07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

محققان ذهن سازی را بررسی می کنند ، یا اینکه چگونه ما می توانیم نظر دیگران را بفهمیم و تفاوت این روند با همدلی چیست.

 

ذهن خوانی مانند داستان های علمی تخیلی به نظر می رسد. اما این اصطلاح که به آن “ذهنیت سازی” نیز گفته می شود ، یک مفهوم روانشناختی است که برای توصیف روند درک آنچه دیگران فکر می کنند استفاده می شود. ممکن است از این موضوع آگاهی نداشته باشیم ، اما هر روز هنگام تعامل با یکدیگر از ذهن خوانی استفاده می کنیم. این به ما کمک می کند تا دیدگاه شخص دیگری را درک کنیم یا بدانیم وقتی شخصی حرفی را می زند که منظور او نیست ، مانند کنایه یا دروغ گفتن.

 

ذهن خوانی با روند روانی همدلی متفاوت است. این شامل درک افکار یا دانش دیگران است (“سارا می داند بیسکویت در کجا نگهداری می شود”) ، در حالی که همدلی شامل درک احساسات دیگران است (“اگر سارا بیسکویت هایش را بگیرد ناراحت می شود”). به طور سنتی ، دانشمندان ذهن خوانی را از همدلی به درستی تشخیص نداده اند ، بنابراین بیشتر آزمایش های روانشناسی دو مفهوم را با هم مخلوط می کنند.

 

برای بهبود علم ذهن خوانی ، ما یک پرسشنامه ایجاد کرده ایم که در روانشناسی ارزیابی منتشر شده است ، که ذهن خوانی را از همدلی با دقت جدا می کند.

اگرچه فرایندها به هم مربوط می شوند ، اما تفکیک آنها برای درک نحوه عملکرد افراد در موقعیت های اجتماعی مهم است. برای مثال برای درک روانپریشی نیز مهم است. روانگردان ها اغلب در ذهن خوانی خوب هستند ، اما در همدلی بد هستند. این بدان معنی است که آنها می توانند دیگران را دستکاری کنند در حالی که از نظر احساسی از کار خود جدا هستند.

 

تمایز بین ذهن خوانی و همدلی همچنین به ما کمک می کند تا شرایطی مانند اوتیسم را که با تفاوت های اجتماعی مرتبط هستند ، درک کنیم. افراد مبتلا به اوتیسم اغلب مشکلات اساسی در ذهن خوانی و مشکلات جزئی بیشتری در همدلی با مردم دارند. داشتن همدلی کمی پایین همیشه چیز بدی نیست ، به طور بالقوه به مردم کمک می کند تا منطقی تر از تصمیمات احساسی تصمیم بگیرند. از طرف دیگر ، ذهن خواندن ضعیف با مشکلاتی از جمله مشکل در دوست یابی و مشکلات بهداشت روان مرتبط است.

 

با کمال تعجب ، هیچ کس تاکنون سعی در ایجاد پرسشنامه ذهن خوانی نکرده است. با استفاده از داده های بیش از 4000 نفر در انگلیس و ایالات متحده ، از جمله افراد اوتیسم و غیر اوتیسم ، متوجه شدیم که فقط چهار سوال باید برای اندازه گیری ذهن خوانی استفاده شود. دیدن این موارد از نظر دیگران آسان یا دشوار است. این ممکن است ساده به نظر برسد ، اما با توسعه چنین آزمون کوتاهی می توانیم داده های نمونه های بسیار بزرگ را جمع آوری کنیم. آیا می خواهید بدانید که توانایی خواندن ذهن شما چقدر خوب است؟ می توانید آزمون را در اینجا کامل کنید.

چگونه ذهن خود را کنترل کنیم؟

ما همچنین از داده های خود برای انجام تجزیه و تحلیل آماری پیشرفته استفاده کردیم که قبلاً هرگز در مورد ذهن خوانی انسان انجام نشده است. نتایج ما نشان داد که این آزمون قابل اعتماد است و مردان و زنان ، و همچنین افراد اوتیسم و غیر اوتیسم ، سوالات را به همان روش تفسیر می کنند. این بدان معنی است که می توان از آن برای مقایسه دقیق این گروه ها در مهارت خواندن ذهن استفاده کرد.

 

البته پرسشنامه ها می توانند نادرست باشند زیرا شرکت کنندگان گاهی به سوالات به گونه ای پاسخ می دهند که خود را در نظر افراد دیگر مطلوب تر نشان دهند. خوشبختانه این نگرانی در مورد این پرسشنامه کمتر است. در یکی از مطالعات ما ، متوجه شدیم که نمرات مربوط به خواندن ذهن خود گزارش شده با عملکرد در آزمون های عینی خواندن ارتباط دارد.

 

زنان در برابر مردان

 

ما دریافتیم که زنان در ذهن خوانی بهتر از مردان هستند. امتیازات زنان فقط کمی ، اما به طور مداوم بالاتر از مردان در کل نمونه بود. با این حال دلیل تفاوت جنسیت در ذهن خوانی بحث است. برخی معتقدند که این عوامل عمدتاً به دلیل ژنتیک یا هورمون ها هستند ، در حالی که برخی دیگر معتقدند که اینها در نتیجه عوامل محیطی مانند تربیت ما هستند.

 

تحقیقات ما همچنین نشان داد که افراد مبتلا به اوتیسم نسبت به افراد بدون اوتیسم مشکلات ذهنی خوانی قابل توجهی بیشتری گزارش کرده اند. میانگین نمره یک فرد اوتیسم در کمترین 25٪ از نمرات غیر اوتیسم قرار دارد. به نظر می رسد این یافته جدیدی به نظر نرسد ، اما یکی از اولین مطالعاتی است که در آن از افراد اوتیسم در مورد تجربیات ذهن خواندن آنها س سوال شده است تا آزمایش های رایانه ای برای استنباط مشکلات آنها.

 

البته ، فقط به این دلیل که برخی افراد خواندن ذهن را دشوار می دانند ، این بدان معنا نیست که انگیزه لازم برای تعامل با دیگران را ندارند. به عنوان مثال ، بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم بسیار سخت کار می کنند تا مشکلات ذهن خوانی خود را “جبران” کنند ، این نشان می دهد که آنها انگیزه اجتماعی دست نخورده یا حتی بالاتری دارند.

به طور کلی ، تهیه پرسشنامه کوتاه و دقیق ما امکان اندازه گیری سریع و دقیق ذهن خوانی توسط پزشکان ، محققان ، مشاغل و حتی عموم مردم را فراهم می کند. این به شما کمک خواهد کرد که به طور کامل درک کنید که چرا انسان در مهارت خواندن ذهن متفاوت است ، به عنوان مثال به دلیل ژن ها یا عوامل محیطی ، زیرا برای استفاده در مطالعات گسترده شامل داده های تصویربرداری ژنتیکی و مغزی مناسب است.

 

همچنین درک و تطبیق حمایت از افراد دارای شرایط بالینی مانند اوتیسم مفید خواهد بود. و حتی ممکن است برای کمک به انتخاب پرسنل برای نقش های شغلی مورد نیاز باشد که درک خوبی از افراد داشته باشد. چندین کاربرد دیگر و چندین تحقیق دیگر وجود دارد ، به ویژه که اندازه گیری برای بارگیری آزاد است

 

تحقیق در مورد ذهن خوانی می تواند به افراد کمک کند تا فناوری را برای عوامل غیر انسانی مانند “ربات های اجتماعی” توسعه دهند تا آنچه را که فکر می کنیم پیش بینی کنند و در زندگی روزمره به ما کمک کنند. بدون تحقیقات روانشناختی بیشتر در مورد چگونگی درک یکدیگر به عنوان انسان ، بعید است که ما هرگز به هوش مصنوعی دست یابیم که بتواند خودش یا آنچه را که فکر می کنیم درک کند.

 

نشانه های ذهن خلاق

 

ذهن آگاهی و تعیین درست اهداف : این 5 سوال مهم را در هنگام تعیین هدف از خود بپرسید.