07136476172 - 09172030360 [email protected]

وقتی خروپف شریکتان، شما را تمام شب بیدار نگه می دارد چه باید کرد؟

آیا خروپف بلند همسرتان در تمام طول شب شما را کلافه می کند؟ خوب، پس می دانید که به دلایل مختلف، این درواقع می تواند یک کابوس باشد.

ممکن است همیشه خسته از خواب بیدار شوید. زیرا در طول شب به سختی به خواب می روید. یا اینکه احساس خواب آلودگی می کنید و مدام به خواب می روید و دوباره بیدار می شوید.
شریک زندگیتان هم ممکن است همیشه خسته از خواب بیدار شود. زیرا آرام نخوابیده است (شاید به دلیل آرنج زدن های مکرر شما برای اینکه او را وادار به سکوت کنید).

در مورد شما، اگر شریک زندگی تان موضوع را جدی نمی گیرد یا سعی نمی کند راه حلی بیابد ممکن است نارضایتی در هر دو طرف ایجاد شود. در مورد شریک زندگی شما، اگر او مجبور به تغییر عادات، موقعیت ها یا الگوهای خواب طولانی مدت است، ممکن است مقاومت کند.

حتما به متخصص مراجعه کنید. تحت مطالعه خواب قرار بگیرید؛ زمانی که خواب شما به دقت بررسی شود، خروپف و آپنه به موقع و موثر درمان می شود.
خروپف بلند و مکرر می تواند نشانه چیزی خطرناک تر باشد، پس آن را جدی بگیرید.

به همه این دلایل و بیشتر:

افرادی که در اختلالات خواب و خروپف تخصص دارند، اغلب بیشتر شبیه مشاوران ازدواج هستند تا پزشک.

«اولین چیزی که به بیمارانم می گویم این است: این یک خیابان دوطرفه است. هر دوی شما باید بخواهید کمی زمینه را فراهم کنید. “کم خوابی برای ایجاد رابطه مفید نیست. از هر کسی که تا به حال یک نوزاد در خانه داشته است بپرسید.”

با این حال، خوابیدن هر شب در اتاق خواب های جداگانه نیز ممکن است برای رابطه سالم نباشد. ناگفته نماند، حتی ممکن است برای افرادی که اتفاقا اتاق خواب مهمان خالی ندارند، امکان پذیر نباشد.

بنابراین، وقتی یک زوج در این موقعیت قرار می گیرند، چه کاری باید انجام دهند؟

من توصیه می کنم ابتدا بفهمید که این مشکل از چه نوعی است. دو نوع اصلی وجود دارد. آپنه خواب زمانی است که گلوی شما بسته می شود و تنفس متوقف می شود و به طور مکرر در طول شب شروع می شود. این یک وضعیت خواب و سلامت بالقوه جدی است، اگرچه طیفی از خفیف تا شدید وجود دارد.

خروپف اولیه یک صدای بلند کلاسیک تنفس راه هوایی فوقانی، بدون آپنه یا قطع تنفس است. این مورد بیشتر یک مزاحمت است. پس چه کاری باید انجام داد؟

ابتدا به دنبال علائم آپنه خواب باشید. سعی کنید آن را رد کنید یا تشخیص دهید. زیرا زمانی که بدانید با کدام یک سر و کار دارید، ادامه دادن آسان‌تر خواهد بود.

نکته اول:

در مورد علائم صحبت کنید و از همراه خود بخواهید که حدود یک ساعت با دقت به صحبت های خروپف کننده گوش دهد تا مشاهدات لازم را انجام دهد.

آیا شریک زندگی شما:

  • معمولا یک شب کامل می خوابد اما بیشتر صبح ها با احساس خستگی از خواب بیدار می شود؟
  • خواب آلودگی و تحریک پذیری بیش از حد در طول روز را تجربه می کند؟
  • به دلایل نامعلوم (نه به دلیل سر و صدا یا نیاز به دستشویی رفتن) مکرراً در شب بیدار می شود؟
  • تنفسش برای 5-10 ثانیه یا بیشتر در یک زمان متوقف می کند؟ چند بار؟
  • به نظر می رسد در هنگام خواب هوا نفس می کشد؟ با نفس نفس زدن از خواب بیدار می شود؟
  • آیا BMI بالاتر از 30، فشار خون بالا یا دور گردن پهن (بیش از 16 اینچ) دارد؟

اینها علائم و عوامل خطر برای آپنه خواب هستند. اگر به همه این سؤالات نه گفتید، احتمالاً آپنه خواب نیست. اگر به هر یک از این سؤالات بله گفتید، یا مطمئن نیستید، حتما یک مطالعه خواب مناسب است.

چگونه مطالعه خواب انجام می دهید؟

ساده ترین راه این است که پزشک مراقبت های اولیه شما را به یک واحد خواب ارجاع دهد. اینها را می توان در خانه یا در یک کلینیک خواب معتبر انجام داد.

استاندارد طلایی تست کلینیک خواب است زیرا تجزیه و تحلیل کامل تری از آپنه خواب و اینکه چگونه ممکن است بر سایر بیماری های مزمن تأثیر بگذارد را به شما ارائه می دهد. اما ممکن است زمان‌بندی آزمایش‌های خانگی آسان‌تر باشد و معمولاً افراد از آنجا شروع می‌کنند.

اگر تست خواب در خانه پاسخ های قطعی ارائه نمی کند، می توانید برای انجام آزمایش در یک کلینیک خواب اقدام کنید. بسیاری از طرح‌های بیمه درمانی این آزمایش‌ها را پوشش می‌دهند. باید پاسخ قطعی به آپنه خواب یا خروپف اولیه بدهد.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

اگر آپنه خواب است، بعد چه باید کرد؟

سه نوع مختلف آپنه خواب وجود دارد که هر کدام سطوح مختلفی از خطر سلامتی را دارند. زمانی که ریه ها مجبورند به یک گلوی بسته فشار وارد کنند، مجبورند سخت کار کنند و این باعث می شود که اثرات پایین دستی زیادی ایجاد شود. حداقل، آپنه خواب می تواند عملکردتان را در طول روز به شدت مختل کند. با گذشت زمان، می تواند به خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و تشدید سایر بیماری های مزمن کمک کند.

دستگاه های  CPAP که کمی شبیه ماسک‌های گاز هستند و اکسیژن را به طور مداوم در طول شب تحویل می‌دهند، بسیار موثر هستند. اگر شریک زندگی شما اضافه وزن دارد، کاهش وزن می تواند آپنه خواب را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند.

اگر آپنه خواب رد شده باشد چه؟

وقتی فهمیدید که مشکل فقط یک خروپف اولیه است، توصیه می‌کنم عوامل مختلفی مانند مصرف الکل، مصرف دارو در شب، خوابیدن به پشت و پهلو، یک بالش در مقابل دو و غیره را آزمایش کنید.

در شب‌هایی که می‌دانید همسرتان احتمالاً خروپف می‌کند، می‌توانید در اتاق‌های مختلف بخوابید. سعی کنید قبل از همسرتان خوب بخوابید، یا گوش‌گیر یا دستگاه‌هایی با صدای سفید برای عبور از آن قرار دهید.

اگر هیچ الگوی پیدا نکردید یا متوجه کاهش خروپف همسرتان نشدید، چه؟

در آن مرحله، توصیه می کنم به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. که به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی یا گوش و حلق و بینی نیز شناخته می شود. گوش و حلق و بینی یک معاینه فیزیکی برای بررسی هر گونه علت آناتومیکی انجام می دهد. بیماران با انحراف تیغه بینی (عدم تعادل بین دو طرف بینی) ممکن است در بخش خروپف همراه با انواع دیگر مشکلات تنفسی دچار مشکل شوند. جراحی هایی وجود دارد که احتمالاً توصیه می شود که احتمالاً به خروپف کمک می کند.

برخی از بیماران با فک، زبان و گلوی خود مشکل همراستایی دارند. این بیماران را می توان با استفاده از یک دستگاه نگهدارنده مانند که به آنها کمک می کند راحت تر نفس بکشند، کمک کرد. این دستگاه زبان و فک را به سمت جلو هل می دهد تا جریان هوا را بهبود بخشد و معمولاً به کاهش صداهای خروپف نیز کمک می کند.

برخی از بیماران یوولاهای بزرگ شده (فلپ ابتدای گلو) یا لوزه‌ها و کام نرم پشت گلویشان ممکن است باعث لرزش و صداهای اضافی شود. جراحی هایی برای رفع این مسائل وجود دارد. اما اغلب برای بیمار کمی تهاجمی تر و ناراحت کننده هستند، بنابراین ما دوست داریم ابتدا چیزهای دیگری را امتحان کنیم.

اگر هیچ درمانی مؤثر نباشد، چه چیز دیگری می توانید امتحان کنید؟

می‌توانید زودتر از همسرتان به رختخواب بروید. از او بخواهید تا حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نخوابیده اید دراز نکشد. باید توانایی اش برای بیدار کردن شما با خروپفش محدود شود.

یا می‌توانید تا زمانی که به خواب بروید از هدفون‌های حذف نویز استفاده کنید. سپس با گوش‌گیرهای نرم مناسب خواب بروید. می‌توانید از یکدیگر زاویه بگیرید و از بالش‌هایی برای جلوگیری از غلتیدن همسرتان روی پشت خود استفاده کنید. بسیاری از مردم به راحتی می توانند صدا را با دستگاه های نویز سفید یا پخش موسیقی خاموش کنند.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

خجسته رحیمی جابری

پژوهشگر دکتری تخصصی علوم اعصاب

 منبع: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2022/jan/what-to-do-when-your-partners-snoring-keeps-you-up-all-night/#:~:text=You%20can%20angle%20away%20from,noise%20machines%20or%20music%20playing.

آیا آپنه خواب و پرفشاری خون ارتباط دارد؟

آیا مصرف هر شب ملاتونین بی خطر است؟

به این مقاله امتیاز دهید