07136476172 - 09172030360 [email protected]

در تصویرهایی که به طور گسترده در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده ادعا می شود که در صورت داشتن ماسک صورت، درصد خطر ابتلا به ویروس COVID-19 کاهش می یابد.

 

نمودار موجود در تصاویر، ادعاهای زیر را بیان می کند: 70٪ احتمال انتقال آن بین ناقل COVID-19 که ماسک ندارد و یک غیر ناقل که ماسک پوشیده است، وجود دارد. احتمال آلودگی 5٪ بین ناقل COVID-19 که ماسک دارد و یک غیر ناقل که ماسک ندارد. و احتمال 1.5٪ احتمال انتقال آن بین ناقل COVID-19 و غیر ناقل که هر دو ماسک پوشیده اند.

این ادعا اثبات نشده است. اگرچه برخی از مقامات بهداشتی استفاده از ماسک هایی را برای کمک به محدود کردن شیوع COVID-19 توصیه می کنند، اما رویترز نتوانست هیچ مدرکی برای پشتیبان از این آمارها و ارقام پیدا کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) از طریق ایمیل به رویترز اعلام کردند که پوشیدن ماسک به عنوان راهی برای تقویت فاصله اجتماعی توصیه می شود، اما آنها داده ای برای اندازه گیری چگونگی و میزان تأثیر این خطر در انتقال، ندارند.

CDC نمی تواند صحت اعداد گزارش شده را تأیید کند. سخنگوی CDC به رویترز گفت: در حال حاضر ما هیچ اطلاعاتی را پیدا نکردیم که بتواند میزان کاهش خطر استفاده از ماسک ها را تأیید کند.

 

 

CDC علناً گفته است که روکش پارچه ای که روی صورت قرار می گیرد، “برای محافظت از شخص پوشنده نیست، بلکه ممکن است مانع از انتشار ویروس از فردی که ماسک پوشیده به دیگران” شود.

سخنگوی CDC اظهار داشت: ماسک قبل از پخش شدن در محیط، قطرات را به دام می اندازد. بنابراین، “ماسک من از شما محافظت می کند، و ماسک شما از من محافظت می کند!” این راهی برای تقویت فاصله اجتماعی است که ما انجام می دهیم.”

مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها اظهار داشت: “مشخص نیست که استفاده از ماسک در جامعه چقدر می تواند علاوه بر سایر اقدامات متقابل باعث کاهش انتقال شود” و تأکید می کند که استفاده از ماسک فقط باید به عنوان یک اقدام ” مکمل “و نه به عنوان جایگزینی برای سایر اقدامات پیشگیرانه تعیین شود.

از 22 آوریل 2020، سازمان بهداشت جهانی (WHO) همچنان توصیه می کند که استفاده از ماسک صورت به تنهایی “برای فراهم آوردن سطح کافی محافظت” کافی نیست. سازمان بهداشت جهانی در به روزرسانی اخیر دستورالعملهای خود در مورد خطرات احتمالی برای افراد سالم که از ماسک استفاده می کنند، از جمله “خود آلودگی با لمس و استفاده مجدد ماسک آلوده” و “حس کاذب محافظت” هشدار داد. احساس امنیت کاذب، منجر به رعایت کمتر سایر اقدامات پیشگیرانه مانند رعایت مسافت اجتماعی و بهداشت دستها می شود.

 

تا حدودی نادرست: هیچ گونه داده ای برای تعیین میزان ریسک استفاده از ماسک در دسترس نیست. اما آنها توسط برخی از مقامات از جمله CDC در ایالات متحده به عنوان یک اقدام تکمیلی برای تقویت سایر اقدامات پیشگیرانه مانند مسافت اجتماعی و شستشوی مکرر دست توصیه می شوند.

 

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

www.reuters.com

به این مقاله امتیاز دهید