07136476172 - 09172030360 [email protected]

انگیزه برای کار کردن

از زمان شیوع بیماری همه‌گیر کرونا در سال 2020، افراد بیشتری نسبت به قبل، به کار از خانه روی آورده‌اند. در حالی که برخی از افراد از آن زمان به کار در یک محیط اداری بازگشته اند. به بسیاری دیگر دستور داده شده است یا به آنها این امکان داده شده است که از راه دور به کار خود ادامه دهند. انگیزه برای کار کردن از خانه مهم است.

داشتن گزینه کار از خانه مزایای زیادی دارد. شما مجبور نیستید هر روز لباس بپوشید. ممکن است برنامه خود را تنظیم کنید. زمانی که هر روز رفت و آمد به محل کار ندارید، می توانید در هزینه بنزین صرفه جویی کنید. در حالی که برای برخی افراد این انتقال به یک محیط کار از راه دور یک رویا بوده است. برای برخی دیگر بیشتر یک چالش بوده است. یکی از سخت‌ترین بخش‌های کار از خانه این است که با انگیزه و سازنده بمانید.

زمانی که محیط کارتان با محیط خانه‌تان یکسان است و انرژی و مسئولیت‌پذیری‌ای را که اگر در یک اداره بودید، دریافت نمی‌کنید. اگر در حین کار از خانه با انگیزه کم مبارزه می کنید، این نکات ممکن است به شما کمک کند.

فضای کاری خود را تنظیم کنید

در حالی که کار از روی تخت یا کاناپه ممکن است راحت ترین گزینه به نظر برسد، احتمالاً در این مکان ها بیشترین بهره وری را نخواهید داشت. در حالت ایده آل، شما یک اتاق خاص در خانه خود خواهید داشت که می توانید برای فرار از هرگونه مزاحمت دیگر و کار از آنجا به آنجا بروید.

این می تواند یک اتاق خواب مهمان، زیرزمین یا حتی یک فضای اداری مشخص باشد. اگر این گزینه برای شما مناسب نیست، در نظر بگیرید که در کجای خانه خود بیشترین بازدهی را دارید.

این می تواند میز ناهارخوری شما، نوار صبحانه در آشپزخانه شما یا هر مکانی باشد که در آن حواس پرتی کمی وجود داشته باشد. محیطی که در آن بتوانید تمرکز کنید. کار بعدی این است که اطمینان حاصل کنید که این قسمت از خانه شما به خوبی مجهز باشد. یعنی هر چیزی که ممکن است در طول روز کاری خود نیاز داشته باشید، در دسترس باشد.  به این ترتیب، مجبور نخواهید بود چندین بار بلند شوید و برای پیدا کردن چیزها وقت بگذارید. 

برخی از مواردی که ممکن است بخواهید فضای کار خود را با آن در نظر بگیرید عبارتند از:
 • کامپیوتر شما
 • هدفون
 • خودکار و مداد
 • کاغذ یادداشت
 • برنامه ریز
 • یک بطری آب
 • یک فنجان قهوه
 • میان وعده های سالم
 • یک صندلی راحت
 • نورپردازی مناسب
 • یک صفحه کلید و ماوس

برای خودت برنامه ریزی کن

اگر در حین کار از خانه دائماً عقب می‌مانید یا در تلاش برای رعایت موعد مقرر هستید، ممکن است به این دلیل باشد که برنامه مشخصی ندارید. پیروی از یک روال فوق العاده مهم است. به خصوص زمانی که از خانه کار می کنید. این امر، انگیزه برای کار کردن را افزایش می دهد.

اگر هنوز یک برنامه ریزی ندارید، وقت بگذارید و بنشینید یکی برای خودتان بنویسید. این برنامه شامل تعیین زمانی است که قرار است هر روز از خواب بیدار شوید. چه زمانی قرار است کار خود را شروع کنید. و چه زمانی روز کاری شما به پایان می رسد. همچنین تعیین زمان مشخص برای بررسی ایمیل ها. کار بر روی پروژه های خاص، و زمانی که نیاز به شرکت در جلسات مجازی دارید.

حتماً زمانی را برای استراحت، صرف غذا، اوقات فراغت و مراقبت از خود برنامه ریزی کنید. سعی کنید هر روز تا حد امکان به این برنامه پایبند باشید. حتی آلارم هایی را روی تلفن خود تنظیم کنید. آلارم هایی که به شما یادآوری کند زمان تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر فرا رسیده است.

تکنیک “خوردن قورباغه” را امتحان کنید

ممکن است یک عبارت مضحک به نظر برسد. اما تکنیک “خوردن قورباغه” ممکن است به شما کمک کند تا در طول روز کاری خود انگیزه پیدا کنید. در ابتدای روز، به تقویم و لیست کارهای خود نگاه کنید. بفهمید که چه کاری مرتبط با شغل شما است. شما بیشتر از همه می ترسید. این قورباغه شماست. ممکن است قورباغه ای باشد که انتظار دارید بیشترین زمان را ببرد یا سخت ترین یا نامطلوب ترین باشد.

سپس آن کار را قبل از هر کار دیگری انجام دهید. اگر مجبور هستید یک قورباغه بخورید، ممکن است آن را هم از بین ببرید. هنگامی که آن کار دیگر بر سرتان ظاهر نشود، پس باعث استرس شما نمی‌شود. می‌توانید به کارهای کوچک‌تر یا مطلوب‌تری که برای تکمیل آن روز نیاز دارید با فضای فکری مثبت‌تر بروید.

علاوه بر این، انجام فوری این کار می تواند به شما کمک کند احساس رضایت و غرور کنید که می تواند شما را در حالت روحی بهتری قرار دهد.

حرکت کنید

نشستن روی صندلی جلوی لپ تاپ در تمام طول روز بدون وقفه برای سلامت روحی و جسمی شما خوب نیست. بسیار مهم است که در طول روز زمان هایی را برای بلند شدن و حرکت بدن خود برنامه ریزی کنید.

در اطراف اتاق قدم بزنید. حرکات کششی انجام دهید. یا با حیوان خانگی خود در حیاط خلوت یک بازی کنید. این می تواند به تقویت بدن و ذهن شما کمک کند. به شما کمک میکند تا احساس شادابی و انرژی بیشتری داشته باشید. به شما امکان می دهد تا تمرکز بهتری داشته باشید.

استراحت های کوتاه مدت در طول روز کاری نیز می تواند به کاهش سطح استرس، بهبود حافظه و خلاقیت شما کمک کند. می تواند فواید زیادی برای سلامت جسمانی به همراه داشته باشد.

جمع بندی

در سال‌های اخیر، بسیاری از مردم برخلاف محیط اداری سنتی، به کار از خانه روی آورده‌اند. برخی از افراد ممکن است واقعاً  از خانه کار کنند. برخی دیگر ممکن است برای یافتن انگیزه و بهره وری تلاش کنند. انگیزه برای کار کردن از خانه، نقش تعیین کننده ای دارد.

اگر وضعیت شما اینگونه است، قسمت خاصی از خانه خود را به عنوان محل کار خود در نظر بگیرید. فضا را با هر ابزاری که ممکن است در طول روز کاری نیاز دارید تجهیز کنید. برنامه خود را ایجاد کنید و به آن پایبند باشید.

برای افزایش بهتر انگیزه خود، ابتدا با چالش برانگیزترین کار خود شروع کنید. فراموش نکنید که برای ورزش وقت بگذارید. در انستیتو سلامت مغز دانا، می‌توانیم به شما کمک کنیم تا سلامت روان خود را بهبود بخشید.

خدمات مجازی درمانی و مربیگری ما می تواند به شما در بهبود مراقبت از خود، مقابله با چالش های سلامت روان و غلبه بر خستگی ناشی از کار در خانه کمک کند.

منبع: Combatting Low Motivation When Working from Home | Achieve Medical Center

افزایش سن و انگیزه برای جلو رفتن!

انگیزه از کجا منشا می گیرد؟ چرا گاهی یک کار آسان را رها می کنیم و کار دشوار را تا انتها پیش می بریم؟