07136476172 - 09172030360 [email protected]

شواهد نشان می دهد که بیماری کروناویروس (COVID-19) اغلب در افراد مسن، 60 سال یا بیشتر، و کسانی که دارای شرایط پزشکی ویژه ای هستند، مشکلات زیادی را به بار می  آورد. اما یک مطالعه جدید نشان داده است که چندین کودک در چین دچار شرایط شدید یا بحرانی شده اند که یک کودک در اثر COVID-19 درگذشت.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) از والدین خواسته است تا فرزندان خود را در برابر ویروس کرونا محافظت کنند که اکنون در سراسر جهان شایع است. این بیماری همه گیر جهانی به 157 کشور رسیده است که 242،092 نفر را آلوده کرده و 9 هزار و 842 نفر را کشته است.

در مطالعه جدیدی که در ژورنال Pediatrics منتشر شده است، تحقیقات انجام شده، گروهی را از دو هزار و 143 مورد کودک مشکوک یا تأیید شده COVID-19، که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای چین در بین 16 ژانویه و 8 فوریه گزارش شده است، مورد بررسی قرار دادند.

آنها دریافتند که بیش از 90 درصد موارد در کودکان علامتی نداشته و یا دارای بیماری خفیف یا متوسط ​​است. با این حال، تقریباً 6 درصد موارد کروناویروس در کودکان شدید یا بحرانی بوده است. در مقایسه با، 18.5 درصد در بزرگسالان بسیار حائز اهمیت است.

در موارد خفیف، که 52 درصد از شرکت کنندگان هستند، علائم آن بیشتر در کودکان مبتلا شبیه به آنفولانزا دیده می شود، از جمله تب، گلودرد، خستگی و سرفه. برخی از موارد خفیف علائم گوارشی مانند اسهال، استفراغ و درد شکم داشتند.

موارد متوسط ​​که 39 درصد از کل موارد را به خود اختصاص داده است، منجر به ذات الریه و تب و سرفه شد. با این حال، در این موارد، کودکان تنگی نفس را تجربه نمی کنند. در موارد شدید که 5 درصد نمونه را شامل می شود، مشکلات تنفسی شدیدی وجود دارد. برخی از موارد شدید نیز نیاز به مراقبت ویژه دارند.


این مطالعه همچنین نشان داد که از معدود کودکانی که به بیماری شدید مبتلا می شوند، کسانی که کمتر از پنج سال سن دارند بیشترین خطر را دارند. نوزادان زیر یک سال نیز بیشترین خطر را دارند.

 

 

 

 

نویسندگان این مطالعه همچنین خاطر نشان کردند که 13 درصد موارد تایید شده هیچ علامتی ندارند، که باعث نگرانی می شود زیرا بعید است که بیشتر کودکان بدون علامت آزمایش شوند. این کودکان بدون اطلاع از این ویروس می توانند ویروس را به افراد دیگر منتقل کنند.

همچنین از کودکانی که علائم آن وجود دارد، 5 درصد دچار مشکل در تنفس یا سطح اکسیژن پایین بوده و 6/0 درصد به سندرم مشکل حاد تنفسی (ARDS) یا اختلال عملکرد سیستم چندگانگی مبتلا شده اند که پایین تر از بزرگسالان است.

کودکان کوچکتر، مانند کودکان پیش دبستانی، کودک نوپا و نوزادان، بیشتر در معرض تظاهرات یا علائم شدید کودکان بزرگتر هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) اظهار داشت: براساس شواهد موجود، کودکان به نظر نمی رسد در معرض خطر بیشتری از COVID-19 نسبت به بزرگسالان باشند. وقتی بیمار می شوند، معمولاً بیماری خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنند.

 

 

 

چگونه می توان از کودکان در برابر COVID-19 محافظت کرد؟

 

در سراسر جهان، بسیاری از والدین در مورد بازی فرزندان خود با دیگران یا معاشرت با دوستان دچار سردرگمی می شوند. در بعضی از کشورها محدودیت های سختی وجود دارد که در آن کلیه مدارس لغو می شوند و به کودکان توصیه می شود در خانه بمانند.

اکنون دوری اجتماعی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه بسیار مهم شناخته شده است. این برای همه افراد از جمله کودکان صدق می کند. به همین دلیل مدارس به حالت تعلیق درآمده اند و والدین فرزندان خود را از سایر افراد در خارج از منزل که ممکن است حامل ویروس باشند جدا می کنند.

اگرچه کودکان در معرض خطر ابتلا به یک بیماری شدید از COVID-19 در معرض خطر هستند، اما آنها ناقل قوی ویروس هستند. آنها پر تحرک و فعال هستند و در همه جا فعالیت می کنند. از طرف دیگر نوجوانان تمایل دارند وقت خود را با دوستان بگذرانند یا به بیرون بروند.

برای محافظت از کودکان در برابر ابتلا به این بیماری یا عفونت، والدین باید فرزندان خود را ترغیب کنند تا دست خود را با استفاده از صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست تمیز کنند. کودکان باید از افرادی که سرفه می کنند یا عطسه می کنند، خودداری کنند، همچنان که خانه باید مرتباً ضد عفونی شود.

سطوح در نواحی رایج خانه، مانند دربهای نگهدارنده، سوئیچ های نوری، دستگیره ها، ریموت ها، میز، و دستشویی های توالت را تمیز کنید.

برای کودکان، اسباب بازی ها نیز باید ضد عفونی شوند. وسایل را با آب و مواد ضد عفونی کننده بشویید. اجازه ندهید که کودکان در ملاء عام بیرون بروند، از مجالس و اجتماعات خودداری کنند.

برای اطلاعات بیشتر  به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

 

  • U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (2020). https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/children-faq.html
  • Dong, Y., Mo, X., Hu, Y., Qi, X., Jiang, F., Jiang, Z., and Tong, S. (2020). Epidemiological Characteristics of 2143 Pediatric Patients With 2019 Coronavirus Disease in China. Pediatrics. https://pediatrics.aappublications.org/content/early/2020/03/16/peds.2020-0702
  • Coronavirus: Should you let your children play with other children? – https://www.bbc.com/news/world-us-canada-51938537
  • Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)  – https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
به این مقاله امتیاز دهید