07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

وقتی بینایی افراد مسن‌تر کمی تارتر می‌شود، شنوایی‌شان کمی تیره‌تر می‌شود، مفاصل‌شان کمی دردناک‌تر می‌شود و مغزشان کمی کندتر می‌شود، نباید تعجب کرد. اما اگر آن قسمت آخر نباید اتفاق بیفتد چه؟ به نظر می رسد که زوال عقل و یا آلزایمر بخشی از روند طبیعی پیری نیست.

در واقع، برخی از اشکال نه تنها قابل کنترل هستند، بلکه با رژیم غذایی مناسب و انتخاب سبک زندگی قابل برگشت هستند. یک مطالعه برجسته در دانشگاه کمبریج نشان می دهد که یک ساعت ورزش روزانه می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را تا 50 درصد کاهش دهد. چگونه ورزش به ذهن سالخورده کمک می کند تا هوشیار بماند؟ برخی از موثرترین حرکات برای مبتلایان به زوال عقل کدامند؟

چرا مهم است؟ پیشگیری از آلزایمر؟!

محققان توافق دارند که اگرچه ورزش می تواند به کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل کمک کند. اما چیزی که بیشترین خطر زوال عقل را به همراه دارد، سن است. ژنتیک نیز نقش دارد. با این حال، کارشناسان می گویند شما باید بر روی آنچه قابل کنترل است تمرکز کنید.

یک چیز بزرگ که می توانید کنترل کنید؟ ذهن است. آرتور کرامر، استاد بازنشسته و کارگردان دانشگاه می گوید: “داده های زیادی وجود دارد که نشان می دهد فعال ماندن فکری، خواه کار کردن، داوطلب شدن، یا رفتن به تئاتر یا گروه های کتاب می تواند در حفظ سلامت ذهن و مغز ما مفید باشد.”

در واقع، دانشمندان به یک طرح چهار نقطه ای اشاره می کنند که شامل موارد زیر است:

  • رژیم غذایی
  • ورزش
  • تعامل اجتماعی
  • تحریک فکری

برای کمک به ذهن خود و جلوگیری از ابتلا به آلزایمر ورزش کنید.

چگونه کار کردن با بدن باعث تحریک ذهن می شود؟ “بدن مغز را به اطراف حمل می کند. به ما کمک می کند تا اطلاعات جدید را یاد بگیریم و به دست آوریم. بنابراین خوب است که هر دو عملکرد خوبی داشته باشند.”  ورزش هر دو کار می کند.  هر کاری که انجام می دهید می تواند مزایای بزرگی برای هر دو داشته باشد. آرتور می‌گوید: «لازم نیست سه‌گانه یا ماراتن انجام دهید. اما حرکت کمی بیشتر به شما کمک می‌کند.»

ورزش برای پیشگیری از آلزایمر می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پیاده روی
  • دویدن
  • دوچرخه سواری
  • شنا كردن
  • چیزهایی مانند یوگا و تای چی نیز گزینه های خوبی هستند. زیرا بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهند. ذهن شما را آرام می کنند. آرتور می‌گوید: «انعطاف‌پذیر ماندن، تونینگ و کشش نیز مهم است. تمرینات مقاومتی و قدرتی نیز می تواند به شما کمک کند.

دانشمندان می‌گویند:

«با بزرگ‌تر شدن، مانند گذشته قوی نیستیم. ما نمی‌توانیم مواد غذایی را حمل کنیم یا از خود محافظت کنیم.»  قوی ماندن می تواند به معنای تفاوت بین یک آسیب جدی و یک آسیب جزئی در زمانی که همه چیز اشتباه می شود باشد.

«همه ما گاهی به سفر می‌رویم. اما این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد سالخورده دچار شکستگی شوند و به خانه‌های سالمندان روانه شوند. زیرا نمی‌توانند زمین خوردن را قبل از برخورد با زمین و آسیب رساندن به چیزی اصلاح کنند.» برای قوی تر شدن و انعطاف پذیری بیشتر، می توانید سعی کنید.

اسکات، یوگا، فشارهای اصلاح شده (با زانوهایتان روی زمین)، پیلاتس با حرکات کوچک و آسان شروع کنید. تا جایی که می توانید کارهای بیشتری انجام دهید. قوی‌تر کردن بدن می‌تواند همین کار را برای ذهن نیز انجام دهد. آرتور می گوید: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش مقاومتی می تواند مفید باشد.

تغذیه مناسب تقویت ذهن و پیشگیری از آلزایمر

رژیم غذایی نیز می تواند کمک کند. یک رژیم غذایی عمدتاً گیاهخواری با ماهی سرشار از امگا 3 و سایر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها مانند برخی میوه ها و سبزیجات را امتحان کنید.

اگر آلزایمر از قبل شروع شده باشد چه؟

البته، بسیاری از این موارد به تیز نگه داشتن ذهن های پیر کمک می کند. اما وقتی توانایی ذهنی شروع به کاهش کرد، چه کاری می توانید انجام دهید؟ شواهد حاکی از آن است که ورزش نیز می تواند در این زمینه کمک زیادی کند. مطالعه‌ای اخیراً در دانشگاه ویک فارست انجام شد. نشان داد که ورزش‌های هوازی – پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری و موارد مشابه – می‌توانند سطح چیزی به نام تائو را کاهش دهند.

این پروتئینی است که در آلزایمر و زوال عقل نقش دارد. در واقع، ورزش باعث افزایش جریان خون به بخش‌هایی از مغز در افرادی شد که در این مطالعه شرکت کردند. همانطور که ما در مورد ارتباط بین ورزش و پیری ذهن می دانیم، کارشناسان می گویند همیشه می توانیم بیشتر بیاموزیم. آرتور می‌گوید: «هنوز تعدادی سؤال وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود. اما محققان زیادی در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد این موضوعات هستند.

دستان شما با افزایش سن

شما از دستان خود برای انجام کارهای زیادی استفاده می کنید. کفش های خود را می بندید. شیشه ها را باز می کنید. رانندگی می کنید و از تلفن خود استفاده می کنید. انجام بسیاری از کارها بدون آنها سخت است. اما با افزایش سن، آنها می توانند ضعیف تر و انعطاف پذیرتر شوند. برخی از مشکلات دست حتی می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها باشد. بدانید که باید به چه مواردی توجه کنید تا آنها را در وضعیت خوبی نگه دارید.

قدرت گرفتن

شما می توانید با افزایش سن به طور طبیعی این را از دست بدهید. به خصوص بعد از 65 سالگی، و این می تواند انجام کارهای روزمره را سخت تر کند. اگر با گذشت زمان چنگ شما ضعیف‌تر می‌شود، احتمالاً ناشی از شکنندگی استخوان‌ها، آرتروز یا از دست دادن عضلات است. اگر به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، ممکن است نشانه یک مشکل جدی تری مانند دیابت، بیماری قلبی یا فشار خون بالا باشد.

درمان لرزش دست  

در حالی که ممکن است شما را آزار دهد، لرزش فعال معمولا بی ضرر است. تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند کمک کند. برای مثال نوشیدن کمتر کافئین. اما یک لرزش غیرفعال می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی، از جمله تومور یا یک بیماری مغزی، مانند پارکینسون باشد. در صورت داشتن این نوع لرزش ها فورا به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات حافظه

تغییرات خفیف حافظه با افزایش سن همراه می شود. می تواند از 40 سالگی شروع شود. ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا اسامی یا حقایق را به خاطر بیاورید. یا به خاطر بیاورید که چرا به طبقه بالا رفتید. اما بیشتر موارد آلزایمر و سایر انواع زوال عقل تا سن 65 سالگی اتفاق نمی افتد. زوال عقل بخشی طبیعی از پیری نیست. برای کمک به تیز نگه داشتن ذهن: غذای سالم بخورید. از نظر اجتماعی فعال بمانید و ورزش کنید.
چنان چه از مشکلات مربوط به حافظه رنج می برید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.