07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

وقتی دکتر استفان اسمیت از موسسه تحقیقات کودکان سیاتل در اواخر فوریه با درد عضلانی، ناراحتی دستگاه گوارش و از بین رفتن ناگهانی بویایی مواجه شد، گمان کرد که به ویروس کرونا COVID-19 مبتلا است. معیارهای آزمایش هنوز شامل افرادی با علائم اسمیت نشده بود و بنابراین او همان کاری را انجام داد که بسیاری از دانشمندان با مهارت خود انجام می دادند: او راهی برای آزمایش خود ایجاد کرد!

 

ثمرات کنجکاوی او، که اکنون در مجله بیماریهای عفونی منتشر شده است، روشی قابل اعتماد برای تعیین کمیت این است که آیا فرد دارای آنتی بادی های خنثی کننده ای است که بتواند از آلوده شدن سلول ها با ویروس کرونا جلوگیری کند و در مقابل آن ها مقاوم باشد؟ با استفاده از روشی که کاربرد آن نسبت به روش فعلی بیشتر است.

“اگر تصور می کنید مبتلا به کرونا COVID-19 هستید و به پزشک مراجعه کرده اید، آنها می توانند خون شما را آزمایش کنند و به شما بگویند که آیا آنتی بادی های کرونا COVID-19 دارید یا نه، اما این به شما نمی گوید که آنتی بادی های شما به اندازه کافی کارآمد هستند و از نظر عملکردی از اتصال ویروس به سلول جلوگیری می کند. ”

“اکنون آزمایشاتی وجود دارد که می تواند این را به شما بگوید، اما آنها گران هستند و برای نتیجه گرفتن مدت زمان زیادی طول می کشد. ما می خواستیم راهی ایجاد کنیم تا اطلاعات اضافی در مورد وضعیت ایمنی بدن شما را بدون همه این موانع دشوار ارائه دهیم.”

روش تشخیصی تازه توسعه یافته می تواند طیف وسیعی از کاربردهای تجاری بالقوه را از آزمایش گسترده جامعه گرفته تا ارزیابی پاسخ واکسن و غربالگری پلاسما که دارای سطح بالایی از آنتی بادی های خنثی کننده به عنوان یک درمان بالقوه هستند، داشته باشد.

 

آزمایش بدون سلول، تعاملات ویروس و سلول ها را بررسی می کند

 

تصور می شود که آنتی بادی های خنثی کننده که مانع اتصال می شوند، در ایمنی در برابر ویروس در افرادی که از COVID-19 بهبود می یابند، نقش دارند.

اسمیت برای مطالعه فعل و انفعالات بین پروتئین ها و جستجوی شواهدی مبنی بر اینکه آنتی بادی ها مانع از فعل و انفعال شده و مانع اتصال ویروس به سلول می شوند، تکنیکی به نام رسوب ایمنی را که توسط فلوسیتومتری (IP-FCM) تشخیص داده شد، اعمال کرد.

IP-FCM به جای اعتماد به سلول های زنده و ویروس ها مانند سایر آزمایش های خون موجود، از پروتئین ها و ابزارهای نوترکیب یا آزمایشگاهی ساخته شده در آزمایشگاه های سرولوژی تجاری موجود، استفاده می کند.

“آزمایشات دیگری که در مورد ایمنی بدن اطلاعاتی را فراهم می کند، با گرفتن آنتی بادی از خون شما و مخلوط کردن آن با ویروس و سپس قرار دادن آن مخلوط در سلولهای زنده، انجام می شود. سه روز بعد می توانند ایمنی را بر اساس اینکه آیا خون شما از آلوده شدن سلول به ویروس جلوگیری می کند، تعیین کنند. “آزمایش بدون سلول ما می تواند همین اطلاعات را یک شبه فراهم کند.”

بودجه بخشی از صندوق تحقیقاتی کودکان سیاتل COVID-19 به اسمیت کمک کرد تا این مطالعه را طراحی و راه اندازی کند.

اسمیت با استفاده از IP-FCM نمونه های خون را از 24 گروه شرکت کننده آزمایش کرد. این آزمایش نشان داد که 92٪ از شرکت کنندگان به طور متوسط ​​کمی بیشتر از یک ماه پس از عفونت، آنتی بادی را علیه ویروس کرونا داشتند. نتایج با 30 نمونه شاهد تأیید شد.

وی گفت: “نه تنها شركت كنندگان آنتی بادی داشتند، اما آزمایش ما همچنین نشان داد كه آنتی بادی های آنها در خنثی سازی اتصال بین پروتئین ویروس و گیرنده سلول بسیار موثر است.”

“این مطابق با سایر مطالعات انجام شده بر اساس آزمایش سلول است که نشان می دهد افرادی که به COVID مبتلا می شوند، آنتی بادی خنثی کننده می سازند.”

جالب توجه است، هنگامی که محققان نتایج آزمایش را در برابر سایر داده های جمع آوری شده از این گروه بررسی کردند، دریافتند کسانی که به تب مبتلا شده اند، سطح آنتی بادی بیشتری دارند.

تیم تحقیقاتی همچنین قصد دارد مجدداً نمونه ها را آزمایش کند تا ببیند که با گذشت زمان میزان آنتی بادی تغییر می کند یا خیر؟

“بسیار مهم است که افراد در یک بازه زمانی طولانی تر برای ردیابی سطح آنتی بادی آنها و اینکه آیا دوباره آلوده می شوند یا نه، مورد بررسی قرار گیرند.” “تا زمانی که این مطالعات را انجام ندهیم، ما واقعاً نمی دانیم که چگونه این اقدامات بالینی خنثی سازی آنتی بادی، در دنیای واقعی وجود دارد.”

 

شناسایی کاندیداهای جدید دارویی برای COVID-19

 

علاوه بر کشف فرصت های تجاری سازی تشخیص، اسمیت و تیم او اکنون از این آزمایش برای غربالگری سریع هزاران داروی مورد تایید که می توانند در اتصال بین سلول و پروتئین ویروس اختلال ایجاد کنند، استفاده می کنند.

“ما در حال حاضر برخی از ترکیبات را داریم که به نظر می رسد مهار کننده هستند، که بسیار هیجان انگیز است.” “این به ما کمک خواهد کرد که امیدوار کننده ترین عوامل را برای آزمایش های بعدی مشخص کنیم.”

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

Edward P Gniffke et al, Plasma From Recovered COVID-19 Patients Inhibits Spike Protein Binding to ACE2 in a Microsphere-Based Inhibition Assay, The Journal of Infectious Diseases (2020). DOI: 10.1093/infdis/jiaa508