07136476172 - 09172030360 [email protected]

مغز ما پیچیده ترین اندام بدن است. نه تنها عملکردهای اساسی زندگی مانند تنفس، عملکرد اعضای بدن و حرکت را کنترل می کند، بلکه اساس فرآیندهای پیچیده تری را نیز تشکیل می دهد – همه چیز از فکر، کنترل رفتار و احساسات ما و ایجاد خاطرات. اما علیرغم اینکه مغز ما چقدر مهم است، بسیاری از مردم هنوز اطلاعات بسیار کمی در مورد آن دارند.

 

1. مغز همیشه فعال است


حتی وقتی می خوابیم مغز ما همچنان فعال است. باید ما را زنده نگه دارد. اما قسمتهای مختلف مغز وظیفه عملکردهای مختلف را بر عهده دارند. مغز در هر طرف سر به چهار جفت لوب تقسیم می شود. لوبهای فرونتال در نزدیکی قسمت جلوی سر قرار دارند و لوبهای تمپورال دقیقاً در زیر آنها قرار دارد. لوبهای پاریتال در وسط قرار دارند و لوبهای اکسیپیتال در قسمت پشت سر قرار دارند.

 

 

 

لوب فرونتال اغلب ساختاری است که”ما را انسان می سازد”. درگیر در فرآیندهای شناختی مانند استدلال، یادگیری، خلاقیت، توجه و کنترل عضلات مورد استفاده برای حرکت و گفتار است. همچنین به ما کمک می کند تا خاطرات ما ایجاد شوند و یاد بگیریم که احساسات و رفتار را تنظیم کنیم.

لوبهای پریتال در عملکردهای مختلف نقش دارند. شامل پردازش حسی و عددی و همچنین اطلاعات بصری-مکانی است – که برای حرکت، درک عمق و مکان یابی لازم است.

لوب های تمپورال همچنین اطلاعات مربوط به صداها – از جمله زبانی که می شنویم – و همچنین در فرآیندهای حافظه را دریافت می کنند. لوبهای اکسیپیتال در پردازش بینایی نقش دارند. وقتی نور وارد چشم شما می شود، توسط مسیرهای عصبی به این منطقه منتقل می شود و به تصویری تبدیل می شود که “می بینید”.

لوب ها بیشتر به مناطق عملکردی تقسیم می شوند. مناطق جداگانه ای از یک لوب خاص است که مسئولیت عملکردهای خاص را بر عهده دارد. به عنوان مثال، ناحیه ای ای در لوب فرونتال به نام ناحیه بروکا به طور خاص در تولید و درک زبان دخیل است.

 

 

 

با اسکن مغز، دانشمندان می توانند با بررسی اینکه چه مناطقی افزایش گردش خون را تجربه می کنند، مشخص کنند چه زمانی و چه مناطقی در مغز فعال تر می شوند و این باعث اکسیژن اضافی مورد نیاز منطقه برای عملکرد یا انجام یک کار می شود. دانستن اینکه کدام قسمتها کدام کارها را انجام می دهند هم برای تحقیق مهم است و هم در هنگام انجام عمل جراحی.

 

2. دائماً اطلاعات را دریافت می کند


مغز دائماً جریان اطلاعات را دریافت می کند. این اطلاعات توسط دو مسیر کنترل می شود، که همه چیز را کنترل می کند. اطلاعات حسی همان چیزی است که به مغز جریان می یابد و اطلاعات حرکتی همان چیزی است که از آن بیرون می رود.

اگرچه مغز همیشه این اطلاعات را دریافت می کند، ما اغلب از اطلاعات آن آگاه نیستیم زیرا از مناطقی از مغز که اطلاعات “ناخودآگاه” را پردازش می کنند، آگاهی نداریم. به عنوان مثال، اطلاعات در مورد موقعیت عضلات و مفاصل شما همیشه به مغز ارسال می شود – اما به ندرت متوجه می شویم.

اما وقتی صحبت از اطلاعات حرکتی خروجی می شود – از جمله حرکات ارادی که ما کنترل می کنیم، مانند برداشتن چیزی – ما از این عملکرد آگاه هستیم. با این حال، دقیقاً مانند اطلاعات حسی، اقدامات حرکتی ممکن است غیر ارادی اتفاق بیفتد، مانند تنفس، یا ماهیچه هایی که از طریق دستگاه گوارش ما در حال انتقال غذا هستند.

 

3. حدود 20٪ از خون بدن به مغز می رود


حفظ عملکرد مغز، مانند تمام بافتهای زنده، به تأمین اکسیژن از خون متکی است. مغز بین 15-20٪ خون از قلب در حالت استراحت دریافت می کند – اما عوامل زیادی می توانند از جمله سن، جنس و وزن تأثیر بگذارند. برای یک مرد متوسط، حدود 70 میلی لیتر پمپ خون در هر دور از ضربان قلب به بدن پمپاژ می شود. بنابراین، تقریباً 14 میلی لیتر به ازای هر ضربان قلب به مغز تحویل داده می شود، که برای دریافت اکسیژن به سلول های مغز، ضروری است.


به خوبی شناخته شده است که سکته های مغزی بیشتر – جایی که خون رسانی به مناطقی از مغز قطع می شود – در سمت چپ مغز اتفاق می افتد. این مهم است زیرا دست راست را سمت چپ مغز و برعکس آن را کنترل می کند. از آنجایی که محققان دریافته اند که سکته های بیشتری در سمت چپ مغز رخ می دهد – که ممکن است عملکرد سمت راست را تحت تأثیر قرار دهد – افرادی که راست دست هستند احتمالاً بعد از سکته مغزی احتمال از دست دادن عملکرد را متحمل می شوند.

 

4- جراحی باعث آسیب به مغز نمی شود


یک فیلم ویدیویی از زنی که ویولن می نوازد، در حالی که جراحان برای از بین بردن تومور مغزی او را جراحی می کنند، باعث شده است که بسیاری از افراد سؤالات زیادی درباره مغز بپرسند. اگرچه این ممکن است عجیب به نظر برسد، بیدار بودن در طول عمل جراحی مغز در واقع رایج تر از آنچه مردم فکر می کنند می باشد. اغلب، جراحی های مربوط به مناطق “عملکردی” مغز – مناطقی که مسئولیت حرکات، گفتار یا بینایی را بر عهده دارند – لازم است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد و بعد از آن بیدار شود تا این عملکردها با انجام عمل ارزیابی شوند.

مغز دارای گیرنده های تخصصی درد به نام گیرنده درد نیست.

تنها قسمت های دردناک این عمل جراحی زمانی است که برش از طریق پوست، جمجمه و مننژ (لایه های بافت همبند که از مغز محافظت می کند) انجام می شود. بسته به تعدادی از عوامل ممکن است بیمار برای این بخش از روش بی حسی عمومی یا موضعی داشته باشد.

 

 

 

5- آسیب مغز باعث تغییر شخصیت می شود


مقدار زیادی از آنچه ما درباره مغز می دانیم ناشی از اتفاقات گذشته است. یکی از مشهورترین موارد، مورد فایناس گیج است. او به عنوان یک کارگر مسئولیت پذیر و سرآمد شناخته می شد.

اما هنگامی که یک حادثه در محل کار باعث شد که یک میله فلزی از جمجمه او بگذرد، آسیب به لوب فرونتال او باعث ایجاد رفتارهای کودکانه، بی احترامی و نامطلوب وی شده است. گیج به دانشمندان قرن نوزدهم نشان داد که آسیب دیدن لوب فرونتال می تواند موجب تغییر شخصیت شود.

ما همچنین می دانیم که افرادی که پس از آسیب دیدگی لوب اکسیپیتال خود بینایی خود را از دست داده اند – یا از تروما، رشد تومور یا سکته مغزی – ممکن است هنوز هم از طریق چیزی به نام “پرده چشم” برخی از جنبه های بینایی را حفظ کنند.

این به ما می گوید که تمام اطلاعات بصری به درون قشر بینایی در لوب اکسیپیتال نمی رود. با وجود این مسئله افراد هنوز هم می توانند اطلاعات بصری را دریافت کرده و در اطراف موانع حرکت کنند. برخی حتی گزارش می دهند که قادر به “دیدن” عواطف خاص هستند و توصیف می کنند که چه احساسی در آنها ایجاد می شود. این نشان می دهد که عملکرد مغز تا چه اندازه به هم پیوسته است.

اگرچه محققان چیزهای زیادی درباره مغز و آنچه انجام می دهد می دانند، ما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری داریم. ما هنوز باید آنچه را که بعضی از مناطق مغز انجام می دهند – و نحوه ارتباط آنها با سایر قسمت های بدن بررسی کنیم.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

the conversation

به این مقاله امتیاز دهید