از 50 نوع سرطان را تشخیص دهد.

دکتر اریک کلاین، رئیس موسسه  اورولوژی گلیکمن، نحوه عملکرد تست گالری، چرایی پتانسیل تغییر روش تشخیص سرطان و تفاوت آن با سایر غربالگری‌های سرطان را توضیح می‌دهد.

چه آزمایشاتی برای بررسی سرطان انجام می شود؟

در حال حاضر، پنج سرطان وجود دارد که برای غربالگری منظم در ایالات متحده توصیه می شود:

 • آزمایش ماموگرافی برای سرطان سینه، به طور معمول در زنان در سنین 45 تا 54 سال استفاده می‌شوند.
 • تست‌های HPV و تست پاپ سرطان دهانه رحم را بررسی می‌کنند، معمولاً در  زنان سنین ۲۵ سال به بالا .
 • تست کولونوسکوپی برای سرطان کولورکتال در افراد بالای 45 سال.
 • سی تی اسکن با دوز پایین را می توان بر روی افرادی انجام داد که در معرض خطر بالای سرطان ریه هستند، اگر قبلاً سیگاری بوده اند یا در معرض خطرات شغلی قرار گرفته اند.
 • آزمایشات آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) سرطان پروستات را در مردان 55 سال و بالاتر انتخاب شده اند، غربالگری می کند.

هر کدام از این غربالگری‌ها نوع خاصی از سرطان را آزمایش می‌کنند و به صورت نیمه منظم انجام می‌شوند. با این حال، در حال حاضر راهی برای غربالگری سرطان های کشنده تر مانند سرطان پانکراس یا سرطان تخمدان وجود ندارد . این سرطان‌ها معمولاً تا زمانی که علائم خود را نشان ندهند، تشخیص داده نمی‌شوند و تا آن زمان، سرطان معمولاً به مرحله III یا مرحله IV تبدیل شده و ممکن است به سایر قسمت‌های بدن شما سرایت کرده باشد.

دکتر کلاین می‌گوید: «در حال حاضر، ما اکثر سرطان‌ها، از جمله سرطان‌های بسیار کشنده، مانند سرطان لوزالمعده یا تخمدان، را تا زمانی که علائم وجود نداشته باشند، تشخیص نمی‌دهیم». اما Galleri می تواند آن سرطان ها را در زمانی که در مراحل اولیه و قبل از ظاهر شدن علائم هستند پیدا کند.

تست گالری چیست؟

تست گالری ممکن است راه بسیار کارآمدتری برای تشخیص سرطان ارائه دهد. به جای جستجو برای هر نوع سرطان، یک فرد را برای چند سرطان غربال می کند. پتانسیل آن این است که فرآیند غربالگری فعلی را از غربالگری برای سرطان های فردی به مرحله ای تغییر دهد که در آن افراد با یک آزمایش خون برای سرطان های متعدد غربالگری می شوند.

آزمایش خون برای تشخیص سرطان

DNA موجود در هسته ی سلول ، چگونه به سلول های بدن پیامش را مخابره میکند؟

بسیاری از سرطان ها DNA را به جریان خون شما می ریزند که به عنوان DNA بدون سلول یا DNA تومور در گردش شناخته می شود.  DNA معمولاً با مرگ سلول های سرطانی در خون ریخته می شود. با استفاده از آنچه که توالی‌یابی DNA نسل بعدی و یادگیری ماشینی نامیده می‌شود، پزشکان می‌توانند از یک آزمایش خون برای بررسی الگوهای مختلف در کد DNA استفاده کنند و دو چیز را دریابند: اگر سیگنال سرطان وجود دارد و از کجا سرطان احتمالا شروع شده است

این الگوها در DNA  به دلیل فرآیند بیولوژیکی به نام متیلاسیون ممکن است. در طی این فرآیند، بدن  ژن های خاصی را بیان می کند اما ژن های دیگر را بیان نمی کند. می‌توانید آن را مانند دیواری از کلیدهای نور تصور کنید: برای هر کلیدی که روشن می‌کنید، ممکن است سایر کلیدها خاموش شوند و پیکربندی‌های مختلف نتایج متفاوتی را ایجاد می‌کنند. بنابراین، یک سلول پوست یک پیکربندی خواهد داشت، در حالی که یک سلول کبدی پیکربندی دیگری خواهد داشت. به همین ترتیب، سلول های سالم یک پیکربندی خواهند داشت، در حالی که سلول های سرطانی پیکربندی متفاوتی خواهند داشت. و انواع سرطان های خاص پیکربندی های خاصی متفاوت از سایر انواع سرطان خواهند داشت.

الگوهای متیلاسیون اثر انگشتی

دکتر کلاین توضیح می دهد: «این مانند اثر انگشت است و اینکه چگونه اثر انگشت تفاوت بین دو نفر را نشان می دهد. الگوهای متیلاسیون اثر انگشتی است که مشخصه هر نوع سرطان است. آنها برای سرطان ریه یک نمود و برای سرطان روده بزرگ به گونه ای دیگر به نظر می رسند.

آزمایش خون برای تشخیص سرطان

اگر در آزمون Galleri شرکت کنید، می توانید دو نتیجه ممکن داشته باشید:

 • عدم شناسایی سیگنال سرطان به این معنی است که هیچ DNA سرطانی در جریان خون شما شناسایی نشده است.
 • یک سیگنال سرطان شناسایی شده نشان می دهد که شما ممکن است سرطان داشته باشید.

اگر سیگنال سرطان تشخیص داده شود، تست Galleri قادر است با دقت 90 درصد تشخیص دهد که سرطان احتمالاً از کدام اندام منشا می گیرد. درصورتی این اتفاق بیفتد، باید آزمایش دیگری (مانند آزمایش خون، سی تی اسکن یا سونوگرافی کلیه ها، ریه ها، پانکراس یا سایر سیستم های آسیب دیده) برای تأیید وجود سرطان انجام دهید. سپس، می توانید تعیین کنید که چه درمانی برای شما مناسب است. نکته کلیدی در اینجا این است که شما خیلی زودتر از زمانی که معمولاً قبل از شروع علائم فیزیکی به سرطان مبتلا می شوید.

چه سرطان هایی توسط گالری شناسایی می شوند؟

Galleri می تواند بیش از 50 نوع سرطان را تشخیص دهد، از جمله:

 • سرطان مقعد .
 • سرطان پستان .
 • سرطان دهانه رحم .
 • سرطان مری .
 • سرطان کلیه .
 • سرطان خون .
 • سرطان کبد .
 • مزوتلیوما .
 • سرطان دهان .
 • سرطان پانکراس .
 • سرطان معده .
 • سرطان رحم .

این امر به ویژه زمانی موثر است که در نظر بگیرید برخی از این سرطان ها بسیار نادر و بسیار کشنده هستند. در مورد سرطان لوزالمعده، که به طور معمول تا مرحله III یا مرحله IV تشخیص داده نمی شود و نرخ بقای یک ساله آن 5 درصد است، به این معنی است که می توانید حداقل برخی موارد را خیلی زودتر از حد طبیعی تشخیص دهید.

آزمایش خون برای تشخیص سرطان

بیشترین مرگ و میر مربوط به کدام سرطان است؟

دوازده سرطان، از جمله سرطان مقعد، مثانه، روده بزرگ، مری، سر و گردن، کبد/ مجرای صفراوی، ریه، لنفوم، تخمدان، پانکراس، نئوپلاسم سلولی پلاسما و سرطان معده، حدود دو سوم مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان را تشکیل می‌دهند. دکتر کلاین می گوید ایالات متحده. برای این 12 مورد، گالری حدود 40 درصد از سرطان های مرحله یک،  67درصد از سرطان های مرحله دوم، 80 درصد از سرطان های مرحله III و 95 درصد از سرطان های مرحله IV را پیدا می کند.

Galleri می تواند این سرطان ها را به دلیل DNA ای که در جریان خون می ریزد شناسایی کند. این بدان معناست که سرطان هایی را که DNA را وارد جریان خون  نمی کنند، مانند سرطان مغز، شناسایی نمی کند .

آزمایش خون گالری چقدر دقیق است؟

بسته به آزمایش، تست های غربالگری سنتی دارای نرخ مثبت کاذب 10٪ تا 40٪ هستند. گالری دارای نرخ مثبت کاذب 0.5٪ است که به این معنی است که بسیار دقیق است.

دکتر کلاین خاطرنشان می کند: “این تست 51.5 درصد سرطان ها را پیدا می کند.” اگر به 12 سرطانی که دو سوم کل مرگ و میرها در ایالات متحده را تشکیل می دهند نگاه کنید، در واقع 67 درصد از این موارد را پیدا خواهید کرد.

و 89 درصد در پیش بینی محل شروع سرطان موثر است.

در حال حاضر، آزمایش گالری علاوه بر غربالگری‌های سنتی انجام می‌شود – بنابراین باید طبق معمول غربالگری سرطان را انجام دهید.  دکتر کلاین اشاره می کند که با توسعه تحقیقات بیشتر و جمع آوری داده های بیشتر، ممکن است در آینده با استفاده از یک آزمایش خون ساده، بدون نیاز به استفاده از آزمایش های غربالگری گذشته، بیشتر سرطان ها را آزمایش کنیم.

“این نظریه است، اما در آینده، تمام غربالگری سرطان می تواند بر اساس آزمایش خون باشد.»

آیا آزمایش خون گالری FDA تایید شده است؟

در حال حاضر، تست Galleri مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیست. در حال حاضر، اگر بیش از 50 سال سن دارید و سابقه خانوادگی سرطان دارید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان هستید یا نقص ایمنی دارید و علاقه مند به انجام تست Galleri هستید، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

ژن های سرکوب کننده تومور سرطانی

آیا با آزمایش ژنتیک میتوان خطر ابتلا به سرطان را پیش بینی کرد؟

غربالگری سرطان چیست؟

 

به این مقاله امتیاز دهید