07136476172 - 09172030360 [email protected]

دیجیتال دیتاکس : در قسمت اول، 5 راهکار برای مدیریت استفاده از تلفن های هوشمند در جهت سلامت روانی و جسمی، ذکر کردیم. در ادامه، روش های دیگری برای دیتاکس از منبع mindbodygreen ذکر می کنیم.

6. ایمیل های خود را محدود کنید.
یکی از بیماران من، که به طور روتین، روازنه 200 تا 300 پیغام و ایمیل را مطالعه می کرد؛ به نکته ی جالبی اشاره کرد. او حس می کرد به نوعی اختلال توجه دچار شده است. او به طور مداوم در حال استرس و عقب افتادن از کار بود، و نمی توانست بین نوتیفیکیشن های موبایلش ، فکرش را متمرکز کند.
با این قضیه چه کار کنیم؟
چند راهکار در ادامه ذکر شده است:
• به همکاران خود اعلام کنید که در خانه، تنها در زمان های خاصی و ققط در صورت لزوم در دسترس هستید.
• صدای نوتیفیکیشن های ایمیل و اس ام اس را قطع کنید.
• در قسمت email prefences تنظیم کنید که ایمیل ها را ساعتی دریافت کنید، نه لحظه ای که فرستاده می شوند.
• یک یادآور تنطیم کنید تا در زمان خاصی از روز به شما یادآوری کند ایمیل های خود را چک کنید.

7. مثل کودکی هایتان در رخت خواب کتاب بخوانید.
برای رفتن به رخت خواب، یک کتاب را زیر نور ملایم یا غیر LED بخوانید. این کار برای این است تا از نور آبی دوری کنید و از مختل شدن چرخه ی خوابتان جلوگیری کنید. اگر به نوری غیر از LED دسترسی ندارید، از عینک های blue-blocker یا عینک های ویژه استفاده کنید.

دیجیتال دیتاکس

8. موبایل هوشمند خود را پنهان کنید.
گوشی خود را در دور ترین حالت ممکن و به صورت برعکس قرار دهید یا یک پوشش روی آن قرار دهید که در میدان دیدتان نباشد. با این کار اگر در میانه ی شب، تماسی ضروری داشتید آن را می شنوید ولی نوتیفیکیشن ها و ایمیل ها مزاحمتان نمی شوند.

9. از ساعت های معمولی استفاده کنید.
ساعت معمولی و قدیمی خود را استفاده کنید. این کار باعث می شود بهانه های کمتری برای چک کردن مداوم گوشی تان داشته باشید.

10. در مکان هایی وقت بگذرانید که استفاده ی گوشی در آن ها، محدود شده است.
کلاس یوگا، گروه های مدیتیشن، مساجد و عبادتگاه ها ، گوشه ی استخر، کلاس های بافتنی و …، فکر می کنم متوجه تصویری که در حال ترسیم کردن آن هستم شدید. این فعالیت ها، با چک کردن مداوم گوشی سازگار نیستند در نتیجه به شما فرصت می دهند زمان کمتری درگیر گوشی خود باشید.

مدیتیشن

11. در تقویم خود زمان دیتاکس را مشخص کنید.
در تقویم و برنامه ریزی خود، بازه های زمانی دیتاکس را وارد کنید و به آن ها مانند زمان های ملاقات و قرار های دیگر، پایبند باشید. برای خودتان، یک زمان شبانه ی غروب برای لوازم دیجیتال تعیین کنیدو خودتان و خانواده تان به آن پایبند باشید. همچنین یکی از روز های آخر هفته را، کاملا بدون موبایل بگذرانید.با اینکار یک استراحت مناسب برای شروع هفته ای که موبایل ها و نور آبی و عامل حواس پرتی شان وجود دارد، کرده اید.

به این مقاله امتیاز دهید