07136476172 - 09172030360 [email protected]

سیستم پاداش مغز نقش کلیدی در کمک به رفتارها و همدلی دارد. آیا پستانداران اصلاً قادرند همدلی خود را با یکدیگر نشان دهند ، رفتارهای اجتماعی داشته باشند و به دیگران در ناراحتی کمک کنند؟ تحقیقات جدید این موضوع را بر اساس مدل حیوانی (موش ها) مورد بررسی قرار داد و دریافت که موش ها نیز مانند انسان ها به گروه های مختلف با شاخص های مختلف تقسیم می شوند ، تا حدی که فقط به کمک اعضای گروه به گروه خود کمک می کنند اما به موش های دیگر گروه ها کمک نمی کنند.

 

یافته های این مطالعه نشان می دهد که موش ها هنگام تلاش برای کمک به یک دوست محبوس ، سیستم پاداش مغز را درگیر می کنند. از سوی دیگر ، هنگامی که موش به دام افتاده از نژاد ناآشنای دیگری است ، موش ها به آن کمک نمی کنند و سیستم پاداش مغز فعال نمی شود. بنابراین ، احساس تعلق عامل اصلی است که بر همبستگی اجتماعی تأثیر می گذارد و نه همدلی با رنج و ناراحتی دیگران.

 

علوم اعصاب همدلی

 

در مطالعه ای که در مجله علوم اعصاب در 9 اکتبر 2013 منتشر شد ، محققان ماکس پلانک تشخیص دادند که تمایل به خود محوری برای انسان ذاتی است – اما بخشی از مغز شما فقدان همدلی و تصحیح خودکار را تشخیص می دهد. این قسمت خاص از مغز شما به نام شکنج راست فوق مارژینال نامیده می شود.

 

هنگامی که این ناحیه مغزی به درستی کار نمی کند – یا زمانی که باید تصمیمات بسیار سریعی بگیریم – محققان دریافتند که توانایی فرد برای همدلی به طرز چشمگیری کاهش می یابد. این ناحیه از مغز به ما کمک می کند تا حالت عاطفی خود را از سایر افراد متمایز کنیم و مسئول همدلی و شفقت است.

 

غشاء فوق مارژینال قسمتی از قشر مخ است و تقریباً در محل اتصال لوب آهیانه ، گیجگاهی و جلو قرار دارد. کلاوس لام ، یکی از نویسندگان این مقاله توضیح می دهد: “این غیرمنتظره بود ، زیرا ما محل اتصال فک و مو را در دید خود داشتیم. این قسمت بیشتر در قسمت جلویی مغز قرار دارد.”

 

تیم تحقیقاتی به سرپرستی تانیا سینگر می گوید: “هنگام ارزیابی جهان اطراف و همنوعانمان ، از خودمان به عنوان معیاری استفاده می کنیم و تمایل داریم که حالت احساسی خود را به دیگران نشان دهیم. در حالی که تحقیقات شناختی این پدیده را با جزئیات مطالعه کرده اند ، هیچ چیز در مورد نحوه عملکرد آن در سطح احساسی مشخص نیست. فرض بر این بود که وضعیت احساسی خود ما می تواند درک ما از احساسات دیگران را مخدوش کند ، به ویژه اگر این احساسات کاملاً با احساسات ما متفاوت باشد. اما این خودخواهی احساسی قبلاً اندازه گیری نشده بود. ”

گرداب راست فوق مارژینال تضمین می کند که ما می توانیم برداشت خود از خود را از تصور دیگران جدا کنیم. هنگامی که نورونهای این قسمت از مغز در طی یک کار تحقیقاتی مختل می شوند ، شرکت کنندگان نمی توانند از طرح احساسات و شرایط خود بر دیگران جلوگیری کنند. وقتی شرکت کنندگان مجبور به تصمیم گیری سریع می شوند ، ارزیابی های آنها نیز از دقت کمتری برخوردار است

 

هنگامی که در موقعیتی راحت و راحت قرار دارید ، همدردی با رنج شخص دیگر دشوارتر است. در سطح نوروبیولوژیکی – بدون عملکرد صحیح غده فوق مارژینال – مغز شما به سختی می تواند خود را جای دیگران بگذارد. برای آزمایش این در آزمایشگاه ، محققان ماکس پلانک از یک آزمایش ادراک استفاده کردند که در آن شرکت کنندگان ، که در تیم های دو نفره کار می کردند ، در معرض محرک های بصری و لمسی همزمان یا خوشایند یا ناخوشایند قرار گرفتند.

 

این مطالعه توسط دکتر اینبال بن آمی بارتال از دانشکده علوم روانشناسی و دانشکده عصب شناسی  و با همکاری پروفسور دانیلا کوفر از دانشگاه کالیفرنیا و برکلی و همچنین محققان اضافی از دانشگاه استنفورد انجام شد.

 

این مطالعه در eLife منتشر شد.

 

به گفته دکتر بن آمی بارتال ، این مطالعه جدید بر یافته های قبلی که در مجله Science منتشر شده بود ، تکیه کرد ، جایی که مشخص شد موش ها با همسالان خود همدلی نشان می دهند و حتی آنها را از مشکلات نجات می دهند و کمک به آنها مفید است. برای آنها مانند خوردن شکلات بعداً ، تحقیقات اضافی نشان داد که گرچه موش ها دوست دارند به همسالان خود کمک کنند ، اما آنها فقط به اعضای گروه خود کمک می کنند و نه موش های دیگر گروه ها

 

در نتیجه ، در مطالعه فعلی ، تیم تحقیق تصمیم گرفت بررسی کند که چه تغییری در مغز باعث این تفاوت رفتاری می شود که موش ها را وادار می کند فقط به اعضای یک گروه کمک کنند.

 

دکتر بن آمی بارتال توضیح می دهد که در طول این مطالعه ، محققان از علامت های فسفریک برای نشان دادن آن نورون ها در مغز موش ها استفاده کردند که در موش ها در حضور موش های به دام افتاده فعال بودند. به طور مشابه ، محققان فعالیت مغزی خود را با استفاده از سیگنال کلسیم که هنگام فعال شدن نورونها آزاد می شود ، ثبت کردند

 

یافته های آنها بسیار جذاب است: با مشاهده موش به دام افتاده ، یک سیستم در مغز ، مشابه آنچه در انسان ها هنگام احساس همدلی مشاهده می شود ، فعال شد.

با این وجود ، تنها زمانی که موشها تشخیص دادند که موش از نژاد خود است ، محققان “رفتار پاداش دهنده” و عملکرد “سیستم پاداش” مغز را مشاهده کردند ، به این معنی – فعال سازی یک شبکه عصبی که انگیزه انجام اعمال را ایجاد می کند. زنده ماندن مانند خوردن غذاهای غنی از کالری

 

دکتر بن آمی بارتال گفت: “این تحقیق نشان می دهد که سیستم پاداش عملکرد مهمی در کمک به رفتار دارد و اگر می خواهیم احتمال رفتارهای اجتماعی را افزایش دهیم ، باید احساس تعلق را بیش از احساس همدلی تقویت کنیم.

یک مطالعه اضافی که در حال حاضر در حال انجام تلاش هایی برای بررسی آنچه در مغز موش های گروه های مختلف در طول دو هفته اتفاق می افتد است که طی آن آنها با هم زندگی می کنند و با هم دوست می شوند و چگونه می توانیم از تحریک مصنوعی مغز برای نشان دادن موش ها استفاده کنیم همدردی با وضعیت بد موش های نژاد دیگر!

 

احساس همدلی در هنگام ایجاد محرک درد از دیدگاه خود فرد و شخص ناظر

 

مکانیسم های عصبی “همدلی” و ارتباط آن با “اوتیسم”