07136476172 - 09172030360 [email protected]

آب درمانی در ام اس یکی از گزینه های پرطرفدار در مبتلایان به این بیماری میتواند باشد. چرا که ورزش  در خشکی می تواند برای برخی از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، یک بیماری عصبی که حدود 2.8 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، چالش برانگیز باشد. علائم رایج مانند ضعف عضلانی، بی حسی و مشکلات تعادلی می تواند فعالیت بدنی را دشوار کند.

با این حال، ورزش برای افراد مبتلا به ام اس مهم است. در حالی که این بیماری درمانی ندارد، یک برنامه ورزشی خوب ممکن است به کاهش علائم کمک کند، از جمله:

 • کاهش خستگی
 • افزایش تعادل
 • بهبود کیفیت زندگی

بسیاری از افراد مبتلا به ام اس دریافتند که آب درمانی ساده ترین و مفیدترین راه برای فعال ماندن است. با شناوری در آب که وزن بدن کمتر حس میشود، به حمایت از اندام کمک می کند و باعث می شود احساس سبکی داشته باشید.

آب همچنین مقاومت ایجاد می کند که به تقویت عضلات کمک می کند. افراد مبتلا به ام اس ممکن است در آب راحت تر از خشکی بایستند و از این که خطر آسیب ناشی از زمین خوردن کمتر است احساس آرامش کنند.

آب درمانی در ام اس

آب درمانی چیست؟

آب درمانی که به آن استخر درمانی نیز گفته می شود، شامل استفاده از آب برای درمان شرایط مختلف و ارتقای سلامتی است. بنابراین، آب درمانی در اشکال و دماهای مختلف ممکن است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • غوطه وری در دماهای مختلف
 • استنشاق بخار
 • ماساژ با آب
 • پیاده روی یا ورزش در آب
 • کمپرس گرم یا سرد
 • حمام های گردابی
 • حمام آب معدنی

پژوهش  این ادعا را پشتیبانی می کند که آب درمانی ممکن است به مدیریت درد و شرایطی از جمله ام اس و فیبرومیالژیا کمک کند .

آب و هوای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس یا مولتیپل اسکلروز چیست؟

مزایای آب درمانی برای ام اس چیست؟

افراد مبتلا به ام اس ممکن است متوجه شوند که حرکت در آب راحت تر است. همانطور که قبلا ذکر شد، شناوری در آب وزن باعث میشود وزن بدن کمتر حس شود. در نتیجه، هنگامی که بدن شما در آب فرو می رود، وزن بسیار کمتری روی مفاصل شما وجود دارد. شنا همچنین می تواند هماهنگی، انعطاف پذیری، قدرت و تعادل شما را بهبود بخشد.

یک بررسی در سال 2020  نشان داد که آب درمانی ممکن است پیشرفت ام اس را به تاخیر بیاندازد و افسردگی، تعادل و توانایی راه رفتن را بهبود بخشد.

شنا علاوه بر این می تواند خستگی را کاهش دهد، که حدود 80 درصد از افراد مبتلا به ام اس را تحت تاثیر قرار می دهد. در بررسی تحقیقاتی دیگر که در سال 2020 منتشر شد، 8 هفته ورزش در آب باعث کاهش خستگی و بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به ام اس شد.

یکی دیگر از برنامه‌های تمرینی 8 هفته‌ای تمرین در آب که در یک مطالعه کوچک در سال 2018 ثبت شد، همچنین نشان داد که این تمرین خستگی را کاهش می‌دهد و در عین حال تعادل و ظرفیت عملکردی را نیز بهبود می‌بخشد.

فعالیت های آبی می تواند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند تا از گرمای بیش از حد اجتناب کنند، که گاهی اوقات می تواند علائم را بدتر کند. این می تواند در وان آب گرم، سونا، در دمای بالا و یا حتی در حمام آب گرم اتفاق بیفتد.

شنا راه خوبی برای ورزش در حین خنک‌تر ماندن است زیرا گرمای بیش از حد می‌تواند علائم ام اس را تشدید کند. طبق گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، دمای آب باید کمتر از 85 درجه فارنهایت باشد.

تجربه احساس خارش در بیماری ام اس: علل، درمان و بررسی موارد دیگر

انواع آب درمانی چیست؟

شنا یک شکل اولیه ورزش در آب است که برای افراد مبتلا به ام اس مفید است. با این حال، این تنها راه برای ورزش کردن در استخر نیست.

اگر به توانایی‌های شنای خود اطمینان ندارید یا دوست ندارید سر خود را زیر آب غوطه‌ور کنید، سایر فعالیت‌های مبتنی بر آب نیز برای کمک به ام‌اس وجود دارند. آنها عبارتند از:

 • ایروبیک در آب
 • راه رفتن در آب
 • آی چی، که ترکیبی از تای چی و چیگونگ در آب است

آی چی نوعی آب درمانی ذهن و بدن است که در ژاپن ایجاد شده است. دنباله ای از حرکات در آب است که تنفس عمیق و حرکات آهسته و وسیع را با هم ترکیب می کند. Ai Chi که در یک محیط گروهی اجرا می شود، حس اجتماع را با فعالیت بدنی سالم ترکیب می کند.

بسیاری از جوامع کلاس های آب درمانی را ارائه می دهند که بر روی کشش، تعادل و تقویت عضلات تمرکز دارد. پزشک یا فیزیوتراپ شما ممکن است بتواند یک برنامه آب درمانی خاص را توصیه کند که ممکن است شامل بلند کردن پا، راهپیمایی و استفاده از تجهیزات مقاومتی باشد.

کلاس های آب درمانی اغلب توسط فیزیوتراپیست های دارای مجوز انجام می شود که در کمک به افراد مبتلا به ام اس یا سایر ناتوانی ها تخصص دارند.

بسته به توانایی های بدنی خود، ممکن است برای انجام تمرینات استخر خود نیازی به کلاس نداشته باشید. بازی در استخر با بچه ها یا نوه ها می تواند ورزش بسیار خوب و بسیار سرگرم کننده باشد.

آب درمانی در ام اس

انواع دیگر تمرینات (خارج از آب)

تحقیقات نشان می دهد که برای افراد مبتلا به ام اس، ورزش به طور کلی می تواند منجر به بهبود در موارد زیر شود:

 • تعادل
 • پیاده روی
 • خستگی
 • کیفیت زندگی
 • افسردگی

انواع مختلفی از تمرینات وجود دارد که در صورت ابتلا به ام اس می تواند مفید باشد. اگر به فکر شروع یک برنامه ورزشی جدید هستید، با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد انواعی که ممکن است برای شما بهترین کار را انجام دهند صحبت کنید.

پیلاتس

تحقیقات نشان می دهد که پیلاتس ممکن است فوایدی برای حرکت و قدرت داشته باشد. یک مطالعه کوچک در سال 2014 نشان داد که تمرین پیلاتس به مدت 8 هفته باعث بهبود تعادل، تحرک و قدرت عضلانی می شود.

یکی دیگر مطالعه منتشر شده در سال 2016 نشان داد که 12 هفته پیلاتس یا فیزیوتراپی استاندارد به طور مشابه در بهبود راه رفتن و تعادل در افراد مبتلا به ام اس موثر است.

تجربه احساس خارش در بیماری ام اس: علل، درمان و بررسی موارد دیگر

ایروبیک

تمرینات هوازی مانند دوچرخه سواری، چه در فضای باز با دوچرخه و چه در داخل با دوچرخه ثابت، در صورت ابتلا به ام اس نیز می تواند مفید باشد. یک مطالعه کوچک دیگر در سال 2020  با شرکت 10 بزرگسال مبتلا به ام اس نشان داد که در مقایسه با 15 دقیقه استراحت، 15 دقیقه دوچرخه سواری دراز کشیده منجر به بهبود عملکرد، از جمله در وضعیت بدنی و راه رفتن می شود.

در یک مطالعه در سال 2019، با حجم کل نمونه 20، 12 هفته تمرین مقاومتی ترکیبی و دوچرخه ثابت نشان داد که در کاهش شدت بیماری، افسردگی و خستگی بیماران ام اس و بهبود کیفیت زندگی و توانایی راه رفتن آنها موثر است.

آموزش تمرینات مقاومتی

تمرین مقاومتی به تنهایی ممکن است قدرت و حرکت هماهنگ را در افراد مبتلا به ام اس نیز بهبود بخشد.

در یک مطالعه در سال 2015، 14 زن در یک برنامه تمرین مقاومتی 8 هفته ای شرکت کردند و 13 نفر دیگر در یک گروه کنترل بودند. این مطالعه نشان داد که نمرات شدت بیماری در گروه تمرین کاهش یافته است.

علاوه بر این، گروه تمرینی 27.5 درصد افزایش سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز را نشان داد که ممکن است به ترمیم نورون‌ها کمک کند.

یکی دیگر مطالعه  از سال 2015 دریافتند که 8 هفته برنامه تمرین مقاومتی پیشرونده فردی، قدرت عضلانی و توانایی عملکردی را بهبود می بخشد و در عین حال شدت بیماری را کاهش می دهد.

آب درمانی در ام اس

فعالیتهای روزمره

بسیاری از کارهای روزانه که شامل فعالیت بدنی می شوند نیز برای افراد مبتلا به ام اس مفید هستند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • باغبانی
 • پخت و پز
 • بالا رفتن از پله ها
 • خرید کردن
 • انجام کارهای خانه

چه در یک برنامه ورزشی یا فعالیت های روزانه شرکت کنید، حرکت منظم برای کمک به ام اس مهم است.

خلاصه

ورزش به بدن شما و احساس خوشی شما کمک می کند. اگر علائم ام اس در توانایی شما برای ورزش اختلال ایجاد کند، آب درمانی ممکن است به شما کمک کند تا فعالیت بدنی مورد نیاز خود را انجام دهید.

اگر مطمئن نیستید که از نظر بدنی قادر به انجام شنا یا ورزش در استخر نیستید، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند شما را به یک فیزیوتراپیست یا کلاسی با مربیان واجد شرایط ارجاع دهند.

واحد ارزیابی و تشخیص

5/5 - (1 امتیاز)