07136476172 - 09172030360 [email protected]

در حالی که کروناویروس همچنان به  تولید اخبار می پردازد، بسیاری از شایعات به اشتباه رواج یافته است.

coronavirus، که اکنون با نام SARS-CoV-2 شناخته می شود، از ووهان، چین، به همه قاره های کره زمین به جز قطب جنوب گسترش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) طبقه بندی خود را از وضعیت اضطراری بهداشت عمومی بین المللی به یک بیماری همه گیر در 11 مارس رسما اعلام کرده است.

تا امروز، coronavirus – که در حال حاضر لقب “سندرم حاد تنفسی coronavirus 2” ، یا SARS-CoV-2 به را دارد – بیش از 245،000 فرد را در سطح جهان درگیر خود ساخته است، و باعث بیش از 10،000 مرگ و میر شده است. در ایالات متحده آمریکا، این ویروس 14.250 نفر را تحت تأثیر قرار داده است و تاکنون 205 نفر را از پا در آورده است.

مثل همیشه، وقتی کلمه “همه گیر” در عناوین ظاهر می شود، مردم دچار ترس شده  واطلاعات نادرست و شایعات را به وجود می آورند.

در اینجا، برخی از رایجترین شایعاتی که هم اکنون در رسانه های اجتماعی و فراتر از آن منتشر می شود، را ذکر خواهیم کرد.

 

1. پاشیدن کلرین یا الکل بر روی پوست باعث از بین رفتن ویروس ها در بدن می شود


استفاده از الکل یا کلرین روی بدن می تواند آسیب خاصی ایجاد کند، به خصوص اگر وارد چشم یا دهان شود. اگرچه افراد می توانند از این مواد شیمیایی برای ضد عفونی سطوح استفاده کنند، اما نباید از آنها روی پوست استفاده کرد.

این محصولات نمی توانند ویروس ها را در بدن از بین ببرند.

 

2. فقط افراد مسن و افراد در معرض خطر بیمار می شوند


SARS-CoV-2 مانند سایر کورونا ویروس ها می تواند افراد را در هر سنی آلوده کند. با این حال، شدت بیماری افراد مسن یا افراد با شرایط بهداشتی و سلامتی ویژه، مانند دیابت یا آسم، بیشتر می باشد.

 

3. کودکان به بیماری COVID-19 مبتلا نمی شوند


همه گروه های سنی می توانند آلوده شوند. بیشتر موارد، تاکنون در بزرگسالان وجود داشته است، اما کودکان نیز به طور کامل مصون نیستند. در حقیقت، شواهد اولیه نشان می دهد که کودکان به همان اندازه احتمال آلوده شدن دارند، اما علائم بزرگسالان شدیدتر است.

 

4- COVID-19 درست مثل آنفولانزا است


SARS-CoV-2 باعث بیماری می شود که در واقع علائمی مانند آنفولانزا مثل درد، تب و سرفه دارد. به طور مشابه، هر دو COVID-19 و آنفولانزا می توانند خفیف، شدید و یا در موارد نادر کشنده باشند. هر دو همچنین می توانند منجر به ذات الریه شوند.

 

با این حال ، مشخصات کلی COVID-19 جدی تر است. تخمین ها متفاوت است، اما به نظر می رسد میزان مرگ و میر آن بین 1 تا 3 درصد باشد.

اگرچه دانشمندان در حال بررسی میزان مرگ و میر دقیق هستند، اما به احتمال زیاد چندین برابر بیشتر از آنفولانزای فصلی باعث مرگ و میر می شود.

 

5- همه افراد مبتلا به COVID-19 می میرند


این ادعا صحت ندارد. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، COVID-19 فقط برای درصد کمی از مردم کشنده است.

در گزارش اخیر، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین به این نتیجه رسیده است که 80.9٪ از موارد COVID-19 خفیف بوده است.

WHO همچنین گزارش می دهد که حدود 80٪ از افراد، شکلی نسبتاً خفیف از این بیماری را تجربه می کنند که نیازی به درمان تخصصی در بیمارستان نخواهد داشت.

علائم خفیف ممکن است شامل تب، سرفه، گلو درد، خستگی و تنگی نفس باشد.

 

6. گربه ها و سگ ها coronavirus را گسترش می دهند


در حال حاضر، شواهد کمی وجود دارد مبنی بر اینکه SARS-CoV-2 می تواند گربه ها و سگ ها را آلوده کند. با این حال، در هنگ کنگ، یک پومریایی که صاحب آن به COVID-19 آلوده شد، سگ هیچ علامتی از خود نشان نداد.

دانشمندان در حال بحث درباره اهمیت این مورد از بیماری همه گیر هستند. به عنوان مثال، پروفسور جاناتان بال، استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام در انگلستان، اظهار می کند:

“ما باید بین عفونت واقعی و فقط تشخیص وجود ویروس تفاوت قائل شویم. من هنوز هم فکر می کنم که این مسئله تا چه اندازه به شیوع آن مربوط می شود، جای سوال دارد، زیرا بیشتر شیوع جهانی ناشی از انتقال انسان به انسان است. “

وی ادامه می دهد: “عامل اصلی شیوع این بیماری، انسان است. “

7. ماسک صورت از ابتلا در مقابل coronavirus محافظت می کند


کارمندان بهداشت و درمان از ماسک های حرفه ای صورت استفاده می کنند، که کاملاً دور صورت را می پوشاند، تا از آنها در برابر عفونت محافظت شود. با این حال، ماسک های صورت یک بار مصرف بعید است چنین محافظتی را ارائه دهند.

از آنجا که این ماسک ها به طور مرتب در مقابل صورت قرار نمی گیرند، قطرات تنفسی هنوز می توانند وارد دهان و بینی شوند. همچنین، ذرات ریز ویروسی می توانند مستقیماً از طریق ماسک نفوذ کنند.

اما، اگر فردی به بیماری تنفسی مبتلا باشد، پوشیدن ماسک می تواند به محافظت از دیگران در برابر آلودگی کمک کند.

دکتر بن كیلینگلی، مشاور طب بیماریهای حاد وعفونی در بیمارستان دانشگاه کالج لندن در یو.ك.، توضیح می دهد: “شواهد بسیار اندكی وجود دارد كه پوشیدن چنین ماسكی از افراد در برابر عفونت محافظت می كند.”

“علاوه بر این، پوشیدن ماسک می تواند باعث اطمینان خاطر کاذب شود و ممکن است منجر به نادیده گرفتن سایر روشهای کنترل عفونت، به عنوان مثال، بهداشت دست شود. “

WHO توصیه می کند افرادی که مشغول مراقبت از شخصی هستند که مشکوک باشد، پوشیدن ماسک تنها در صورتی مؤثر است که فرد به طور مرتب دست خود را با الکل یا صابون و آب بشویید.

همچنین استفاده صحیح از ماسک مهم است.

 

8- دستگاه های خشک کننده دست كروناویروس را می كشند


دستگاه های خشک کننده دست باعث کشتن کرونا ویروس نمی شوند. بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس، شستن دست ها با صابون و آب یا الکل است.

 

9. SARS-CoV-2 فقط یک شکل جهش یافته از سرماخوردگی است


کورونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که همگی پروتئین هایی روی سطح خود دارند. برخی از این ویروس ها از انسان به عنوان میزبان اصلی خود استفاده می کنند و باعث سرماخوردگی می شوند. سایر ویروسهای کوروویژن، مانند SARS-CoV-2، در ابتدا حیوانات را آلوده می کنند.

هم سندرم تنفسی (MERS) و هم سندرم حاد تنفسی (SARS) در حیوانات شروع شده و به انسان منتقل می شود.

 

10- برای گرفتن ویروس باید 10 دقیقه با کسی در تماس باشید


هرچه فرد طولانی تر با فرد آلوده باشد، احتمال ابتلا به ویروس بیشتر است اما هنوز هم در کمتر از 10 دقیقه ابتلا به آن امکان پذیر است.

 

11- شستشوی بینی با آب نمک از محافظت در برابر ویروس کمک می کند


هیچ مدرکی مبنی بر محافظت با شستشوی نمکی بینی در برابر عفونت های تنفسی وجود ندارد. برخی تحقیقات نشان می دهد که این روش ممکن است علائم عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد، اما دانشمندان دریافته اند که نمی تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

 

12. می توانید با غرغره کردن از خود محافظت کنید


هیچ شرایطی وجود ندارد که سفید کننده غرغره به نفع سلامتی شما باشد. سفید کننده خورنده است و می تواند صدمات جدی ایجاد کند.

 

13. آنتی بیوتیکها coronavirus را می کشند


آنتی بیوتیک ها فقط باکتری ها را از بین می برند. آنها ویروس ها را نمی کشند.

 

14- اسکنرهای حرارتی می توانند کروناویروس را تشخیص دهند


اسکنرهای حرارتی می توانند تشخیص دهند که آیا فرد تب دارد. اما شرایط دیگر مانند آنفولانزای فصلی نیز می تواند تب ایجاد کند.

علاوه بر این، علائم COVID-19 ممکن است 2-10 روز پس از عفونت ظاهر شود، به این معنی که شخصی که به ویروس آلوده شده باشد می تواند برای چند روز قبل از شروع تب، دمای طبیعی داشته باشد.

 

15. سیر در برابر coronaviruses محافظت می کند


برخی تحقیقات نشان می دهد که سیر ممکن است رشد برخی از انواع باکتری ها را کند کند. با این حال، COVID-19 ناشی از ویروس است، و هیچ مدرکی مبنی بر محافظت سیر در برابر COVID-19 وجود ندارد.

 

16. بسته های چینی می توانند کرونا ویروس را گسترش دهند


دانشمندان معتقدند كه از تحقيقات قبلي در مورد ویروس های مشابه، از جمله مواردي كه باعث SARS و MERS مي شوند و شبيه SARS-CoV-2 هستند، ويروس نمي تواند بر روي بسته ها براي مدت زمان طولاني زنده بماند.

CDC توضیح می دهد که “به دلیل بقای ضعیف این کورونا ویروسی ها روی سطوح، احتمالاً احتمال انتشار بسیار زیاد از محصولات یا بسته بندی هایی که طی مدت روزها یا هفته ها در دمای محیط ارسال می شوند، وجود ندارد.”

 

17. داروهای خانگی می توانند در برابر COVID-19 درمان و محافظت کنند


هیچ داروی خانگی نمی تواند در برابر COVID-19 از جمله ویتامین C، روغن کنجد، سیر، ماهی و … محافظت کند.

 

بهترین روش، اتخاذ یک شستشوی خوب و جلوگیری از رفتن به مکانهایی است که ممکن است افراد ناخوشایند در آن حضور داشته باشند.

18- coronavirus ممکن است با خوردن غذای چینی در ایالات متحده ایجاد شود.

19- coronavirus از طریق ادرار و مدفوع منتشر می شود


بعید نیست که این واقعیت داشته باشد، اما طبق گفته پروفسور جان ادموندس از دانشکده بهداشت و مواد غذایی گرمسیری لندن در U.K:

“این یک فکر خیلی خوشایند نیست، اما هر بار که چیزی میخورید، مخاط را از دستگاه تنفسی فوقانی خود بلعیده اید. در حقیقت، این یک مکانیسم دفاعی مهم است. این ویروس ها و باکتری ها را در روده ما فرو می برد و در شرایط اسیدی معده ما دفع می شود. “

وی اذعان داشت: “با مکانیسم های تشخیصی بسیار حساس و مدرن، می توانیم این ویروس ها را در مدفوع تشخیص دهیم. معمولاً ویروس هایی که می توانیم از این طریق تشخیص دهیم، برای دیگران بیماری زا نیست، زیرا آنها توسط روده ما از بین رفته اند. “

با این حال، شایان ذکر است که برخی تحقیقات نتیجه گرفته اند که ویروس هایی که مشابه SARS-CoV-2 هستند، ممکن است در مدفوع پایدار باشند. یک مطالعه تحقیقاتی اخیر در JAMA همچنین نتیجه می گیرد که SARS-CoV-2 در مدفوع وجود دارد.

 

20. با افزایش دما در بهار، ویروس از بین می رود


بعضی از ویروس ها، مانند ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا، در ماه های سردتر آسان تر گسترش می یابند، اما این بدان معنی نیست که با گرمتر شدن هوا کاملاً متوقف می شوند. دانشمندان نمی دانند تغییرات دما چگونه بر رفتار SARS-CoV-2 تأثیر می گذارد.

 

21. کورونا ویروس کشنده ترین ویروس شناخته شده برای انسان است


اگرچه به نظر می رسد که SARS-CoV-2 جدی تر از آنفولانزا است، اما کشنده ترین ویروسی نیست که مردم با آن روبرو شده اند. برخی دیگر مانند ابولا میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

 

22. واکسن های آنفولانزا و پنومونی در برابر COVID-19 نیز از انسان محافظت می کنند


از آنجا که SARS-CoV-2 با سایر ویروس ها متفاوت است، هیچ یک  از واکسن های موجود از ما در مقابل آن ها محافظت نمی کند.

 

23. این ویروس از آزمایشگاهی در چین سرچشمه گرفته است

 

علیرغم شایعاتی که در اینترنت وجود دارد، هیچ مدرکی مبنی بر این وجود ندارد. 

برخی محققان معتقدند که SARS-CoV-2 ممکن است از پنگولین ها به سمت انسان آمده باشد. عده ای دیگر فکر می کنند که ممکن است از خفاش ها به ما منتقل شده باشد.

 

24. شیوع این بیماری از جایی آغاز شد که مردم سوپ خفاش می خوردند


اگرچه دانشمندان اطمینان دارند که ویروس از حیوانات شروع شده است، اما هیچ مدرکی مبنی بر تهیه سوپ از هر نوع موجود وجود ندارد.

 

چه کاری باید انجام دهیم؟


مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این اقدامات ساده را برای کاهش شیوع SARS-CoV-2 توصیه می کنند:

از تماس نزدیک با افرادی که به نظر بیمار هستند جلوگیری کنید
سعی کنید چشم، بینی یا دهان خود را لمس نکنید
اگر بیمار هستید در خانه بمانید
با دستمال عطسه کنید، سپس آن را درون سطل زباله بریزید
برای ضد عفونی کردن اشیاء و سطوح لمس شده از اسپری های تمیز کننده استاندارد و دستمال مرطوب استفاده کنید
دستان خود را به مدت 20 ثانیه به طور مرتب با صابون بشویید


مگر اینکه شما یک کارمند بهداشت باشید و یا از کسی که مریض است مراقبت می کنید، در غیر این صورت CDC توصیه نمی کند ماسک صورت را استفاده کنید. نکات فوق ممکن است ساده به نظر برسد، اما در طول اپیدمی، این بهترین راه برای ایجاد تغییر می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

منبع:

Medical News Today