07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

شناسایی افرادی که از ماسک استفاده می کنند، اغلب یک چالش منحصر به فرد در طی همه گیری کرونا ایجاد کرده است. یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه بن گوریون در اسرائیل و دانشگاه یورک در کانادا تأثیر این مشکل و پیامدهای بالقوه قابل توجه آن را نشان می دهد.

 

پروفسور تزوی گانل، مدیر آزمایشگاه ادراک و بینایی توضیح می گوید: “برای شما که همیشه دوست یا آشنایان خود را با ماسک نمی شناسید، تنها نیستید.”

محققان خاطرنشان كردند: “چهره ها از جمله آموزنده ترين و قابل توجه ترين محرک هاي بينايي در ادراك انسان هستند و نقش منحصر به فردي در تعاملات روزمره ارتباطي، اجتماعي دارند.”

“تلاش بی سابقه برای به حداقل رساندن انتقال ویروس کرونا COVID-19، بعد جدیدی در تشخیص چهره به دلیل استفاده از ماسک ایجاد کرده است.”

برای بررسی اثرات استفاده از ماسک، پروفسور گانل و پروفسور فروید از یک نسخه اصلاح شده از آزمون حافظه صورت کمبریج، که نوعی استاندارد ارزیابی ادراک صورت می باشد، استفاده کردند که شامل چهره های ماسک زده و بدون نقاب است. این مطالعه به صورت آنلاین و با یک گروه بزرگ نزدیک به 500 نفر انجام شد.

محققان دریافتند که میزان موفقیت در شناسایی شخصی که ماسک دارد، 15٪ کاهش یافته است. پروفسور گالیا آویدان که عضو گروه روانشناسی BGU و گروه شناختی است، توضیح می دهد: “این می تواند منجر به خطاهای زیادی در شناخت صحیح افرادی شود که ما می شناسیم، یا اینکه به طور تصادفی چهره هایی از افراد ناآشنا را به عنوان افرادی که می شناسیم، تشخیص دهد.”

“ماسک های صورت حتی برای افرادی که از ابتدا مهارت تشخیص چهره ایده آل ندارند حتی بیشتر چالش برانگیز است.”

تیم تحقیقاتی همچنین دریافت که ماسک ها به طور خاص در برداشت کلی از چهره ها تداخل می کنند و منجر به پردازش ویژگی می شوند که یک استراتژی دقیق تر و زمان بر است.

“ما به جای اینکه به کل صورت نگاه کنیم، اکنون مجبوریم چشم ها، بینی، گونه ها و سایر عناصر قابل مشاهده را به طور جداگانه برای ساختن یک ادراک کامل صورت -که قبلاً بلافاصله انجام می دادیم” ببینیم.

این تغییرات در عملکرد، همراه با تغییر در سبک پردازش چهره، می تواند تأثیرات قابل توجهی بر فعالیت های زندگی روزمره، از جمله تعاملات اجتماعی، و همچنین سایر موقعیت های مربوط به تعاملات شخصی مانند آموزش داشته باشد.

“با توجه به اینكه استفاده از ماسك به سرعت در كشورهای جهان به یك هنجار مهم تبدیل شده است، تحقیقات آینده باید پیامدهای اجتماعی و روانشنختی استفاده از ماسك بر رفتار انسان را بررسی كند.”

“میزان تأثیر ماسک هایی که در مطالعه فعلی گزارش می دهیم، احتمالاً افت عملکرد شناخت چهره های دارای ماسک را نشان می دهد.”

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

Scientific Reports (2020). DOI: 10.1038/s41598-020-78986-9