07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

اگر به دنبال مزایای درمانی تحریک مغناطیسی مغز (TMS) هستید، احتمالاً این روش را به عنوان یک روش درمانی جایگزین جهت بهبود افسردگی در نظر گرفته اید. باید فواید درمان تحریک مغناطیسی مغز (TMS) را بسنجید، به ویژه اگر قصد مقایسه با سایر گزینه های درمانی موجود را دارید.

 

در این مقاله، هفت مزیت عملی تحریک مغناطیسی مغز (TMS) بررسی می شود. هر بیمار باید هنگام در نظر گرفتن درمان TMS برای افسردگی از مزایای آن آگاه باشد.

 

هفت مزیت مثبت درمان با تحریک مغناطیسی مغز  (TMS)

 

1. غیرتهاجمی

 

برخلاف اکثر گزینه های درمانی برای افسردگی ، TMS کمترین روش تهاجمی را برای بهبود افسردگی دارا می باشد. وقتی داروی ضد افسردگی مصرف می کنید یک ماده شیمیایی خاص باید از طریق سیستم گوارشی جذب شود، در جریان خون توزیع شود، متابولیزه شده، و به مغز نفوذ کند، تا درنهایت باعث تغییر انتقال دهنده عصبی سروتونین در مدارهای خاص مغز شما شود.

در همین حال، به دلیل سایر مکانیسم هایی که در طول مسیر تغییر داده، باعث ایجاد همه نوع عوارض جانبی می شود. همچنین باید تجزیه و از بدن خارج شود. بعلاوه، مغز شما ممکن است آن انتقال دهنده عصبی خاص را دوست داشته باشد.

پس اگر به هر دلیلی مصرف آن را متوقف کنید، باید مجموعه ای از اقدامات برای تعدیل مجدد عملکرد بدن اتفاق بیفتد، پدیده ای که ما آن را “سندرم قطع سروتونین” می نامیم.

از طرف دیگر، درمان TMS تحریک مغناطیسی را مستقیماً در ناحیه ای از مغز که مسئول افسردگی می باشد، هدف قرار می دهد. این غیرتهاجمی است زیرا میدان های مغناطیسی می تواند از بدن منتقل شود و صدمه ای وارد نکند. هیچ عارضه جانبی سیستمیک مرتبط با داروها وجود ندارد.

 

 2. بدون اثر جانبی سیستمیک

 

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) عوارض جانبی سیستمیک مرتبط با ضد افسردگی های کلاسیک را ندارد. بدون مشکل معده، افزایش وزن، عوارض جانبی جنسی، خشکی دهان. و غیره. این بدان معنا نیست که TMS کاملاً عاری از هرگونه عوارض جانبی است. اما اینها عوارض جانبی موضعی و خفیف هستند و معمولاً از بین می روند.

 

3. تحت پوشش بیمه

 

امروزه، بسیاری از شرکت های بیمه در صورت عدم موفقیت داروها و درمان، درمان با تحریک مغناطیسی مغز (TMS) را به عنوان یک ضرورت پزشکی برای درمان افسردگی تشخیص می دهند. این در مقایسه با سایر گزینه ها مانند تزریق کتامین یک مزیت قابل توجه برای درمان TMS است.

 

4. TMS خللی در برنامه روزانه افراد ایجاد نخواهد کرد

 

TMS درمانی است که نیازی به آرام بخش یا بیهوشی ندارد. بیماران می توانند به روال معمول خود قبل و بعد از درمان ادامه دهند. این بدان معناست که بیماران می توانند بدون هیچ مشکلی خود را از خانه به کلینیک درمانی برسانند و پس از درمان TMS به محل کار خود بروند. در مقایسه با روش هایی که به آرام بخش یا کتامین نیاز دارد که می تواند توانایی رانندگی یا کار را مختل کند، TMS در اینجا یک مزیت بزرگ دارد.

 

5. TMS مؤثر است

 

این احتمالاً بهترین مورد مقایسه TMS با بسیاری از گزینه های دیگر می باشد. در حالی که داروهای ضد افسردگی می تواند برای برخی از افراد مفید باشد، احتمال پاسخ به داروی ضد افسردگی حدود یک از سه است. در مقایسه، احتمال پاسخ دادن افراد به TMS درمانی دو مورد است.

 

6. هیچ یک اعتیاد آور نیست

 

در حالی که برخی از داروها می توانند عادت ساز باشند، TMS هیچ خاصیتی اعتیاد آور از هر نوع ندارد. بعضی اوقات ما به طور مداوم از جلسات TMS بهره می بریم، اما این برای جلوگیری از یک دوره افسردگی مکرر است. TMS درمانی عادت ساز نیست. پس از اتمام TMS هیچ علائم قطع وجود ندارد، در حالی که بسیاری از SSRI ها و SNRI ها می توانند باعث توقف سروتونین شوند.

 

7. با TMS مشکلی در حافظه به وجود نمی آید

 

برخلاف ECT یا شوک درمانی، که می تواند باعث مشکلات حافظه شود، TMS درمانی تأثیر منفی بر شناخت یا حافظه ندارد. برعکس، داده ها نشان می دهد TMS توانایی شناختی بیماران مبتلا به TMS را افزایش می دهد. به عنوان یک HE یا یک فناوری ارتقا انسانی برای این خاصیت مورد بررسی قرار گرفته است.

 

مؤسسه سلامت مغز دانا با متخصصین مجرب و امکانات به روز در این خصوص خدمات ارائه می دهد. همچنین برای افراد علاقه مند و محققان، زمینه تحقیق فراهم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به واحد تحریک مغناطیسی مغز  (TMS) مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید